Урок "Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень.Інтонаційне виділення в реченнях слів,найважливіших для висловлення думки".

Про матеріал
Мета уроку: ознайомити учнів з ознаками питальних речень; вчити інтонаційно виділяти в реченнях слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати усне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної землі та природи.
Перегляд файлу

ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В КІНЦІ ПИТАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНАЦІЙНЕ ВИДІЛЕННЯ В РЕЧЕННЯХ СЛІВ, НАЙВАЖЛИВІШИХ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ

Мета: ознайомити учнів з ознаками питальних речень; вчити інтонаційно виділяти в реченнях слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати усне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної землі та природи.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

Девіз уроку:

Українська – це модно,

Українська – це круто,

Українській мові – бути!

 

  • Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

    II. ХВИЛИНКА КАЛІГРАФІЇ

    Ч ч Ч ч ча й ак ка чайка

IIІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

    — Прочитайте складені речення.

   Як ви відокремили одне речення від іншого на письмі? (Крапками)

   Як ви відокремили одне речення від іншого в усному мовленні? (Паузою, зниженням голосу.)

    — Як називаються такі речення? (Розповідними)

2.Відповіді на запитання.

- Що таке речення?

- Які речення називаються розповідними?

- Які бувають розповідні речення за інтонацією?

- Що ставимо в кінці розповідного окличного речення?

- Що ставимо в кінці розповідного неокличного речення?

3. Розподільний диктант

Вчитель читає слова, а діти визначають іменники, прикметники і дієслова.

Липа, лікувальний, літати, мед, високий, випало, дятел, працьовитий, врятувала.

  4. «Визнач інтонацію»

Вчитель читає речення, а діти визначають, який знак треба поставити в кінці, піднімаючи вгору відповідні картки з зображеннями:  . ;  ! ;  ? .

  • Влітку зацвітає липа.
  • Ой, яка вона пахуча!
  • Чому так весело гудуть бджоли?
  • Дятел лікує наші ліси.
  • Бережіться, шкідники!
  • Хто допомагає птахам взимку?

  5. Завдання на картках «Збери речення» (робота в групах)

    – Прочитайте, розташуйте речення так, щоб вийшла зв’язна розповідь.

  1. Над водою літали білокрилі чайки. 2. Вони голосно перегукувалися між собою. 3. Хлопець на палубі корабля зачаровано спостерігав за ними. 4. Враз одна пташка згорнула крила і пірнула у воду. 5. «Вона схожа на падаючу зірку!» - подумав хлопець.

 

  • Знайдіть розповідне окличне речення.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

    Сьогодні ми будемо вивчати питальні речення, навчимося правильно інтонувати їх. Ознайомимося із знаками, які потрібно ставити в кінці таких речень.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 132-133)

Вправа 1

   Прочитайте виразно вірш. (Вибіркове читання речень.)

   Прочитайте розповідне речення.

   Як ви його розумієте?

  • Скільки іменників у вірші? (6).   А дієслів? (4). На скільки більше іменників?
  • Про яке дерево йдеться?
  • Висота липи може становити 27 метрів, а яблуні – 3 метри. У скільки разів липа вища за яблуню?

   Що означає слово контрабас?

  •   Контрабас — це найбільший струнний музичний інструмент( зображення; мелодія з кінофільму «Пірати Карибського моря» , яку виконує контрабас, Double Bass Solo)).

   Прочитайте речення, у яких про щось запитують.

   Як ви вважаєте, як такі речення можна назвати? (Питальними)

   Який знак стоїть у кінці таких речень?

  1. Робота з картками.

- Прочитайте, відгадайте загадку.

  • Читаємо для себе, для сусіда, для вчителя.

                          Він після речення, цитати

                         Вмостився схожий на гачок,

                          Всіх нас примушує питати,

      А сам ні пари з вуст — мовчок! (Знак питання)

Висновок. Речення, в якому про щось запитується, називається питальним. У кінці питального речення ставиться знак питання.

   Випишіть питальні речення.

Ознайомлення з правилом (с. 133)

   Яке речення називається питальним?

    — Що ставимо в кінці питального речення?

Фізкультхвилинка

3. Робота в групах

Вправа 2 (с. 133-134)

– Прочитайте казку, перекажіть прочитане.

   Як ви розумієте словосполучення хмаринки-водовози?

Вибіркове списування

   Випишіть з тексту питальні речення.

    — Які розділові знаки ставимо в кінці такого речення?

4. Робота в парах

Вправа 3 (с. 134)

   Складіть за схемами ( на дошці) питальні речення.

   Де живе метелик? (Метелик живе на озері.)

   До кого звернувся метелик? (Метелик звернувся до хмар.)

   У кого гостював метелик? (Метелик гостював у хмаринок.)

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Гра «Впіймай питальне речення»

БУДЕШ ІЗ ГНІЗДА ВИПАДАТИ?              В.Сухомлинський

      У дятлихи в гнізді було четверо пташенят.
Одне з них таке неспокійне. Виглядає з гніздечка, все йому хочеться знати: а що там, далі?
        Виростеш, полетиш — то й побачиш, що за гніздом.
Але неспокійне дятленя не захотіло слухати маму, висунулося з гнізда й упало додолу. Сидить на траві, плаче.
Прилетіла мати до малого.
    Як же тебе врятувати, неслухняний сину?
Сідай мені на спину, берися дзьобом за пір'я та держись міцно.
Сіло пташеня матері на спину, вчепилося дзьобиком за пір’я. Полетіла мати. Принесла своє дитя у гніздо, поклала та й питає:
    Будеш із гнізда випадати?
    Не буду, — сказало, плачучи, пташеня й підвело голівку, щоб виглянути з гнізда.

  • Який висновок ви зробили, послухавши оповідання?
  • Яким було пташеня?
  • Чи потрібно бути обачним?
  • Де саме?
  • До кого потрібно завжди звертатися по допомогу?

 

   VI. ПІДСУМОК УРОКУ

   З якими новими реченнями ви ознайомилися на сьогоднішньому уроці? (Питальними)

   Чому ці речення називаються питальними? (Бо в них про когось чи про щось запитується.)

   Що ставимо в кінці питальних речень? (Знак питання)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа на с.134; с. 132-133 – вивчити правила.

docx
Додано
21 березня 2019
Переглядів
8441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку