Урок "Погода і небезпечні погодні явища. Прогноз погоди."

Про матеріал

Матеріал може бути використаний на уроці географії у 8 класі під час вивчення теми: "Погода і небезпечні погодні явища. Прогноз погоди." Урок передбачає використання групової форми роботи, закріплення вивченого матеріалу через виконання тестових завдань.

Перегляд файлу

Тема: Погода і небезпечні погодні явища. Прогноз погоди.

 

Мета уроку: Систематизувати знання учнів про погоду; формування уявлення про небезпечні                              погодні явища; навчити учнів складати прогноз погоди за місцевими ознаками і                                           синоптичними картами. Виховувати  в учнів усвідомлення важливості знань про                                           клімат, погоду.

Обладнання: фізична і кліматична карти України, синоптичні карти.

 

Структура уроку.

I. Організаційний момент – 1 хв.

II. Актуалізація знань – 5 хв.

III. Мотивація навчальної діяльності – 3 хв.

IV. Вивчення нового матеріалу – 25 хв.

V. Закріплення – 6 хв.

 1. Поточне тестування і взаємоперевірка

VI. Підведення підсумків – 3 хв.

VII. Домашнє завдання – 2 хв.

 

Хід уроку.

 

I. Організаційний момент.

           • Ознайомлення з джерелам знань: підручники §22;  атласи, синоптичні карти.

 

II. Актуалізація знань.

  1. Метод «Гронування» 

      1.Які асоціації у вас викликає поняття « клімат?»

        (учні називають, вчитель записує на дошці).

       2.Встановіть звязки між поняттями де це можливо.

   2) Прийом « Бліцопитування»

      1.Що таке погода?, клімат?.Порівняйте ці поняття.

      2.Які кліматичні чинники вам відомі?

      3.У якому кліматичному  поясі ви живете? Чиє він сприятливим для господарства?

 

III. Мотивація навчальної діяльності.

 Життя людини навіть у наш час в великій мірі залежить від погоди. Вплинути на неї та її стан ми не в змозі, тому що зміни її залежать від багатьох чинників. Чим глибше людина проникає в тайни погоди, тим краще розуміє, якими могутніми силами ця погода визначається. Тому головна наша мета: познайомитися з небезпечними явищами та навчитися прогнозувати погоду.

Погоду треба сприймати такою, якою вона є. Якщо ми навчимося прогнозувати погоду, то її негативні наслідки можна завбачати, попередити.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

                               План

1. Погода та її показники.

2. Небезпечні погодні явища.

3. Прогноз погоди за синоптичними картами і народними прикметами.

 

  

 1.Погода – це стан нижнього шару атмосфери.

Завдання: скласти схему «Показники погоди»

 

Показники погоди – 6

 

   t              А/ тиск            швидкість, сила,            вологість повітря      хмарність           опади

                                             напрям вітру    

 

? Пригадайте: якими приладами вимірюються показники погоди?

 

 

 

2.Небезпечні погодні явища

 

               • зливові дощі                • тумани                 • посухи                • заморозки   

               • гроза                             • град      • суховії                • ожеледиця

                                                                                       • пилові бурі

Учні працюють у 3-х  групах( небезпечні погодні явища,їх появ і попередження)

     /вивчають, обговорюють, записують у таблицю, розповідають/

 

Явища

Суть

Де зустрічається

Шляхи боротьби

1. Зливові дощі

Інтенсивні і тривалі дощі → змивають ґрунт

Закарпаття, Полісся

Лісонасадження

2. Грози

 Атмосферні явища, що супроводжуються  електричним розрядом та градом

Західні  і Південно – Західні . райони

Знаходитись у закритих приміщеннях, виключити електричні прилади

3. Град

Льодяні кульки, що утворюються в результаті підняття теплого і вологого повітря в атмосферних фронтах –d-20мм 1-2 дні на рік

Західні обл.

Попередження населення

4. Тумани

Конденсація вологого пару в атмосферу. Мілкі крапельки вологи, які утворюються при різкій зміни t°, ≈100 днів на рік

Донецький кряж, Приазовська височина

Попередити працівників  автомобільного транспорту, з метою зменшення аварій

5. Посухи

Довготривалий період з нестачею вологи у ґрунті і повітрі при високий t°

 Південний-Схід України.

• зрошення;

• створення     полезахисних смуг

снігозатримання тощо

 

 

Своєчасне попередження населення

6. Суховії

Гарячі і сухі сильні вітри, при t° +25°, і відносній вологості <30%. 25-30 днів

Південь

7. Пилові бурі

Вітри великої сили 10-15 м/с

що супроводжуються вируванням і підняттям в повітря частинок ґрунту

Донецький кряж, Приазовська височина

8. Ожеледиця

Шар тонкого льоду на поверхні землі, який утворюються  в результаті випадання дощу на холодну землю

Скрізь взимку

Посипання доріг піском, сіллю

9. Заморозки

Різке зниження t° після теплого періоду проникненням холодних повітряних мас

Скрізь – ранні осінні

пізні весняні

Попередження населення

 

― Чи може людина вплинути на розвиток цих небезпечних явищ?

 

 3.Прогноз погоди – наукове обґрунтування, припущення про майбутній стан погоди у тому чи іншому пункті.

                                                              Види прогнозів:

 

                  короткострокові(1-3 доби)                               довгострокові(4-10 діб)

 

      загальні(для населення)    спеціалізовані(для окремих галузей)

 

 

Прогнози є:

   наукові      за місцевими ознаками

Схема наукового прогнозу погоди:

дані метеостанцій(через кожні 3год.) → гідрометеорологічна  служба(м. Київ)→ синоптична картапрогноз

Синоптик – із грецької - „оглядати”

Синоптичні карти дозволяють скласти прогноз погоди(розташування атмосферних  фронтів, переміщення циклонів і антициклонів тощо)

Самостійна робота

1. Розгляньте синоптичну карту.

2. Ознайомтесь з умовними позначеннями:

     а) t° → вдень             б) хмарність;                      в)опади;             г) напрям і швидкість вітру

                  вночі

Завдання: знайдіть Сумську область і охарактеризуйте стан погоди

Прогноз за місцевими ознаками

Місцеві ознаки – це певні явища природи і такий характер(їх зміни у часі) на основі, яких можна зробити висновок про загальний стан погоди в даний момент та можливий розвиток її в майбутньому.

Самостійна робота

 Виберіть ознаки покращення і погіршення погоди, які допомагають вам скласти прогноз.

Д/з: 1.Скласти опис погоди(t°, хмарність, атмосферний  тиск, сила і напрям вітру)   за 25.11

       2. На основі спостережень і місцевих ознак складіть прогноз погоди на наступні .

Передбачення погоди за місцевими ознаками

Показники погоди

Ознаки покращення

Ознаки погіршення

Хмари

  • Вранці і ввечері – ясно
  • Взимку – безхмарно при ясній погоді
  • Ввечері – купчасті хмари – на гарну погоду
  • Суцільна хмарність сірого кольору
  • Густі високі хмари – в одній стороні горизонту
  • Ввечері з’являються тонкі перуваті хмари

Вітер

  •             Вранці легенький, вдень підсилюється, надвечір стихає
  •   Сильний вітер під час дощу
  •   Сх. вітер – на ясну, Пн. – суху, Пд. – теплу погоду
  •   Надвечір підсилюється
  •   Після довгого спокою подую вітер – на дощ
  •   Західний вітер – на дощ 

Температура

  •             Похолодання в перші три дні після непогоди – ознака припинення опадів
  • Майже не змінюється протягом доби
  • Якщо ранком трава суха – на ніч чекай дощу

Опади

  •             Якщо дощ іде при сонці – скоро перестане
  •   Туман вночі і вранці
  •   Взимку іній
  •   Дощ або сніг різко змінюється по силі
  •   Вранці невеликий дощ – вдень гарна погода
  •   Дощ або сніг випадають рівно, без вітру
  •   Чім менші краплі дощу – тим довше він ітиме
  •   Осінній туман – на дощ

Стан неба

  •   Чисте небо після непогоди
  • Яскраво-голубий колір – на погоду
  • Ввечері з’являється сонце
  • Чистий захід сонця
  • Ввечері райдуга, в якій виділяється зелений колір
  •   Після сильного дощу швидко проясніє – піде дощ
  •   Туманне коло навколо сонця – на хуртовину
  •   Вінця навколо сонця – на дощ
  •   Червоний колір у райдузі найяскравіший – на дощ

V. Закріплення.

1. Які несприятливі погодні явища найчастіше виникають у нашій області?

2. Навіщо знати прогноз погоди?

3. Людям яких професій він найбільше потрібний?

    1. Поточне тестування і взаємоперевірка

Тести


I варіант

1. Клімат – це:

   а) зміна t° і опадів;

   б) багаторічний режим погоди;

   в) стан нижнього шару атмосфери.

2. Сонячна радіація залежить від:

   а) географічної широти;

   б) абсолютної висоти;

   в) підстильної поверхні.

3. Які повітряні маси не впливають на клімат України?

   а) тропічні;                б) помірні;

   в) екваторіальні;       г) арктичні.

4. Часта зміна напряму вітру, пониження атмосферного тиску, випадання опадів зумовлені дією:

   а) циклонів;          б) антициклонів;

5. Середня t° взимку на Україні:

   а) -20°;        б) 0°;       в) +2°;        г) -7°.

6. Найбільше опадів в Україні випадає:

   а) взимку;                 б) навесні;   

   в) влітку;

7. В якому напрямку збільшується континентальність повітря в Україні?

   а) з Пн. на Пд.;     

   б) з Зах. на Схід;

   в) з Пн.-Зах. на Пд.-Сх..

8. Який тип клімату характерний для більшості території України:

   а) морський;

   б) середземноморський;

   в) помірно-континентальний.

9. Найчастіше посухи виникають:

   а) на  Південному березі Криму;

   б) у Карпатах;    в) на Пд. і Пд.-Сх. України.

10. Вологість вимірюють приладом:

   а) термометром;            б) флюгером;

   в) гігрометром;              г) барометром.

11. Виберіть ознаки покращення погоди:

   а) на небі з’являються перисті хмари;

   б) захід сонця чистий;

   в) сильний вітер під час дощу;

   г) вітер надвечір підсилюється.

12. Яка t° буде на вершині г. Говерла, якщо біля підніжжя +20°?

   а) 0°;         б) -10°;         в) +8°;         г) -5°.

II варіант

1. Погода – це :

   а) стан нижнього шару атмосфери;

   б) зміна t° і опадів;

   в) багаторічний режим погоди;

2. Циркуляція атмосфери виникає в результаті:

  а)нерівномірного нагрівання земної поверхні;

  б) різної абсолютної висоти;

  в) різної підстильної  поверхні;

3. Які повітряні маси мають найбільший вплив на клімат України?

   а) тропічні;                    б) помірні;

   в) екваторіальні;            г) арктичні.

4. Взимку, як правило, переважає холодна погода, а влітку – спекотна і сонячна внаслідок дії:

   а) циклонів;                б) антициклонів;

5. Середня t° влітку на Україні:  

   а) +30°;      б) +10°;       в) +15°;     г) +20°.

6. Найбільше опадів в Україні випадає:

   а) на заході Полісся;       б) у Карпатах;

   в) у південних районах.

7. Який тип клімату характерний для Південного берега Криму:

   а) морський;

   б) середземноморський;

   в) помірно-континентальний.

8. Вважають, що справжнє літо наступає тоді, коли середньодобова t° переходить через:

  а) +15°С;              б) +20°С;            в) +5°С.

9. Найбільше у році днів с туманами буває:

   а) на  Південному березі Криму;

   б) на Пд. і Пд.-Сх. України;   в) у Карпатах.

10. Атмосферний тиск вимірюється:

   а) термометром;            б) флюгером;

   в) гігрометром;              г) барометром.

11. Виберіть ознаки погіршення погоди:

   а) суцільна низка хмар сірого кольору;

   б) захід сонця чистий;

   в) взимку іній на деревах;

   г) вітер західний, надвечір підсилюється.

12. Яка t° буде на вершині г. Говерла, якщо біля підніжжя -1?

   а) 0°;         б) -30°;         в) +5°;         г) -22°.


 

 VI. Підведення підсумків уроку.

 

 VII. Д/з: §22, завдання у зошиті. 1.Скласти опис погоди(t°, хмарність, атмосферний тиск, сила і напрям вітру, опади)   за 25.11

       2. На основі спостережень і місцевих ознак складіть прогноз погоди на наступні 2-3 дні.

 

doc
Додано
15 травня 2018
Переглядів
3996
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку