Урок-подорож за порами року з використанням наочних та цифрових даних за матеріалами Національного природного парку "Тузлівські лимани"; з використанням різних форм та методів роботи (робота в групі, самостійна робота за рівнем навчальних досягнень), використання мультимедійної презентації, робота вчителя та асистента вчителя в інклюзивному класі.
Урок 52
Тема уроку. Усне та письмове додавання двоцифрових і трицифрових чисел. Рівняння, в яких один із компонентів є числовим виразом. Складені задачі на 2-4 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач.
Мета уроку:
формування предметних компетентностей:
-закріпити знання усних та письмових прийомів додавання і віднімання чисел у межах 1000;
-формувати вміння розв язувати рівняння, в яких один із компонентів є числовим виразом;
-вдосконалювати вміння розв язувати задачі на 2-4 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач;
- розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися:
розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
*комунікативної:
розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
*соціальної:
розвивати вміння продуктивно працювати в групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
*інформаційної:
розширити знання учнів про Національний природний парк «Тузлівські лимани»,про пори року, про святкування народних зимових свят;
*громадянської:
виховувати дбайливе ставлення до природи, любов дорідного краю, інтерес до народних зимових свят.
Обладнання. Мультимедійна презентація, геометричні фігури, індивідуальні друковані картки за рівнями навчальних досягнень.
Хід уроку
І Організація дітей до роботи.
(Налаштування на урок.)
Вчитель. Задзвенів для всіх дзвінок,
Час почати нам урок.
Привітаємось. Я - з вами,
Ви - зі мною із гостями.
Всі до мене поверніться.
Один одному всміхніться.
Ми сідаємо за парти.
Урок вже почати варто.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. 1. Загадка
Коли одиниця дорівнює
Трьомстам шістдесяти п'яти,
П'ятдесяти двом
І дванадцятьом?
(Рік, тижні, місяці.)
Так. Це рік. А рік - це чотири пори року. Сьогодні ми з вами відправимося в подорож порами року. Поскільки рік для нас з вами починається 1 вересня (ми йдемо до школи), то й подорож почнемо з осені. На нашому шляху зустрічатимуться перешкоди, які слід буде подолати, виконуючи різні математичні завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Усний рахунок. ( Слайд №1. Осінь.) Завдання для Крицького Максима
1). Учень 1. (Дитина з ООП)
Ось і осінь по землі ступає, 1.Розв язати приклади.
Свої місяці скликає. 8+5 12-4 7+7
Вересень врожай збирає, 7+4 13-6 18-9
Жовтень золотом кидає, 9+6 19-10 20-10
Листопад із вітром грає,
Листя із дерев зриває. 2.Розв язати задачі. ( Слайд №1. Осінь.) 1).Тато посадив 13 дерев, а син-
на 6 дерев менше. Скільки
2).Вчитель. Осінь допоможе нам дерв посадив син?
впоратися з усним рахунком. 2).Вітя вирізав 5 сніжинок, а Оля-
Бажаю цікавої подорожі! на 7 сніжинок більше. Скільки
Сніжинок вирізали діти разом?
- І дод. 300, ІІ дод. 70, знайти суму;
- 590 зменшити на 500; 3. Перетворити іменовані числа.
- до 460 додати 40; 1см 5мм = .. мм
- 180 збільшити на 200; 1см 8мм = .. мм
- знайти різницю чисел 1000 і 700; 2см = .. мм
- назвати сусідів числа 800. 1см 7мм = .. мм
2. Математичний диктант.
1. Підготовча робота. 4. Робота з геометричним
1). Вчитель. Помандруємо ми з осінню матеріалом.
стежками Національного природного 1). Побудувати відрізки:
парку «Тузлівські лимани». Будьте І – 8см
уважні! Отримана інформація ІІ - ?,на 3см довший.
допоможе вам справитися з 2). Побудувати прямий кут.
математичним диктантом.
5. Підсумок уроку.
(Слайд №2. «Тузлівські лимани».)
6. Домашнє завдання.
№7, №8, с. 42.
2). Вчитель. В Татарбунарському районі в 2010 році було створено національний природний парк «Тузлівські лимани». Його площа 27 865га. До нього входять 12 лиманів, 200м піщаного пересипу довжиною 34км та 541га лісу.
(Слайд №3 «Тузлівські лимани».)
3).Учень2. У Національному парку «Тузлівські лимани» росте 540 видів рослин, перебуває 258 видів пернатих, 58 видів комах, 50 видів ссавців, 70 видів риб. (Слайд №4. «Тузлівські лимани»)
4). Учень 3. На території Національного парку проживає велика кількість пеліканів. Вага дорослого птаха від 7 до 14кг, розмах крил- від 127 до 130 сантиметрів. (Слайд №5. «Тузлівські лимани».)
5). Учень 4. В Одеській області зафіксовано 1000 пар пташок сиворакша. З них 420 – у Національному парку «Тузлівські лимани».
(Слайд №6. «Тузлівські лимани»)
6). Учень 5. 10 листопада 2018 року учні Тузлівського НВК допомогли висадити 86 кущів шипшини та глоду по кордону берегової смуги лиману Шагани завдовжки 1000метрів.
(Слайд №7. «Тузлівські лимани».)
2. Математичний диктант.
540, 258, 127, 541, 58, 320, 1000, 420, 86.
3. Перевірка математичного диктанту.
(Прочитати числа в порядку спадання:1000, 541, 540, 420, 320, 258, 127, 86, 58).
ІV.Закріплення знань, умінь та навичок.
1. Підготовча робота.
1). Вчитель. За осінню настає зима.
2).Учень 6. Хуртовина замітає.
Дід Мороз за ніс щипає.
Бо зима до нас прийшла,
Сніг і кригу принесла.
(Слайд №8 Зима).
3). Вчитель. Зима нам допоможе розв язати задачі.
2.Робота з підручником. (С. 82, задача 513)
1).Самостійне читання задачі.
2).Аналіз змісту задачі.
(Слайд №9. Листи Святому Миколаю).
-Про що йде мова в задачі?
-З яких міст Святий Миколай отримав листи?
-Скільки всього листів надійшло?
-По скільки листів прийшло з кожного міста окремо?
(Слайд №9. Складання короткої умови до задачі.)
Одеса - ?
768л.
Львів - ? 985л
300л.
Харків-?
-Скільки листів надійшло з Одеси і Львова?
-А зі Львова і Харкова?
3).Розв язування задачі 513.
1). 985-768=217(л.) – прийшло з Харкова.
2). 985-300=685(л.) – прийшло з Одеси.
3). 768-685=839(л.) – прийшло зі Львова.
Відповідь: 685л. – з Одеси, 83л. – Зі Львова, 217л.- з Харкова.
Фізкультхвилинка.
(Музичний відеокліп. Зимова фізхвилинка.)
4)Складання задачі за малюнком (№516, с.82).
(Слайд№10. Коробки з новорічними іграшками)
5).Розв язування задачі виразом.
150 – (76+34)=40(ігр.)
3. Розв язування рівнянь. (В яких один з компонентів є числовим виразом.) №510, с.81.
1). Підготовча робота.
Учень 7. Де учора сніг білів,
Там струмочок задзвенів.
Прокидаючись від сну,
Зустрічає світ весну.
(Слайд№11. Весна).
Вчитель. Весна допоможе нам розв язати рівняння, в яких один з компонентів є числовим виразом.
2). (674-315)+х=452 674-315=359 3). у-9*9=210
359+х=452 452-359=93 у-81=210
х=452-359 359+93=452 у=210+81
х=93 у=291
359+93=452 291-81=210
452=452 210=210
Відповідь: х=93 Відповідь: у=291
4. Робота в групах.
Робота з геометричним матеріалом.
І група. ІІ група. ІІІ група.
Знайти периметр Знайти периметр Знайти периметр
трикутника АВС квадрата АВСD прямокутника СВDА
зі сторонами: зі стороною: зі сторонами:
286мм, 205мм, 200мм. 152мм. 232мм і 121мм.
(Р=286+205+200 ( Р=152+152+152+152 ( Р=232+232+121+121
Р=691мм ) Р=608мм ) Р=706мм)
ІV група. V група. VІ група.
Знайти периметр Знайти периметр Знайти периметр
трикутника АВС квадрата АВСD прямокутника СВDА
зі сторонами: зі стороною: зі сторонами:
200мм, 253мм, 165мм 161мм. 125мм і 201мм.
(Р=200+253+165 ( Р=161+161+161+161 ( Р=201+201+125+125
Р=618мм ) Р=644мм ) Р=652мм)
5. Самостійна робота з картками за рівнями навчальних досягнень. (Картки на квітках різних кольорів.)
«В» «Д» «С» «П»
304+219-265 700-270+267 425+132 300+200
712-433+489 869-458 794-531 700+123
500+412
V. Підсумок уроку – подорожі. Рефлексія.
1). Вчитель. За весною настає чудова пора року – літо.
Плідно попрацювавши цілий рік, ми підводимо підсумки.
2).Учень 8. Сонце з неба усміхається.
Діти на галявці граються.
Все ясним, яскравим стало:
Літо в гості завітало!
(Слайд№12. Літо).
3). Вчитель. Тож прийшов час підвести підсумки нашої подорожі за порами року.
- Що робили на шляху подорожі?
- Чи було вам цікаво?
- Які виникли труднощі?
- Що найбільше сподобалось?
- Всі сьогодні ви були молодці! Працювади дружно і активно!
4). Оцінювання.
5). Домашнє завдання: №749, с.112; «В»-задача 750.
6). Вчитель. Пора кожна є чудова:
Неповторна, гарна, нова!
Кожна із своїм сюрпризом.
Кожна з них несе роботи,
Свята, клопоти, турботи.
То ж у гості їх чекайте,
З ними разом вирушайте!
(Слайд№13. Осінь. Зима. Весна. Літо).