Облаштування світу після І Світової війни
Тема: Версальський мирний договір з Німеччиною
Мета: - розглянути зміст Версальського договору, його результати і наслідки,
з’ясувати , як формувалася нова система міжнародних відносин;
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
Поняття і терміни: «мандатна система», «репарації», «ратифікація», «демілітаризована зона», «Ліга Націй».
Основні дати і події:
28 червня 1919 р.- підписання Версальського мирного договору;
Історична особа: В. Вільсон, Ж. Клемансо, Д. Ллойд-Джордж.
Обладнання та програмне забезпечення: комп’ютер, мультимедійний проектор,
презентація «Версальський договір», електронний атлас «Всесвітня
історія. 10 клас», підручник – Ладиченко Т.В. Всесвітня історія. (профільний рівень) - К.,- 2010 ( електронний варіант), сайт бібліотеки Новодмитрівського НВК, планшети учнів, підключені до мережі Інтернет
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
Проводиться у форму брифінгу на Паризькій мирній конференції.
Слайд №1 ( пояснення терміну брифінг)
Клас ділиться на 5 малих груп - делегації Франції, США, Великої Британії, Японії, Італії. Кожна група отримує завдання коротко представити цілі й задачі делегації країни на конференції. ( готуються 2 хвилини)
Учитель: Шановне панство! Вітаю Вас в цій конференц-залі після тривалої роботи Паризької конференції. І перше питання до делегації США:
Слайд №2 ( з портретом В.Вільсона, символікою США)
Прогнозовані відповіді:
- США планували посилити свій вплив у світі з допомогою збереження Німеччини, як противаги країнам Антанти і створення Ліги Націй.
Учитель: Яку роль зіграв в ході конференції президент Вільсон? В чому його заслуги?
Відповіді: - Вільсон - автор “14 статей”, проекту післявоєнного облаштування світу, прихильник посилення впливу США в світі. Автор і творець Ліги Націй.
Учитель: Які були наміри англійської дипломатії?
Слайд № 3 ( з символікою Британії, портретом прем’єр-міністра Девіда Ллойд-Джорджа)
- Відповіді: Англійська делегація прагнула закріпити захоплені у Німеччини колонії, зберегти сильну Німеччину, як противагу Франції, зберегти своє панування на морі.
Учитель: Яка мета Франції на конференції?
Слайд № 4 ( з портретами Р. Пуанкаре та Ж. Клемансо, символікою держави)
- Відповіді: - Франція вимагала послаблення Німеччини, поділ її на декілька держав; повернення Ельзасу та Лотарингії, втрачених після франко-прусської війни.
- Встановлення панування в Європі, захоплення нових володінь. Отримання від Німеччини компенсації за втрати.
Учитель: Які цілі ставила перед собою делегація Італії?
Слайд № 5 (портрет короля Віктора Еммануіла, прапор Італії)
Учитель: Якими були наміри японської дипломатії?
ІII. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель звертає увагу на епіграф до уроку «Це не мир, а перемир’я на 20 років» - маршал Ф. Фош
IУ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Слайд № 6( тема й основні питання уроку)
Слайд №7 ( очікувані результати)
ІV. Сприймання й первинне усвідомлення нового матеріал
А) Політичні обмеження Німеччини
Б) Територіальні втрати
В) Військові обмеження
Г) Економічні обмеження Німеччини
Слайд № 9 ( В. Орпен «Підписання миру в Дзеркальному залі Версальського палацу 20 червня 1919 року»)
Учитель: Для того, щоб ви краще відчули атмосферу підписання мирного договору, пропоную переглянути сюжет (переглядом документального фрагменту «Підписання Версальського договору» ( 1 хвилина)
Робота над формуванням понять і термінів: «репарації», «демілітаризована зона», «ратифікація», «мандатні території» Слайд №8
Учні занотовують терміни у зошит.
Робота з історичним документом «Версальський договір, 28.06.1919р.»
( Учитель пропонує учням зайти на сайт НВК й в «бібліотеці» знайти відповідний документ для опрацювання. А тим часом учитель роздає 4 групам завдання для роботи з історичним документом) ( 10 хвилин)
І група – Визначити політичні обмеження Німеччини. Коротко й лаконічно
сформулювати їх на папері для запису в таблицю.
ІІ група – Визначити територіальні втрати Німеччини. Коротко сформулювати їх
для запису в таблицю. Продемонструвати на карті втрачені території.
ІІІ група – Визначити військові обмеження Німеччини. Коротко й лаконічно
сформулювати їх для запису в таблицю.
ІУ група - Визначити економічні обмеження Німеччини. Коротко сформулювати
їх для запису в таблицю.
Кожна група звітує про виконання завдання за текстом документу, учні класу починають заповнювати порівняльну таблицю:
"Мирні договори з Німеччиною та її союзниками"
( заповнення таблиці буде продовжено на наступному уроці)
|
Версальсь- кий |
Сен-Жер- менський |
Нейїський |
Тріанонсь- кий |
Севрський |
Лозаннський |
Територіальні зміни |
|
|
|
|
|
|
Воєнні обмеження |
|
|
|
|
|
|
Інші умови
|
|
|
|
|
|
|
? Яких територіальних змін зазнала Німеччина?
Слайди № 14-16 (Анімаційні карти «Німеччина після Версальського
договору», з якими працювала ІІ група, що з’ясовувала територіальні втрати )
Один з учнів демонструє на анімаційній карті територіальні зміни, що
називають учні відповідно документу)
? Дайте оцінку воєнним статтям договору.
Слайд №17 ( Діаграма «Поділ німецьких репарацій між країнами-
переможницями») - аналізується
Слайд № 18 ( розміри репарації)
? Які з наведених статей договору могли стати джерелом для напруги у
міжнародних відносинах у наступні роки?
V. Узагальнення та систематизація знань
а) Засвоєння знань перевіряється за допомогою тестових завдань.
Слайди № 19-24 ( тести й правильні відповіді на тестові питання, самоперевірка й само оцінювання за інструкцією)
Тести: ( 12 х 0,5 бал. = 6 балів)
Підписання Версальського мирного договору країн Антанти з Німеччиною відбулося
А) 18.11.1918 року
Б) 18.01.1919 року
В) 28.06.1919 року
Г) 24.04.1919 року
2. Під контролем якої держави опинилися майже всі німецькі кораблі ще до Версальської угоди?
А) Франції
Б) Великої Британії
В) Росії
Г) Японії
Д) Італії
3. Яка країна не ратифікувала Версальський договір?
А) Японія
Б) Велика Британія
В) Італія
Г) США
Д) Польща
4. Познаньська земля була передана
А) США
Б) Франції
В) Чехословаччині
Г) Бельгії
Д) Польщі
5. Східна Пруссія відокремлювалася від Німеччини "польським...."
А) кордоном
Б) берегом
В) коридором
Г) законом
6.Управлінню Ліги Націй підлягали:
А) Мюнхен
Б) Саар
В) Данциг
Г) Померанія
7. Повне чи часткове відшкодування збитків, завданих війною, що виплачується переможеними переможцям:
А) контрибуція
Б) репарація
В) компенсація
Г) інтервенція
8. Німеччині заборонялося об'єднуватися з ...
А) Австрією
Б) Бельгією
В) Прусією
Г) Францією
9. Виберіть правильну відповідь на питання: "Які цілі країн Антанти на Паризькій конференції?"
А) Велика Британія висунула проект Ліги Націй, Франція домагалась всіх колоній Німеччини, США вимагали Шандунь
Б) Франція прагнула ослабити Німеччину, й встановити кордон по Рейну, Велика Британія претендувала на Австрійські володіння на Балканах, США були зацікавлені в сильній Німеччині.
В) США стали автором Ліги Націй, прагнули грати провідну роль в світі, Велика Британія бажала включення німецьких колоній в свою імперію, Франція хотіла повернути Ельзас і Латаргінію, ослабити Німеччину, встановити кордон по Рейну.
11. Версальський мирний договір підписано у ...
А) Бельгії
Б) Німеччині
В) Італії
Г) Франції
12. За умовами мирного договору Данія отримала...
А) Північний Шлезвіг
Б) Кенігсберг
В) Сілезію
Г) Ельзас
Самоперевірка відповідей ( Слайд № 24 )
б) Слайд № 25 ( карикатури на Версальський договір) – «Мозковий штурм»
VIII. Підсумки уроку
Підводиться підсумок, учні повертаються до змісту епіграфа, висловлюють свої думки.
Оцінювання роботи учнів відбувалося на всіх етапах уроку в табличках, які заповнює кожен учень
Брифінг ( 2бал.) |
Робота з джерелами ( 2 бал.) |
Тести (12 х 0,5=6 бал) |
Узагальнення ( 2 бал.) |
Разом |
|
|
|
|
|
Виставлення оцінок за урок.
VIII. Інструктаж з виконання домашнього завдання
Обов’язкове завдання: опрацювати п. 3 з параграф 24 електронного підручника, засвоїти терміни, знання карти.
Додаткове завдання : Прем'єр-міністр Великобританії Д.Ллойд-Джордж висловився щодо мандатної системи таким чином: "Мандати є просто прикриттям для анексії". Чи можна погодитись з таким відвертим твердженням? Фактами доведіть або спростуйте це твердження.