Переглянувши розробку уроку, вчитель у доступній цікавій формі завдяки різним ігровим вправам організує знайомство учнів із прийомом письмового додавання трицифрових чисел без переходу через розряд; удосконалить навички усних обчислень, вміння розв'язувати прості задачі на зведення до одиниці; узагалить вміння розв'язувати рівняння.
Відділ освіти та молоді
Іваничівської райдержадміністрації
Письмове додавання трицифрових чисел без переходу через розряд.
Прості задачі на додавання.
Розширена задача
на спосіб зведення до одиниці
Підготувала:
вчитель початкових класів
ЗОШ І – ІІІ ступеня
с. Стара Лішня
Вітичук Олена Василівна
Мета. Ознайомити учнів із прийомом письмового додавання трицифрових чисел без переходу через розряд; удосконалювати вміння розв’язувати прості задачі на зведення до одиниці; узагальнювати вміння розв’язувати рівняння; розвивати мислення, пам’ять, увагу, навички усних та письмових обчислень; виховувати шанобливе ставлення до витворів природи, інтерес до вивчення математики.
Обладнання. Предметні малюнки, таблиці, картки, паперовий сніговик, сніжинки.
Тип уроку : комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
– Сьогодні у нас особливий урок, адже до нас завітали гості.
А гостям ми завжди раді. Тож давайте розпочнемо урок з привітання.
Зичу праці і здоров’я.
А ще, друзі ,всім бажаю
Сил, натхнення на весь день!
На урок візьмемо з собою
знання, вміння, старання, навички.
Хто це? Що це? – всі кричать.
Так, це сніжинка. Вона нам допоможе сьогодні отримати необхідні знання.
Навчання граючись
Розминка для мозку
Запитання сніжинок
Загадкове на уроці
Дружній відпочинок
Світ задач та рівнянь
Робота в парах
Розминка для мозку:
- А що ви знаєте про сніжинку з уроків природознавства? (Твердий стан води)
- На що вона схожа з точки зору математики? (Шестикутник,
складна геометрична фігура)
- Що ви знаєте про шестикутник? (У нього є 6 кутів, 6 сторін, 6 вершин).
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть шість чисел, щоб кожне наступне було на 6 більше від попереднього. (6,12,18,24,30,36)
- Що ви знаєте про число 36?
ІІІ. Математичний диктант.
- Знайдіть різницю чисел 36 і 12. (24)
- Знайдіть суму чисел 36 і 12. (48)
- Що необхідно знати, щоб знайти суму? (Одиниці додаємо до одиниць, а десятки до десятків).
ІV. Усний рахунок.
Гра «Дешифрувальник». (Додаток 1)
90 –35 |
76 – 40 |
76 – 4 |
28 + 8 |
39 + 18 |
43 + 50 |
43 – 5 |
ц |
м |
о |
д |
і |
л |
о |
36 |
38 |
93 |
72 |
36 |
55 |
57 |
м |
о |
л |
о |
д |
ц |
і |
V. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
На дошці написана тема уроку.
- Давайте хором прочитаємо тему уроку.
- Що ви очікуєте від нашого уроку? Над чим будемо працювати?
- Будемо вчитися додавати письмово трицифрові числа.
- А чи потрібно нам вміти додавати такі числа?
Підготовча робота.
Розминка для мозку ,,Мозкова атака”
- Назвіть найменше трицифрове число. (100)
- Назвіть найбільше трицифрове число. (999)
- Назвіть попереднє і наступне числа до числа 999.
- Скільки в числі 999 всього одиниць? Всього десятків? Всього сотень?
- А зараз відшукаємо доріжку, щоб продовжити урок далі.
- З’єднати числа в порядку зростання (один учень біля дошки), решта - в зошитах, в порядку спадання).
- Молодці, доріжка підвела до нового на уроці.
- Що потрібно знати і вміти, щоб працювати з трицифровими числами? 352 853
( Розряди ) 457 284
853 –розкладіть на суму розрядних доданків
800+50+3
- Скільки всього одиниць в числі 853? (853) , всього десятків?(85), всього сотень? (8)
- Скільки одиниць, десятків, сотень у числах 352,457, 284? - Перед вами приклади, прокоментуйте:
+ 24 + 47
35 52
59 99
VІ. Вивчення нового матеріалу.
- Розгляньте приклади і поясніть.
+ 325
413
- Пригадайте, з яких розрядних одиниць починаємо виконувати письмове додавання?
Первинне закріплення.
Робота з підручником.
№ 607
+722
134
856
Решта прикладів самостійно по варіантах.
- Якщо вам легко, на полях ставте букву л,
якщо цікаво – ц,
важко – в.
Оленка: Петрик:
344 344
54 54
- Хто з них записав правильно? Чому?
- Доведіть за методом «Прес». (Додаток 3)
Метод «Прес»
Я вважаю, що ….
….. тому, що …. .
Наприклад, …. .
Таким чином …
(Отже…)
3.Задача№608—усно. (Додаток 4)
346 650 527 487
412 234 242 168
758 884 769 655
Дружній відпочинок
Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
Зі сніжком ми дружимо
1.Там, де поле, там, де луг,
Ходить завірюха,
Сипле сніг із рукавів
І морозить вуха.
Приспів:
Ой сніг, сніжок,
Біленький, лапатий,
Ти звідки до нас
Прийшов погуляти?
VІІ. Розвиток математичних знань.
Відповідь: для 6 пальт для дорослих потрібно 18 м тканини.
Складіть обернену задачу.
1)18:9=2(м) - тканини на одне дитяче пальто;
2)2+1=3(м) -на 1 доросле пальто
3)18:3=6(п.)- можна пошити з 18 м тканини
2.Фронтальна робота над № 667 - усно. Рівняння
- Як називаються компоненти при додаванні? Відніманні?
- Як знаходити невідомі компоненти?
800 – 320 = 480 280 – 120 =160 40 + 270 = 310
3. Робота в парах
-Перед вами кульки сніговика
1 кулька – 530-х=120 3 кулька - +351 + 534
244 353
2 кулька – а - 3
в -?, у 2 р. >
Р - ?
- Чия пара швидше виконає завдання?
- Молодці, всі виконали завдання.
- А тепер давайте складемо сніговика. В результаті на ґудзиках сніговика ви побачите правильні відповіді виконаних вами завдань.
ОЦІНЮВАННЯ
І VІІІ. Підсумок уроку, рефлексія
- Справдились ваші очікування на уроці?
- Що найбільше сподобалось?
- Докладно поясніть обчислення суми:
632
327
ІХ. Домашнє завдання. Диференційовано
№ 613, № 614. Пояснення. 612- сильнішим учням.