Повторення і узагальнення набутих знань про вивчені частини мови.
(4 клас)
Мета. Повторити й узагальнити знання про іменник, прикметник, числівник, займенник, правопис цих частин мови; удосконалювати вміння розрізнювати дані частини мови, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль; розвивати орфографічні уміння, творчі здібності учнів; виховувати любов до України, до рідної мови
Хід уроку
-
Організація класу.
Пригадайте якусь цікаву чи веселу історію з вашого відпочинку, посміхніться. Передайте цю посмішку вашому сусідові по парті. З таким гарним настроєм і розпочнемо свою роботу.
Правило піднятої руки
-
Повідомлення теми і мети уроку
-
Вступне слово вчителя.
Сьогодні у нас урок-квест. А ми вже знаємо, щоб у цій грі дійти до фіналу – потрібно виконати ряд завдань.
Виконуючи завдання квесту, ми сьогодні на уроці повторимо та систематизуємо свої знання про частини мови, виконаємо ряд творчих завдань, та ще раз переконаємося, яка чудова і унікальна наша Батьківщина.
-
Узагальнення і систематизація знань.
(Робота на станціях )
-
Станція «Шифрувальна» (Каліграфічна хвилинка )
У мене в руках цікава скринька.
У ній найцінніший скарб планети Земля.
Зараз кожен з вас зазирне в неї і скаже що ви побачили.
(на дні лежить дзеркало)
-
Ви побачили там своє відображення. Отже найцінніший скарб – це ви. Кожен з вас особистість. І саме такої людини, як ви, більше на планеті немає і не буде.
-
А що людині потрібно? (мир, рідна домівка, друзі, батьки)
-
А де це все знаходиться ми дізнаємося, якщо виконаємо перше завдання.
-
Розшифруйте за допомогою алфавіту слово і запишіть його каліграфічно в зошит.
(24, 15, 21, 1, 13, 18, 1 – Україна)
-
Продовжте рядок до кінця.
-
До якої частини мови належить це слово?
-
Що таке іменник?
-
На які питання відповідає іменник? ( хто, що)
-
Яким членом речення виступає? (головним і другорядним)
-
За чим змінюється іменник? (за числами і відмінками)
-
Провідміняйте слово Україна
-
Отже, іменник змінюється за числами і відмінками
-
Та має рід
-
Станція «Пізнавальна»
-
В мене в руках знову скринька.
-
Якщо ви відгадаєте що в цій скриньці, то зможете виконати наступне завдання.
-
Це предмет
-
Найбільший такий предмет має величезні розміри 3 х 4 метри і його вага становить 492 кг
-
Висота найменшого такого предмета 0,3 мм
-
В Україні такий предмет вперше з’явився у 1574 році за сприяння Івана Федорова
-
Грецькою мовою назва цього предмета звучить як «бібліо».
-
Станція «Вибіркова»
-
Так! Це КНИГА
-
І в ній знаходиться наступне завдання.
-
Послухати текст і випишіть з нього числівники.
-
Але спочатку давайте пригадаємо:
-
Що таке числівник?
-
На які питання відповідає числівник? (Скільки, який, котрий)
-
Які бувають числівники? (кількісні і порядкові)
-
Яким членом речення виступає? (другорядним, означенням)
-
Пишемо вибірковий диктант.
Ми живемо в Україні. Це перша за площею європейська країна. На її території розташовано чотириста шістдесят великих міст, які знаходяться в двадцяти чотирьох областях. З півночі на південь несуть свої води понад три тисячі річок, довжина яких сягає більше десяти кілометрів.
На півдні землі нашої країни омивають два моря: Чорне і Азовське.
(Взаємоперевірка, з опорою на слайд.)
-
Знайдіть і прочитайте кількісні числівники.
-
Порядкові числівники
-
Станція «Розподільча»
-
Скажіть, будь ласка, а що ми можемо зробити, якщо один і той самий числівник повторюватиметься в кожному реченні тексту. І цим самим псуватиме зміст тесту?
-
Так! Ми можемо замінити його займенником.
-
А що таке займенник?
-
На які питання відповідає займенник?
-
Зараз у нас групова робота.
-
Займенники, подані в дужках, поставте у потрібному відмінку та випишіть словосполучення у дві колонки:
1-ша – із займенниками, що не мають початкової н;
2-га – із займенниками, що мають початкову н.
Будує з (вони), глянули (він) у вічі, люблю (вони), сказав про (вона), принесла до (вони), обрав (вони), напав на (вона), вірив (вони), стиснули (він) в обіймах, з’їв за (він), знала про (вони), тьохнуло (вона) серце, купався з (він).
-
У кожному першому слові кожної колонки підкресліть другу від початку букву,
-
Складіть і прочитайте що у вас вийшло
(назва вірша В. Сосюри. «Любіть Україну»)
-
Станція «Літературна»
-
Перед вами уривок з твору українського поета В. Сосюри «Любіть Україну»
-
В конверті окремі слова з вірша.
-
Вставити пропущені слова.
-
Визначте, якою частиною мови є вставлені слова?
-
То що ж таке прикметник?
-
На які питання відповідає прикметник? (Який, яка, яке, які)
-
Яким членом речення виступає? (другорядним, означенням)
-
Станція «Творча» (Сенкан)
-
На цій станції нам потрібно скласти сенкан до слова Україна
-
Пригадайте алгоритм складання сенкану.
Україна
1-й – слово чи словосполучення про яке пишеться сенкан (і це буде слово Україна)
2-й – два означення
3-й – три дієслова
4-й – речення із 4 слів (яке передає наше ставлення до теми)
5-й – одне слово, яке виражає суть того, про що пишеться (іншими словами – слово-синонім)
-
Домашнє завдання
Впр 255 (за завданнями підручника)
-
Підведення підсумків Рефлексія
-
Гру закінчено
-
Ми гарно, плідно попрацювали, пригадали матеріал, вивчений на попередніх уроках.
-
Продовжте речення:
-
Сьогодні на уроці я дізнався…
-
мені було цікаво…
-
я відчув, що…
-
мені захотілося…