Урок-подорож «Скарби України: пізнавальна мандрівка»

Про матеріал
Урок-подорож на тема: Дії з раціональними числами. Розв’язування вправ і задач. Мета: закріпити в учнів навички виконання арифметичних дій з раціональними числами, обчислення значень виразів, що містять раціональні числа з використанням чотирьох арифметичних дій; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, розширяти знання учнів про рідну державу; виховувати почуття патріотизму, увагу, охайність
Перегляд файлу

Математика 6 клас                                                                                     

                                                                Урок №

Тема: Дії з раціональними числами. Розв’язування вправ і задач.

Мета: закріпити в учнів навички виконання арифметичних дій з раціональними числами,  обчислення значень виразів, що містять раціональні числа з використанням чотирьох арифметичних дій; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, розширяти знання учнів про рідну державу; виховувати почуття патріотизму, увагу, охайність.

Тип уроку: урок-подорож

Обладнання: комп’ютер, презентація «Скарби України: пізнавальна мандрівка», картки з завданнями та відповіді.

Хід уроку.

1. Організаційний етап. Перевірка д/з.

Вчитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо вдосконалювати навички виконання дій з раціональними числами. Для цього ми з вами здійснимо математичну мандрівку по видатним місцям нашої Батьківщини. про які ви не раз чули. Тож озброїмося знаннями, кмітливістю, твердістю і вирушаймо в дорогу.

 

2. Актуалізація опорних знань.

 

Перша зупинка

Вчитель. Щоб відгадати назву міста, з якого ми розпочинаємо нашу подорож, потрібно виконати обчислення в зручний спосіб і розшифрувати назву міста. Але спочатку пригадаймо:

Фронтальне опитування.

1. Як називаються два числа, що відрізняються одне від одного лише знаком?

2. Що таке модуль числа? Чому дорівнює модуль від’ємного числа?

3. Сумою двох від’ємних чисел є число…. 

4. Добутком двох від’ємних чисел є число…. 

5. Як додати додатне і від’ємне число? 

6. Правило віднімання раціональних чисел? 

7. Часткою двох від’ємних чисел є число … 

8. Коли добуток дорівнює нулю?

9. Чому дорівнює сума протилежних чисел?

Слайд 5. Завдання 1.

 

 

Вчитель. Назвіть найменше просте число – і ви дізнаєтесь, скільки скарбів України, розташовано у місті Києві.

 

Слайди

У Києві розташовано два скарби України це Києво-Печерська лавра та Софія Київська. Слайди

 

Друга зупинка

Слайд

Вчитель. Мандруємо далі Дніпром до наступного міста – володаря одного із скарбів України. Але перш ніж ми почнемо виконувати завдання, пригадаймо правила порівняння раціональних чисел.

    1. З двох раціональних чисел більшим є те число ……

2. Від’ємне число завжди менше від ….

3. Що більше   0   або   - 100…. 

4. З двох від’ємних чисел більшим є те число  ….

Слайд. Завдання 2.

Вчитель. Запишіть дроби в порядку спадання і ви дізнаєтесь назву міста, де розташований третій скарб України.

 

Вчитель. Саме так, у місті Запоріжжі знаходиться третій скарб України – це Національний заповідник «Острів Хортиця» Слайд

Острів «Хортиця» є найбільшим островом на Дніпрі, унікальність якого в рідкісному поєднанні на одній території різноманітних природних комплексів – цілинних степів, байрачних та плавневих лісів, наскальної рослинності, рідкісних та зникаючих видів рослин, пам’яток геології...

 

Слайд. Основу найбільшого острова на Дніпрі (довжина 12, а ширина, в середньому, 2,5 кілометри) складають граніти і гнейси, яким близько 2 мільярдів років. Саме вони, здіймаючись у вигляді скель, у північній частині острова, до тридцяти метрів над поверхнею Дніпра, створюють тут гірську країну в мініатюрі.

 

3. Удосконалення знань, умінь і навичок.

 

Третя зупинка

Вчитель. На пошук наступного скарбу ми з вами вирушаємо Дніпром, а потім Чорним морем на південний берег Криму в таврійські степи – у місто Севастополь.

Завдання 3. Щоб дізнатися назву четвертого скарбу, розв’яжіть рівняння і розгадайте шифр (робота в парах). Слайд

Вчитель. Отже, ми відкрили четвертий скарб України – Херсонес Таврійський. Слайд. Місто Херсонес було засноване древньогрецькими колоністами більше ніж 2500 років тому на південному заході Криму. Нині його руїни - одна з найвизначніших пам'яток Севастополя.

До наших днів збереглося багато давніх споруд. Серед них елліністичний театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали, вулиці, гончарні майстерні,  колодязі.

Четверта зупинка.

Вчитель. Розумію, ви вже трішечки втомилися від нашої подорожі, тому п’ятий скарб я вам відкрию в обмін на правильне розв’язування завдання №1136 (2).

 

    Вчитель. Так, п’ятий скарб України – це Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», що розташований у місті Кам’янець-Подільський. Слайд

 

П’ята зупинка. 

Вчитель. Складіть будь-ласка, слово з літер, що визначають варіант вашої відповіді.

 

Індивідуальні завдання

Виберіть правильну відповідь, із літер вибраних відповідей складіть слово.

І варіант

ІІ варіант

1. Яке число більше:  -23 чи  -10?

 

    Н) -23        Х) -10        

1. Яке число більше:  -13 чи  -5?

 

    Н) -13        Х) -5        

2. Обчисліть:  -12 - (-3) = ?

 

    О) -9        Р) -15        

2. Обчисліть:  -5 - (-13) = ?

 

    О) 8        Р) -18        

3. Знайдіть добуток: =

   П) -3       Т)        

 

3. Знайдіть добуток: =

   П) -2       Т)        

 

4. Знайдіть значення виразу:    - 5,4 : а, якщо а = - 2,7

 

    И)  2       Е) -3

4. Знайдіть значення виразу:    - 5,4 : а, якщо а =  0,9

 

    И) - 6       Е) 7  

5. Розв’яжіть рівняння:

 

    Н) -1,5           М)  3

5. Розв’яжіть рівняння:

 

    Н) -5,5           М)  5

 

    

Вчитель: Передостання наша зупинка – це місто Хотин, що розташований за 15 км від Камінець-Подільського. У цьому місті розташований Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська Фортеця», що є шостим дивом України.   Сьогодні на території Хотинської фортеці створено Державний історико-архітектурний заповідник. Тут полюбляють проводити свята козацької звитяги та знімати фільми. Слайд

   Про те, коли і де було створено Хотинську фортецю ви дізнаєтесь після того, як розв’яжете задачу. Слайд 

Один з козаків від числа 25,6 відняв число 32,8, а інший до числа 12,1 додав ще якесь число так, що результат у них знову вийшов однаковий. Яке число додав другий козак?

 

Слайд Вчитель: Хотинська фортеця веде свій початок від Хотинського форту, що був створений у 9 столітті князем Володимиром Святославовичем  як одне із порубіжних укріплень південного заходу Русі, у зв'язку з приєднанням до неї буковинських земель. 

    Укріплення було споруджено на кам'янистому мисі, утвореному високим правим берегом Дністра і долиною дрібної притоки.

 

Шоста зупинка

Вчитель:  Для зустрічі із сьомим скарбом нашої держави ми маємо розв’язати логічну задачу. Слайд 

     Вчитель:  Сьомим скарбом України є Національний дендрологічний парк «Софіївка», що розташований у місті Умань. Слайд

Уманський парк "Софіївка" є шедевром і зразком світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX сторіч.

Парк розкинувся на площі 154,7 гектарів на узбіччі старовинного міста Умань Черкаської області. Заснований парк у 1796 році багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь своєї дружини красуні-гречанки Софії,

і був подарований їй в день її янгола у травні 1802 року.

 

Підсумок уроку

Вчитель:  Ось і добігла кінця наша подорож. Ми з вами повторили: правила додавання і віднімання, множення і ділення раціональних дробів. Водночас ми пригадали історичні пам’ятки нашого народу, які є цінними не тільки для держави, а й для світу в цілому.

 

 

 

Додатково: Знайдіть значення х, за якого вираз х+2 у 6 разів більший 1,6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лист самооцінювання  _______________________________

 

Завдан-ня

Відпові-ді на усні питання

Номер завдання

1

2

3

4

5

6

Всього

Отримані бали

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                Завдання №1

 

Відповідь

 

 

 

 

Літера

 

 

 

 

 

 

                                                                                                               Завдання №2

 

Відповідь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Літера

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                              

 

                                                                                                 Завдання №3

 

Відповідь

 

 

 

 

Літера

 

 

 

 

 

                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 


 

І варіант

ІІ варіант

1. Яке число більше:  -23 чи  -10?

 

    Н) -23        Х) -10        

1. Яке число більше:  -13 чи  -5?

 

    Н) -13        Х) -5        

2. Обчисліть:  -12 - (-3) = ?

 

    О) -9        Р) -15        

2. Обчисліть:  -5 - (-13) = ?

 

    О) 8        Р) -18        

3. Знайдіть добуток: =

   П) -3       Т)        

 

3. Знайдіть добуток: =

   П) -2       Т)        

 

4. Знайдіть значення виразу:    - 5,4 : а, якщо а = - 2,7

 

    И)  2       Е) -3

4. Знайдіть значення виразу:    - 5,4 : а, якщо а =  0,9

 

    И) - 6       Е) 7  

5. Розв’яжіть рівняння:

 

    Н) -1,5           М)  3

5. Розв’яжіть рівняння:

 

    Н) -5,5           М)  5

 

 

 

 

 

І варіант

ІІ варіант

1. Яке число більше:  -23 чи  -10?

 

    Н) -23        Х) -10        

1. Яке число більше:  -13 чи  -5?

 

    Н) -13        Х) -5        

2. Обчисліть:  -12 - (-3) = ?

 

    О) -9        Р) -15        

2. Обчисліть:  -5 - (-13) = ?

 

    О) 8        Р) -18        

3. Знайдіть добуток: =

   П) -3       Т)        

 

3. Знайдіть добуток: =

   П) -2       Т)        

 

4. Знайдіть значення виразу:    - 5,4 : а, якщо а = - 2,7

 

    И)  2       Е) -3

4. Знайдіть значення виразу:    - 5,4 : а, якщо а =  0,9

 

    И) - 6       Е) 7  

5. Розв’яжіть рівняння:

 

    Н) -1,5           М)  3

5. Розв’яжіть рівняння:

 

    Н) -5,5           М)  5

 

docx
Додав(-ла)
Донченко Інна
Додано
22 лютого
Переглядів
62
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку