Тема уроку: побудова графіка функції за допомогою першої та другої похідної.
Мета:
навчальна: - узагальнити знання учнів про функціональну залежність;
- удосконалювати вміння будувати графік функціональної
залежності на основі дослідження функції за допомогою
похідної;
розвиваюча: - розвивати кмітливість, творчі здібності, логічне мислення;
- формувати математичну мову;
- тренувати пам’ять;
- встановлювати зв’язок між вивченим;
виховна: - виховувати зацікавленість у пізнанні нового;
- виховувати уважність, зібраність, спостережливість,
працьовитість, самостійність.
Хід уроку
I Організаційний етап
II Перевірка домашнього завдання (підручник А.Г. Мерзляк і інші)
№ 1.6 (1,3)
№ 14.8(1)
Знайти проміжки опуклості та точки перегину функцій
y=x3-2x2+x-2
Y´=3x2-4x+1
Y₺=6x-4
6x-4<0 y₺>0 опукла вниз
x> , функція опукла вниз на [;+∞)
6x-4<0; y₺<0 опукла вгору
X< , функція опукла вниз на [;+∞)
X= -точка перегину.
№ 15.2(1) Побудувати графік функції f(x)=x3+3x2
III Мотивація навчальної діяльності.
Сучасні фахівці повинні добре володіти математичними знаннями. Використання диференціального числення є дуже важливим в різних сферах нашого життя. Функції зустрічаються часто на практиці. Вони описують рух, фізичні явища. Зустрічаються в геометрії, хімії, механіці, економіці.
IV Вивчення нового матеріалу
№ 15.7
Побудуйте графік функції f(x)=x + .
Періодичність функції - неперіодична.
З віссю ОХ: у=0
Х2+1≠0, нулів функція немає.
З віссю ОУ: х≠0, точок перетину немає.
Х1=1; Х2=-1;
Х=-1 точка максимуму; уmax=-2,
Х=1 точка мінімуму; уmin=2,
а) вертикальні в точках розриву функції, х=0 – вертикальна.
б) похилі шукаємо у вигляді : у=кх+b, де
к= . К=1.
b = 0, у=х.
Y₺=2х-3 = ,
якщо х>0, Y₺>0 опукла вниз (0;+∞). Якщо х<0, Y₺<0 опукла вгору.
х |
[-∞;-1] |
-1 |
[-∞;0] |
0 |
[0; 1] |
1 |
[1; +∞] |
f´(x) |
+ |
0 |
- |
не існує |
- |
0 |
+ |
f(x) |
↗ |
-2 |
↘ |
розрив |
↘ |
2 |
↗ |
max min
V Підсумок уроку
Засвоїли навички і уміння досліджувати функції та будувати їх графіки.
VI Домашнє завдання . Повторити параграф 15, № 15.8(1), 15.10.