Пропоную незвичайний урок з природознавства – урок-подорож «Звірі взимку». На уроці учні знайомляться з життям звірів взимку, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчаться наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра, готують запаси кормів, готуються до зимової сплячки;розвивають спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; вчаться бачити красу природи; формують навички охорони природи на прикладі звірів. Виховують повагу до природи, бажання оберігати тварин. Урок у вигляді подорожі на залізниці, всі матеріали для проведення - у додатку.
Урок природознавства 2 клас
Урок – подорож. Звірі взимку.
Тема. Звірі взимку.
Мета. Ознайомити учнів з життям звірів взимку, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра, готують запаси кормів, готуються до зимової сплячки;
Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; навчати бачити красу природи; формувати навички охорони природи на прикладі звірів.
Виховувати повагу до природи, бажання оберігати тварин.
Обладнання Ілюстрації із зображенням тварин, малюнки слідів,тестові завдання,маски – шапочки, квитки на потяг, скринька ідей, сніжинки – очікування, назви зупинок, іграшкові звірята,таблиця «Звірі взимку»
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Форма проведення. Урок – подорож
Учениця: Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе всіх нас на цікавий урок.
У класі сьогодні гостей є багато.
Усі ми зібралися наче на свято.
Учень: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас ,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2 клас.
Вчитель: Поверніться до гостей,
Скажемо їм «Добрий день»
Перебіг уроку
Організація класу.
- Діти, а ви любите відкривати таємниці? Тоді не гаймо час!
Нас кличе в дорогу-скоріш поспішай,
В мандрівках чудових пізнай рідний край,
Відкрий таємниці для себе, мій друг
Для тебе іскриться і річка, і луг.
2.Очікування.(Робота в динамічних парах: учні говорять сусіду по парті, що очікують від уроку)
- Мені приємно з вами зустрітись. Ось вам мій подарунок сніжинка бажань, візьміть її, поверніться до друга і пошепки розкажіть про своє очікування. Стуліть долоньки човником заховайте пелюсточку і подуйте на неї.
Сьогодні на уроці ми вирушимо в подорож на потязі до зимового лісу. Та спочатку дізнаємося, чи сприятиме нам погода. Заглянемо в гості до синоптика.
Спостереження за погодою
Добрий день! З вами Бюро погоди.
Сьогодні середа, 17 грудня, небо затягнуте хмарами, йде дощ, температура повітря +3С , вітер помірний.
– Дякуємо за увагу.
Вчитель.
- Дякуємо нашому Бюро погоди.
Отже, погода для подорожі –вдала.
Але щоб сісти до вагону потрібно придбати квитки. Ось вони у Зайчиків - касирів. А придбаємо ми їх за свої знання.
Перевірка домашнього завдання. Гра «Так чи ні?»
Молодці! Ви впорались із завданням, тому можете отримати свої квиточки. На кожному з них є зображення тварини, об’єднайтеся групи, за цим зображенням. І вирушаємо.
Актуалізація опорних знань
Перша зупинка - Дуб Мудрої Тітоньки Сови.
- Допоможіть мені зрозуміти, чи належать тварини до природи?
- До якої природи вони належать?
- Чому так гадаєте?
- Як ви гадаєте тварини і рослини пов’язані між собою?
- Гра «Хто зайвий?»
На дошці малюнки птахів. Необхідно назвати зайвого птаха в кожному ряді і пояснити чому.
СОЛОВЕЙ, ЛАСТІВКА, ЖАЙВОРОНОК, ДИКА КАЧКА.
СНІГУР, ЧЕЧІТКА, ШПАК, ОМЕЛЮХ.
ЗОЗУЛЯ, ГОРОБЕЦЬ, СОЙКА, СИНИЦЯ.
– Ну, тепер я спокійна. З такими друзями птахи не загинуть взимку.
Рухаємося далі.
Наступна зупинка - Будиночок Дядечка Їжачка.
Повідомлення теми, мети уроку
- Багато клопоту взимку не тільки птахам, комахам, а й звірам. І вони змушені рятуватися від холоду та голоду. А як саме ви дізнаєтесь сьогодні на уроці. Тема нашого уроку «Звірі взимку.
– Як ви гадаєте , які результати ми очікуватимемо з уроку? Відповідь починайте так: «Цей урок навчить мене…» (Дізнатися про зимівлю звірів; …
– Наприкінці уроку ми перевіримо, чи досягли цієї мети.
Отже – (діти читають з дошки по черзі).
Цей урок навчить мене:
Наступна зупинка - Дупло Білочки
То ж на зустріч до нас поспішає БІЛОЧКА. Послухайте вірш Л.Костенко
На гіллячках, на тоненьких,
Поки день ще не погас ,
Сироїжки та опеньки
Білка сушить про запас.
Так нашпилює охайно,
Так їх тулить на сосні
І міркує: а нехай-но
Ще побудуть тут мені!
Поки дні іще хороші,
Поки є іще тепло,
А як випадуть пороші,
Заберу їх у дупло.
Буде холодно на дворі
Сніг посиплеться з дубів,
Буде в мене у коморі
Ціла в’язочка грибів!
Але білочці не спиться.
Дятел стукає : тук-тук!
Щоб не вкрала їх лисиця
Або хитрий бурундук.
– Про що розповідається у вірші? Що робить білка?
– Про яких ще тварин згадано у вірші?
– Як одним словом назвати білку, лисицю,бурундука?(Звірі)
– За якими ознаками їх можна відрізнити від інших тварин?
– А як готуються звірі до зими?
Зараз нам самі звірі розкажуть як вони зимують.
- Дякуємо вам звірі. А як же зимують звірята в наших лісах, дізнаємося вирушивши далі в подорож.
Зупинка - Хатинка Тітоньки Метелиці
Робота в групах
Спочатку ви відгадаєте загадки, які написані на сніжинках, а потім серед різних описів підготовки звірів до зими у підручнику ви відшукаєте той, де описано тваринку, про яку була ваша загадка. І розкажете нам цю тварину.
Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід,
Та й замела мітлою слід. ( Лисиця)
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто оченята .
Хто це? Спробуй відгадати. ( Білка )
Я — вухастий ваш дружок
В мене сірий кожушок
Куций хвостик, довгі вуса
Я усіх-усіх боюся . ( Заєць )
Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає. ( Ведмідь )
Зупинка - Загадки Дядечка Лісовика
Дядечко Лісовичок багато цікавого знає і нам розповість. Ось які малюнки він нам залишив. Що це? Сліди лісових тварин. Давайте спробуємо їх намалювати у своїх зошитах. Відкрийте ст. 29 і виконайте завдання 2 Намалюй ланцюжки слідів так, щоб вони привели до їх «господарів»
Зупинка - Кущик Веселих Зайченят
Гра «Хто де зимує?»
Робота в парах. Двоє дітей біля дошки.
Заєць під купою листя
Їжак на дні ставка
Ведмідь у лігві
Кажани у дуплі
Білка у барлозі
Жаби у мурашнику
Вовк під кущем
Змія під коренем пенька
Мурашки у печерах і будівлях
Робота в групах «Скринька ідей».
Які ідеї ви хочете запропонувати людям щодо охорони та допомоги взимку звірям? (Покласти до скриньки сніжинку на якій написано ідею)
- На екскурсіях, під час походів і прогулянок не ламати гілки дерев і чагарників.
-У лісі намагатися ходити стежками, щоб не пошкодити траву і грунт.
- Не розкопувати нори й не турбувати лісових мешканців.
- Не розводити багаття в лісі, від багаття може виникнути пожежа.
- Не вмикати на повну потужність музику, не піднімати крик і шум. Від цього звірі і птахи залишають свої нори.
- Не залишати в лісі після себе безлад.
- Виготовити годівниці для пташок.
Закріплення набутих знань
Тест
1.Які звірі роблять на зиму запаси корму?
А)зайці;
Б)ведмідь;
В)білки;
2. Що таке линяння тварин?
А) зміна забарвлення і густоти хутра;
Б) зміна довжини хвоста;
В)зміна кольору очей;
3. Які звірі впадають в сплячку?
А)зайці;
Б)ведмеді;
В)бобри;
4.Для чого деякі звірі відкладають запаси жиру?
А)щоб спати до весни;
Б)щоб швидше бігати;
В)щоб краще виглядало хутро;
Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Тепер у вас цілий багаж знань. Чи досягли ми поставленої мети? Тож давайте продовжимо речення:
1)Сьогодні на уроці я дізнався…
2)Було цікаво дізнатися…
3)Я виконував завдання…
4)Я зрозумів,що…
5)Я навчився…
6)Я зміг…
7)Мене здивувало…
8)Урок дав мені для життя…
9)Мені захотілося…
10)Більш за все мені сподобалося…
Домашнє завдання
1) Опрацювати статтю підручника с.77-81
Дати відповіді на запитання до неї.
2) Намалювати ілюстрацію «Допоможемо тваринам взимку!»
Працювали ви старанно
Будуть знать в районі всі
Що у нашім другім класі
Учні просто МОЛОДЦІ!
ДОДАТКИ
ЗАГАДКИ ДЯДЕЧКА ЛІСОВИЧКА
БУДИНОЧОК ДЯДЕЧКА ЇЖАЧКА
ХАТИНКА ТІТОНЬКИ МЕТЕЛИЦІ
ДУПЛО БІЛОЧКИ
ДУБ МУДРОЇ ТІТОНЬКИ СОВИ
КУЩИК ВЕСЕЛИХ ЗАЙЧЕНЯТ
СОЛОВЕЙ
ЛАСТІВКА
ЖАЙВОРОНОК
ДИКА КАЧКА
СНІГУР
ЧЕЧІТКА
ШПАК
ОМЕЛЮХ
ЗОЗУЛЯ
ГОРОБЕЦЬ
СОЙКА
СИНИЦЯ
КВИТОК НА ПОТЯГ |
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
|
|
|
|
|
|
КВИТОК НА ПОТЯГ |
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ |
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ |
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ |
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ |
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|
КВИТОК НА ПОТЯГ
|