Математика 6 клас
Тема: Урок-подорож Країною раціональньних чисел.
Мета: закріплення навичок учнів виконувати всі дії над раціональними числами в процесі розв’язування різноманітних вправ; сприяти розвитку логічного мислення, обчислювальних навичок, математичної мови, формувати інтерес до знань; виховувати активність, увагу, наполегливість.
Обладнання: картки з завданнями, математичне лото,презентація.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
Сьогодні в нас буде трішки незвичайний урок. Сьогодні ми з вами відправимося у захоплюючу подорож КРАЇНОЮ РАЦІОНАЛЬНИХ ЧИСЕЛ ,де ми поринемо у хвилі цікавих завдань під вітрилами невирішених проблем Протягом уроку ми будемо з вами розв'язувати завдання, що передбачають: знаходження модуля числа; порівняння раціональних чисел; додавання, віднімання, множення і ділення раціональних чисел; обчислення значень числових виразів, що містять додатні і від'ємні числа; розкриття дужок, зведення подібних доданків . А девізом нашого уроку будуть ось такі слова відомого грецького філософа Аристотеля:
«Розум полягає не лише в знаннях,але й у вмінні застосувати ці знання»
І.Організаційний момент.
Тож давайте відкриємо зошити ,запишимо число,класна робота ,тему уроку «Дії над раціональними числами». (Слайд 1)
Перш ніж розпочати нашу подорож,давайте відгадаємо таку загадку:
Нам ці числа вже відомі
Цілі і дробові,
Від’ємні і додатні,
І звуться вони ….. (раціональні).
Отже,В Країну раціональних чисел ми вирушаєм
По стежці прикладів й задач
У добрий путь,у добрий час,
Раціональні числа вже чекають нас!
А подорожувати ми з вами будемо за таким маршрутом:
Станції: «Теоретична»
«Галявина усної лічби»
»Узлісся уважних»
«Місто рівнянь»
«Палац Здоров`я”
«Галявина відпочинку»
« Обчислювальна»
«Історична»
«Підсумкова»
Працюючи ,ви будете оцінювати себе. У кожного на партах є лист оцінювання,де на кожному з маршрутів вказана максимальна кількість балів,яку ви можете отримати,виконавши правильно всі завдання.
Перед початком подорожі перевіримо як ви виконали домашнє завдання.
Взаємоперевірка домашнього завдання.
Перевірка домашнього завдання:
№1122. №1124(2)
1)х=0,9 1)-12,16: (-0,4)=30,4
2)у=-0,3 2)4,62: (-0,3)=-15,4
3)х=6 3)30,4-15,4=15
4)в=- 4)15×(-2,4)=-36
5)-36-93,7=-129,7
Станція 1.»Теоретична»
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про раціональні числа та дії над ними.
Слайд №3
«Мікрофон»
Наступна станція «Галявина усної лічби»
1.Назвати модулі чисел,числа протилежні даним:
-3,5;6,9;-13,1;11;-8,7;9,01;0
2.Назвати усі цілі розв`язки нерівності:
-3,2≥х≤1,7 ; -2,1≥у≤2
3.Виконати додавання:
-7+(-4,7); 13+(-19); -21+6; -32+65; -12+(-8)
4.Виконати віднімання:
-12-13;17-19;-9-11;-10-16; 22-24
5.Виконати множення:
-4×(-1,2); -2,5×(-4) ; 26×(-0,2) ; 1,3×(-3)
6.Виконати ділення:
-12:3 ; 2,4:(-6);-: ;-10:
7.Обчисліть зручним способом:
-25×106×(-4) ; -4×(-81)×25; ×(-8)×(-)
8.Спростити,назвати коефіцієнт:
-а×24в; 7х×(-0,8); -5х ×(- 1,2у)
9.Розкрити дужки:
2(3х-4) : -4(2у+3)
10.Звести подібні доданки:
4х-13х+12х-х; -2у+5у-6у+2у
Молодці!
Наступна станція »Узлісся уважних»
Попрацюємо в парах за картками ,відгадаємо закодоване слово. І послухайте ось таку пораду:
Будь уважним,не спіши!
Вірно знаки ти пиши.
Потім множ ти чи діли,
Додавай чи віднімай,
Буде правильно завжди!
Картка№1 -13,2 З
3,2×(-6)-7,8 : (8,8-10,1)
Картка№2 -11,4 Н
2,3×(-8)-9,8 : (6,7-8,1)
Картка№3 -26,4 А
4,2×(-7)-9,3 : (5,8-8,9)
Картка№4 -24,1 К
4,3×(-7) -9,6 : (9,2-10,8)
Станція «Місто рівнянь»
Попрацюємо в парах ,відкриємо закодоване слово
Картка№1
7х-6х-5х=-2,8 х=0,7 У
Картка№2
2х-5х+х=-1,2 х=0,6 К
Картка№3
-2х+3х-6х=1,5 х=-0,3 Р
Картка№4
-3а+10а-а=-2,4 а=-0,4 А
Картка№5
-в+3в-5в=-2,7 в=0,9 Ї
Картка№6
у+12у-5у=-6,4 у=-0,8 Н
Картка №7
5х-6х+8х=-1,4 х=-0,2 А
Вчитель:
Пам`ятайте,діти, ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями,працею примножуйте її культуру,своїми здобутками славте її. Будьте гідними своїх предків,бережіть волю і незалежність України , поважайте свій народ,його мову та традиції. Шануйте себе і свою гідність. Будьте справжніми патріотами своєї держави Україна.
Наступна станція «Палац Здоров`я”
Учневі 6 класу необхідно протягом дня споживати продукти харчування тваринного походження. Нам потрібно розрахувати ,скільки за день учень повинен вживати молока,м`яса, сиру, якщо сиру в 5 разів менше, чим м`яса, а м`яса в 3 рази менше,чим молока. Вся денна норма складає 420грам.
Розв`язок:
Сир-х
М`ясо-5х
Молоко-15х
Х+5х+15х=420
21х=420
Х=20 ,5х=100, 15х=300
Тож пам`ятайте , що « Здоров`я-найвищий скарб». І нашій державі потрібна сильна і здорова молодь. Головним чином здоров’я залежить від способу життя людини, її духовності, світогляду, ставлення до власного здоров’я та до інших людей і природи.
Наступна станція «Галявина відпочинку»
Зараз ми трішечки відпочинемо, проведемо невеличку фізкультхвилинку, але часу гаяти даремно не будемо, а керуватимемось єдиним правилом: якщо твердження сказане мною правильне – підніміть руки догори, якщо хибне – перед собою. Починаємо!
1)Число 0 - додатнє число.
2)Модуль числа -7 дорівнює 7.
3)Сума двох від`ємних чисел є число додатнє.
4)Модуль від`ємного числа є число від`ємне.
5)Добуток двох від`ємних чисел є число додатнє.
6)Добуток чисел з різними знаками є число додатнє.
7)Добуток трьох від`ємних чисел є число від`ємне.
8)Частка двох чисел з однаковими знаками є число від`ємне.
9) Частка двох чисел з різними знаками є число від`ємне.
- Молодці! Рухаємося далі і продовжуємо нашу подорож!
Наступна станція « Обчислювальна»
А зараз попрацюємо з підручником. Відкрили підручники стр.
№ 1125
Наступна станція «Історична»
Гра «Математичне лото»
1.4х=-5 х=-1,25
2.-3х=- х=
3.х: (-0,5)=7 х=-3,5
4.-1,7х=-5,1 х=3
5.-2,1-х=-3,4 х=1,3
6.х+7,5=-3,8 х=-11,3
Ви отримали невідомий портрет .Вам було дано творче завдання:знайти із різноманітних джерел хто вперше відкрив від`ємні числа.
Учень : Виконувати дії з додатними і від'ємними числами люди навчилися ще до нашої ери. Індійські математики уявляли собі додатні числа як «майно», а від'ємні числа як «борги».
Вчитель : Ось як індійський математик Брахмагупта (VII ст.) викладав деякі правила виконання дій з додатними і від'ємними числами:
«Сума майна і майна є майно».
«Сума двох боргів є борг».
«Сума майна і боргу дорівнює їх різниці».
«Добуток двох майн або двох боргів є майно».
«Добуток майна та боргу є борг».
Перекладіть, будь ласка, давньоіндійські правила на сучасну мову.
Правила знаків арабських математиків:
Друг мого друга – мій друг
Друг мого ворога – мій ворог
Ворог мого друга – мій ворог
Ворог мого ворога – мій друг
Остання станція «Підсумкова»
- Якою країною ми подорожували ?
- Чи сподобалася вам ця подорож ?
- Які арифметичні дії ми повторили?
- З ким познайомилися ?
В мене настрій…,тому що я …
Підрахуйте свої бали.
Оцініть свій настрій, користуючись раціональними числами.
Висновки ,оцінювання.
Сьогодні на уроці молодці
Ті,хто знає раціональні числа ці!
Ворогів й боргів не майте,
У житті це пам`ятайте,
Що не лиш майно потрібне
А й знання і друзі гідні.
Тож життя живи не марно
Українцем будь ти справжнім!
Домашнє завдання:повт.п.29-30,№1126,1124(1) І група