Тема: Ознаки художнього та наукового текстів.
Мета:
Обладнання: підручник, презентація, мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка д/з
Що таке абзац?
Як ми виділяємо абзац на письмі?
Що таке текст? Назвіть ознаки тексту.
Назвіть основні складові частини тексту.
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1 Відгадування загадок
1-ша група:
Гріє лапки на печі,
Світить вічками вночі. (котик)
2-га група:
Щоки зерням набиває
Заповзятливий мастак.
Й в комірчину все хова…
Хто ж це робить так?.. (ховрах)
2.2 Письмо з'єднань по групах
Група «Котик»
к к кк К К Кк
ко от ти ик котик
Група «Ховрах»
х х хх Х Х Хх
Хо ов вр ра ах ховрах
2.3 Звуковий аналіз слів
Котик - [ • • ] – 5 б., 5 зв., 2 скл.
Ховрах - [ • • ] – 6 б., 6 зв., 2 скл.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Ви вже так багато знаєте про текст. А чи все ви вже знаєте про нього?
Є багато видів (типів) тексту, та сьогодні ви дізнаєтеся, як називається текст казок, віршів і текст, який є в енциклопедіях.
IV. Вивчення нового матеріалу
4.1 Проблемне питання
Як ви вважаєте, чим саме можуть відрізнятися тексти в літературі і енциклопедій?
4.2 Вправа 24
Прочитайте текст на ст. 15, вправа 24.
Про кого розповідається в тексті?
Хто такий ховрашок?
Куди зібрався ховрашок?
Прочитайте виділені слова.
Що робить письменниця за допомогою цих слів?
Слова, якими описує автор ховрашка – пестливої форми, лагідні. Такі слова використовують у казках, віршах, оповіданнях. Такі тексти називають художніми, бо в них ніби намальовано словом, як пензликом художника.
Спишіть перший абзац тексту.
4.3 Вправа 25
Прочитайте текст вправи 25. Про кого розповідається в тексті?
В 24 і 25 вправах розповідається про ховраха. Чи однакові ці тексти?
В чому між ними різниця? Чи є слова, які описують ховраха?
Якщо в тексті подано коротке і точне повідомлення про щось чи когось, такий текст називають науковим. З нього ми дізнаємося про речі, які відбуваються насправді і доведені наукою. Наприклад, як статті в природознавстві.
4.4 Складання порівняльних таблиць
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення і систематизація знань
5.1 Вправляння
У мене ________. Його кличка _________. Він схожий на _________. Я доглядаю за __________.
Який це стиль тексту? Доведіть.
V. Підсумок уроку
5.1 Бесіда
Що таке текст?
Що таке абзац?
Який текст називають науковим?
Який текст називають художнім?
5.2 Вирішення проблемного питання
Як ви вважаєте, чим саме можуть відрізнятися тексти в літературі і енциклопедій?
5.3 Оцінювання роботи учнів
VІІ. Домашнє завдання
На домашнє завдання ст. 16, вправа 27.