Виховувати бажання вирощувати дерева, прикрашати нашу планету, вчити спостерігати, розвивати уяву, спостережливість, фантазію, інтерес до творчості Т.Г.Шевченка та любов до українського слова, поглиблювати знання учнів з правопису слів з ненаголошеними звуками [е], [и], які не перевіряються наголосом, вдосконалювати вміння користуватися орфографічним словником,розвивати творчу особистість учнів засобами образотворчого мистецтва
Українська мова
Тема. Перевірка написання слів з ненаголошеними [е], [и] за словником
Мета. Виховувати бажання вирощувати дерева, прикрашати нашу планету,
вчити спостерігати, розвивати уяву, спостережливість, фантазію,
інтерес до творчості Т.Г.Шевченка та любов до українського слова,
поглиблювати знання учнів з правопису слів з ненаголошеними
звуками [е], [и], які не перевіряються наголосом,
вдосконалювати вміння користуватися орфографічним словником,
розвивати творчу особистість учнів засобами образотворчого мистецтва Обладнання: орфографічні словники, таблиці, малюнки дерев, музикальний
запис П.Чайковського “Пори року”, альбом, фарби, пензлики,папір
Тип уроку: урок закріплення знань, вмінь та навиків
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки
в в вз вз вл зе рів заповідник заказник
(Яким кольором можна покрасити ці слова? Чому зеленим?)
2. Словникова робота
Заказник – територія, де постійно у певні сезони охороняються види рослин, тварин.
Заповідник – територія, повністю вилучена з господарського користування з метою збереження та вивчення природних процесів.
В Україні заповідники – Чорноморський, Асканія – Нова
3. Загадка. Відгадку прописати
Літом одяг одягає, а на зиму скидає.
Весною веселить, літом холодить, восени годує. (Дерево)
4.Прислів’я вивчити
Зрубав одне дерево – посади троє.
З природою живи в дружбі, то й буде вона тобі в службі.
5. Завдання
Усний опис улюбленого дерева
6. Уявне перенесення до лісу
Учні закрили очі та під музику уявили відпочинок у лісі
Відкрили очі і роздивилися на малюнках де ліс, де сад
8.Розповідь вчителя
Дерева – наймогутніші жителі нашої планети. Вчені вважають, що в них є своя пам’ять. Так річні кільця можуть розповісти про щедрі роки з теплими, чистими травневими дощами і засушливі, злі, морозні.
А химерно вигнутий сучок нагадує про недоброго хлопчика, котрий знечів’я надломив тоненьку гілку….років тридцять тому.
Гадаєте, дереву не боляче й воно не пам’ятає? Пам’ятає. І багато про що може розповісти уважному. І про добрих людей, і про скажені вітри й грози, що колись промчались над його кроною.
– Як допомогти дереву рости струнким і гарним?
ІІІ. Розвиток умінь та навичок
І барвінком, і рутою,
І рястом квітчає
Весна землю, мов дівчину
В зеленому гаю.
- Прочитайте
- Чи є слова які треба перевірити правилом?
- Розкажіть правило, як правильно записати слова з [е] , [и] в ненаголошеному складі
2. Коментоване письмо ( за віршем Т.Шевченка)
Виписати слова, написання яких треба перевіряти правилом
Дописати перевірні слова
Слово землю змінити так, щоб наголошений звук [е] став ненаголошеним та записати
3.Бесіда
4.Робота за підручником ( Другий вірш Т.Шевченка)
І група
Прочитай вірш. Чітко вимов кожен звук. Спиши перше речення
ІІ група
Прочитай. Спиши вірш, вставляючи в словах пропущені букви.
ІІІ група
Прочитай, Спиши вірш, вставляючи в словах пропущені букви. Підкресли прийменники разом з іменниками, до яких вони відносяться.
5.Фізкультхвилинка
Ми берізки і кленці,
В нас тоненькі стовбурці,
Ми в стрункі стаєм рядки,
Випрямляємо гілки.
Ледь зіп’явшись з корінців,
Дістаєм до промінців.
Наші ніжні пагінці
Хиляться на вітерці.
Вправо, вліво, І весь сад
Нахиливсь вперед, назад.
6.Творча робота
А) скласти з даних букв слово, яке вказує на назву предмета, який часто використовуємо у навчанні
с, л, о, в, н, и, к
б) У попередній вправі є слово ( червоний), у якому виникли труднощі при встановлюванні букви. Це слово треба перевіряти за словником.
Ті слова які не можна змінити чи підібрати близькі за значенням, треба перевіряти за словником
7. Робота з орфографічним словником
А) знайти слово червоний
Б) записати самостійно – екологія, заповідник, абрикос, ясен
8. Робота з деформованим текстом
Тополі, ставка, ростуть, біля, в.сокі
Л.сточки, на, скоро, з.лені, з’являться, деревах
І група
Скласти речення і записати вставляючи пропущені букви.
Усно назвати перевірні слова
ІІ група
Скласти речення і записати вставляючи пропущені букви.
Підкреслити у реченнях підмет та присудок
ІІІ група Скласти речення і записати вставляючи пропущені букви
Підписати відомі частини мови
IV. Підсумок
2.Цікавинка
Книга зелена – зведення даних про рідкі , зникаючі згрупування, що потребують особливої охорони. Зелена книга в Україні у 1987р.
Книга Червона – список рідкісних видів рослин та тварин, яким загрожує зникнення. Червона Книга в Україні 1977р.
3.Вірш “Двоколірний вірш”
Коли де–небудь квітку бачу,
“Зірви!” – кричать мені, аж плаче.
Повз деревце іду зелене.
“Зламай!” – схиляється до мене.
В гніздечку пташку встріну в гаї,
“Зжени!” – мерщій мене благає.
“Забий!” – з болота жаба просить.
“Замуч! “– цвіркун сюркоче в просі.
Є не, негарний вірш такий.
Хай ліпше буде – навпаки.
Коли де бачу квітки очі,
“Люби! ” – вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене
“ Привіт!” – схиляється до мене.
В гніздечку пташку встріну в гаї,
Питає пташка: “ Як ся маєш? ”
“ Спочинь! ” – з болота жаба просить.
“ Всміхнись! ” – цвіркун сюркоче в просі…
Який же світ кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
Чому цей вірш назвав автор двоколірним?
Якими б кольорами ви зобразили вчинки людини в першій частині вірша?
В другій? Чому саме так?
Чому вчить нас цей вірш?
V. Д/З З словника вибрати 10 слів, пов’язаних з живою природою