Вимова і правопис слів з ненаголошеними [e], [и] в коренях, які перевіряються наголосом

Про матеріал
Формувати в учнів правила правильної вимови слів з ненаголошеними [e], [и] в корені слова; ознайомити з правилом перевірки ненаголошених [e], [и]; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, орфографічну зіркість, увагу, мислення; виховувати естетичні почуття, любов до природи рідного краю, до поетичного слова.
Перегляд файлу

Вимова і правопис слів з ненаголошеними [e], [и]  в коренях, які                  перевіряються наголосом.

Мета: формувати в учнів правила правильної вимови слів з ненаголошеними [e], [и] в корені слова; ознайомити з правилом перевірки   ненаголошених [e], [и]; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, орфографічну зіркість, увагу, мислення; виховувати естетичні почуття, любов до природи рідного краю, до поетичного слова.

Обладнання: великий кошик, рушник,  дари саду і городу (яблука, груші,  горіх, сливи, морква, гарбуз, виноград), ілюстрації  осінніх пейзажів, листочки з записаними складами, таблиця «Вимовляй так», картки з завданнями, мікрофон, роздаткові кольорові смужки.

Тип  уроку:  комбінований.

Форма проведення:  урок – гра – змагання  «Осінній кошик»


 

ХІД УРОКУ

 

І.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1.1. Привітання з учнями

  - Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітаймося.

                          Станьте, діти, всі скоріше.

                          Усміхніться всім миліше.

                          Привітайтесь: «Добрий день!»

                          Продзвенів дзвінок: «Дзелень!»

Зараз сядуть дівчатка, а за ними і хлопятка.

1.2. Створення сприятливого психологічного комфорту.

На який урок вас запросив дзвінок? ( Учні  відповідають.)

-          Підніміть в руці кольорову смужечку, яка подобається вам понад усе.

(Діти піднімають смужки. Якщо смужка темного кольору, то в дитини тривожний психологічний стан або поганий настрій, можливо, учень погано почувається. Бажано таку дитину не викликати до дошки).

- Погляньте мені в очі, усміхніться, поділіться гарним настроєм з товаришем.  Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і розпочнемо урок.

    Отож,

Слайд 1

 

ІІ.  МОВНО - ПОЕТИЧНА РОЗМИНКА(вірш Алфавіт)

-         Наші декламатори підготували для вас загадки у віршах.

Завдання: дібрати до загадки  римовану відгадку.


 

 

1.      Більше й більше листя з кленів

Облітає з кожним днем!

По траві іще зеленій

Між дерев в саду ідем.
 

Йдемо по листу золотому,

Мов по килиму м`якому,

Що на весь прослався сад.

Здрастуй, місяць…(листопад).                                

М. Познанська

 

 

2.     В парках і садочках

На доріжки й трави

Падають листочки

Буро - золотаві.

 

Де не глянь навколо -

Килим кольористий,

 Віти напівголі,

Небо синє, чисте.

Метушні нема...

Тихо з пензлем ходить… ( осінь золота ).

     Т. Коломієць


 

-   Як ви здогадались, за якими ознаками?

Осінь – чарівниця завітала до нас на урок. Вона бажає всім роздати свої дари, але щоб їх отримати треба старанно працювати, всі завдання осені виконати.

Слайд 2

 

ІІІ.    АКТУАЛІЗАЦІЯ  НАБУТИХ ЗНАНЬ

1.     Каліграфічна хвилинка

-         Перевірте, чи готові ви до роботи.

 Зошит свій я відкриваю

та під нахилом кладу,

 І всім друзям покажу,

як  красиво я пишу.

 

-          Перевірте свою поставу під час письма за таблицею «Пиши правильно».

-         Різкий осінній вітер розвіяв листочки, на яких осінь записала слово.

Зберіть його правильно і прочитаєте назву предмета, з яким  осінь прийшла до нас на урок.

  к

 

ко

 

ик

 

 

ши

 

 

 

 

 

 

 


 

Слайд 3

- Запишіть правильно  букву «ка» та з`єднання букв.  (Вчитель здійснює показ на дошці).

- Запишіть,  яке слово утворилося. (Кошик).

- Який синонім до цього слова? (Козубок).

( Вчитель майже протягом всього уроку дістає з кошика дари осені, а перед цим пропонує загадку, щоб діти здогадалися про те, що дістає. На овочах і фруктах-завдання).

-         Відгадуючи загадки ви відгадки записуєте в свій кросворд, а в кінці уроку ми дізнаємось в яку країну ми з вами мандрували. Отож щасливої вам дороги!!!

2.     Словникова робота

1.Загадка.    Без вікон, без дверей повна хата людей. (Гарбуз) 

 

Слайд 4

-         Ап . льсин, л . мон, ц . буля, абр.кос.

- Які букви потрібно вставити в дані слова?

- Чи можна підібрати перевірні слова? Чому?

- Хто нам знову прийде на допомогу?

- Перша група шукає по словнику написання слова апельсин, друга – лимон, третя – абрикос  і четверта - цибуля.

- «Сфотографуйте» оченятами і «покладіть» на поличку пам’яті написання цих  слів.

Слайд 5

.

- Я знайшла в кошику  листівку. ( Зачитую)

                                   Дорогі діти !

-         Їжте цибулю, лимони, апельсини і будьте здорові!                                                                                                     Осінь.

- До чого нас закликає осінь?

- Яке це речення за метою висловлювання? ( Спонукальне)

- Запишемо речення і підкреслимо ненаголошені е, и.

(Діти записують речення під диктовку вчителя).

- На домашнє завдання вам було знайти за допомогою інтернету , чи в художній літературі загадки, прислів»я, приказки про овочі та фрукти .

3.     Робота з деформованим реченням-прислів`ям

2. Загадка.  Їх на гронах не злічити,

Як вживати – треба мити.

В їжу, у вино, на сік,

Вистачить на цілий рік! (виноград)

Завдання.   Відновіть прислів`я, запишіть його в зошити.

Слайди 6,7

 

Деформоване: за, іде, собою, осінь, несе, дощі

Відновлене: Осінь іде, за собою дощі несе.

-         Як ви розумієте це прислів`я?

-         Яке це речення за метою висловлювання?

-         Яке за інтонацією?

-         Знайдіть і підкресліть основу речення.

-         Поширене чи непоширене?

-         -Знайдіть у реченні слово, яке відповідає такій схемі:

-        

О ´= О =  ому=

 

 

 

 


 

-         В якому слові ненаголошений голосний вимовляється нечітко?  есе).

 

ІV.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.

       МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

-         Сьогодні ми формуватимемо вміння правильної вимови слів з ненаголошеними [e], [и] в корені слова, будемо вчитися перевіряти  написання слів з  ненаголошеними  [e], [и] в коренях слів.

Слайди 8, 9

-         Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?  Продовжіть речення:

 

-         Цей урок навчить мене… (правильно вимовляти слова з ненаголошеними  [e], [и] в коренях слів).

-         Я хочу навчитися …(правильно писати слова ненаголошеними [e], [и] в корені слова).

-         Після уроку я зможу…(знаходити слова з ненаголошеними [e], [и] в корені, перевіряти цю орфограму).

Вчитель:  - Отож, не пропустіть  ні одного ненаголошеного голосного, які всюди приховала осінь.

 Слайд 10

1. Створення проблемної ситуації. (інценізація)

-      Послухайте казочку «Хитрі близнюки» (Вивішую малюнки двох близнюків. В одного на грудях - буква И, а в іншого - буква Е )

-  Жили - були на світі двоє близнюків. Одного звали И, другого Е. Вони були так схожі між собою, що часом, використовуючи це, любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість И чувся Е, і навпаки, замість Е - И. Так було і цього разу. Ось погляньте, у слові зе(и)мля чується наближено звук [ и ], а в слові ли(е)сток чується наближено звук [ е ].

Слайд 11

-  То як же нам правильно написати: [ е ] чи [ и] (Думки дітей )

2. Вирішення проблемної ситуації

- Та ось, дітки, де не візьмись, з'явився дядечко Наголос. А близнюки побоювались свого старого родича,бо він був дуже серйозний (вивішую малюнок).

-І от тільки дядечко Наголос «погукав» близнюків, сталося диво : близнюки стали на свої місця, а самі слова змінились:

Слайд 12

була земля - стало землі,

був листок - стало листя.

(На дошці пари слів)

-І з того часу, коли близнюки починали бавитися, міняючись місцями в словах, з'являвся дядечко Наголос і швидко наводив лад.

 

V. ВИВЧЕННЯ  НОВОГО  МАТЕРІАЛУ

1.     Ознайомлення з особливостями літературної вимови слів з ненаголошеними [e], [и] в корені

3 Загадка.  Сам маленький, а шуба дерев'яна. (Горіх)

Робота з підручником

- Осінь хоче подивитися,  чи вмієте ви розмовляти з підручником. Відкрийте вправу 174 на сторінці 78.

Слайд 13

1)    Спостереження за особливостями вимови.

2)    Пригадування правил про вимову ненаголошених голосних, які вивчалися у 2 класі .(віршик)

Нагадують  учні з груп

*  Наголошені звуки [e], [и] вимовляються чітко

*  Ненаголошений звук [e] у вимові наближається до [и]: ст[еи]пи, оз[еи]ро.

*  Ненаголошений звук [и] у вимові наближається до [e]: л[ие]сток, ж[ие]ття

     4.  Загадка. 

Як достигнуть – наче мед -

І не вирватись з тенет!

Ос від них не відігнати,

Люблять теж їх смакувати!(груша)

3)  Вправляння у правильній вимові за таблицею « Вимовляй так»

Робота в групах

-         Розгадайте шараду, запишіть відгадку.

·       Корінь від слова грибочки, суфікс від слова хмарне (небо), закінчення від слова зимовий.(Грибний)

·       Корінь від слова синові, суфікс і закінчення  від слова голосочок.(Синочок)

·       Префікс від слова заходить, корінь від слова покликати.(Заклик)

 

-         Що  об´єднує всі ці слова?( Ненаголошені[e], [и] вкорені слова).

-         Які перевірні слова ви добирали?

-         Пригадайте , які голосні звуки вимовляються чітко? (Наголошені).

-          Отже, як перевірити написання цих слів? ( Наголосом).

 

4.     Робота над правилом ( с. 79) (Слайд 14)

                          ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА Слайд 15

               ( Виконується під музичний супровід)

5. Загадка. В земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (Морква)

5.     Робота в парах впр.176 Слайд 16

 

VІ.  ЗАКРІПЛЕННЯ  ВИВЧЕНОГО  МАТЕРІАЛУ

6.     ЗАГАДКА

Чи то жовта,
Чи то синя
Соковита господиня.
Чи то сонце,
Чи то злива —
Пригостить нас влітку...
(Слива)

1.     Творчий диктант

Інтерективна гра «Переплутались рядки, ти їх швидко віднови»

                                        (Робота в парах)

Завдання.  Скласти віршик з рядків. Записати в зошит. Слайд 17

Й ненароком розлила.            4

Хмарка йшла на  іменини      1

В подарунок дощ несла          3

До сестрички, до хмарини,     2

     Перевірка роботи:  зачитують по одній парі з кожного ряду.

     Перевірка слів з ненаголошеними[e], [и] в корені слова.

7.     Загадка

Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум'яне і хрустке.
А ну, скажіть, малята,
То що ж воно таке?
(Яблуко)

2.     Гра – змагання по групам

Вправа 177

3.     Інтерактивна гра «Експрес -інтерв´ю»- метод «Мікрофон»

-         Осінь, як і кожна пора року, чимось подобається, а чимось-ні.

-         Пригадайте свої спогади про осінь і скажіть про це.

-         Починаємо так:

«Мені осінь подобається тому, що…»

«Мені осінь не подобається тому, що…»

 

4.     Літературно -  логічна гра « Доскажи словечко»

Осінь приходить у край непомітно,

Тиха у неї  ( хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє  (вода).

 

 Я нагадаю прикмети охоче:

Зменшились дні і подовшали  (ночі).

Запам´ятайте прикмети народні:

Дні хоч ще теплі, а ночі ( холодні).

 

Уся  дітвора тепла ще бажає,

А листя пожовкле з дерев ( облітає).

Скоро від холоду згинуть комахи,

Нічого їсти буде для ( птахи).

 

Осінь від нас непомітно відходить ,

Підсумок нашій роботі  ( підводить).

 

VІІ.  ПІДСУМОК УРОКУ

-         Осені і мені сподобалась ваша робота на уроці.

-         Пам´ятаєте, на початку уроку ми казали , чого очікуємо від уроку?

-         В яку країну ми потрапили? Де живе……

Побажання Лікаря Айболіта Слайд 19

-          Чи збулися ваші сподівання?

-         Самооцінка

 

docx
Додано
24 грудня 2021
Переглядів
895
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку