Урок "Planets of Solar System"

Про матеріал
Проведення уроку дає змогу практикувати учнів у говорінні, складанні діалогів, розвивати вміння починати і закінчувати бесіду, обмінюватися думками в межах вивченого мовного матеріалу; вивчити лексичні одиниці по темі, розширити знання учнів про Сонячну систему; формувати навички конкретного та логічного висловлювання з використанням вивчених лексико – граматичних структур, розвивати уміння та навички письма, розвивати готовність до практичного вживання набутих знань; викликати змістом уроку інтерес до вивчення теми.
Перегляд файлу

Тема уроку: Planets of Solar system.

Мета уроку:практична: практикувати учнів у говорінні, складанні діалогів, розвивати вміння починати і закінчувати бесіду, обмінюватися думками в межах вивченого мовного матеріалу;  освітня: вивчити  лексичні одиниці по темі, розширити знання учнів про Сонячну систему; розвиваюча: формувати навички конкретного та логічного висловлювання з використанням вивчених лексико – граматичних структур, розвивати уміння та навички письма, розвивати готовність до практичного вживання набутих знань; виховна: викликати змістом уроку інтерес до вивчення теми.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи і прийоми навчання: говоріння, аудіювання, бесіда, письмо, складання діалогів, «мозковий штурм», незакінчене речення, читання, робота в парах,  «займи позицію», ланцюжок, робота над виправленням помилок, лексична гра, мовна розминка, фонетична зарядка, мовленнєва зарядка, «дерево рішень».

Обладнання: дошка, підручник, ілюстрації, картки, ксерокопії.

                        План уроку.

1. Організаційний момент.

2. Мовленнєва / фонетична зарядка.

3.  Оголошення теми і мети уроку.

4. Мотивування навчальної діяльності учнів.

5. Активізація опорних знань, умінь і навичок.

6. Вивчення нового матеріалу.

7. Закріплення вивченого.

8. Підсумок уроку.

9. Коментар домашнього завдання, оцінок.

The topic of our today’s lesson is “The planets of the Solar System.” Today we’ll speak about the Solar system, make up the dialogues and sentences, improve your skills of speaking.

Фонетична зарядка. Let’s practice sound [ᵑ ]:

[ᵑ] – [loᵑ], [diᵑ], [doᵑ], [riᵑ], [‘mo:niᵑ], [‘spriᵑ].

Ding, dong ding, dong,

Merrily sings the song.

It’s time to say “So long!”

Лексична зарядка. Read a list of words and draw only the words which are connected the topic of the lesson. Say these words.

Collection, space, sunny,  the Sun, a long way, the Milky Way, planets, places, wind, move, the Moon, the Solar system, salty meat, a dwarf, a dwarf planet, a belt, Kuiper belt objectives.

We live on our planet the Earth. There nine planets in the Solar system. They are Mercury, Venus, the Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, Pluto. The most of planets were named after Roman gods.

Let’s learn the new words. Listen and repeat.

Vocabulary.  The Solar system – Сонячна система

Mercury – Меркурій

Venus – Венера

The Earth – Земля

Mars – Марс

Jupiter – Юпітер

Saturn – Сатурн

Uranus - Уран

Neptune – Нептун

 Pluto – Плутон

The Milky Way – Галактика Чумацький шлях

 A dwarf planet карликова планета.

Guess, what planet is it?

1. This planet is our home. (the Earth)

2. It is the name of the planet and the name of Roman god of sea. (Neptune)

3. It is the planet and the name of Roman god of war. (Mars)

4. This planet is the nearest to the Sun. (Mercury)

5. It is a chemical substance and the name of the planet. (Uranus)

6. It is the star which we can see in the daytime. (the Sun)

7. It’s the nearest planet to the Earth. (Venus)

8.  It is a tiny planet. (a dwarf planet)

9. It is one of dwarf planets. (Pluto)

10. It consists of nine planets. (the Solar system)

11. The ancient people used this galaxy as a compass in their way. (the galaxy Milky Way)

-What planets of the Solar system do you know? Draw a mind – map.                         

            

                Mars                Pluto                Earth  

Venus    

                            The Solar system                     Mercury

Jupiter                      

             Neptune                  Saturn              Uranus

Name the planets into their distance from the Sun.

Name the planets into alphabetical order.

Find mistakes into the sentences and correct them.

1. Earth are the third moon in Solar system. (The Earth is the third planet in the Solar system.)

2. The Pluto is biggest planet. (Pluto is the least  planet.)

3. Neptun does the planet in Solar galaxy. (Neptune is the planet in the Solar system.)

4. Gupiter is the least star. (Jupiter is the biggest star.)

5. Milcy Wey galaxy is our galaxy. (The Milky Way galaxy is our galaxy.)

Finish the sentences.

1. Mars is…

2. Saturn has …

3. Uranus is …

4. Mercury is …

5. Venus is …

Pair work. Fill in the dialogue and dramatize it.

 Carol. Well. We’re on our … back to The Earth. I…

WHAMMMMM!

Jim. … has hit the ship.

Steve. What was it?

Jim. A … I think.

Carol. That’s strange. The … didn’t … any meteors near us.

Jim. Is the … all right, Steve?

Steve. No, I … And we haven’t got enough … for the journey to the Earth. We’ll … to land.

Jim. There’s an unknown planet near us. Perhaps we’ll … able to … some water there.

Carol. Is there … in the planets …?

Steve. Yes. The computer says we will be able to … and … won’t have … wear spacesuits.

Jim. While you are repairing the ship, Steve, … and I will look for some water.

«Займи позицію».

Teacher reads statements. The pupils must come to the placard with words:

YES                 NO

1. We live on the Earth.

2. Sirius is a star in the Solar system.

3. There ten planets in the Solar system.

4. Mercury is the sixth planet from the Sun.

5. Pluto is the smallest planet.

6. Jupiter is called by the name of Roman god of war.

«Ланцюжок». Pupils must create the new words from the words:

THE SOLAR SYSTEM – Mars, Earth, star, star system

KUIPER BELT OBJECTIVES – Jupiter, Pluto, space, rocket, jet.

Repeat the words which we have learnt. (Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, Pluto, the Solar System, the Milky Way galaxy, a dwarf planet.)

Let us remember what we have done on today’s lesson.

                            “The tree of decision.”

learned new words                                read the new words

 

worked in pair                                       wrote the words and

                                                              sentences

created new words

                                                              answered the questions

made the dialogue                          

                                                              wrote the words into

completed the sentences                       alphabetical order

 

found the mistakes into                        repeated the words

sentences

Home assignment

 

Learn the words, make up and write down the sentences with their words.

 

docx
Додано
29 червня 2020
Переглядів
579
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку