Урок "Повітря та його властивості"

Про матеріал
Урок інтегрованого курсу "Я досліджую світ", містить досліди та експерименти.
Перегляд файлу

ПОВІТРЯ ТА ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ

3 клас

Мета: з'ясувати, що повітря є всюди, ознайомити учнів із значенням повітря і його властивостями, проводити досліди, фіксувати і аналізувати результати, розвивати спостережливість, уміння аналізувати й робити висновки; пробуджувати зацікавленість до наукових експериментів; виховувати пізнавальний інтерес, дбати про чистоту повітря.

Обладнання: поштова бандероль, лист, целофанові пакети, ємність з водою, коктельні трубочки, пластикові стаканчики, повітряні кульки, надувний круг, імпровізовані терези, голка, презентація.

Хід уроку

Організаційний момент

Бюро погоди

Черговий учень – синоптик  розповідає за схемою:

  1. Дата.
  2. Пора року.
  3. Стан неба.
  4. Опади.
  5. Вітер.

Перевірка домашнього завдання

Природоохоронна акція

Створення плакату «Бережіть воду!»

Вдома ви підготували по одній рекомендації щодо економії води в побуті чи збереження водойм у природі та записали їх на паперових краплинах. Створимо колективний тематичний плакат.

Мотивація навчальної діяльності

Лист

- Діти, коли я сьогодні йшла до школи , то зустріла листоношу, який передав листа та бандероль для нашого класу. Дозвольте зачитати листа.

 Невидимко поруч з вами - 

 вмійте відшукать мене.

 Постарайтеся дізнатись

 про моє життя земне.

 Як зумієте на славу

 дружно всі попрацювати - 

 обіцяю приз-сюрприз

 вам від мене передати.

- Дітки, а ви хочете познайомитись з Невидимком? Отже, ми спочатку відгадаємо хто він. А потім дізнаємося про нього більше.

Загадка

 Таке велике, що займає увесь світ,

          Таке маленьке, що в щілину зайде. (Повітря)

Повідомлення теми і мети уроку

Слайд 1

      Повітря та його властивості

Слайд 2

Проблемні запитання

  •          Чим ми дихаємо?
  •          Як довести, що повітря навколо нас?
  •          Чому без повітря не було б життя на Землі?
  •          Що важливіше для живих організмів: їжа, вода чи повітря?

Протягом серії  уроків ми знайдемо відповіді на всі ці запитання.

Актуалізація опорних знань

Мозковий штурм

Слайд 3

- До якої природи належить повітря?

- Для чого нам потрібне повітря?

Слайд 4

- Хто і що не може жити без повітря?

Слайд 5

- Знаємо, що повітря є у… (воді, ґрунті, навколо нас)

Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Повітря нас оточує, але ми його не бачимо.

Слайд 6

Подивіться на екран.

На ньому ви бачите Землю, нашу планету, з космосу.

Навколо Землі голубий обідок – це і є товстий шар повітря, або як його називають – атмосфера.

Складається атмосфера з трьох шарів, розташованих один над одним.

Товстий шар чистого повітря зберігає тепло, добре пропускає сонячні промені.  Освітлений Сонцем, він здається блакитним.  Тому й безхмарне небо – блакитне.

Слайд 7

- А для чого тоді космонавти одягають скафандри у  космічному просторі ?

(Там немає повітря)

Слайд 8

А ви знаєте, що..

Повітря – це природна суміш газів, з яких складається атмосфера Землі.

Повітря ще називають шостим блакитним океаном.

Дослідниками повітря були: Джозеф Прістлі, Карл Вільгельм  Шеєле  та Генрі Кавендиш.

Повітряна лабораторія

Слайд 9

- Діти, щоб більше дізнатися про повітря нам потрібно провести що? (Досліди.)

- А хто проводить досліди? (Вчені)

- Пропоную перетворитись у вчених і провести досліди.

- Один! Два! Три!

- Шановні вчені! Давайте вивчати повітря та його властивості.

Слайд 10

Дослід 1

- Подивіться навколо нас - скрізь повітря. Але ми все рівно  бачимо один одного. Отже повітря яке? (Прозоре)

- А побачити його якось можна?

  •          В стаканчик з водою опустимо коктейльну трубочку і випустимо повітря.
  •          Що відбувається? (Повітря виходить у вигляді бульбашок)

- Як ви думаєте, а повітря можна спіймати? Давайте попробуємо.

Діти беруть мішечки і « ловлять» повітря.

  •   Якого кольору повітря? (Безбарвне)
  •   Принюхайтесь! Чим пахне повітря? (Нічим)
  •   Але повітря може швидко переносити запахи. Доведіть це.

Слайд 10

Висновок:

       Повітря безбарвне, прозоре, без запаху.                                  

Дослід 2

  •          Візьміть клаптики паперу. А тепер змахніть зошитом над долоньками.
  •          Що сталося? (клаптики злетіли з долоньки)

Слайд 10

Висновок:

Ми сколихнули повітря. Воно – папірці. Повітря може рухатись.

Дослід 3

  •   Візьмемо дві склянки з гарячою водою. Одну склянку накриємо більшою. А іншу  залишимо відкритою. Через деякий час виміряємо температуру води в обох склянках.

Дослід 4

- Опустіть в ємність з водою монетку.

- Що  відбулось?

- А тепер давайте опустимо закриту порожню пляшку, м’ячик.              

- Що ж сталося? Чому вони не тонуть?

Слайд 10

Висновок:

         Всередині знаходиться повітря. Повітря легше за воду.

Демонстрація надувного круга.

- Шановні вчені, що це в мене в руках? Для чого він потрібен?

- Вірно, адже ми вже з’ясували , що повітря легше за воду.

Дослід 5

  •          Вкинемо у воду шматочок крейди.
  •          Що відбувається? Де взялося повітря в крейді?
  •          Зануримо у воду перевернутий догори дном пустий стакан.
  •          Що спостерігаємо?

Слайд 10

Висновок:

          Повітря займає увесь простір, найдрібніші шпаринки.

Дослід 6

  •   Чи важить повітря? Перевіримо.
  •   На терези повісимо дві однаково надуті повітряні кульки. За допомогою голки проб’ємо одну кульку.
  •    Що відбулося?

Слайд 10

Висновок:

        Лінійка піднялась вгору з боку проколотої кульки. Повітря має масу.

 

 

Дослід 7

  •   Беремо надуту повітряну кульку, стискуємо її з обох боків, потім послаблюємо тиск.
  •   Що спостерігаємо?
  •   Вдаримо гумовим м’ячем об підлогу.
  •   Що відбувається?

Слайд 10

Висновок:

        Кулька легко змінює форму, а м’яч підстрибує. Повітря пружне, воно стискається.

Дослід 8

  •          Візьмемо одну ємність з холодною водою,  другу – з гарячою. На порожню пластикову пляшку надінемо повітряну кульку.
  •          Спочатку ставимо пляшку в ємність з гарячою водою. Що спостерігаємо? (Кулька надулась. Повітря розширилось.)
  •          Тепер ставимо  в ємність з холодною водою. Що відбувається? (Кулька здулась. Повітря стиснулось.)

Слайд 10

Висновок:

         Повітря може розширюватись при нагріванні та стискатись при охолодженні.

Дослід 3 (продовження)

  •   Виміряємо температуру води в обох склянках.  (  У накритій склянці вода залишилася гарячою тому, що між склянками було повітря.) А повітря погано проводить тепло.)

Слайд 10

Висновок:

         Повітря погано проводить тепло.

Руханка

 Слайд 10

  Цю властивість повітря можна часто спостерігати в природі. На зиму у звірів відростає густа шерсть, а в птахів з'являється пух. Між густими шерстинками і пушинками є багато повітря. Воно зберігає тепло тіла тварин.

   Узимку деякі трав'янисті рослини — озима пшениця, жито, суниці, не відмирають і залишаються зеленими. Але не гинуть вони тільки тоді, коли вкриті товстим пухким шаром снігу.

 Чому? Якщо сніг пухкий, то між сніжинками багато повітря, яке погано проводить тепло. Тепло зберігається біля рослин і зігріває їх під час морозу.

Слайд 11

Люди також використовують властивість повітря погано проводити тепло на свою користь.

Закріплення вивченого матеріалу

Метод «Гронування»

Слайд 10

  •          Повторимо основні властивості повітря :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гра «Лего. Обери правильну відповідь.»

Слайд 12

  •          До якої природи належить повітря?

Слайд 13

  •          Повітря – це тіло…

Слайд 14

  •          При охолодженні повітря …

Слайд 15

  •          Повітря потрібно всьому живому, щоб …

Слайд 16

  •          Що таке атмосфера?

Слайд 17

  •          При нагріванні повітря ….

 

 

 

 

 

 Виготовлення літачка за покроковою інструкцією

 

Слайд 18

Зараз ми з вами виготовимо літачок , а на прогулянці перевіримо як він літає.

Як зробити простий літак з паперу

Підсумок уроку

- Всі завдання виконано, пропоную повернутися до нашого класу.

- Діти, скажіть мені, будь ласка, хто ж такий Неведимко?

- З чим ми познайомились на уроці?

- Оцініть кожен свою роботу на уроці.

Домашнє завдання

Закріпити отримані знання, виконавши завдання у зошиті на ст. 35.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дослід 1

- Подивіться навколо нас .

 В стаканчик з водою опустимо коктейльну трубочку і випустимо повітря.

  •          Діти беруть мішечки і « ловлять» повітря.
  •   Принюхайтесь!

Висновок:

       Повітря безбарвне, прозоре, без запаху.                                  

Дослід 2

  •          Візьміть клаптики паперу. А тепер змахніть зошитом над долоньками.

Висновок:

Ми сколихнули повітря. Воно – папірці. Повітря може рухатись.

Дослід 3

  •   Візьмемо дві склянки з гарячою водою. Одну склянку накриємо більшою. А іншу  залишимо відкритою.

Дослід 4

- Опустіть в ємність з водою монетку.

- А тепер давайте опустимо закриту порожню пляшку, м’ячик.              

Висновок:

         Всередині знаходиться повітря. Повітря легше за воду.

Демонстрація надувного круга.

Дослід 5

  •          Вкинемо у воду шматочок крейди.
  •          Зануримо у воду перевернутий догори дном пустий стакан.

Висновок:

          Повітря займає увесь простір, найдрібніші шпаринки.

Дослід 6

  •   На терези повісимо дві однаково надуті повітряні кульки. За допомогою голки проб’ємо одну кульку.

Висновок:

        Лінійка піднялась вгору з боку проколотої кульки. Повітря має масу.

Дослід 7

  •   Беремо надуту повітряну кульку, стискуємо її з обох боків, потім послаблюємо тиск.
  •   Вдаримо гумовим м’ячем об підлогу.

Висновок:

        Кулька легко змінює форму, а м’яч підстрибує. Повітря пружне, воно стискається.

Дослід 8

  •          Візьмемо одну ємність з холодною водою,  другу – з гарячою. На порожню пластикову пляшку надінемо повітряну кульку.
  •          Спочатку ставимо пляшку в ємність з гарячою водою.
  •          Тепер ставимо  в ємність з холодною водою.

Висновок:

         Повітря може розширюватись при нагріванні та стискатись при охолодженні.

Дослід 3 (продовження)

  •   Виміряємо температуру води в обох склянках. 

Висновок:

         Повітря погано проводить тепло.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Невидимко поруч з вами - 

 вмійте відшукать мене.

 Постарайтеся дізнатись

 про моє життя земне.

 Як зумієте на славу

 дружно всі попрацювати - 

 обіцяю приз-сюрприз

 вам від мене передати.

 

docx
Додано
2 жовтня
Переглядів
115
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку