Урок по темі " Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальню вальних словах у реченнях з однорідними членами."

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для учнів 5 класу з теми " Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальню вальних словах у реченнях з однорідними членами."
Перегляд файлу

Клас 5                                                            Дата: 

 

Урок №

 

Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і

           тире при узагальню вальних словах у реченнях з однорідними

           членами.

Мета : дати учням поняття про узагальнювальні слова при однорідних

            членах речення, допомогти в засвоєнні правил вживання розділових

            знаків у реченнях з узагальнювальними словами; формувати вміння

            визначати узагальню вальні слова в реченні, правильно інтонувати

            речення з узагальню вальними словами, розставляти розділові знаки у

            таких реченнях, складати речення з узагальню вальними словами;

           розвивати логічне мислення, мовлення учнів, збагачувати їхній

           словниковий запас; виховувати любов до природи, як одного з

           найбільших багатств людини.

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок (удосконалення мовної і

                     мовленнєвої компетенції).

Засоби навчання: підручник, роздавальні картки, комп’ютер, телевізор.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

 Епіграф уроку:                             Дивосвіт, дивосвіт…

                                                         Хто придумав оцей світ?

                                                         Землю красну отаку

                                                         У зеленому вінку?

                                                         Всі ці квіти і ліси.

                                                        І пташині голоси?

                                                        Ліс, і річка, і поля –

                                                        Це ж усе моя земля!

                                                                                                 Л. Забашта

Завдання . Переписати , підкреслити однорідні члени речення.

 

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

  1. Виконання індивідуальних завдань на картках.

                  Картка №1

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки. У другому реченні тексту підкреслити всі члени речення.

        З усіх доріг через роки і відстані бачу матір матінку неньку. Бачиться вона мені на подвір’ї коло городини коло льону. А найперше бачу її над колискою над продовженням роду. Відчуваю всім серцем її лагідну вдачу приязнь і щедрість.

       Без дитинства немає у народу його майбутнього. Без колискової немає дитинства.                                                    

                                                                                           (За М.Сингаївським)

                 Картка №2

Переписати, вставляючи пропущені букви. Однорідні члени речення підкреслити.

        Тихо в лісі, тихо… Вітер  заснув, затих і тільки зрідка колише з...лене листя.

         Тихо в лісі. Сонце горить і пос...лає сліпучі хвилі свого ясного проміння. Проміння падає на в...рховіття д...рев, с…лкується досягти вниз, у гущавину. Та густий ліс. Щільно й дружньо поспліталися його рясні віти.                                                                           

                                                                                               (За Б. Грінченком)

 

 

2. Клоуз-тест.

  • Доповніть речення.

1. Однорідними називають члени речення, які…… .

2. Однорідні члени речення поєднують за допомогою … .

3. Між однорідними членами речення ставимо кому, якщо…. .

4. Не ставимо кому між однорідним членами речення ….

 

3. Робота на дошці.

Записати речення,  виконати синтаксичний розбір. Пояснити розділові знаки.

     Рідну землю люблять пташка і комашка.

    Теплий дощ застав і птахів і людей серед поля. (самостійно у зошиті)

                                    ПЕРЕВІРИТИ КАРТКИ

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. 

   

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ І КОРЕКЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, НАВИЧОК ТА

      ВМІНЬ.

 

 

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (ВСТУПНІ, МОТИВАЦІЙНІ ТА

    ПІЗНАВАЛЬНІ ВПРАВИ).

   1.  Міні-дослідження.       (УСНО)

  • Порівняйте речення за змістом і будовою (знайдіть у них підмети й присудки).
  1. У людини повинні бути прекрасні і обличчя, і одяг, і душа, і думки.
  2. У людини повинне бути все прекрасне.
  3. У людини має бути все прекрасне: і обличчя, і одяг, і душа, і  думки.

 

  • Чим відрізняються перше і друге речення? А за змістом вони однакові чи ні?
  • Чим третє речення подібне до першого, а чим – до другого?
  1. Робота з підручником.

Відкриваємо підручник с. 59,   Ознайомлення з правилом, вправа 118.(усно)       

 

V. ПЕРВИННЕ ЗАСТОСУВАНН НОВИХ ЗНАНЬ (ПРОБНІ

     ВПРАВИ).

  1. Логічний диктант.
  • Доберіть до поданих слів узагальнювальні слова, поставте після них належний розділовий знак.
  • … Різдво, Благовіщення, Великдень, Трійця.
  • … сватання, заручини, запросини, весілля.
  • … щедрість, миролюбність, працьовитість, терплячість.
  • ….Великий Віз, Малий Віз, Чумацький Шлях.

 

 

2. Робота із проектованим на дошку текстом.

  • Прочитайте речення. Визначте однорідні члени й узагальню вальні слова при них.
  1. В Україні ростуть такі лікарські трави: дев’ятисил, звіробій, деревій, горицвіт, м’ята.
  2. Вісниками весни, врожаю, добра і здоров’я в Україні вважалися птахи: ластівки, лелеки, лебеді, журавлі.
  3. Все навкруги сміється: луки, гай, ріка.
  4. Рідний голос, рідне слово – все народжене з любові.
  5. І родина, і школа, і мисливці – всі повинні піклуватися про охорону нашої чарівної природи: птахів, звірів, садів, лісів.

 

  • Складіть схеми до першого і четвертого речень, використовуючи умовні позначення:

 

3. «Виводимо правило».

  • То ж які розділові знаки і в яких позиціях ставляться при узагальню вальних словах у реченнях з однорідними членами?

Опрацьовуємо теоретичний  матеріал підручника ст. 59-60.

 

    4.  Фізкультхвилинка.

 

     VІІ. САМОСТІЙНЕ ЗАСТОСУВАНН УЧНЯМИ ЗНАНЬ У

            СТАНДАРТНИХ СИТУАЦІЯХ (тренувальні вправи за зразком,

            інструкцією, завданням).

     1. Робота з підручником .

         Виконання вправи 119 , с. 59.

 

  1. Ліс, сад, поле – усе навколо благало дощу.
  2. На клумбі зацвіли різні квіти: троянди, чорнобривці, лілеї, астри.
  3. Весняне небо грало всіма кольорами: білим, синім, рожевим.
  4. Значні площі займають баштанні культури: огірки, кавуни, дині.
  5. У лісі, у саду, у полі – скрізь буяє весна.

 

 

  1. Пояснювальний диктант
  • Перепишіть. Розставте всі потрібні при однорідних членах розділові знаки.
  1. Це – отчий дім. Тут рідне все навколо: бузковий кущ, паркан старий, хлівець.
  2. І на тім рушникові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.
  3. Земля України, і небо, і люди- усе мені рідне.
  4. Рідні місця, знайомі хатки, садки, доріжки- все те миготить у очах, у голові думки будить, у серці одраду.

 

 

 

VІІІ. ТВОРЧЕ ПЕРЕНЕСЕННЯ ЗНАНЬ І НАВИЧОК У НОВІ

         СИТУАЦІЇ (творчі вправи).

 

  1. Робота з підручником .

Виконання вправи 122.

    

  1. Творчий диктант.
  • Запишіть речення, доповнюючи їх однорідними членами. Де потрібно, поставте розділові знаки.
  1. У вирій відлетіло від нас багато птахів: …..  .
  2. І весна …. всі пори року гарні по-своєму.
  3. На клумбах ще цвітуть …. .

 IX. ПІДСУМКИ. ОЦІНЮВАННЯ. РЕФЛЕКСІЯ.

     

  • Чи вдалося досягти мети уроку?
  • Виконання яких завдань викликало труднощі?
  • Над чим варто ще попрацювати?

X.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ.

  • Обов’язкове:  опрацювати матеріал підручника с. 59-60, виконати вправу 121.
  • виписати два речення з однорідними членами,  два речення з  узагальнювальним      словом;

 

  • *За бажанням: скласти 5 речень з узагальню вальними словами й однорідними членами речення, розставивши потрібні розділові знаки, на тему «Моя країна – Україна».

                                 

doc
Додано
11 березня 2021
Переглядів
1943
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку