Тема: Підсумковий урок «Подорожуємо країною Числівник»
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми "Числівник"; вправляти учнів в умінні правильно вживати та писати числівники; розрізняти їх за значенням, будовою та розрядами.
Розвивати пам'ять, логічне мислення, мовлення. Збагачувати словниковий запас учнів.
Виховувати любов до рідної мови.
Слідкувати за вимовою учнів.
Форма проведення: урок-подорож
Обладнання: мультимедійні засоби: презентація, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель: Нумо,діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Фонетична зарядка
Вчитель: На цьому тижні чергові звуки [Т] і [Д] – диференціація.
- Які це звуки? (приголосні)
- Як вимовляється звук [Т] ? (голосу немає)
- Як вимовляється звук [Д]? (є голос)
- Прочитаємо склади
Та-да то-до ту-ду те-де ти-ди ті-ді
- Прочитаємо слова
Табли́ця-да́та
това́риш-до́шка
ту́я-дуб
те́ма-де́сять
ти́сяча-дити́на
ті́сто-ді́ти
- Вставте пропущене слово в речення
Яка …….. твого народження?
Шафа коштує …….. гривень.
ІІІ.Мовна зарядка
-Який зараз буде урок?
-Скажіть,будь ласка, чи може людина не вживати у своєму мовленні числа, цифри?
- Якого числа ти народився?
-В якому році ти народився?
- Коли буде свято Св. Миколая?
-А яка частина мови називає числа? (Числівник)
-Що називається числівником?
ІV. Повідомлення теми уроку
Вчитель: Сьогодні у нас незвичайний урок- урок-подорож. Подорожуючи країною Числівник ми повторимо все що вивчили про числівник.
Відгадайте загадку
Пасажи́рський чи това́рний
Метале́вий він і га́рний.
Все хова́є у ваго́нах
І стає́ лиш на перо́нах. (По́тяг, поїзд)
-Щоб їхати поїздом, що треба нам купити? (Білет. квиток)
У кожного на парті лежить білет.
-Який у тебе вагон?
- Який час відправлення потягу?
-Скільки коштує білет? (Запишіть числа словами).
Тоді розпочинаємо подорож.
Зупинка «Значення числівника»
-Які за значенням бувають числівники?
-На яке питання відповідають кількісні числівники?
-На яке питання відповідають порядкові числівники?
Гра «Утвори від кількісних числівників порядкові»
(Здоров`язберігаюча технологія-дрібна моторика рук)
Зупинка «Синтаксична роль» (Робота біля дошки)
Прочитайте речення. Назвіть числівники. Яким членом речення вони є 1.Сорок дев`ять ділиться на сім. 2. Оленка запізнилась на перший урок.
3. Василько працював за трьох.
-Яким членом речення можуть бути числівники?
-Розгорніть зошити, запишіть число і класна робота. Запишіть речення в зошити, підкресліть члени речення.
Зупинка «Фізхвилинка»
(Здоров`язберігаюча технологія-вправа для очей)
Зупинка «Будова числівника»
-Які числівники бувають за будовою?
Гра «Четвертий зайвий»
(Прочитайте слова і знайдіть зайве слово. Які числівники за будовою?)
Зупинка «Розряди кількісних числівників»
-Які розряди кількісних числівників ви знаєте?
Слухо - зоровий диктант. (Учні слухають числівники і визначають розряди).
Троє, одна шоста, четверо, сім, десять, десятеро, півтора, триста, дві треті, двадцятеро, мільйон.
Зупинка « Відмінювання числівників»
-За чим змінюються кількісні числівники?
-За чим змінюються порядкові числівники?
Гра «Редактор»
Н.в. три Н.в. вісімна́дцять
Р.в. _трьом_ Д.в. вісімнадцятий__
М.в на трьох_ О.в. вісімнадцятьма_
Н.в. сімдеся́ти Н.в. трина́дцятий
О.в. сімдесятьма_ Д.в. тринадцятого
М.в. сімдесяти _ О.в. тринадцятим_
Н.в. дев’яно́сто п`я́тий Н.в. сто два́дцять чоти́ри
Р.в. дев’яносто п`ятом Д.в. ста двадцяти чотирьох
М.в дев’яносто п`ятому О.в. ста двадцяти чотири
( перевірка на презентації)
Зупинка «Кількісні числівники з іменниками»
Вимовляйте правильні закінчення іменників.
Тетяна Миколаївна купила чотири альбом__ .
А треба було купити п`ять альбом_____ .
Два автомобіл__ стояли біля школи.
Десять автомобіл____ стояли на стоянці.
Два з половиною рок____
Шестеро хлопчик__ пішло на футбол.
Складаємо «Сенкан»
Ось і закінчилась наша подорож країною Числівник. Діти, вивчайте рідну мову і тоді ви будете вірно вимовляти та правильно писати числівники.
V. Підсумок уроку.
- Чи сподобалась вам подорож?
-Яка тобі зупинка найбільше сподобалася?
VІ.Оцінювання знань учнів.
VІ. Домашнє завдання.
Тестові завдання. Запишіть сенкан у зошити.