Тема: Політизація українського національного руху в 90-ті рр. 19 ст.
Мета: сформувати уявлення про: умови, в яких відбувалася політизація українського національного руху у 90-ті рр. ХІХ ст.; обставини створення та характер першої легальної української політичної партії; суть «новоерівської» політики народовців; взаємодію українців із австрійськими державними і крайовими парламентськими установами. Опрацювати історичні джерела про створення УНДП та мету її діяльності.
Основні поняття, терміни, назви: Російська соціал-демократична робітнича партія (РСДРП), Російська партія соціалістів-революціонерів (есери), пролетар, соціалізація, «Самостійна Україна», Революційна українська партія (РУП), Українська народна партія (УНП), Українська соціал-демократична спілка (УСДС), Українська радикальна партія (УРП), Бунд.
Персоналії: М. Міхновський, Д. Антонович, М. Русов, Б. Грінченко, С. Єфремов, В. Чеховський, брати С. та В. Шемети, О. Макаренко.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Самостійна робота:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Постановка проблемного питання:
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Новоерівська політика
Народовці прагнули досягти піднесення українського руху легальним способом, тобто діючи в межах законів Австро-Угорщини. Так, 1890 р. лідери народовців О. Барвінський, Ю. Романчук, галицький митрополит С. Сембратович за підтримки В. Антоновича та О. Кониського уклали з польськими політичними колами й австрійським урядом компромісну угоду, яка отримала назву «нової ери».
Робота з поняттям
Робота з підручником
- у відмові українських народовців від союзу з москвофілами
- підкресленні їхнього лояльного ставлення до імперії Габсбургів
- поступки з боку австрійських і польських владних кіл для українського руху в культурно-освітній, політичній та господарській сферах
Мозковий штурм
Отже, політична партія – це організація, що об’єднує своїх членів навколо програми, гасла чи керівника; прагне досягти мети шляхом здобуття державної влади, участі в її здійсненні або безпосереднього впливу на рішення державної влади.
У другій половині 70-х рр. у суспільне життя Галичини прийшло нове покоління діячів. Його очолювали студенти Львівського університету Іван Франко та Михайло Павлик.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=ehQIN6IYKL8
Робота з таблицею Перші політичні партії
Учні самостійно заповнюють таблицю, використовуючи матеріал підручника
|
рік |
Засновники та лідери |
Програмова мета |
РУРП |
1890 р. |
Іван Франко, Михайло Павлик, В’ячеслав Будзиновський, Северин Данилович, Євген Левицький, Роман Яросевич |
|
УНДП |
1899 |
В. Охримович, Є. Левицький, Т. Окуневський, І. Франко |
|
УСДП |
1900 |
М. Ганкевич, Д. Бачинський, Р. Яросевич, С. Вітик |
|
3. Українці в Галицькому сеймі та Австрійському парламенті.
Робота з підручником
(Вона передбачала активні виборчі кампанії; використання сеймової трибуни для проголошення національних вимог - української національної самостійності, єдності українського народу, поділу Галичини на польську та українську частини; ухвалення сеймом рішень в інтересах українців; постійний зв’язок з виборцями).
Українські депутати до 1907 р. не відігравали помітної ролі; українське питання порушувалося епізодично, переважно у зв’язку з виступами українських депутатів із протестами проти порушення закону про вибори в Галичині. Однак участь у діяльності парламентських установ усіх рівнів була для галицьких українців школою легальної політичної боротьби).
Від початку 20 ст. найчисленнішим і найвпливовішим серед інших політичних сил у Галицькому сеймі й Державній раді було представництво УНДП.
V. Узагальнення
Оберіть твердження, які стосуються Русько-української радикальної партії.
1. Була першою політичною партією в Україні.
2. Заснована 1899 р. й очолена Миколою Ганкевичєм.
3. Наприкінці 19 ст. стала найчисленнішою політичною партією в західноукраїнських землях.
4. Була нечисленною організацією і помітно поступалася іншим партіям авторитетом і впливом на суспільство.
5. Ідеологи партії відмовилися від ідеї соціалістичної революції і диктатури пролетаріату, прагнучи досягти соціалізму через реформи, захист станових інтересів робітників, легальні парламентські методи боротьби.
6. Уперше аргументовано вимагала політичної самостійності України.
7. Поєднала в собі широку організаційну мережу народовців та інтелектуальні надбання українських радикалів.
VІ. Домашнє завдання