Урок "Уявлення про спонукальні речення. Інтонація спонукальних окличних речень"

Про матеріал
розширення уявлення учнів про речення, ознайомлення зі спонукальними реченнями, їх характерними ознаками, формами спонукання, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; формування самостійності у роботі, збагачення словникового запасу; виховання почуття взаємодопомоги,
Перегляд файлу

Авторська розробка вчителя  початкових класів

Братської ЗОШ І-ІІІ ст. Менчинської С.А.

ltnb

 

 

 

 

 

 

Тема уроку:  Уявлення про спонукальні речення. Інтонація  спонукальних окличних  речень

 

FewGhBHRjesМета уроку: розширити уявлення учнів про речення, ознайомити зі спонукальними реченнями, їх характерними ознаками, формами спонукання, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; формувати самостійність у роботі, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття взаємодопомоги, бажання творити добро, виховувати культуру пішохода.

mORYH2hc1qYОбладнання: друкований текст для роботи біля дошки "Лист від Колобка", картки , ілюстративний матеріал, "чарівна паличка", план уроку, презентація до уроку, комп’ютер .

Тип уроку: урок формування і вдосконалення умінь та навичок.     

Форма проведення: урок – казка.  

 

Хід уроку

Методичний коментар

І.Організація учнів до початку уроку.(Слайд № 1)

1.Ось дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

2. Вправа «Очікування» (Слайд № 2)

А зараз, дітки, давайте поглянемо на план уроку та героїв, які завітали до нас і скажемо, що ми очікуємо від уроку.

Продовж речення ”Від уроку я очікую...”

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

 Психологічний настрій.

Зустріч з Феєю Доброти. (Слайд № 3)

Діти стають у коло, витягують перед собою руки. Вчитель непомітно вкладає у долоні однієї дитини маленьке сердечко і каже:" Хто сьогодні найдобріший, виходь до мене найскоріше!"

Той, у кого сердечко, стає Феєю Доброти.

- Люба Феє! Зроби наші серця добрими, а думки світлими та чистими. Доторкнися своєю чарівною паличкою до нас.

- Що означає бути добрим?.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

1. Повторення вивченого матеріалу.

- Ми повинні бути добрими, бо нашої допомоги чекають герої улюблених казок.

- Здається, я чую чиїсь дивні кроки. Таке враження, ніби підкрадається якийсь звір. Та це ж Вовк! (Зустріч з Вовком). (Слайд № 4)

Як ви думаєте, до кого він хоче підкрастися? ( До козенят.) Поки він добирався до хатинки, де мешкають Коза з козенятами, то натрапив на дивну табличку ( «Речення»). Судячи з того, що там написано, цю табличку загубив хтось із учнів Лісової школи. Вовк сказав, що якщо хтось розтлумачить йому, що написано там, то він обіцяє залишити в спокої Козу та її діток.

А нам знайоме це слово? Тож ми можемо допомогти козенятам?

2. "Мозкова" атака. (Слайд № 5)

- Речення виражає… (закінчену думку ).

- Речення складається…( зі слів ).

- Слова в реченні пишуться… ( окремо ).

- Перше слово в реченні пишеться… ( з великої букви ).

- Яке речення називається розповідним?

- Що ставиться в кінці такого речення?

- Чи може в кінці розповідного речення стояти знак оклику?

- Яке речення називається питальним?

- Що ставиться в кінці питального речення?

3. Робота з текстом. Встановлення меж речень.

Лист від Колобка. (Слайд № 6)

- В поштовій скриньці я знайшла дивного листа. Його автор, мабуть, дуже наляканий, бо якось дивно і незрозуміло цей лист написаний. "Любі друзі я втік від баби та від діда мені дуже страшно в лісі всі хочуть мене з’їсти та найбільше я боюся лисиці ви допоможете мені чекаю вашої допомоги ви найдобріші діти в світі колобок."

- Я зустрілася з Лисицею і показала листа. Вона намагалася його прочитати , але так нічого і не зрозуміла. Якщо ми все в ньому виправимо, то Лисиця не їстиме Колобка.

- Про що забув Колобок?

- Поставте відповідні розділові знаки.(Робота в групах).

III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Робота в зошитах.

Зараз зошит я відкрию

І куточком покладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнуся.

Буду я писати вправно,

До роботи я беруся.

2.Каліграфічна хвилинка. (Слайд № 7)

- Злий Домовик теж наробив нам капостей: наплутав слова в дивне павутиння. Давайте провчимо Домовика.

Вчитель:   Щоб букви правильно писати,

                  Хвилинку каліграфії нам треба розпочати.

Учні:         Писатиму букви рівнесенько,

                  Щоб були красиві й гарнесенькі.

Утд    чво    іоб    трр    ьио    ст    яи
( Учіться творити добро ! )

2.Бесіда з учнями.

- До кого звертаються в цьому реченні?

- Як звертаються до нас? ( З проханням. )

- Як ви думаєте, це є речення? Яке воно?

 Сьогодні ми ознайомимося із ще одним видом речень - це спонукальні речення. Будемо вчитися правильно інтонувати їх. А також розглянемо, які розділові знаки ставляться в кінці цих речень.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Зустріч з Котиком та Півником. (Слайд № 8)

- Ви знаєте, що саме через спонукальні речення ледь не посварилися Котик та Півник. Як? Просто Півник звинуватив Котика, що той весь час йому наказує: те не роби, туди не йди! Але Котик пояснив, що він лише спонукає свого друга до певних дій, щоб захистити.

- А давайте ми дізнаємось, що таке спонукальне речення.

   2. Робота за підручником (с. 135-136)

Вправа 1

 Прочитайте примовки. До кого звертаються в примовці? (До Гриця)

 Це слово — звертання.

— До якої дії спонукають Гриця?

— Що означає слово спонукати?

3. Словникова робота

Спонукати — змушувати, прохати, заохочувати до якоїсь дії, певного вчинку.

— Спишіть речення, у якому звучить спонукання до дії.

— Який розділовий знак пишемо в кінці речення?

4.Самостійне опрацювання правила на ст. 136 ( 1 абзац ).

- Що таке спонукання?

 

5.Створення «асоціативного куща». (Слайд № 9)

 

Описание: http://socscholl.at.ua/for_statti/2klass/ukrmowa/1/im1.jpg— Які речення називають спонукальними?

6.Висновок. У нашому мовленні ми вживаємо різні речення, з різною метою, з різною інтонацією. Ми часто користуємося реченнями, у яких висловлюються різні спонукання до дії: прохання, наказ, заклик, порада, застереження, вимога, наказ. Такі речення називаються спонукальними.

7.Проблемне запитання.

— Який же знак може стояти в кінці спонукального речення?

8. Самостійне опрацювання правила на ст. 136 (2 абзац ).

 Що за знак — стрункий, мов спис,

 Він над крапкою завис,

 Спонука до поклику,

 Хто ж бо він?.. (Знак оклику).

 Д. Білоус

9. Висновок. — У кінці спонукального речення може стояти знак оклику або крапка. Знак оклику ставиться тоді, коли у реченні висловлено сильне почуття.

10. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Три! Чотири! П̒ять!

Час прийшов нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата, - скоки - скоки!

Описание: msk01Десять, дев̒ять, вісім, сім!

Час за парти нам усім.

V.Закріплення та систематизація знань.

 1.     Робота за підручником (с. 136)

Диференційоване завдання. Самостійна робота

  • Вправа 2 ( завдання на вибір)

А) — Прочитайте уривок із казки "Ріпка".

— Прочитайте слова дідуся. Як ви гадаєте, яке це речення?

— Запишіть його в зошит.

Б)— Доповніть і запишіть слова бабусі.

— Яке це речення?

  • Перевірка виконаного завдання.

2. Робота над загадкою. (Слайд № 10)

- Діти, ви знаєте, що накоїла Коза – Дереза? Хто ЇЇ провчив? ( Рак.)

- Коли вона тікала з Зайчикової хати, то несподівано вискочила на дорогу. А там – машини. Не знала бідна коза, як їй бути, злякалась. Але тут їй на допомогу прийшов хто? (Світлофор.)

3.Диференційоване завдання.

 (робота за картками)

- До чого нас спонукають сигнали світлофора?

  • Cпишіть спонукальні речення –( для дітей зі швидкими навичками письма);
  • Cпишіть 1 спонукальне речення каліграфічно –  

( для дітей з повільною швидкістю письма).

4.Колективна робота.

 Вправа 3

— Прочитайте виразно вірш.

— Доведіть, що горобчик працьовитий.

— Прочитайте спонукальне речення. До кого звертається автор?

— Поясніть правопис слова пір'їнку.

— Знайдіть питальні речення із вправи 3.

 Відшукайте в тексті слово, яке відповідає схемі, поданій у підручнику на        с. 136. (Горобець)

 Виконайте його звуко - буквений аналіз. Вимовте дзвінкі і глухі звуки в цьому слові.

VI. Підсумок уроку.

1. Гра «Мікрофон» (Слайд № 11)

- З чим ви сьогодні познайомилися?

- Що ви дізналися про спонукальні речення?

- Чи користуємося ми в мовленні спонукальними реченнями? Де і коли?

- Кому ми сьогодні допомогли?

2.    Вірш-порада

Спонукань не жди ніколи.

Своєчасно йди до школи.

Будь привітним до батьків.

Заступайсь за малюків!

К. Мухаммаді

— Скільки речень у вірші?

— Які це речення? Для чого вони служать?

3. Оцініть свою роботу на уроці.

Зелений кружечок — дуже гарно працював.

Жовтий — відчував труднощі.

Червоний — працював не дуже активно.

  • Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Якщо так, то плещіть в долоні, якщо ні – тупайте ногами

VII. Домашнє завдання. (Слайд № 12)

  1. (на вибір)
  • Виконати впр. 3(5), с 136;  або
  • Скласти і записати 2 спонукальні речення.
  1. Вивчити правила на ст.136.

Вчитель:           Ви всі дітки-молодці,

                           Гарно працювали!

                           Але дзвоник пролунав,

                           Він мені і вам сказав,

                           Що урок вже час кінчати.

                           Треба йти відпочивати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розвиваю у дітей логічне, критичне мислення

 

 

 

 

 

 

 

 

Створюю  емоційний психологічний настрій  учнів на уроці

 

 

Виховую почуття взаємодопомоги, бажання творити добро

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Розвиваю у дітей логічне, алгоритмічне та критичне мислення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Націлюю дітей на співпрацю на уроці.

 

 

 

 

 

 

 

 

Розвиваю критичне мислення, вміння переконувати й вести дискусію.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розвиваю  творчу  уяву

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використовую прийом розвитку критичного мислення –  передбачення

 

 

 

 

 

Орієнтація в підручнику – міжпредметна компетентність.

 

 

 

 

Збагачую словниковий запас дітей.

 

 

 

 

Вчу дітей самостійно здобувати  інформацію

 

 

 

 

 

 

Розвиваю у дітей логічне, алгоритмічне та критичне мислення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчу дітей самостійно здобувати,  обробляти і обговорювати інформацію аргументовано повідомляти про висновки.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчу дітей працювати самостійно, диференційовано.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виховую культуру пішохода

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відбувається пошук співробітництва, співдружності, спільної організації класу

 

 

 

 

 

 

 

Навчаю дітей чітко і лаконічно висловлювати власну думку, а також вміти вислухати точку зору іншої людини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчу учнів самооцінювати свою роботу на уроці

 

 

 

 

 

Вчу проявляти самостійність і творчість у виконанні саме такого завдання.

 

 

 

docx
Додано
27 лютого 2021
Переглядів
1617
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку