УРОК-ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ « МОВОЗНАВСТВО»
(Повторення вивченого з української мови у 5класі НУШ)
Мета: повторити і закріпити вивчений матеріал; вчити здобувачів освіти використовувати набуті знання; розвивати увагу, спостережливість, мовленнєву діяльність; виховувати повагу до рідної мови.
Тип уроку: застосування знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання: маршрутні листи; картки із завданнями, вислови про мову.
Хід уроку.
І. Мотивація навчання.
1.Організаційний момент.
2.Ранкове коло за планом:
Діти діляться на шість команд, кожна з яких має свою назву і емблему.
Після отримання маршрутних листів та вступного слова вчителя, учасники вирушають у подорож.
Вчитель:
Дивом калиновим називають нашу мову. З перших років свого життя ми проявляємо велику цікавість до слова. Незмінні «чому?» - місточок до пізнання невідомого. Ось і сьогодні ми отримали запрошення завітати до країни «Мовознавства». Її мешканці приготували завдання, за виконання яких ви отримаєте бали. Переможе та команда, яка набере найбільшу їх кількість. А допоможе нам подорожувати казка, її чарівний світ і ми з вами відчуємо серцем глибінь рідної мови.
Я бажаю всім щасливої подорожі, приємних зустрічей зі старими знайомими, високих балів, швидкого повернення. Нехай переможе найсильніший. У дорогу, мандрівники!
Станція «ФОНЕТИКА»
Запитання для команд:
1.Що ми чуємо, а що пишемо?
2.На які дві групи поділяються звуки?
3.Якими можуть бути приголосні звуки?
4.Якими можуть бути голосні звуки?
5.Які букви позначають два звуки?
6.Які буквосполучення позначають один звук і який ?
Практичні завдання.
1.Доберіть пари до поданих слів так, щоб вони відрізнялися одним приголосним звуком – твердим чи м’яким.
Син-
Рис-
Рад-
2.Утворіть нові слова, замінивши в поданих дзвінкий приголосний звук на глухий.
Жити, бити, бух, жар, ліз.
3. Назвіть зайве слово. Поясніть свій вибір.
а) сніг, критика, змія.
б) п’ять, ім’я, Люся.
4. Порахуйте кількість букв і звуків у словах.
Яма, дзвін, щастя, дім.
5. Утворіть з поданих букв слово, поділіть його на склади, дайте їм характеристику, поставте наголос.
РАТАВ.
СТАНЦІЯ «ЛЕКСИКА»
Не за горами високими, не за степами широкими, не за морями глибокими, а у царстві її Величності Мови є незвичайна країна Лексика.
Живуть там Слова. Вони такі різні: великій й маленькі, голосні й тихенькі, ласкаві й сердиті.
Одного разу потрапив у цей дивний край хлопчик Питайлик. Чарували своєю красою ліси, гаї, діброви. Виспівували птахи: щебетали, тьохкали, цвірінькали. Трави, схиляючись до землі, про щось перемовлялись, тихо шепотіли, розмовляли з квітами. Питайлика оточила група слів-синонімів: іти, ходити, блукати, плентатися, шкандибати, чалапати, тупцяти, лізти…
Вони були чимось схожі одні на одних…
-Де я? Хто ви? – запитав хлопчик.
- Ти в країні Лексиці, а ми її мешканці – слова.
Гостинні мешканці Лексики запросили Питайлика помандрувати країною і ближче познайомитися з її жителями. Тож помандруймо і ми разом з Питайликом!
Дайте відповідь на запитання:
1.Які слова називаються однозначними?
2.Які слова називаються багатозначними?
3.Що таке омоніми? синоніми? антоніми?
4.В якому значенні можуть вживатися слова?
Практичні завдання.
1.Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
Світло сонця, світло науки; летять години, летять журавлі; золота сережка, золота людина.
2..Назвіть зайве слово, поясніть його вибір.
а) Автобус, журавель, суфікс.
б) Земля, клас, диктант.
3.Доведіть, що слово ключ – це омонім.
4.Із синонімічного ряду виберіть одне слово, яке найбільше підходить за змістом.
Буйний вітер крутив заметами й (ревів, вив, скиглив), як звір у лісі.
5.Доповніть прислів’я антонімами.
Важко в навчанні, зате …в роботі.
Маленька праця краща за …безділля.
СТАНЦІЯ «БУДОВА СЛОВА».
А зараз ми з вами згадаємо деякі правила з розділу «Будова слова».
1.Назвіть значущі частини слова.
2.Для чого служать префікси і суфікси?
3.Яку роль виконує закінчення?
4.Які способи творення слів ви знаєте?
Практичні завдання.
Вкажіть «третього зайвого», поясніть свій вибір.
а) будувати, будинок, будити;
б) місто, міст, містечко.
2. Від слова стіл утворіть різні форми.
3. До слова рука доберіть спільнокореневі слова.
4. Розберіть за будовою слова, визначте способи їх творення:
Піддубник ,лісок, прадід.
СТАНЦІЯ «ОРФОГРАФІЯ»
Було це дуже давно. В одному королівстві жила вередлива принцеса.
Старших вона не слухала, учитись не хотіла, із занять королівського писаря втікала. Одного разу видала вона такий указ:
Я принцеса по призвиську Всезнаюча, наказую: пренести мені корзину пригарних квітів.
Час минав, та ніхто їх не приносив. Нарешті королівський писар пояснив, що жодна квітка не з’явиться в палаці, поки не будуть виправлені помилки в у казці.
- А як їх знайти? – нетерпляче тупнула ногою принцеса.
- Тобі треба побувати в королівстві Префіксів. Вони допоможуть відкрити секрети грамотності.
Довго шукала принцеса це королівство, але таки потрапила в сяючий палац. На троні сиділи три принци – красені: Пре-, При-, Прі-
- Це через вас у моєму королівстві не цвітуть квіти! – вигукнула принцеса.
- О ні!- відповів При-, це через твою помилку у слові «принести». Запам’ятай: префікс при- надає словам значення приєднання, приближення, неповної дії.
- А я, - озвався Пре-, вказую на вищу міру ознаки. Тому слово «прегарних» пишеться із префіксом пре-.
- А мене, - сказав Прі-,уживають тільки в окремих словах, в тому числі і слові «прізвисько», яке ти написала з помилкою.
- Тепер я знаю, що робити, щоб у моєму королівстві знову цвіли
квіти,- зраділа принцеса.
Повернувшись у свій край, вона почала старанно вивчати правила правопису і вже з того часу писала грамотно.
А тепер вам, мандрівники, завдання:
1.Як перевірити ненаголошені голосні?
2.Коли пишемо префікс при-, а коли пре-? Назвіть слова з префіксом прі-.
3.Назвіть слова, в яких не відбувається спрощення.
4.Коли відбувається подовження звуків?
5.Коли пишемо ьо, а коли йо?
6.Після яких букв ніколи не пишеться ь? Назвіть слово-виняток.
7.Після яких і перед якими буквами пишеться апостроф.
8.У яких випадках в українській мові пишеться префікс з-?
9.Перед якими буквами пишеться префікс с-?
10.У яких словах після –ц- на кінці слова не пишеться ь?
11.Коли після ж, ч, ш, г, к, х пишеться и ?
Практичне завдання.
Вставте, де необхідно, пропущені букви.
Чес…ний, пр…думала, ро…бити, хвас…ливий, пр…мудрий, хлоп…ц…, в…юн, св…ято, бе…хмарний, волос…я, лист…я, пр…звище, Лук…ян, любов…,б…гатий, солов…їний, л…отч…к, міл…он.
СТАНЦІЯ «ПУНКТУАЦІЯ».
Помандруємо далі. Наступна зупинка «Пунктуація». Це розділ науки про мову, що вивчає вживання розділових знаків у реченні й тексті на письмі.
Розділові знаки вивчають для того, щоб:
- тому, хто пише, допомогти чітко викладати свої думки в письмовій формі;
- тому, хто читає, полегшити розуміння писемного мовлення.
Діти, скажіть будь ласка, яке речення називається простим, а яке складним?
2. Чим з’єднуються частини складного речення?
3. Як на письмі виділяється звертання?
4. Які члени речення називаються однорідними?
5. Яке слово може стояти при однорідних членах?
6. Чим поєднуються однорідні члени?
Практичні завдання.
1.Поставте розділові знаки, якщо вони потрібні.
а) Здрастуй осінь.
б) Ходить осінь по стерні.
в) Сміється сонце з небозводу кудись хмаринки на конях мчать.
г) Той ліс гуде й шумить на кам’янім узгір’ї.
д) Все привіз мені мій брат безкозирку і бушлат і тільняшку і штани отакої ширини.
2.Доповніть речення звертаннями до персонажів українських народних казок.
Ловись,….., велика та все велика!
Не їж мене, …я тобі пісеньку заспіваю.
Перебудуйте речення так, щоб вийшло речення із звертанням.
Жайворонок в’ється над полями.
Доповніть речення однорідними членами.
У шкільному саду ростуть такі фруктові дерева:…, …, …, ….,…
(Діти повертаються на ту станцію, звідки почали мандрівку. Здають маршрутні листи, підраховуються бали. Оголошується команда-переможниця . Нагородження).
Вчитель: Ось і завершилася наша мандрівка у країну «Мовознавство», але вивчення рідної мови не закінчилося. У наступному році ми відвідаємо ще одне місто, познайомимося з його мешканцями, а назва його – Морфологія.
Діти, багато є таємниць у світі, і чи не найбільша з-поміж них – мова. Здається, ми знаємо якесь слово, начебто розуміємо його, проте все, що закладено в ньому впродовж віків, нерідко не можемо повною мірою видобути. Потрібно докласти чимало зусиль, щоб заховане в слові постало перед нами в усій красі й глибині.
Тож мандруймо далі по країні рідної мови, любі діти!