Сьогоднішнє заняття сприятиме розширенню знань про періоди і групи та дасть початок використанню періодичної системи хімічних елементів як джерела інформації про хімічні елементи та їх сполуки.
Базуючись на періодичному законі, Д.І.Менделєєв побудував класифікацію хімічних елементів, що називають періодичною системою. Зазвичай її представляють у вигляді таблиці. Якщо записати символи елементів кожного періоду в окремий рядок так, щоб природні сімейства(лужні елементи, галогени, інертні елементи) утворювали вертикальні стовпчики, то одержимо довгий варіант періодичної таблиці. Д.І.Менделєєв частіше використовував більш компактну коротку форму періодичної таблиці. У ній великі періоди розбиті на два ряди, а групи на підгрупи: головну і побічну. Кожний хімічний елемент займає в таблиці певне місце і має свій порядковий номер.
При цьому звертається увага на положення періодів та груп у системі, на кількість елементів у періодах, існування малих і великих періодів, парних і непарних рядів, на зміну властивостей елементів у малих і великих періодах. Після засвоєння знань про періоди формуємо знання про групи та підгрупи, про зміну властивостей їх елементів.
Зазначаємо появу діагональної подібності елементів із зміною властивостей у періодах і групах.
В кінці пояснюємо зміну валентності за Оксигеном та Гідрогеном в оксидах та летких сполуках неметалів із Гідрогеном у періодах та групах.
Для зацікавлення учнів вивченням подальшого матеріалу, зазначити, що ні Д.І.Менделєєв не міг пояснити, ні вони на даний час не можуть зрозуміти і пояснити, в чому ж причина у змінах властивостей, що спостерігаються. Але найближчим часом, зможуть це зробити самостійно, та ще й зрозуміти, чому не під силу було зробити це Д.І.Менделєєву.
(гра «Нехай посміхаються люди»)
3) Завдання відкритої форми з диференційованим підходом
А)Відносна молекулярна маса леткої сполуки Гідрогену з елементом шостої групи дорівнює 34. Назвіть цей елемент.
Б)Визначте хімічний елемент за такими даними: належить до ІV групи періодичної системи елементів. Відносна густина за воднем вищого оксиду елемента дорівнює 22.
ІХ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 22, вправи 193 – 195 (усно), 197 (письмово)
Вибірково на роздаткових картках:
Елемент, що належить до V групи періодичної системи елементів утворює з Гідрогеном летку сполуку, в якій масова частка Гідрогену складає 3,85%. Визначте цей елемент.