Урок "Погода.Зима"Доповідь про погоду..Ознайомлення із словотворенням.

Про матеріал
Практикування в описі погоди взимку, читанні та діалогічному мовленні.Виконання вправ.
Перегляд файлу

ТЕМА УРОКУ:

 

           Погода.Зима.

МЕТА УРОКУ:

навчити учнів описувати погоду взимку; практикувати учнів в

читанні та діалогічному мовленні; вчити учнів описувати та

порівнювати малюнки; удосконалювати навички письма.

 

 

ОБЛАДНАННЯ:

тематичні малюнки, діалог

 

ХІД УРОКУ:

 

І.   Оргмомент.

ІІ.  Фонетична зарядка.

It’s snowing,

It’s snowing

What a lot of snow.

It’s snowing,

It’s snowing

Let up play with snow.

 

b)Виконання пісні

ІІІ.  Закріплення вивченої лексики.

а) “association bush” 

 

Tell me all the words, which associate with the word “Winter”

 

 Christmas New Year presents

snowballs 

 

fir tree icecle

 frost

 snowflake

 freeze cold ice

 

 

b) unscramble the words:

 

nwos – snow

ertiwn – winter

orfyts – frosty

eic – ice

lodc – cold

etwahre – weather

c  ) matching

nice

winter

much

frosty

skate

favourite

weather

season

activity

month

and ski

snow

 

 

d)  make up adjectives from the nouns.

 

frost – frosty

snow – snowy

ice – icy

fog-foggy

storm-stormy

rain-rainy

 

 

ІV.  Розповідь учнів про зиму з використанням “Name Shield”.

                    favourite                                         favourite

                     holiday                                             season    

 

 

 

 

 

 

 

                     favourite                                          favourite

                      activity                                             month

 

 

 

 

 

 

V. Бесіда з класом по темі “Winter Weather” в режимі T → Cl.

 

  1. What season is it?
  2. Is there much snow in winter?
  3. What is the weather like?
  4. Are the days long or short?
  5. Do the rivers freeze?
  6. Do children like winter?
  7. What do they do in winter?
  8. What is your favourite season?

 VI .Читання тексту по карткам та переказ його основного змісту.

 

(read and retell the text)

 

Winter comes after autumn. December , January , February are winter months  It is winter. The weather is cold and frosty. The days are short and the nights are long. The temperature is 10 degrees below zero. The rivers and lakes freeze. The wind blows. There is much snow. We can see many children in the parks   and skating –rinks. They ski, skate, sledge, play snowballs and   make snowmen.

In winter people usually wear warm coats, fur coats, woolen hats ,boots.

Winter is a very nice season. Many people like winter very much.

 

.

a)  Find the English equivalents in the text

 

 - кататися на лижах

 - кататися на ковзанах

 - грати в сніжки

 - кататися на санчатах

 

b)  Say if it is “True” or “False

 

1)  Winter is a cold season.

2)  It is warm.

3. Children swim in winter.

4)  The days are long.

 

c)  What do you do in winter?

 

P1 → I skate

P2 → I sledge   etc.

 

VІІ.  Розповідь учнів про улюблені заняття взимку з опорою на таблицю.

 

decorate                                skate  

 

 

buy presents                                                           fir-tree

 

 

  ski                                                 make  make a snowman

 

   

 

watch TV                                  sledge

 

 

VIII. Порівняльна характеристика 2-х картин

 

ІX.   Читання та драматизація діалогу

 

  • Hello, Nick!
  • Hi, Ann!
  • Do you like today’s weather?
  • No, I don’t.
  • Why?
  • It is cold and frosty. And you?
  • I like such weather.

X.  Write  the words instead of symbols and read the weather report.

C:\Users\User\Downloads\DSC_0020.JPG

 

 

 

XI.Підведення підсумків уроку.

 

 

 

XII.  Зробити постер про улюблену пору року та розповідати.

Вправа 3  стр 71 ( письмово)

docx
Додано
28 березня 2022
Переглядів
204
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку