Комунальний заклад «Черкаський навчально-реабілітаційний центр
«Країна добра Черкаської обласної ради»
Конспект уроку подорожі з біології
на тему:
«Покритонасінні або Квіткові рослини»
для учнів 7 Б класу
Підготувала та провела:
вчитель біології Черниш Л.Я.
2021 рік
Тема: «Покритонасінні або Квіткові»
Мета: Формування ключових компетентностей:
-загальнокультурні: опановувати моделі толерантної поведінки;
-соціальні: формувати вміння висловлювати власні думки, робити
висновки;
- життєтворчі: створювати умови для розвитку й саморегуляції учнів;
- комунікативні: стимулювати учнів до спілкування один з одним та з
вчителем;
- здоров’язберігаючі: формувати навички рухової активності та
дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Формування предметних компетентностей:
навчальні: формувати знання учнів про покритонасінні рослини, вказати на їх основні ознаки, значення у природі та житті людини, розмноження покритонасінних, називати середовища існування та приклади покритонасінних рослин;
розвивальні: розвивати логічне мислення, уміння узагальнювати, робити висновки про спорідненість квіткових рослин на підставі схожості будови їхніх квіток; формувати вміння використовувати особистий досвід, формуванню життєвих компетентностей; розвивати уміння порівнювати, аналізувати, робити обґрунтовані висновки, розвивати пізнавальну і творчу активність у вирішенні проблемних ситуацій;
виховні: виховувати самостійність, уважність, спостережливість, допитливість, комунікативні здібності, бережливе ставлення до флори України; забезпечити розширення кругозору та підвищення культурного рівня учнів, формувати загальнолюдські цінності: любові, добра, милосердя; формувати науковий світогляд учнів розширюючи знання про особливості будови покритонасінних; розширити знання про практичне використання людиною покритонасінних;
Обладнання: глобальні таблички, малюнки, картки, комп'ютерна презентація «Покритонасінні або Квіткові рослини»»
Хід уроку
І. Організаційний:
Привітання. (слайд №1)
Перевірка готовності учнів до уроку.
Створення позитивної психологічної атмосфери.
Слово вчителя:Доброго дня, друзі! Ми знову зібралися разом на уроці біології. Давайте подаруємо сьогодні один одному посмішку.
Я всміхаюсь сонечку:
Здрастуй золоте.
Я всміхаюсь квіточці:
Хай вона цвіте.
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся ,
Зичу їм добра (Слайд №2)
ІІ. Розмовна хвилинка
-Організм складається з клітин.
Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
(Слайд №3)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання: (на картках виконують завдання, перевірку робить «Маленький вчитель»)
Вправа «Так чи ні»
1. Голонасінні поширенні на всіх континентах, окрім Антарктиди.
2. Усі голонасінні – це вічнозелені рослини.
3. Голонасінні бувають деревами, кущами і квітами.
4. Лише деякі голонасінні рослини мають насіння.
5. Хвойні мають голчасті листки.
6. У хвойних немає листків, а є гілочки – хвоя.
7. Усі голонасінні утворюють шишки
8. Насіння голонасінних рослин нічим не захищене, розташоване на лусочках шишок.
9. Шишки бувають чоловічими і жіночими.
10. З шишок висипаються спори.
(Слайд №4 -5)
IV. Актуалізація опорних знань
Діти за допомогою глобальних табличок складають схему:
Царство Рослини___________________________
׀ ׀ ׀
Нижчі спорові рослини Вищі спорові рослини Вищі насінні рослини
Водорості Мохи Плауни Хвощі Голонасінні
Зелені Бурі Червоні Папороті Покритонасінні
Діамантові
За даною схемою ми бачимо, що в нас залишилось не вивчене, що?
( Покритонасінні) (Слайд №6)
(покриті, насінина, квітка, стебло, листя, корінь, коренева система…)
(Слайд №7-8)
V. Повідомлення теми та завдань уроку.
Тема: Покритонасінні або квіткові рослини
Словник: покритонасінні, однодольні, дводольні, сільськогосподарські рослини, лікарські, декоративні, отруйні
(Слайд №9)
(Слайд №10)
Відгадайте загадки:
Осіння квітка сукню вділа
Рожеву, синю, ніжно-білу.
Стоїть, неначе їжачок,
У неї сотні пелюсток. (айстра)
****
Блакитні оченята
Із жита виглядають.
Хоч квіточки ці люблять
Та з поля виганяють.
(волошки)
(Слайд №11)
Розповідь вчителя:
Покритонасінних нараховується близько 250 тис. найрізноманітніших видів. Нині покритонасінні за різноманіттям видів і чисельністю панують у рослинному світі. Вони поширені всюди: на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах і місцезростаннях. Ці рослини пристосовані до життя в найрізноманітніших умовах – від тропіків до тундри, від низовин до високих гір, від пустель до боліт, вони навіть можуть жити в прісних і солоних водоймах.
(Слайд №12, 13,14)
Уявімо собі, що ми подорожуємо поїздом по країні Корисні Рослини.
Поїзд робитиме зупинки, на кожній з яких ви будете дізнаватись про різні рослини відділу Покритонасінні, які людина використовує в їжу, для виготовлення одягу, різноманітних речовин або як лікарські та декоративні . Поїхали!
План подорожі:
Зупинка «Науковці»
Зупинка "Квітуча поляна "
Зупинка "Смачна".
Зупинка "Швидка допомога".
Зупинка "Гарна".
Відділ Покритонасінні має класи_____________
׀ ׀
Однодольні Дводольні
( написати на дошці схему)
Слайд №15-16)
Робота з підручником.
Завдання: прочитати §45, стор. 168. Назвати особливості:
За допомогою картки визначити та підписати:
(Слайд №17-18)
Фізкультхвилинка
(Слайд №19)
2. Зупинка "Квітуча поляна "
Уявіть, що перед вами казкова квітуча поляна, на якій дуже багато різноманітних рослин, які у природі ніколи разом не зустрічаються. Вам треба розподілити всі ці рослини на три групи:
А. Їстівні
Б. Кормові
В. Бур’яни
3.Пирій 4.Морква
5.Конюшина 6.Вівсюг
( Слайд №20)
А. 1,4 Б. 2,5 в.3, 6
3. Зупинка « Смачна» (Слайд №21)
На цій зупинці ви дізнаєтеся про сільськогосподарські рослини відділу Покритонасінні.
Повідомлення учнів
Пшениця
Пшениця — охоплює близько 20 видів, що ростуть у дикому стані па Закавказзі, в Африці (Ефіопія), Малій Азії, на Близькому Сході.
Рослини однорічні.
Колоса із зерном міцний.
Зернівка може бути борошнистою або склоподібною.
За забарвленням зернівка — жовта, біла, червона або фіолетова.
Зернівка пшениці має високий вміст клейковини.
Із зерна пшениці виготовляють борошно, крупи, крохмаль, спирт.
Найважливіше значення для харчування є пшениця м'яка і пшениця тверда.
Кукурудза
Кукурудза, або маїс — однорічний культурний злак родом з Америки.
Суцвіття - початок. Т
Початок обгорнений листками.
Запилення перехресне (вітром).
Кукурудза — цінна кормова, харчова і технічна культура.
Із зелених рослин кукурудзи роблять силос для худоби.
Із зерен виготовляють кукурудзяну олію, крохмаль, спирт, крупу.
Молоді качани у вареному вигляді вживають у їжу.
Зі спеціальних сортів роблять попкорн.
Капуста
Капуста —коренеплід.
Капуста дворічна.
Поширена капуста городня.
Вживають в квашеному вигляді, а також варену, смажену та сиру.
Картопля
Картопля походить з Південної Америки (Чилі).
В Європу вона потрапила наприкінці XVI ст
Бульби картоплі бувають різними за формою, величиною, забарвленням (білі, червоні, фіолетові.
Всі сорти картоплі поділяють переважно на три групи: харчові (столові), кормові та технічні.
Помідор
Помідор їстівний походить з Південної Америки.
Помідор однорічна рослина. Стебла вкриті волосками.
Плоди червоні або жовті; споживають як у свіжому, так і переробленому вигляді.
Соняшник
Соняшник високі однорічні або багаторічні рослини з жовтими або ліловими квітками, зібраними у великі кошики.
Соняшник — цінна олійна культура в Україні.
Квасоля
Квасоля — великий тропічний рід.
Квасоля однорічна рослина.
Квасоля має витке стебло.
Найкращими є сорти з білим насінням.
Горох
Горох посівний — давня цінна однорічна культурна рослина.
Відома з часів кам'яного віку.
Стебло квасолі, чіпке (причіплюється за допомогою листкових вусиків.
Зернові сорти використовують переважно в їжу
( Слайд №22 – 24)
4.Зупинка "Швидка допомога" ( Слайд № 25)
На цій зупинці ми дізнаємося про рослини, які використовуються для лікування.
Розповідь учнів про лікарські рослини. ( вибирають табличку з назвою рослини серед них є отруйні)
Метод «Критичне читання тексту в парах».
Завдання: Прочитати матеріал про лікарські рослини. Вибрати одну рослину, довести, що вона дуже корисна з точки зору медицини.
Ромашка лікарська
Кульбаба
Малина
Шипшина
Подорожник
Липа
(отруйні: дурман, блекота, вовче лихо, амброзія)
А які рослини залишились на столі?
З А П А М 'Я Т А Й ТЕ !
5.Зупинка "Гарна" (Слайд №26 -27)
А на цій зупинці ми вивчимо декоративні рослини.
Розповідь вчителя, демонстрація фото декоративних рослин.
Жоржина налічує близько 15 видів; родом з Мексики, багаторічники, з потовщеними бічними бульбоподібними або шишкоподібними коренями;. Жоржини повсюдно вирощують в квітниках, газонах, рабатках.
Айстра належить до родини Складноцвіті — багаторічні рослини з кошиками, зібраними здебільшого у волоті. У декоративному садівництві більш поширені численні сорти однорічних садових, або китайських, айстр.
А зараз послухайте легенду
У давні часи, коли світом правили боги, дві чарівні красуні, Діана і Розас , одночасно закохалися у бога кохання Амура. амур віддав перевагу чарівній і скромній Розас . Діана у гніві вирішила погубити свою щасливу суперницю. Вона піднесла Розас на знак примирення келих з отруєним вином. Дізнавшись про смерть коханої, Амур полетів до її могили. Він побачив там білу троянду, що самотньо росла. Від туги Амур проткнув своє серце ножем, і краплі крові, що впали на троянду, зафарбували її в червоний колір. Троянду вважають королевою квітів.
Троянди мають велике значення в декоративному садівництві. Квітка троянди неперевершена за своєю красою і ніжним ароматом.
Тюльпан
Петунія
VI. Закріплення:
Вчитель називає категорію рослин та до неї називає різні рослини.
VIІ. Рефлексія.
Мені сподобалось…
Цікавим було…
VIІІ. Домашнє завдання.
Вчити запис, читати §45, стор.168
Творче завдання: намалювати рослину, яка належить до відділу Покритонасінні, визначити однодольна чи дводольна. (Слайд №28)