Урок 41. Андрій М’ястківський. Казка про яблуню
Мета: удосконалювати навички усвідомленого, виразного читання художніх творів; формувати вміння знаходити за допомогою вибіркового читання уривки тексту, що характеризують дійових осіб; виховувати працелюбність, бажання допомагати природі.
Обладнання: презентація до уроку, проектор.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
Сьогодні ми продовжимо вивчати твори українських письменників, удосконалюватимемо навички читання, вміння переказувати твори.
Девіз уроку.
Слухаємо уважно,
Читаємо виразно,
Відповідаємо змістовно.
II. Мовленнєва розминка «Розминочка»
1. Дихальна гімнастика
- Ліс нас зустрічає співом пташок (слухання співу пташок)
А ще в лісі чуємо, як…
- пролетів жук;
- зашумів ліс;
- вітерець зірвав пушинку з дерева – здуйте її з долоньки.
2. Робота зі складовою таблицею «Біг по доріжці»
(таблиця складів зі збігом приголосних)
1 рядок – тихо; повільно
2 рядок – голосніше; повільно
3 рядок – голосно, швидко
4 рядок – здивовано.
3. Вправа «Не спіткнись»
- тичка, тичка, дичка, тичка;
- липа, липа, липа, лапа;
- сім, сом, сім, сім.
4 .Чистомовка
- Прочитайте чистомовку .
Це-це-це – ми посадили деревце,
Го-го-го – поливатимем його.
Не-не-не – виросте воно рясне,
Ами-ами-ами – нас порадує плодами.
III. Перевірка домашнього завдання
- Ось ми вже на узліссі. Сядьмо на травичку, розповімо один одному, що читали вдома.
Вибіркове читання оповідання «Молодець проти овець»:
- Про Дениска і цапка;
- про песика і кота;
- про мишеня;
- про Мар’янку.
Прочитайте зачин, кінцівку твору.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
Щоб дізнатися, про що буде сьогодні урок, виконаємо вправу.
Вправа «Поняття про…»
- На узліссі зеленіє рослина;
- у неї є стовбур;
- це дерево може рости і на узліссі, і в саду;
- плоди цього дерева круглі, смачні, соковиті. (малюнок)
Відгадування загадки:
Налите сонцем, налите соком,
З гілки зірвалось, впало звисока.
Лежить рум’яне в траві і сміється…. (Яблуко)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Ось наша галявина «Вивчалочка»
Опрацювання «казки про яблуню» Андрія М’ястківського (с. 62)
1. Читання казки вчителем
— Чи сподобалася вам казка?
— На що вона схожа?
— Як побудовані речення?
2. Словникова робота ( Галявина «Цікавинка»)
Читання слів «луною» за вчителем: узлісся, зжовтів, прищепив, розвеселилось, засміялися, дозрівали.
Вільце — обрядове дерево українського весілля, що прикрашається квітами, ягодами, колосками.
Корячок — посудина для води.
Щепа — прищеплене фруктове дерево.
Чухрати — тут: обгризати кору.
Осоння — місце, що добре прогрівається сонцем.
Господа — двір, обійстя.
Фізкультхвилинка (Галявина «Відпочивалочка»)
3. Читання тексту учнями «ланцюжком»
— Яку інтонацію читання підказують виділені речення?
4. Робота над аналізом змісту казки. Вибіркове читання (Галявина «Розбиралочка»)
— Де росла дичка?
— Хто так називав деревце?
— Як ставилося до цього деревце?
— Чи знало воно, ким буде?
— Хто впізнав деревце?
— Чому сміялися лопухи?
— Хто помітив деревце?
— Як про деревце сказав дідусь? Прочитайте.
— Що вирішив зробити дідусь із деревцем?
— Чи здійснив він свій задум?
— Коли дідусь прийшов за деревцем?
— Як він його доглядав? Прочитайте.
— Що виросло з яблуні-дички? Прочитайте.
— Що можна сказати про дідуся?
— Як віддячила йому яблунька?
— Поміркуйте, що у цьому творі казкове, а що могло трапитися насправді?
5. Гра «Знайди риму» ( Галявина «Складалочка»)
Рову —…(корову). Вільце —…(деревце). Лисичка — …(дичка). Давно — … (воно). Дике — …(велике). Невеличке — …(кринички).
Читання твору то тихіше, то голосніше, за потреби поступово змінюючи силу голосу.
За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голови вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони завершили читати.
Учитель читає початок (або кінцівку) речення, учні мають знайти це речення і прочитати.
VI. Підсумок уроку
— Прочитайте прислів’я. Яке з них найбільше розкриває зміст казки, яку ми прочитали?
Гірко поробиш — … нема плода.
Без труда — … та яблука солодкі.
Дійсно, коли людина працьовита, має вмілі руки, то вона завжди отримує насолоду від своєї роботи.
Дідусь не тільки має золоті руки, а ще і добре серце, яке вміє любити природу, піклується про неї.
Тож і ви, діти, будучи в саду, полі чи лісі, будьте для природи вірними друзями. Вивчайте і охороняйте природу. Несіть у навколишній світ добро. Тоді і світ буде для вас щедрим господарем і вірним другом.
VII. Домашнє завдання
С.62 Переказувати казку. Намалювати малюнок за бажанням.