Урок «По моєму краю їде жовтокоса осінь на баскім коні…»

Про матеріал

Як допомогти дітям не лише бачити красу природи, а передавати всі відтінки осінньої пори рідною мовою? Запропонований урок допоможе вирішити низку навчальних, розвивальних, виховних завдань, сприятиме формуванню компетентностей творчої продуктивної діяльності та саморозвитку, дасть змогу створювати умови для формування позитивних мотивів навчання учнів, впливатиме на для інтелектуальний розвиток і рефлексію, на засвоєння певного соціального досвіду.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

План – конспект

уроку з української мови  у 3 класі

Вчитель  Шаповалова Тетяна Григорівна

 

 

Картинки по запросу осень картинки

 

Тема уроку: «По моєму краю їде жовтокоса осінь на баскім коні…»

Мета уроку:

  • вчити учнів логічно послідовно, правильно передавати власні думки при написанні творів, спираючись на план та ключові слова;
  • поповнювати активний словниковий запас третьокласників епітетами, метафорами, порівняннями;
  • розвивати образне мислення, звязне усне та писемне мовлення;
  • сприяти формуванню полікультурних,  комунікативних, інформаційних компетентностей, компетентностей творчої продуктивної діяльності та саморозвитку;
  • створювати умови для формування позитивних мотивів навчання учнів;
  • давати можливість для інтелектуального розвитку і рефлексії, засвоєння певного соціального досвіду;
  • сприяти вихованню естетичних почуттів, дбайливого ставлення до природи; прищеплювати інтерес до літературного художнього слова.

Тип уроку: урок розвитку звязного мовлення.

Обладнання : медіапроектор, мультимедіапрезентації, словники, листочки для визначення настрою, оповідання В.О.Сухомлинського «Чому опадає листя з дерев?»

Словник: шати, полумяніють, багряний,  мережка, гроно.

 

 

 

 

 

 

 

 

Перебіг уроку

І. Організація класу.

Сьогодні день такий чудовий,

І сяє сонце в небесах,

Ліс око радує обновами,

Схиливши віти у росах.

А ми стараємось учитись

І пізнавати милий край,

Природу  щиро так любити,

І зберігати оцей рай.

 

 ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Визначення емоційного  настрою.
  • Діти, який у вас настрій на початку уроку?

(Учні визначають свій настрій, сигналізують листочками)

  1. Створення проблемної ситуації.
  • Любі діти, розпочнемо урок розвитку звязного мовлення. А тему ви визначите самі, переглянувши фільм «Сумна мелодія». Дивіться  уважно, запамятовуйте! .
    (Демонстрація  фільму).
  • Який настрій викликав фільм? Чому?
  1. Бесіда. «Очікування»
  • Про що, на вашу думку піде мова на сьогоднішньому уроці?
  • Чому ви так гадаєте?
  • Які ознаки осені визначили, переглянувши фільм?
  • Чому фільм має назву «Сумна мелодія»?

 

  1. Поетична хвилинка.

Ходить осінь по покосах,

В золоте фарбує ліс,

    І горять шовкові коси

У зажурених беріз.

Вітер грає, нахиляє

Срібні віти яворів

Понад лугами, за гаєм

Чути сурми журавлів.

Пада, вяне лист багряний,

Золотиться сіножать.

Клен в сорочці вишиваній

Вийшов  літо проводжать.

Мов мережка, в лузі стежка,

Осінь в гай по ній пішла

За калинові сережки

В сонця вимінять тепла.

                               Алла Коваль

 

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

  1. «Мозкова атака»
  • Ви правильно визначили. Що мова на уроці піде про красиву  пору року – осінь. А саме – про золоту осінь.  В якому значенні вжито словосполучення «золота осінь»? Чому?
  • Чи правильно люди називають осінь золотою? Чому?
  • Які ознаки золотої осені спостерігали в природі?
  1. Актуалізація опорних знань про прикметники,  дієслова.
  2. Творча робота в групах

І група  Дібрати до опорних  слів прикметники.

(Опорні слова на презентації та на аркушах)

 

Листочки берези, вишні, тополі       золотисті, багряні, жовті

Вода річки                                           темна, холодна

Берізка, тополя, клен, ясен               ніжна, струнка, золотий, сумний

Береги річки                                        низькі

Дерева                                                 різнобарвні

Трава                                                   суха

Грона калини                                     червоні

 

ІІ група Дібрати до опорних слів дієслова

 

Листочки берези, вишні, тополі       шелестять

Вода річки                                           плине, тече

Берізка, тополя, клен, ясен               журяться

Береги річки                                        схилилися

Дерева                                                 шумлять

Трава                                                  сохне

Грона калини                                     горять, полумяніють

 

 

  1. Перевірка.
  2. Гра «Утвори словосполучення». Робота в парі.

Завдання : сполучити слова І та ІІ стовпчиків, щоб вийшли словосполучення.

 

Листочки,                      мов метелики     

Вода річки,                     мов жаринки                                         

Берізка,                          наче дівчина

Дерева,                           мов   темне скло                                                                   

Грона калини,        мов   вартові     

 

  1. Перевірка.
  2. Якою побачив осінь В.О.Сухомлинський. оповідання «Чому опадає листя з дерев?»
  3. Фізкультхвилинка

 

Ми – листочки, ми – листочки,

Ми – осіннії листочки.

Ми на дереві сиділи,

Дмухнув вітер – полетіли.

Ми літали. Ми літали

І на землю тихо впали.

Знову вітерець дмухає

Нас в повітря піднімає.

Знов листочки полетіли

І за парти тихо сіли.

 

  1. Складання твору за планом, запропонованим вчителем.

 

План

  1. Ось і осінь.
  2. Яскраві барви.
  3. Темна ріка.
  4. Намисто калини.
  5. Чудова пора року.

 

 

10.  Усне складання твору.

11. Твори третьокласниць про осінь (Відеофільм)

12. Актуалізація знань про текст. Актуалізація знань про речення.

13. Самостійна робота учнів. Написання твору.

І група

Скласти й записати твір, спираючись на план та опорні слова.

План

  1. Осінь прилетіла.
  2. Гарні шати дерев.
  3. Сумна річка.
  4. Красуня –калина.
  5. Прекрасна пора.

ІІ група

Скласти твір, спираючись на опорну схему

Настала ….. . Частіше ….    ….. . Небо …..  . Листя …….,  …..,   …….  Трава …….. Скоро ….. …… .

ІІІ група

Скласти твір, використовуючи схему та опорні слова.

 

Осінь ________.  Пофарбувала ______ __ ________ . Річка __________  . Калина ____________  __________ __________ . Я ___________ ____________.

Опорні слова: прилетіла, прийшла, прилинула; дерева, кущі, квіти; потемніла, зажурилась, замовкла; гарна, червона, милує; люблю, радію,  ціную.

14. Перевірка .

ІУ. Підсумок уроку. Прийом «Мікрофон»

  • Що робили на уроці?
  • Що найбільше запам’яталося?
  • Чи подобається вам осінь?
  • Що можна зробити, щоб запамятати красу осені?

У. Рефлексія. Оцінювання роботи учнів вчителем.

Оцініть власну роботу за допомогою листочків.

Жовтий – я працював  відмінно, мені все вдалося.

Червоний – я працював добре, проте, були неточності у відповідях.

Зелений – я працював добре, але більше слухав товаришів.

УІ. Домашнє завдання.

І група. Написати твір за власними спостереженнями «Осіння річка»

ІІ група. Дібрати  5 словосполучень до  теми  «Яскраві дерева».

Додатковий матеріал

                             Володимир Сосюра

              Осінь

Облітають квіти, обриває вітер

 Пелюстки печальні в синій тишині.

По садах пустинних їде гордовито

Жовтокоса осінь на баскім коні.

В далечінь холодну без жалю за літом

Синьоока осінь їде навмання.

Вяне все навколо, де пройдуть копита,

Золоті копита чорного коня.

 

                                Василь Шевчук

             Жовтень

Підняв морозець синій цвіт,

Пожовкли явори,

І гуси в дальній переліт

Знялися на зорі.

-Га-га, га-га!

-Курли-курли! –

Їм вторять журавлі.

І сивий килим ковили

Притисся до землі.

Важучих хмар безмежна рать

Негоду принесла…

А клени котрий день горять

У полі край села.

 

 

«Чому опадає листя з дерев?»

  У жовтні й листопаді жовтіє й опадає листя з дерев. Чому ж воно опадає?

 Одного разу ввечері я заховалася під кущем, щоб побачити, хто ж забарвлює листя в жовтий, рожевий. Червоний колір? Дивлюся, із калинового куща вилазить маленький дідок. Покашляв. Погладив сиву борідку, взяв фарби і пішов до кленів. Виліз на дерево та й став розмальовувати листочки. Один розмальовує в жовтий колір, другий – в рожевий, третій – в червоний.

  • Хто ви такий, дідусю?  – питаю його.
  • Я – Барволист – відповідає дідок.  – Ходжу й забарвлюю листя Де побуваю вночі,    там листя стає барвисте.
  • А чому ж у вишні ви не забарвлюєте листочків?
  • Бо вишня плаче. Не хоче, щоб її листочки були барвисті. До морозів стоїть зелена.

Придивляюся до вишневого стовбура – і справді повиступали рожеві сльозинки, великі й липкі. Плаче вишня, не хоче листочків скидати.

Немає вже листя на жодному дереві, а вишня зеленіє. Аж ось ударив мороз і за одну ніч оббив листя на вишні. Стоїть бідна вишенька, тяжко зітхає.

 

В.О.Сухомлинський

1

 

docx
Додано
30 липня 2018
Переглядів
2305
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку