Урок "Поняття про швидкість. Задачі на знаходження швидкості руху. Додавання і віднімання іменованих чисел".

Про матеріал

Вчити знаходити швидкість за відстанню і часом. Пояснити, якими одиницями

вимірюється швидкість. Закріплювати уміння і навички додавання і віднімання

іменованих чисел. Розвивати логічне мислення.

Перегляд файлу

 

Тема :  Поняття про швидкість. Задачі на знаходження швидкості руху. Додавання і

             віднімання іменованих чисел.

Мета:  Вчити знаходити швидкість за відстанню і часом. Пояснити, якими одиницями

             вимірюється швидкість. Закріплювати уміння і навички додавання і віднімання

             іменованих чисел. Розвивати логічне мислення.

Обладнання : підручник «Математика» для 4 класу М. В. Богданович, картки, таблиці.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційна частина (1 хв)


1. Привітання 
Любі діти, до нас у клас 
Завітали гості щирі 
Привітайте ж в добрий час 
Гостей усмішкою й миром. 
- Ми вам раді, гості любі 
І вітаєм щиро вас, 
Та запрошуєм ласкаво 
На урок в четвертий клас. 

2. Девіз уроку.
3. Перевірка готовності до уроку 
- Діти, подивіться , чи все необхідне до уроку ви приготували? Олівець , лінійка, підручник, зошит. Усе зайве приберіть. 


4. Інтерактивна технологія «Криголами». 
-Для того, щоб нам добре працювалося, щоб у нас був гарний настрій, давайте скажемо, якими ми повинні бути під час уроку. А допоможе нам алфавіт. 
(Діти: А   -активні , Б  -бадьорі , В  -веселі , Г  -гарні , Д  -дружні). 

 

  1.       Актуалізація опорних знань (10 хв)

1.Усні  обчислення

- Обчисліть :      1 кг – 300г,    1 м – 50 см ,    1 дм +5 см,    1 м – 8 дм.

- Обчисліть значення виразу  580 – с , якщо с = 80, 500 ,40 ,300.

 

З цифр 1, 2, 7 утворіть можливі трицифрові числа, не повторюючи цифр:

 127, 172, 217, 271, 712, 721

Яка величина зайва?

18009м, 6027дм, 5407км, 4078 кг, 3080см

 

Назвіть величини у порядку зростання.

3080см , 18009м,  6027дм,  5407км, 

Виберіть вирази, значення яких не можна обчислити і знайдіть значення виразів, що залишились.

203 км – 1200 м = 201800м

12 год -  8 см = ///

28 м – 140 см =2800см – 140см=2660см

7385хв  + 6980 дм =  ///

 

Знайти суму і різницю іменованих чисел:

20 ц 45 кг і 9 ц 8 кг;

9 км 080 м і 4 км 120м.

Іменовані числа можна додавати і віднімати письмово двома способами:

1)додавати і віднімати так, як вони записані;

2) замінити кожне число меншими одиницями вимірювання довжини або маси і виконати дії;

 

 Математичний диктант.
Знайти суму чисел 36 і 38.
Знайти різницю чисел 480 і 150.
Збільшити 17 у 4 рази.
Зменшити 180 на 90.
Зменшити 64 у 4 рази.
На скільки 920 більше, ніж 108?
У скільки разів 420 більше, ніж 70?
Знайти 1/4 від 60
Відповіді: 74, 330, 68, 90, 16, на 812, у 6 разів, 15.
(ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА)

Розв’яжіть вираз  і дізнаєтесь зашифроване число.

(14+23)*22=814 
- Отже , зашифроване число 814 
Каліграфічна хвилинка 

Запис числа 814

  1.      Вивчення нового матеріалу.
  1. Створення проблемної ситуації.

- Сьогодні на уроці ми познайомимося з трьома нерозлучними друзями. Ось вони. (Показ казкових букв: s, v, t).

    Ви знайомі з ними?  Але перш ніж познайомитися  потрібно відгадати ось ці загадки.

  1. Йде з села до села, з міста до міста, а з місця і кроку не ступить?  (Шлях, відстань)

 

 

  1. Що не повернеш назад?  (Час)
  2. Долає шлях вона за певний час,

То змагаючись з будь-ким із нас,

То вітер обганяючи, то хмарку здоганяючи.

Є вона  в кожного із нас,

І в машини, літака чи черв’яка,

У ракети, пароплава,

А також і в жука. (Швидкість)

 

  • Про що ми відгадували загадки? Як ви думаєте, навіщо?
  • Так, вірно. З цими даними ми навчимося розв’язувати задачі.
  • А ще із швидкістю і часом подорожує цей веселий значок. (казковий значок помножити)
  • А біжать вони по чому?    (По дорозі)
  • Який вираз склали  нам ці букви? V * t = S
  • А тепер давайте пригадаємо, як називаються числа при множенні?
  • Як знайти перший множник? Другий?
  • Отже V * t = s         V = s : t ,     t = s : V
  • А чим ми вимірюємо шлях (відстань)? Назвіть одиниці вимірювання довжини від найменшого  ( мм, см, дм, м, км)
  • А час?  Назвіть одиниці вимірювання часу (с, хв, год, доба)
  1. Бесіда

Перш за все давайте пригадаємо які є види транспорту? (потяг, автобус, автомобіль, літак, велосипед, мотоцикл і т.д.)

Любий транспорт рухається з певною швидкістю, проїжджає певну відстань за якийсь час. Сьогодні на уроці нашим завданням буде дізнатися, що таке «швидкість».

Навчимося скорочено позначати швидкість, відстань і час.

Повторимо додавання і віднімання іменованих чисел.

  1. Відомо, що заєць пробіг 40м за 8с. Скільки метрів пробігав заєць за 1секунду, якщо щосекунди він пробігав однакову кількість метрів?

Розгляд схеми задачі і висновок, треба 40:8=5(м)

Отже, якщо за 1секунду заєць пробігає 5м, то говорять що він рухається

5метрів за 1с. Це записують так: 5м/с.

  1. Опрацювання задачі №381

Швидкість – це відрізок шляху, який долає рухомий об’єкт за 1 год, (або 1хв, 1сек, й добу). А тому її вимірюють км/год, або м/с, м/хв.

 

- Якщо за 1 год, то це тип задач зведення до одиниці.

- То якою дією, як ви думаєте, потрібно шукати швидкість? (Ділення)

  Давайте знайдемо швидкість:

 

 

 

 

Швидкість

(V)

Час

(t)

Відстань

(S)

       http://www.velo-training.ru/uploads/posts/2013-05/1368513303_pravilnaya-posadka-velosipedista.jpg

 

?

 

2 год

 

28 км

  JET      

 

?

 

3 год

 

1500 км

 

       http://www.zooclub.ru/attach/fotogal/clip/birds/175.jpg

 

 

?

 

 

2 год

 

 

180 км

 

     http://www.velo-training.ru/uploads/posts/2013-05/1368513303_pravilnaya-posadka-velosipedista.jpg                 

 

JET 

 

      http://www.zooclub.ru/attach/fotogal/clip/birds/175.jpg  

 

 

                                  Введення правила.

Щоб знайти швидкість, треба відстань поділити на час.

                                                 V= S : t

 

- Давайте ще раз повторимо правило.

 

3) Розв’язування задачі №383. Для того , щоб розвязати задачу нам необхідно знати  цю формулу. V= S : t

-  Прочитайте уважно задачу .

-  Що відомо про час і відстань велосипедиста?

-  Що можна дізнатися?(швидкість велосипедиста)

-  Як знайдемо швидкість велосипедиста? 

- Що відомо про час та відстань мотоцикліста?

 

 

- Про що можна дізнатися? (швидкість  мотоцикліста)

 - Якою дією знайдемо швидкість мотоцикліста?          1)   :

- У кого більша швидкість? (у мотоцикліста)                    2)   :

  • Якою дією порівняємо швидкості?                                        3)  - 

 

Розв’яжіть задачу виразом, скориставшись формулою:

Sм : tмSв : tв = V   (100 : 2 – 72 : 6) = 38 (км/год)

  • Усно складіть подібну задачу про рух автобуса і поїзда.

             

Розв’яжіть задачу за планом і змініть (усно) запитання до задачі так, щоб останньою була дія додавання (Яку відстань долають мотоцикліст і велосипедист разом за 1 год?)

 

  • З учителем біля дошки розв’язують задачу за планом.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. Закріплення та узагальнення вивченого

 

  1. Задача № 384
  • Що означає відстань туди і назад?

(Дві відстані)

  • То чи можна одразу шукати швидкість  (Ні) 

      Чому? (Треба знати всю відстань)

  • А як ви думаєте, якими одиницями виміряємо швидкість хлопчика? (м/хв)

 

Розв’яжіть задачу виразом

 (400 * 2 : 4 = 200 м/хв)

 

Самостійно розв’яжіть задачу діями:

  1. 400 * 2 = 800 (м) – відстань;
  2. 800 : 4 = 200 (м/хв.) – швидкість.
  • З поясненням біля дошки.
  • Складіть обернену задачу на знаходження часу?

( - Відстань 400м хлопчик пробіг туди й назад зі швидкістю 200 м/хв. Скільки часу біг хлопчик ?)

                                                  800:200=4м/хв

   2) Задача № 385

- Давайте складемо малюнок до задачі.

- Як покажемо четверту частину?

 

  kosmos3 
          320 км

Пригадайте!!! Щоб знайти швидкість, треба відстань поділити на час.

 

  • Як знайдемо четверту частину відстані? (поділимо на 4)

 

Розв’яжіть задачу далі.                         

                                                                                                      ПЛАН

  • Як знайдемо швидкість супутника?    1) : 4  =  

(Знайдену чверть відстані поділимо на час – 10 с)  2)      : 10 =

  • Розв’яжіть задачу за планом
  • Якими одиницями вимірюється швидкість супутника? (км/с)

Задачу виконати біля дошки.

 

  • Спробуйте відшукати II спосіб розв’язання задачі, почавши з часу.

 

  • 10 с – це чверть часу, отже:
    1. 10 * 4 = 40 (с) – час;
    2. 320 : 40 = 8 (км/с).

 

V.  Підсумок уроку.

  • Чи досягли ви  очікуваного результату?
  • Як ви розумієте поняття «швидкість» ?
  • Як знайти швидкість?

 

VI. Домашнє  завдання.

Вдома ви дізнаєтесь, з якою швидкістю можуть рухатися човен та  вершник - виконавши задачі №387, № 388 на с.60, вивчити правило с. 59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 березня 2018
Переглядів
4694
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку