Літературне читання
Клас: 3
Тема уроку. Перевіряю свої досягнення. Підсумок за розділом «Поезії про дивосвіт природи».
Мета уроку. Провести підсумок за розділом «Поезії про дивосвіт природи», вдосконалювати навички читання творів; розвивати допитливість, зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати самостійність, любов до читання, шанобливе ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійна презентація, цеглинки лего, картки для роботи в парах, мікрофон, «метелик» для дихальної вправи.
Хід уроку
І Організація початку уроку.
Всією душею, всім своїм серденьком
Люблю тебе, рідний краю, земелько рідненька.
І вас люблю, гори, ліси та гайочки,
І вас, ріки повноводні, маленькі струмочки.
Бо в тих ріках і струмочках — в чистій тій водиці
Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!
Ти мене годуєш як свою дитину,
Тому люблю тебе, земле, люблю Україну!
- Діти, всі ми з вами живемо в Україні, тут народилися, ступили перший крок, вимовили перше слово, тут живуть наші рідні. Ця країна для нас найкраща, бо в ній живуть доброзичливі люди, наше око радують миловидні краєвиди. Бо все це наша Батьківщина, яку ми любимо, шануємо, вболіваємо.
Сьогодні на урок до нас завітало багато гостей, тож давайте привітаємось з ними:
- Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовимо «Добрий день!»
- Діти, у кожного з вас на парті лежить малюнок смайлика, але він без посмішки. Пропоную вам домалювати його, щоб наш урок був позитивним, цікавим, змістовним.
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Діти записують очікуване на листочках та прикріплюють їх до дерева)
Я також очікую, що ви будете на уроці активними, злагоджено працюватимете, будете виразно читати та давати відповіді на запитання
ІІ Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні у нас підсумковий урок за розділом «Поезії про дивосвіт природи». Отже, ми пригадаємо прекрасні твори українських поетів, будемо вдосконалювати навички читання, розвивати зв'язне мовлення, робити висновки.
ІІІ Мовленнєва розминка:
1. Артикуляційні вправи.
Де ж наш пустун – язичок?
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
2. Дихальні вправи.
«Гарячий чай» .
- Дмухаємо на уявний стаканчик, охолоджуючи чай.
«Метелик».
(До метелика, вирізаного з паперу, прив'язана нитка. Діти тримають за ниточку)
- Подуйте на метелика, щоб він злетів.
«Понюхай квітку» .
- Уявіть, що ви на галявині, вкритій квітами. Тримайте в руках квітку. Носом вдихаєте її аромат, а ротом видихаєте повітря.
Ло-ло-ло:
Я люблю своє село.
Ічка-ічка-ічка:
Протікає в ньому річка.
Си-си-си: Є зелені в нас ліси.
Великі мурахи грали біля шахів,
А маленькі мурашки – біля шашки.
Промовляння скоромовки з нарощуванням темпу.
1) повільно;
2) швидше;
3) швидко.
Вправа «Ми – актори»
Учням пропонується уявити себе в певній ситуації та промовити скоромовку з відповідною інтонацією, наприклад:
ви з'їли кислий лимон;
ви отримали довгоочікуваний подарунок;
ви ненароком поламали улюблену іграшку;
ви зустріли свого друга(подругу).
- Які скоромовки ви ще знаєте?
ІV Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
- Який розділ ми закінчили з вами вивчати?
- Які ознаки має віршована мова?
- З якого вірша ці рядки: « поле в нашому краї, наче небо безкрає»?
- Чим особливе гніздечко ремеза?
- Хто автор вірша про цю пташку?
- Чому Любов Забашта називає світ природи дивосвітом?
- З яким почуттям Тарас Шевченко описує дві картини природи у вірші
«За сонцем хмаронька пливе»?
- Чому у вірші «В небі жайворонки в'ються» вжито багато дієслів?
- Чому Ліна Костенко застерігає людей: «природа для всіх, а не для тебе лиш»?
1 група шукає рими у вірші Лесі Українки «Плине білий човник, хвилечка колише…»;
2 група шукає рими у вірші Олександра Олеся «В небі жайворонки в'ються…» .
- Вдома вам треба було підготуватися до виразного читання улюбленого вірша. Я пропоную вам гру «Кращий диктор». Диктори читають, періодично відриваючи очі від тексту, щоб подивитися на глядачів.
Діти читають вірш «Волошкове поле»
- Знайдіть образні вислови у вірші.
Діти читають вірш «Дядько дощ» по рядках хором по групах, ніби ехо
- Знайдіть слова, які передають звуки, барви, силу літньої зливи
V. Підсумок уроку.
- Закінчити наш урок я хочу теж за допомогою гри «Продовж речення».
- Рефлексія «Оберіть відповідну цеглинку лего»:
зелена – на уроці мені дуже сподобалось,
жовта – на уроці мені сподобалось,
червона – на уроці мені не сподобалось.
VІ Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію до улюбленого вірша