узагальнити вивчений матеріал про складносурядне
речення;виявити прогалини в знаннях і зробити
відповідну корекцію знань, умінь та навичок учнів;
поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу;
формувати культуру мовлення учнів
УРОК – ПОДОРОЖ
ДО КРАЇНИ
СКЛАДНОСУРЯДНЕ
РЕЧЕННЯ
Відкритий урок
викладача
української мови
Сумщенко Тетяни Юріївни
ТЕМА. СКЛАДНОСУРЯДНЕ РЕЧЕННЯ
МЕТА: узагальнити вивчений матеріал про складносурядне
речення;виявити прогалини в знаннях і зробити
відповідну корекцію знань, умінь та навичок учнів;
поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу;
формувати культуру мовлення учнів; повторити
правопис складних слів.
ОБЛАДНАННЯ: таблиця, картки із завданнями, збірники
переказів.
ТИП УРОКУ: урок – подорож.
ХІД УРОКУ.
УЧИТЕЛЬ. Ми зупинились перед брамою, що веде нас у
Країну Складне Речення. Щоб охоронці відчинили
її, треба примирити їх між собою, вишикувавши у
два ряди. Охоронцями є складні слова, правопис
яких ми і повторимо.
.
РОЗПОДЛЬНИЙ ДИКТАНТ
У ЛІВУ КОЛОНКУ ПИШЕМО СЛОВА, ЯКІ ПИШУТЬСЯ РАЗОМ, У ПРАВУ – ЯКІ ПИШУТЬСЯ ЧЕРЕЗ ДЕФІС. СТОВПЧИКИ ПОВИННІ БУТИ ОДНАКОВИМИ – СІМ СЛІВ. ПІДКРЕСЛИВШИ ПЕРШІ ЛІТЕРИ, ДІСТАНЕМО НАЗВУ НАШОЇ КРАЇНИ.
РАЗОМ ЧЕРЕЗ ДЕФІС
1. Сільськогосподарський; 1. Рано – вранці;
2. Кораблебудівельний; 2. Екс – чемпіон;
3.Лісостеп; 3.Червоно – чорний;
4.Авіаквиток; 4.Електронно – ядерний;
5.Далекосхідний; 5.Ніжно – білий;
6.Новобудова; 6.Нежданий – негаданий;
7.Електромережа. 7.Яскраво – зелений.
Ось ми потрапили в район Складносурядне Речення.
Дайте йому характеристику, щоб мати право пройти через випробування.
( усна відповідь учня + усна рецензія відповіді. )
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ 1
ВИЗНАЧТЕ ТИП СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ:
А) складносурядне;
Б)складнопідрядне;
В)безсполучникове;
Г)просте;
Д)складне речення з безсполучниковим сурядним і підрядним
зв”язком;
Е)складне речення з підрядним і сурядним зв”язком.
3. Пахощі зрілого хліба особливо відчутні вечорами, коли
настояне на колоссях повітря розтікалося селом.
4. Золотими хлібами дзвенить українська земля,
молодими садами квітує широке роздолля.
5.Настане день, настане час – і розіллється знов медами
земля, що освятив Тарас своїми муками – ділами.
6.Синява неба була така густа, що стіна соснового бору
вдалині здавалася геть темноволошковою, і хати ледь
біліли крізь той голубий морок.
7.Гаснуть вранішні зорі, і пливуть хвилі вітру в
достиглому житі.
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ 2
ЗНАЙДІТЬ СХЕМУ СВОГО РЕЧЕННЯ.
1.Високі верби шуміли над ровом, і небо між ними синіло, наче емаль.
2.До тебе, люба річенько, ще вернеться весна, а молодість не вернеться.
3.Ся розмова лишила в мені якийсь гіркий несмак, але миритися, брати назад свої слова у мене не було бажання.
4.До землі вже прихилився зоряний вечір, а з городів запахло чорнобривцями, соняшниками.
А. 1...1, а 1...1.
Б. 1...1, і (...).
В. 1...1, а 1...1.
Г. 1...1, але 1...1.
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ 3
ПРОСТІ РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ПРИСУДКАМИ ПЕРЕТВОРІТЬ НА СКЛАДНОСУРЯДНІ.
ВПРАВА НА РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
ДОПОВНІТЬ РЕЧЕННЯ ЗА ПОДАНИМИ ЧАСТИНАМИ.
ПУНКТУАЦІЙНИЙ РОЗБІР РЕЧЕННЯ
Дороги веселі пливуть повз оселі, і осінь багата заходить у села. Орач торкнеться до керма руками – і нива дзвонить темним сріблом скиб.
КАРТКА З КОДУВАННЯМ
ПРИГАДАЙТЕ, ЯКИМИ СПОЛУЧНИКАМИ ПОЄДНАНІ ЧАСТИНИ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ. ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ У ВИГЛЯДІ КОДУ: Є – єднальні, П – протиставні, Р – розділові.
СКЛАСТИ І ЗАПИСАТИ ТРИ СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ, ВИКОРИСТОВУЮЧИ В РОЛІ ПІДМЕТІВ ПОДАНІ СЛОВА:
ОСІНЬ – КАШТАНИ, САД – ГІЛЛЯ, ВІТЕР – СОНЦЕ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Скласти твір – мініатюру на тему „ Моє місто „, вживаючи складносурядні речення.
ПОДОРОЖ
У КРАЇНУ
СКЛАДНОСУРЯДНЕ РЕЧЕННЯ
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ 1
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ 2
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ 3
КАРТКА З КОДУВАННЯМРОЗПОДІЛЬНИЙ ДИКТАНТ