Урок з курсу Я і Україна (природознавство)
3 клас.
Тема: Перетворення води. Кругообіг води в природівчитель початкових класів
Шевченко Людмила Миколаївна
Урок з курсу Я і Україна (природознавство)
3 клас.
Тема: Перетворення води. Кругообіг води в природі.
Тема:Перетворення води. Кругообіг води в природі.
Мета:формувати уявлення про умови перетворення води з одного стану в інший (з рідкого в газоподібний і з газоподібного в рідкий, з рідкого в твердий стан і з твердого в рідкий), про властивості снігу і льоду, про кругообіг води в природі;
розвивати вміння аналізувати природні явища, робити висновки; формувати вміння застосовувати засвоєні знання в подібній і новій ситуаціях, виконувати досліди для перевірки передбачуваних властивостей або умов;
виховувати прагнення висловлювати власну думку і доводити її, бережне ставлення до води, спостережливість.
Обладнання:Мультимедійна презентація, добірка книг до теми уроку,
брошура, виставка малюнків, обладнання для дослідів.
Тип уроку:Засвоєння нових знань. Урок-подорож.
Хід уроку
- Діти, піднімітьдолоньки рук. Заплющітьочі і думайте про щосьхороше.
Ви віддаєте тепло своїхдолонь і вбираєте добро всіхприсутніх, аджевивідчуваєте, як лине тепло до ваших рук.
А теперрозплющіть оченята та візьміться за руки і зігрійте ними тих, хтопоруч з вами, посміхніться один одному, побажайтеуспіху.
Сідайте, діти, всі рівненько
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Запрошую вас на урок природознавство.
ІІ. Актуалізація та мотивація учбової діяльності.
- Сьогодні ми продовжуємо подорожувати з Капітошкою, він запропонував нам нові завдання. Але спочатку визначимо погоду . Звернемося до гідрометцентру.
1.Повідомлення гідрометцентру.
Слайд 2.
2)Який місяць?
3)Що ви можете сказати про стан неба?
4)Яка сьогодні температура повітря?
5)Чи є надворі вітер?
6)Чи спостерігали якісь інші явища?
- Дякуємо. Погода сприятлива для подорожі.
Але з собою нам потрібно взяти знання , які ми отримали на минулому уроці.
2.Фронтальнеопитування.
—Де на Землі є вода?(В океанах, морях, озерах, річках, джерелах)Асоціативний кущ (вода).
Слайд 3.
Слайд 4.
— У якихтрьох станах перебуває вода в природі? (рідкому – вода, твердому – сніг і лід, газоподібному – водяна пара)
Слайд 5.
—Чому в акваріумі добре видно рибок, пісок, водорослі? (Властивість води –прозора, безбарвна)
—Чому взимку під час сильних морозів можуть руйнуватися водопроводні труби? (властивість води – при замерзанні перетворюється на лід і починає розширюватися)
Властивості води (ґронування).
- Про які властивості води ви дізнались на попередніх уроках?
Ну, що ж ми готові до подорожі. Вирушаймо.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Тож, вода – надзвичайно цікава рідина. Про її властивості ви дізналися на попередніх уроках. А сьогодні ми повинні з’ясувати,
Слайд 6.
Вправа "Очікування"
- А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Написати на краплинах).
Я очікую, що на уроці буде цікаво.
Я хочу дізнатисящоськорисне та важливе.
Я очікую, що ми будемопрацювати в групах.
Я сподіваюсь, щодізнаюсьбільше про значення води та їїохорону.
Я навчусьробитивисновки.
Я очікую, щобудемотворчопрацювати.
Аналізуватиспостереження за природою.
Висловлювативласні думки, своєставлення до природи.
- А я, у свою чергу, сподіваюсь, щови будете правильно, точно й красиво висловлюватисвої думки, відстоюватисвої точки зору, злагодженопрацювати в групах, робитивисновки.
ІV . Вивчення нового матеріалу.
Кожен спостерігав, що коли пройде дощ. То через деякий час калюжі зникають, мама попрала і вивісила одяг на вулицю, то через деякий час речі стають сухими. А якщо забули чайник з водою на плиті, то він стає порожнім.
І у Капітошки виникло питання:
Куди зникає вода з вологої поверхні та під час кипіння з чайника чи каструлі?
Слайд 7.
Дослід (кипіння).
(Нагріваю воду до кипіння, відкриваємо чайник)
Висновок. Перетворення води-рідини на пару називається – випаровуванням.
Слайд 8.
Слайд 9.
Дослід. Над парою тримаю холодну поверхню. Спостерігаємо утворення краплинок води.
Висновок. Водяна пара при охолодженніперетворюється на воду-рідину.
Слайд 10.
- При яких умовах вода з рідкого стану перетворюється у твердий?
Слайд 11,12.
Сніжинки.
Слайд 13.
Фізхвилинка
Час настав для відпочинку, проведемо фізкультхвилинку.
1)Розповідь вчителя (кругообіг води).
- Вам відомо, що поверхня Землі вкрита багатьма морями, ріками, озерами, ставками.
- Щодня Сонце прогріває повітря і землю.
- Під дією сонячного тепла випаровується вода з поверхонь морів, озер, річок, ґрунту, рослин. Пара підіймається високо вгору, охолоджується і перетворюється на крапельки води. З них утворюються дощові або снігові хмари, залежно від температури повітря. Краплинки зливаються, стають важкими і випадають на землю. Частина цієї води просочується в грунт, потрапляє в озера, річки. І повторюється цей процес постійно.
- Перетворення води з одного стану в інший називається кругообігом води.
- Це зацікавило навіть наших поетів. Т.Коломієць у вірші „Океан” писала:
Дивовижне вічне коло
Є в цілющої води.
І нема йому початку,
І нема йому кінця.
В нім, немов найменша цятка,
Б’ється серце джерельця.
- Як автор називає кругообіг?
Слайд 14.15.
Робота в групах.
— Позначте на малюнках як відбувається кругообіг води у природі. Розкажіть за малюнком, як відбуваєтьсякругообіг води вприроді.
Слайд 16.
V. Закріплення та осмисленнязнань
1.Перетворення води-рідини на пару називають випаровуванням.(так)
2.Перетворення води з рідкого стану у твердий відбувається при замерзанні. (так)
3. Замерзання відбувається при температурі вище нуля градусів. (ні)
4. Сніжинки утворюються з водяної пари високо над землею. (так)
5. Вода в природі рухається не постійно.(ні)
6. Перетворення води з одного стану в інший називають кругообігом води (так)
7. Вода в природі зникає.(ні)
2.Виступи підготовлених учнів з повідомленнями.
VІ.Підсумок уроку.
VІІ.Домашнє завдання.
Слайд 18.
1) Опрацюватистаттіпідручника «Перетворення води», «Кругообіг води в природі» (Ст. 94–97).
2) Дативідповіді на поставлені в підручникупитання.
3) Скласти казку «Краплинка – мандрівниця»
4) Намалюватисніжинкирізноїформи.
1