Урок "Площа прямокутника"

Перегляд файлу

Тема: Площа прямокутника.

Мета: ввести поняття одиниці виміру площі, формувати навички роботи з різними одиницями вимірювання площ та обчислення площі прямокутника і квадрата, розвивати логічне мислення, створювати умови для розвитку інтересу та здібностей кожного учня.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані навчальні результати: учні повинні знати формули для обчислення площі прямокутника і квадрата, знати основні властивості площ, вміти обчислювати площі прямокутника і квадрата.

Структура уроку: I. Організаційний момент.

II.         Мотивація навчальної діяльності.

III.        Актуалізація опорних знань учнів.

IV.       Пояснення нового матеріалу.

V.         Формування вмінь і навичок розв'язування вправ на обчислення площі прямокутника та квадрата.

VI.       Закріплення нових знань і вмінь учнів.

VII.      Рефлексія.

VIII.    Домашнє завдання.

Хід уроку

I.       Організаційний момент.

Повідомлення теми та мети уроку.

II.     Мотивація навчальної діяльності.

У повсякденному житті дуже часто приходиться зустрічатися з такою величиною як площа.

Наприклад, щоб побудувати будинок треба вміти обчислювати площу; щоб засіяти поле також потрібно знати його площу і т.д.

Як вимірювати площу фігури, ми дізнаємось сьогодні на уроці.

III.    Актуалізація опорних знань учнів.

1.    Який чотирикутник називається прямокутником ?

2.    Яка фігура називається квадратом ?

3.    За якою формулою обчислюється периметр прямокутника ?

4.    За якою формулою обчислюється периметр квадрата ?

Усна розминка.

1.    Скільки:

1) сантиметрів міститься в : 1 дм; 1м 2дм; 50 мм ? 2) метрів міститься в : 1 км ; 2 км 400 м; 700 см ?

2.    Знайти периметр квадрата зі стороною 5 см.

3.    Знайти периметр прямокутника зі сторонами 2 см та 6 см.

IV. Пояснення нового матеріалу.

Розкриття поняття рівних фігур.

Розглядаємо плоскі фігури різних розмірів. Пропоную дітям вибрати рівні.

Накладанням перевіряємо рівність цих фігур.

Про такі фігури кажуть, що їхні площі рівні.

Основні властивості площі:

1.    Рівні фігури мають рівні площі.

Проте, якщо площі фігур рівні ,то не обов'язково будуть рівними самі фігури.

Розглянемо такий приклад:

Обчислюємо площу прямокутника зі сторонами 2 см та 8 см і площу квадрата зі стороною 4 см. Порівнюємо їхні площі та розміри і робимо

висновок.

2.    Якщо фігура розбита на декілька частин, то її площа дорівнює сумі площ всіх частин.

S=S1+S2+S3

 

Як же можна виміряти площу фігури ?

За одиницю вимірювання площі приймають площу квадрата, сторона якого дорівнює одиниці вимірювання довжини. Якщо сторона квадрата 1 см, то його площа один квадратний сантиметр ( 1 см2). Квадрат зі стороною 1 м має площу один квадратний метр (1м2). і т.д.

Виміряти площу фігури означає підрахувати скільки одиничних квадратів вона містить.

Якщо одна сторона прямокутника дорівнює а одиничним відрізкам, а інша Ь одиничним відрізкам ,то площа прямокутника дорівнює добутку сусідніх сторін.

Ь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а S = аЬ

 

Оскільки у квадрата всі сторони рівні ,то його площа обчислюється за формулою

$=а2, де а -довжина сторони квадрата. Саме тому другий степінь називають квадратом числа.

 

 

 

V. Формування вмінь і навичок розв'язування вправ на обчислення площі прямокутника і квадрата.

1. Усна вправа.

а 2 4 5 8 ? 21 Ь 8 9 5 ? 2 ?

                                  5                   ?                ?                ?                40                   12               630

2.      Колективне розв'язування.

Периметр прямокутника дорівнює 4 м 8 дм, одна з його сторін у 5 разів більша за іншу. Знайдіть площу цього прямокутника.

Р = 4 м 8 дм = 48 дм.

Нехай ширина прямокутника - х дм, а довжина - 5х дм.

Периметр 2(х+5х) (дм) дорівнює 48 дм.

Маємо рівняння:

2(х+5х) = 48 2*6х = 48

12х = 48 х = 4

Отже, ширина 4 дм, довжина 5*4 = 20 (дм).

5 = аЬ

5 = 4*20 = 80 (дм2). Відповідь: 80 дм2.

3.      Робота в групах.

Клас поділено на групи

Кожна група отримує завдання на обчислення площі зафарбованої фігури. Завдання однієї з карток:

Знайти площу зафарбованої фігури.

 

Відповідь кожної групи розкриває букву зашифрованого слова. Коли всі групи правильно справились із завданням, то відкриється складене слово - гектар».

Тоді повідомляю учням, що часто площі земельних ділянок виражають в гектарах (1 га) і в арах (1 а).

Записуємо у зошитах:

1а = 10 м * 10 м = 100 м2;

1 га = 100 м * 100 м = 10000 м2. У побуті 1 ар часто називають соткою.

3. Самостійне розв'язування задач на обчислення площі фігури.

(Завдання на картках додаються). Середній рівень

Одна сторона прямокутника дорівнює 10 см, а друга на 2 см менша від неї.

                                               Обчислити площу прямокутника.                                      ( В: 80 см2).

Достатній та високий рівень

Одна сторона прямокутника 1 м 2дм, а друга 20 см. Знайти площу прямокутника

                                                                                                                                      ( В: 2400 см2).

квадратиків.

 

 

VI.            Закріплення нових знаньі вмінь.

1.    Які фігури називаються рівними?

2.    Чи можуть рівні фігури мати різні площі?

3.    Як знайти площу фігури знаючи площі всіх її частин?

4.    Чому дорівнює площа прямокутника? Квадрата?

5.    Які одиниці вимірювання площ ви знаєте?

 

 

VII.          Рефлексія.

1.    Що нового дізналися на уроці?

     2.Які навички і знання одержали?

  3.Чи буде це корисно у житті?

  4. Що сподобалося найбільше?

 

 

VIII.         Домашнє завдання

 

 

pdf
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
6 квітня 2019
Переглядів
2751
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку