Урок : «Ознайомлення з терміном «іменники». Розрізнення іменників, які відповідають на питання хто? що?»

Про матеріал
Урок з української мови 2 клас Тема: «Ознайомлення з терміном «іменники». Розрізнення іменників, які відповідають на питання хто? що?» Мета: ознайомити учнів з терміном «іменники»; вчити розрізняти іменники, які відповідають на питання хто? і що?; розвивати мовлення учнів, фонематичний слух, уміння класифікувати; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати вміння працювати у колективі.
Перегляд файлу

                                   Урок з української мови

                                                   2 клас

Тема: Ознайомлення з терміном «іменники». Розрізнення іменників, які         

             відповідають на питання хто?  що?

Мета: ознайомити учнів з терміном «іменники»; вчити розрізняти іменники, які  

             відповідають на питання хто? і що?;  розвивати мовлення учнів,

             фонематичний слух, уміння класифікувати; формувати компетентність

             спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності;                                 

             виховувати вміння працювати у колективі.

Обладнання: картки зі словами, червоні та зелені кружечки, еталон для      

                      самоперевірки,  картки  з малюнками, табличка зі словниковим      

                        словом, м'яч, картки для  рефлексії.      

                       

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна

                                                  Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу. Емоційне налаштування

2.Актуалізація  опорних знань.

 Гра «Лото»

- А зараз перевіримо,як ви засвоїли матеріал вивчений на попередньому уроці.

Завдання: закрити на картці червоним кружечком ті іменники, що відповідають на питання хто?, а зеленим — що відповідають на питання що?.

(Кожному учневі роздаються картки і кружечки. За сигналом розпочинають закривати іменники, що відповідають на питання хто? червоним кружечком, а зеленим — іменники, що відповідають на питання що?. Переможцем уважається той, хто правильно виконав завдання.)

 Самоперевірка за кольоровим еталоном.

Гра «Поставте  запитання»

 Глянь навкруги, що наповнює клас,

 Скільки предметів оточує нас:

 Шафи, і парти, і стіл, і стільці,

 Дошка. Підручники, зошити ці.

 Що? запитання ми ставим до них.

 І всі відносимо до неживих.

 

 Живі предмети, їх теж багато:

 Вчителька, учні. А вдома тато,

 Мама, бабуся, а вдома сестра,

 Уся знайома в дворі дітвора.

 Ще котик і песик, їжак і синиця.

 Питання хто? тут поставить годиться.

 А зараз я демонструю предмети.

 А ви питання до них підберете.

(Вчитель демонструє предмети, малюнки, а учні піднімають картку з

відповідним питанням хто? що?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1.Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим терміном «іменники», навчимося  шукати  їх у тексті,розрізняти іменники, які відповідають на питання  хто?   Що?

- А зараз давайте послухаємо казочку про іменник.(перегляд відео)

- Наша мова дуже багата. Велика частина слів означають назви предметів,що нас оточують. Такі слова  відповідають на питання ХТО? або ЩО? В українській мові  називаються іменники . Слово іменник утворене від слова «Ім’я».

  - Це слово нам  незнайоме, тому щоб його запам’ятати повісимо його на стіну слів.

2.Каліграфічна хвилинка

Відгадайте загадку.

Шириною — широко,

Глибиною — глибоко,

День і ніч об берег б'ється.

Із нього вода не п'ється,

А тому що не смачна —

І солона, і гірка. (Океан.)

Оо Оо Оо ок ке еа ан океан

Всесвітній день океанів щорічно відзначається 8 червня.

-Чи потребують океани охорони?

3.Робота з підручником (с. 56-57)

Виконання вправи 1

 Робота за малюнком.

-Друзі, сьогодні на уроці я запрошую вас у дивовижний світ океану... А почнемо ми нашу подорож разом з Щебетунчиком, Ґаджиком, Родзинкою та Читалочкою з каюти капітана. Що ми бачимо у цій каюті?

 Виконання вправи  2.

 Гра «Назви та розташуй».

- Назвіть предмети, що розглядають діти, та розташуйте їх окремо: ті, що розглядають дівчатка, та ті, що розглядають хлопчики.

 -Запишіть слова у два стовпчики.

 -На яке питання відповідають назви предметів, що розглядають хлопчики?

- Поставте питання до назв предметів, що розглядають дівчатка.

Виконання вправи 3.

 Гра «Про що дізнався Ґаджик?».

-Прочитайте у підручнику про що дізнався Ґаджик.

-Які слова називаються іменниками?

- Чому, на вашу думку, вони дістали таку назву?

4.Робота в парах.

Вправа «Прочитай та повтори».

Учні в парі по черзі читають та намагаються повторити правило.

5.Фізкультхвилинка

 

Слухати ми перестали 

I тепер вci дружно встали. 

Будемо відпочивати, 

Нумо вправу починати. 

Руки вгору, руки вниз, 

I легесенько прогнись. 

Покрутились, повертілись, 

На хвилинку зупинились. 

Пострибали, пострибали, 

Раз — присіли, другий — встали.

 

 6.Продовження роботи з підручником

 Виконання вправи 4.

 Гра «Хто? чи Що?».

-Діти, капітан звернувся до нашої команди із проханням навести порядок на кораблі. Для цього потрібно розташувати всі предмети на свої місця.

Учитель демонструє картку із малюнком, учні мають разом поставити питання до назви цього малюнка хто? чи що?. Учитель розміщує картку зі словом на дошці під відповідним питанням.

Потім учні самостійно записують слова з дошки у два стовпчики.

Хто?

Що?              Дівчина                       акваріум                  папуга            вікно                 мавпа                                 стіл

              

 Виконання вправи 5.

Гра «Приємне чаювання».

-Друзі, капітан дуже вдячний вам за допомогу і запрошує на чаювання.

Вправу виконують у форматі гри «Пінг-понг». Команда дівчаток називає предмет, що використав капітан, пригощаючи друзів чаєм, а команда хлопчиків «відбиває» питанням, яке можна поставити до цього слова.

Наприклад: чайник — що?, цукерки — що? ...

Вправа для очей

 7.Робота з текстом. «Щоденні 5». Читання для себе (вправа 6).

-Капітан хоче розповісти вам цікаву історію.

- Прочитайте напівголосно розповідь капітана та доберіть влучний заголовок.

-Про кого йдеться у розповіді?

 Словникова робота.

-Кого називають боцманом?

-Які обов'язки в нього?

Бесіда за змістом тексту.

-У яку погоду відбувалася історія?

-Навіщо боцман вийшов на палубу?

-З чого він поливав палубу?

- Чому боцман знепритомнів?

- Хто врятував моряка? Як?

8.Списування з граматичним завданням.

Виконання вправи 7.

-Спишіть виділені речення. Підкресліть іменники та поставте до них запитання.

 9.Робота в групах.

 Гра «Головоломка від боцмана».

Об'єднання в 4 групи.

Отримання картки зі словом (чайка, мишка, білка, корова).

Виконання завдання: замінити одну букву, щоб слово відповідало на питання що? та скласти з ним речення.

Презентація робіт учнів.

(Речення, складені групами, записуються з коментуванням під диктування.)

III.ЗАКРІПЛЕННЯ  ВИВЧЕНОГО  МАТЕРІАЛУ.

1.Гра « Спіймай іменник».

2. Гра з LEGO «  Побудуй вежу»

 

IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1 . Бесіда.

-Про яку частину мови ви дізналися?

- Я можу помилитися, але здається іменники відповідають на питання ХТО? ЩО?

-Чи потрібні іменники в українській мові?

-Назвіть 5  іменників.

-Чи хотіли б ви більше дізнатись про іменники?

 

2. Рефлексія

— Оберіть смайлик, що відповідає вашому настрою наприкінці уроку.

 

docx
Додано
20 грудня 2021
Переглядів
496
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку