Проведення уроку узагальнення й систематизації знань у вигляді уроку- подорожі дає можливість у цікавій формі закріпити й узагальнити знання учнів про склад, властивості, застосування
, одержання
основних класів неорганічних речови та генетичний зв’язок між ними.
Урок «Подорож до Країни складних речовин».
Мета: освітня – в цікавій формі закріпити й узагальнити знання учнів про склад, властивості, застосування, одержання основних класів неорганічних речовин, генетичний зв’язок між ними;
розвиваюча – формування вмінь аналізувати інформацію, робити логічні висновки;
виховна – продовжити формування світогляду, виховувати пізнавальну активність учнів, вміння працювати в групах.
Тип уроку: урок – подорож.
Методи навчання: словесні, наочні, частково пошукові, практичні, інтерактивні, творчі.
Обладнання: таблиця розчинності солей, кислот, основ; Періодична система Д. І. Менделєєва; опорна схема « Генетичний зв’ язок між основними класами неорганічних сполук» , кольорові олівці, маршрутний лист.
Хід уроку:
I. Організація класу.
Клас ділиться на три групи (“вагони” ) , з яких буде складатися “потяг”.
II. Мотивація навчальної діяльності:
Вчитель: Сьогодні на уроці ми з вами вирушаємо в цікаву подорож – до Країни складних речовин. Подорож далека, нелегка. Сподіваюсь, під час подорожі, вам допоможуть не тільки набуті на попередніх уроках знання, але й взаємопідтримка, товариськість і бажання успішно завершити подорож. Уважно подивіться на план нашого маршруту. На кожній станції на вас буде чекати митний контроль, ви повинні будете дати стислу й правильну відповідь на запитання, швидко й правильно виконати запропоновані завдання. Результати заносяться провідниками (обрані учні) до маршрутних листів.
А тепер - у подорож !
(Заповнюється маршрутний лист )
План маршруту:
1. Станція «Класифікаційна»
2. Станція «Розрахункова»
3. Станція «Пошукова»
4. Станція «Ланцюжок»
5. Станція «Медична»
6. Станція «Кінцева»
III. Узагальнення й систематизація знань.
Станція « Класифікаційна»
1.Розмальовка.
Учням пропонується зафарбувати формули речовин відповідним кольором:
метали – синім , неметали – блакитним, солі – зеленим, основи – жовтим, кислоти – червоним.
Ag |
HCl |
H2SO4 |
KOH |
O2
|
Ca(OH)2 |
CO2 |
K3PO4 |
HNO3 |
SiO2
|
PbSO4 |
HBr |
Na2S |
Na2O |
NaOH
|
P |
CaCO3 |
H3BO3 |
Fe(OH)3 |
Au
|
2.Тренажер уваги.
1)Випишіть формули солей та наведіть їхні назви.
2)Випишіть формули кислот і наведіть їхні назви.
3)Випишіть формули оксидів, дайте їм назви.
CO2 |
HNO3 |
AlCl3 |
HCl |
CaS |
Cu(NO3)2 |
C |
FeO |
NaCl |
Ba3(PO4)2 |
P2O3 |
CaO |
Al(OH)3 |
HBr |
CaCO3 |
NaOH |
CO |
HPO3 |
F2 |
H2SiO3 |
K2SO3 |
H2O |
N2 |
H2CO3 |
H2S |
Ca(OH)2 |
Fe2O3 |
MgO |
3.Вікторина
Визначте, до яких класів неорганічних сполук належать такі речовини:
Станція « Розрахункова»
( Для кожного “вагону” окремо)
1) Який об’ єм водню можна добути, якщо подіяти H2SO4 на 3 моль калію? (33,6 л )
2) Яка маса цинку прореагує з хлоридною кислотою кількістю речовини 4 моль? ( 130 г )
3)Яка маса Ca(OH)2 утвориться ,якщо на 22,4 г Кальцій оксид подіяти водою? ( 29,6 г )
Станція «Пошукова»
Дослід 1.
До розчину лугу додаємо кілька крапель ф./ фталеїну, у ході доливання до цього розчину речовини А забарвлення зникає. У результаті додавання до речовини А розчину AgNO3 утворюється білий сирнистий осад.
Ідентифікуйте речовину А. Де вона застосовується? ( Хлоридна кислота )
Дослід 2
Під час додавання до розчину речовини В розчину кислоти спостерігається спінювання. Раніше цей розчин вживали з метою послаблення печії.
Ідентифікуйте речовину В. Де вона застосовується? ( Питна сода )
Станція « Ланцюжок»
1.Здійсніть перетворення:
2.Головоломка
Визначте речовини А, Б, В, Г, Д ?
А + CuO = В + Cu
Б + Д = MgSO4 + А
В + Na = Г + А
( Відповідь: А – H2, Б - Mg, В –H2O, Г -NaOH, Д – H2SO4. )
Зупинка за вимогою « Про все потроху»
( Оголошується вчителем, після будь –якої станції, якщо учні втомилися )
На цій зупинці ви можете трохи відпочити : відгадати загадку про хімічні речовини. ( Не оцінюється )
1) Не горить, а гасити доводиться. ( Негашене вапно)
2) Що за чиж на чорнім полі, креслить носом білий слід? ( Крейда )
3) У воді росте, у воді кохається, а у воду попаде – води злякається. ( Сіль)
4) У воді не тоне і у вогні не горить. ( Лід )
5) Сам не горить , а горіння підтримує. ( Кисень )
6) Колиска життя на Землі ? ( Вода )
7) Куди вступиш, всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. ( Повітря )
8) Що в хаті без води росте ? ( Сажа )
Станція « Медична»
( Для кожного “вагону” окремо)
1)Уявіть собі, що вам необхідно надати першу медичну допомогу при отруєнні чадним газом - Карбон (II ) оксидом . Ваші дії .( Дати коротку відповідь)
2) Вам необхідно надати першу медичну допомогу при опіках кислотами.
Ваші дії . ( Дати коротку відповідь)
3) Вам необхідно надати першу медичну допомогу при опіках лугами.
Ваші дії . (Дати коротку відповідь)
Станція « Кінцева»
Провідники здають вчителю заповнені маршрутні листи.
IV.Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання: скласти кросворд за темою.
Маршрутний лист
Курс________________________________________________________
Вагон №____________________________________________________
Провідник___________________________________________________
Склад групи |
Розма льов ка |
Трена жер |
Вікто рина |
Зада ча |
Дослі ди |
Пере творення |
Голово ломка |
Медич на |
Підсу мок |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
I –“ вагон”
Прізвище учня: ________________________________
I. Станція «Класифікаційна»
1.Розмальовка.
Вам пропонується зафарбувати формули речовин відповідним кольором:
неметали – блакитним, солі – зеленим, основи – жовтим.
Ag |
HCl |
H2SO4 |
KOH |
O2
|
Ca(OH)2 |
CO2 |
K3PO4 |
HNO3 |
SiO2
|
PbSO4 |
HBr |
Na2S |
Na2O |
NaOH
|
P |
CaCO3 |
H3BO3 |
Fe(OH)3 |
Au
|
2.Тренажер уваги.
Випишіть формули кислот і наведіть їхні назви.
CO2 |
HNO3 |
AlCl3 |
HCl |
CaS |
Cu(NO3)2 |
C |
FeO |
NaCl |
Ba3(PO4)2 |
P2O3 |
CaO |
Al(OH)3 |
H2 |
CaCO3 |
NaOH |
CO |
HPO3 |
F2 |
H2SiO3 |
K2SO3 |
H2O |
N2 |
H2CO3 |
H2S |
Ca(OH)2 |
Fe2O3 |
MgO |
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.Вікторина
А)………………… б) …………………………….
в) ………………………….. г) ………………………………
II.Станція « Розрахункова»
1) Який об’ єм водню можна добути, якщо подіяти H2SO4 на 3 моль калію? _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________III.Станція «Пошукова»
Дослід 1. ……………………………………………………………………………………………………
Дослід 2 ……………………………………………………………………………………………………
IV.Станція « Ланцюжок»
1.Здійсніть перетворення:
А) Mg --- MgO --- MgCl2 ---- Mg(OH)2 --- Mg3(PO4)2
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.Головоломка
Визначте речовини А, Б, В, Г, Д ?
А + CuO = В + Cu
Б + Д = MgSO4 + А
В + Na = Г + А
V.Станція « Медична» 1)Уявіть собі, що вам необхідно надати першу медичну допомогу при отруєнні чадним газом - Карбон (II ) оксидом . Ваші дії .( Дати коротку відповідь.)