ЯДС(ПРО)
Тема тижня: «Подорожуємо в часі»
Тема: Спостереження: зимові явища природи.
Мета: ознайомити учнів з поняттям «явища природи», «сезонні явища»; розвивати спостережливість, допитливість, увагу; прищеплювати бажання вчитися спостерігати та працювати в групі;
виховувати любов до природи, відчуття радості від спілкування з нею.
Очікувані результати:
Проводить(самостійно або в групі) прості спостереження / досліди;
розповідає про власні емоції,які виникають під час спостереження;
установлює взаємозв’язок між порою року і погодою;
використовує інформацію,отриману з відомих та запропонованих іншими джерел(книги,фільми тощо);
дотримується правил безпечної поведінки в довкіллі та пояснює ці правила іншим.
Хід заняття
1.Організаційний момент. Оголошення теми і завдань уроку.
Продзвенів дзвінок –розпочинаємо урок.
-Пригадайте,яка тема тижня,що триває.
-Ми продовжуємо з вами подорожувати в часі.
-Сьогодні разом із Незнайком ми будемо дослідниками і спробуємо визначити чи є взаємозв’язок між порою року і погодою; а ще -дослідимо зимові явища природи та пригадаємо правила безпечної поведінки взимку.
Тож до праці!
Слайд1
-Діти,давайте допоможемо Незнайкові відгадати загадку.
2.Робота над загадкою. Слайд2
Чотири кольори мають,
Раз у три місяці барви міняють.
(Пори року)
Слайд 3
-Подивіться на екран.
-А як ви думаєте,що це за 4 кольори?
Так,це-пори року.
-Назвіть, які ви знаєте пори року.
-Яка зараз пора року?
- А яку назву мають зимові місяці?
Скільки їх?
Який зараз місяць?
А чи знаєте ви,чому грудень має таку назву?
Хто хоче дізнатися ще більше цікавого про місяць грудень та інші зимові місяці можна пошукати разом з батьками в Інтернеті чи у енциклопедії.
Пригадайте,яка була пора року,коли ви прийшли до школи.
Які осінні місяці знаєте?
Скільки їх?
А яка пора року настане після зими?(Весна)
А після весни ?(Літо)
Кожна пора року триває три місяці.
Давайте порахуємо,скільки місяців у році.
3+3+3+3=12 місяців
Отже,рік має 12 місяців.
Слайд 4
Діти,наш Незнайко теж першокласник і ще незовсім добре вміє читати.
Тому допоможемо йому відшукати слово рік на стіні слів.
-Тож скільки місяців має рік?(12міс.)
А зараз відшукайте словосполучення пори року на стіні слів.
-Скільки є пір року?
Кожна пора року красива по – своєму.
Чи є у вас улюблена пора року?
Яка пора року подобається найбільше? Чому?
-А зараз ми попрацюємо у командах.
Потрібно усією командою подумати і обрати лише ті картинки,які відповідають вашій порі року,вона зазначена на аркуші паперу.
Картинки ви маєте наклеїти на цей аркуш .
А потім ви презентуватимете роботу групи. Оберіть, хто це буде робити.
Звертайте увагу на предмети живої та неживої природи.
Розкладіть малюнки ,що у файлах.
Уважно роздивіться і виберіть ті,які підходять вашій порі року та наклейте.
Допомагайте один одному.
3.Робота в групах. Створення колажів« Пори року».
Складання із картинок колажів та визначення істотних ознак пір року.
На дошку вивішуються створені колажі з ілюстраціями пір року при цьому звертається увага на зміни в живій і неживій природі.
Висновок: кожна пора року має свої зміни як у живій так і неживій природі.
-Незнайко просить вас знову допомогти йому відгадати загадки.
Але ми не просто будемо відгадувати їх ,а й пограємо з цеглинками LEGO
4. Гра з цеглинками LEGO
-Відгадайте загадку і покажіть відгадку цеглинкою LEGO
Тож уважно слухаємо загадки від Незнайка.
Тільки сонечко пригріло – Слайд 5
І розтанув килим білий.
Клен радіє: певно, зна –
В гості йде до нас …(Весна)
Спілі вишні у садку, Слайд 6 і сунички у ліску,
теплі дні, барвисті квіти
нам дарує щедре …(Літо)
В жовте лист пофарбувала, Слайд7 Урожай з полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця — …
(Осінь)
Раптом в лісі посвітліло, Слайд 8
Стало всюди чисто й біло.
А тепла чогось нема.
Це прийшла до нас...
(Зима)
-Чудово!
Слайд9
- А зараз уявіть себе художниками. Якими кольорами ви намалюєте зиму теплими чи холодними?
А яка зима?Як ви її опишете?(Добір слів слів-назв ознаків)
Вчитель:
Так, зима-холодна пора року.
А щоб не замерзнути взимку,гуляючи на вулиці, що потрібно робити ?
Рухатись чи стояти на місці?
Так,рухатись.
І я запрошую вас порухатись.
5.Руханка «Танці зігріванці» https://www.youtube.com/watch?v=A09aJ3gvLWs
-Ми зігрілись,відпочили,тож можемо досліджувати дарунки зими.
7.Дослідження зимових явищ природи.
-Діти,а які сюрпризи нам несе зима?
-Звичайно,ми очікуємо снігу.
7.1.Сніг.
-А сніг- це дуже багато сніжинок. Ми вже з вами досліджували форму сніжинок.
Слайд 10
- Згадайте,яку форму мають сніжинки, порахуйте кутики.
-Яка геометрична фігура у математиці тісно пов’язана з числом 6?
-А чи знаєте ви,що у природі немає однакових сніжинок. Кожна із них неповторна.
Скажіть,чи можна у руках втримати сніжинку? Чому?
А коли краплинка може перетворитись знову у сніжинку?
-А хто з вас,дітки,чув як рипить сніжок?
-А який орган людини допомагає нам це зробити?
Звичайно,вушка!
То чому ж рипить сніжок?
А тому,що ламаються сніжинки,коли ми на них стаємо. Ось послухайте.
7.2. Перегляд відео за посиланням
http://youtube.com/watch?v=snvQvCPpxoA
7.3.Дослідження льоду.
-Незнайко запитує мене,що є у ваших стаканчиках?
Хто хоче відповісти Незнайкові?
- Лід .
Слайд 11
Холодний
-Візьміть у руки кубик льоду і потримайте. Що відбувається з льодом?
-В який стан переходить лід?( Рідкий)
-Чому так відбувається?
Так і в природі , коли підвищується температура повітря, лід стає тонким і небезпечним.
Слайд12
8. Дотримується правил безпечної поведінки в довкіллі.
-А про які ще небезпеки слід пам’ятати взимку?
(Мороз,ожеледиця,відлига,бурульки)
-А чим небезпечні морози? ожеледиця?Бурульки?
Слайд13
-А що ми маємо робити,коли нам потрібно йти до школи,а на дворі мороз?(Одягатися в теплий зимовий одяг)
-Чи можна гратися поблизу таких місць,де є бурульки? Чому?
- А можна брати бурульки до рота? Чому?
Слайд14
-Діти,а що відбувається із рослинами взимку? А тваринами?
(Рослини перебувають у стані спокою. Тварини :одні сплять,інші шукають собі їжу)
Тому пам’ятайте і не забувайте взимку про пташечок. Підгодовуйте їх.
Слайд15
10. Рефлексія. Підсумок уроку
Ось така вона ЗИМА! Хтось її називає бабусею,а хтось-королевою.
-Діти, а що б ви хотіли із почутого сьогодні на уроці розповісти вдома своїм батькам?
(Діти висловлюють свою думку)
Незнайко дякує вам за допомогу.
А я хочу,щоб ви оцінили свою роботу на уроці і сказали, чи важко вам було виконувати завдання?
(Покажіть мені за допомогою руки (піднята вгору-неважко,
в горизонтальному положенні-важко)
-Дякую вам за працю,відпочиваємо!
Слайд 16