Урок "Отруйні рослини, тварини, гриби України"

Про матеріал

Урок № 53

Тема: Отруйні тварини, рослини, гриби України

Мета уроку: поглибити знання учнів про різноманітність організмів на Землі, навчитись застосовувати набуті знання; розвивати увагу, спостережливість і пам'ять учнів, уміння аналізувати та узагальнювати інформацію, навички застосовувати набуті знання на практиці; навчити визначати найбільш поширені в Україні отруйні гриби, рослини та тварини за допомогою додаткових джерел інформації; формувати навички роботи в групі, розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять учнів, наполегливість при виконанні завдань, відпрацьовувати навички пошукової діяльності на уроці, виховувати дбайливе ставлення до живої природи в цілому.

Форми роботи: робота в групах, індивідуальна робота, лекція з елементами бесіди, пошукова

робота з довідковими виданнями, творче індивідуальне завдання.

Обладнання:підручники «Природознавство» для 5 класу, робочі зошити, комп'ютер,

мультимедійний проектор, кольорові картки для ділення на групи, «поштові скриньки»,

роздавальний матеріал для дидактичних ігор «Пошуковці», «Листоноша», довідкові видання:

атлас тварин А.Брема, велика енциклопедія школяра,атлас тваринного та рослинного світу

України.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

1.Організаційний етап

1.1.Привітання, фіксація відсутніх

1.2. Вправа для бадьоріння , активізації уваги та налаштування на інтелектуальну роботу«Прочистка мізків»

- стати біля парти, поставити руки так, щоб вони були на відстані 20 см від вух. Уявити, що тримаєте шовкову хусточку, яка проходить крізь голову і виходить через вуха. Потягнути її спочатку вправо, а потімвліво – прочистити мізки, щоб швидко думати і ясно бачити на уроці. Намагатися робити вправу синхронно.

2.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

2.1. Перевірка домашнього завдання

- дидактична гра «Четвертий – зайвий». На екрані, по черзі, висвітлюються чотири зображення. Учні мають обрати зайве зображення і пояснити, чому вважають його зайвим. Номер зайвого зображення записують до робочого зошита, на екрані з'являється вірна відповідь, учні звіряють свою відповідь з тією, що на екрані та ставлять « +» за вірну та«- «за не вірну відповідь. ( 1 питання – 1 бал. Всього 4 бали)

2.2. Індивідуальні завдання.

Виступ учнів з міні-проектами «Бактерії корисні та шкідливі»

2.3. Обговорення вислову

Природа говорить так: «Або вивчай мої закони, діставай користь, або я, поневолю тебе і, не даючи ніякої користі, буду завдавати тобі ще й біди»

3.Засвоєння нових знань

3.1. Робота з відео презентацією

- лекція з елементами бесіди

У природі існуютьрослини, тварини та гриби які містять небезпечні для інших організмів речовини. Потрапивши в організм людини чи тварини, вони викликають отруєння. Такі рослини, тварини та гриби називають отруйними. У поводженні з ними слід бути особливо обережними. (трансляція слайдів з фото та поясненнями)

- конспектування

- додаткові питання

- пам'ятка «Отруйні тварини, рослини, гриби. Правила безпеки»

4. Фізкультхвилинка «Їжачок»

- веселі танцювальні вправи для розгрузки

5.Закріплення нового матеріалу

Вправа « Приватний детектив»

Клас ділиться на 3 групи за геометричною фігурою

Вправа «Листоноша»

6. Домашнє завдання

& 41відповідати на питання№ 1-6 ст.175

Творче завдання: створити міні-проекти про організми, які існують у різних середовищах (ґрунті, воді, повітрі, інших організмах)

7. Оцінювання

- самооцінювання (учні підраховують кількість балів, зароблених за урок)

- додаткове оцінювання вчителем

8. Рефлексія

- вправа «Гучна розмова»

на правильне твердження вчителя учні плескають у долоні 1 раз, на неправильне – голосно вимовляють звук «М».

Вправа «Мій настрій»

Учні малюють на окремих аркушах свій настрій у вигляді «смайліків».

І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз — вона
Стала добра і смачна. (Калина.)

Кавунчики дрібненькі,
Смугасті та кисленькі,
У колючки вбралися
І кущиком назвалися. (Аґрус.)

Спритний майстер у стрибках:
По деревах, по гілках.
Вся руда, пухнастий хвіст,
Рідний дім для неї — ліс. (Білка.)

На городі нога стоїть,
На нозі голова висить.
Куди сонце повертається,
Туди голова нахиляється. (Соняшник.)

Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина.)

У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт.)

Прийшла кума із довгим віником
На бесіду з нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця.)

Що за квітка чарівна, раз на рік цвіте вона. (Папороть.)

Не печуть мене, не варять,
Сушать, та у люльці смалять. (Тютюн.)

Що то за квіточки — серед жита сині очки. (Волошки.)

Олена зелена,
Не сіяна, не саджена,
Хто доторкнеться,
Той обпечеться. (Кропива.)

Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова.)

Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив —
Його не займає. (Барвінок.)

Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба.)

Стоїть собі літечком
На городі тіточка,
Світлокоса, білочуба,
а на ній зелена шуба. (Кукурудза.)

Хто крилатий, гарний, гожий,
На красиву квітку схожий,
Має довгий хоботок,
П'є нектар ним із квіток? (Метелик.)

Його пожива — це листочки,
Домівка — деревце чи кущ.
З'являється щотравня точно
Поважний, симпатичний … (хрущ).

Всюди проживають,
По шість ніжок мають,
Можуть мати й крила.
Але це — не пташки.
Дітки, відгадали?
Звісно, це — … (комашки).

Ніхто її не лякає, а вона тремтить. (Осика.)

Навесні біла, літом зелена, восени жовта, зимою добра. (Груша.)

Зелена, а не гай, біла, а не сніг, кучерява, та без волосся. (Береза.)

По траві повзла змія.
Налякався добре я.
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився … (вуж).

Навіть в спеку, відчайдуха,
Не скидає він кожуха.
Взимку ж холоду боїться.
Лізе до барлогу грітись. (Ведмідь.)

Загорнулася в клубок
Ціла купка голочок.
Лис підбіг, голки понюхав.
Потім довго носа чухав. (Їжак.)

Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан.)

Запах, колір — все відмінне,
Посміхнешся неодмінно.
Як серединку кусати,
Скривить так, що й не впізнати. (Лимон.)

Що це за будинок
Ходить без доріжки,
Схожий він на колобок,
А під дахом ріжки? (Равлик.)

Я на сонце дуже схожа —
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я? (Ромашка.)

Навесні старий садок
Вкрив барвистий килимок,
І над вишнями в гіллі
Загули, мов дзвін, … (джмелі).

Стоїть дід над водою, хитає зеленою бородою. (Очерет.)

Серед поля вояк стоїть, на голові шпики держить. (Осот.)

Зміст архіву
Перегляд файлу

Урок № 53

Тема: Отруйні тварини, рослини, гриби України

Мета уроку: поглибити знання учнів про різноманітність організмів на Землі, навчитись застосовувати набуті знання; розвивати увагу, спостережливість і пам’ять учнів, уміння аналізувати та узагальнювати інформацію, навички застосовувати набуті знання на практиці;  навчити визначати найбільш поширені в Україні отруйні гриби, рослини та тварини за допомогою додаткових джерел інформації; формувати навички роботи в групі, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять учнів, наполегливість при виконанні завдань, відпрацьовувати навички пошукової діяльності на уроці, виховувати дбайливе ставлення до живої природи в цілому.

Форми роботи: робота в групах, індивідуальна робота, лекція з елементами бесіди, пошукова

          робота з довідковими виданнями, творче індивідуальне завдання.

Обладнання:підручники «Природознавство» для 5 класу, робочі зошити, комп’ютер,

          мультимедійний проектор, кольорові картки для ділення на групи, «поштові скриньки»,

          роздавальний матеріал для дидактичних ігор «Пошуковці», «Листоноша», довідкові видання:

          атлас тварин А.Брема, велика енциклопедія школяра,атлас тваринного та рослинного світу

          України.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

  1. Організаційний етап

1.1.Привітання, фіксація відсутніх

1.2. Вправа для бадьоріння , активізації уваги та налаштування на інтелектуальну роботу  «Прочистка мізків»

- стати біля парти, поставити руки так, щоб вони були на відстані 20 см від вух. Уявити, що тримаєте шовкову хусточку, яка проходить крізь голову і виходить через вуха. Потягнути її спочатку вправо, а потім  вліво – прочистити мізки, щоб швидко думати і ясно бачити на уроці. Намагатися робити вправу синхронно.

 

  1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

 2.1. Перевірка домашнього завдання

- дидактична гра «Четвертий – зайвий». На екрані, по черзі, висвітлюються чотири зображення.  Учні  мають обрати зайве зображення і пояснити, чому вважають його зайвим. Номер зайвого зображення записують до робочого зошита, на екрані з'являється вірна відповідь, учні звіряють свою відповідь з тією, що на екрані та ставлять « +» за вірну та  «- «  за не вірну відповідь. ( 1 питання – 1 бал. Всього 4 бали)

2.2. Індивідуальні завдання.

Виступ учнів з міні-проектами «Бактерії корисні та шкідливі»

  1.  Обговорення вислову

Природа говорить так: «Або вивчай мої закони, діставай користь, або я, поневолю тебе і, не даючи ніякої користі, буду завдавати тобі ще й біди»

  • Підвести учнів до розуміння того, що живі організми, які є частиною природи, прекрасні та завжди викликають захоплення. Але наскільки б вони не були прекрасні, настільки ж можуть бути небезпечними.
  1. Засвоєння нових знань

 3.1. Робота з відео презентацією

- лекція з елементами бесіди

У природі існують  рослини, тварини та гриби які містять небезпечні для інших організмів речовини. Потрапивши в організм людини чи тварини, вони викликають отруєння. Такі рослини, тварини та гриби називають отруйними. У поводженні з ними слід бути особливо обережними. (трансляція слайдів з фото та поясненнями)

- конспектування

- додаткові питання

- пам'ятка «Отруйні тварини, рослини, гриби. Правила безпеки»

4. Фізкультхвилинка «Їжачок»

   - веселі танцювальні вправи для розгрузки

5.  Закріплення нового матеріалу

    Вправа « Приватний детектив»

  • Клас ділиться на 3 групи за геометричною фігурою
  • Завдання групам:  Якісь симпатичні невідомі організми не згодні надати інформацію про себе та назвати своє ім'я.  Мені вдалося знайти їхнє фото, ваша задача дізнатися: їхнє ім'я та характеристику.
  • Роздавальний матеріал: фото організмів та довідникові видання
  • Група, яка впорається першою заробляє по 3 бали, другою – 2 бали і третьою – 1 бал. Зароблені бали учні заносять до робочих зошитів.
  • Виступ груп зі знайденою інформацією.

     Вправа «Листоноша»

  • Клас ділиться на 3 групи за кольором геометричної фігури:
  • На дошці вивішуються підписані «поштові скриньки»: тварини, рослини, гриби
  • Завдання групам: неохайний фотограф всі заказані фото переплутав та додав ще зайві. Задача листонош  розібрати ці фотографії, розкласти по конвертах та рознести адресатам,  а зайві фото залишити на столах. Під кожною «скринькою» написати номера  «квартир» адресатів, кожна група своїм кольором маркеру. Правильні відповіді висвітлюються на екрані.
  • Робота на швидкість і точність. Група, яка впорається першою заробляє по 3 бали, другою – 2 бали і третьою – 1 бал. Зароблені бали учні заносять до робочих зошитів.

6. Домашнє завдання

 & 41  відповідати на питання  № 1-6 ст.175

Творче завдання: створити міні-проекти про організми, які існують у різних середовищах (ґрунті, воді, повітрі, інших організмах)

7. Оцінювання

             -  самооцінювання (учні підраховують кількість балів, зароблених за урок)

 - додаткове оцінювання вчителем

8. Рефлексія

- вправа «Гучна розмова»

на правильне твердження вчителя учні плескають у долоні 1 раз, на неправильне – голосно вимовляють звук «М».

  • Вправа «Мій настрій»

Учні малюють на окремих аркушах свій настрій у вигляді «смайліків».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз — вона
Стала добра і смачна. (Калина.)

 

Кавунчики дрібненькі,
Смугасті та кисленькі,
У колючки вбралися
І кущиком назвалися. (Аґрус.)

 

Спритний майстер у стрибках:
По деревах, по гілках.
Вся руда, пухнастий хвіст,
Рідний дім для неї — ліс. (Білка.)

 

На городі нога стоїть,
На нозі голова висить.
Куди сонце повертається,
Туди голова нахиляється. (Соняшник.)

 

Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина.)

 

У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт.)

 

Прийшла кума із довгим віником
На бесіду з нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця.)

 

Що за квітка чарівна, раз на рік цвіте вона. (Папороть.)

 

Не печуть мене, не варять,
Сушать, та у люльці смалять. (Тютюн.)

 

Що то за квіточки — серед жита сині очки. (Волошки.)

 

Олена зелена,
Не сіяна, не саджена,
Хто доторкнеться,
Той обпечеться. (Кропива.)

 

Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова.)

 

Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив —
Його не займає. (Барвінок.)

 

Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба.)

 

Стоїть собі літечком
На городі тіточка,
Світлокоса, білочуба,
а на ній зелена шуба. (Кукурудза.)

 

Хто крилатий, гарний, гожий,
На красиву квітку схожий,
Має довгий хоботок,
П’є нектар ним із квіток? (Метелик.)

 

Його пожива — це листочки,
Домівка — деревце чи кущ.
З’являється щотравня точно
Поважний, симпатичний … (хрущ).

 

Всюди проживають,
По шість ніжок мають,
Можуть мати й крила.
Але це — не пташки.
Дітки, відгадали?
Звісно, це — … (комашки).

 

Ніхто її не лякає, а вона тремтить. (Осика.)

 

   Навесні біла, літом зелена, восени жовта, зимою добра. (Груша.)

 

   Зелена, а не гай, біла, а не сніг, кучерява, та без волосся. (Береза.)

 

По траві повзла змія.
Налякався добре я.
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився … (вуж).

 

Навіть в спеку, відчайдуха,
Не скидає він кожуха.
Взимку ж холоду боїться.
Лізе до барлогу грітись. (Ведмідь.)

 

Загорнулася в клубок
Ціла купка голочок.
Лис підбіг, голки понюхав.
Потім довго носа чухав. (Їжак.)

 

Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан.)

 

Запах, колір — все відмінне,
Посміхнешся неодмінно.
Як серединку кусати,
Скривить так, що й не впізнати. (Лимон.)

 

Що це за будинок
Ходить без доріжки,
Схожий він на колобок,
А під дахом ріжки? (Равлик.)

 

Я на сонце дуже схожа —
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я? (Ромашка.)

 

Навесні старий садок
Вкрив барвистий килимок,
І над вишнями в гіллі
Загули, мов дзвін, … (джмелі).

 

Стоїть дід над водою, хитає зеленою бородою. (Очерет.)

 

Серед поля вояк стоїть, на голові шпики держить. (Осот.)

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Отруйні тварини, рослини, гриби. України

Номер слайду 2

“ Четвертий зайвий ”№ 1№ 2№ 3№ 4 Відповідь: № 3 це рослина, а всі інші - тварини

Номер слайду 3

№ 1№ 2№ 3№ 4 Відповідь: №1 це тварина, а всі інші - рослини

Номер слайду 4

№ 1№ 2№ 3№ 4 Відповідь: № 2 це тварина, а всі інші - гриби

Номер слайду 5

№ 1№ 2№ 3№ 4 Відповідь: № 2 це тварина, а всі інші - рослини

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Природа говорить так: “ Або вивчай мої закони, діставай користь, або я поневолю тебе і, не даючи ніякої користі, буду завдавати тобі ще й біди ”

Номер слайду 8

Королівська кобра

Номер слайду 9

Лономія - отруйна гусінь

Номер слайду 10

Отруйна жабка

Номер слайду 11

Ящір - ядозуб

Номер слайду 12

Риба – камінь

Номер слайду 13

Отруйними є рослини, тварини, гриби, які містять небезпечні для людини і тварин речовини.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Дурман звичайний

Номер слайду 16

Вороняче око

Номер слайду 17

Борщовик

Номер слайду 18

Блекота (белена)

Номер слайду 19

Жовтець (лютик)

Номер слайду 20

Конвалія

Номер слайду 21

Гадюка звичайна

Номер слайду 22

Тарантул

Номер слайду 23

Каракурт (Чорна вдова)

Номер слайду 24

Аргіопа

Номер слайду 25

Іксодовий кліщ

Номер слайду 26

Вогняна (плямиста)саламандра

Номер слайду 27

Скорпіон Кримський

Номер слайду 28

Бджола

Номер слайду 29

Мухомор

Номер слайду 30

Чортів гриб (сатанинский)

Номер слайду 31

Несправжні опеньки

Номер слайду 32

Бліда поганка !!!

Номер слайду 33

“ Веселий їжачок ”відпочивай

Номер слайду 34

“ Приватний детектив ”

Номер слайду 35

Номер слайду 36

“ Листоноша ”

Номер слайду 37

Номер слайду 38

{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}Тварини Рослини Гриби№ 3, 7, 11№ 1, 5, 9№ 2, 8, 10 Зайві фото: бактерії

Номер слайду 39

Домашнє завдання:& 41 опрацювати. Відповідати на питання № 1-6 ст. 175 Творче завдання: Створити міні-проекти про організми, які існують у різних середовищах (ґрунті, воді, повітрі, інших організмах)

Номер слайду 40

Оціни свою роботу!

Номер слайду 41

Номер слайду 42

Мій настрій

Перегляд файлу

 

належать

живлення,

обміну

виділення

До

речовин

дихання,

 

 

 

зміни

пов’язані

— це

збільшенням

Ріст

кількісні

організму

зі

 

 

 

найменша

усього

одиниця

— це

структурно-функціональна

Клітина

живого

 

 

 

грибам,

бактеріям

Гетеротрофне

тваринам,

живлення

багатьом

притаманне

 

 

Перегляд файлу

C:\Users\НАШ\Desktop\Таня\ph05802.jpg

 

 

 

1352335077_d8e47e550d8b7bce5a69e0264c1_prev.jpg

005-2.jpg

1135_big.jpg

1311187393_samye_jadovitye_zhivotnye_v_mire_20_foto__tekst_5.jpg

thumb_6d75fc51315bcc4299a74f13b5e206ec.jpg

Перегляд файлу

№ 1

C:\Users\НАШ\Desktop\Таня\belena_chernaja.jpg

№ 2

Сатанинский гриб фото 1

№ 3

http://zoofacts.ru/wp-content/uploads/22082008252-560x420.jpg

№ 4

http://lrtnews.ru/image/fig_b13.jpg

№ 5

http://www.flowerbank.ru/wp-content/uploads/2012/07/yadovitye-3.jpg

№ 6

http://smirnol.ru/wp-content/uploads/pishevod37.png

№ 7

C:\Users\НАШ\Desktop\Таня\1352335077_d8e47e550d8b7bce5a69e0264c1_prev.jpg

№ 8

C:\Users\НАШ\Desktop\Таня\thumb-big-450x314-3cc7.jpg

№ 9

Дурман обыкновенный, или вонючий

№ 10

Волоконница земляная фото 1

№ 11

C:\Users\НАШ\Desktop\Таня\Salamandra.jpg

№ 12

http://www.epidemiolog.ru/upload/medialibrary/568/bacteria.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Павлова Катерина Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
15 травня 2018
Переглядів
8718
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку