ТЕМА. Повторення вивченого про дієслово. Біосфера. Червона книга України.
МЕТА. Повторити, закріпити і узагальнити знання учнів про дієслово як частину мови та його граматичні категорії; ознайомити учнів з офіційними документами Міжнародною Червоною книгою, Червоною книгою України, визначити значення Червоної книги для людини;
розглянути особливості її структури та оформлення;
повторити правила поведінки в лісі; розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість; удосконалювати уміння ставити до слів питання і визначати частину мови, час дієслів, уміння правильно писати, вибирати на слух з тексту дієслова; підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством; виховувати екологічну культуру, гуманне і шанобливе ставлення до природи, бережне ставлення до всіх представників живої природи.
ВИД УРОКУ. Бінарний урок української мови і природознавства.
ФОРМИ І МЕТОДИ. «Гронування», «Кубування», «Слуховий диктант», «Перекладач», «Заочна подорож», робота в групах.
ОБЛАДНАННЯ. Зображення поїзда, залізничної колії, білочки, кобри,орла, підсніжника, конверти із завданнями, записи на дошці.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
- Добрий день, діти. У нас на уроці сьогодні присутньо багато гостей. Давайте привітаємось з ними. Сідайте
I. Організаційний момент.
Емоційне налаштування учнів на роботу.
Слайд 1. Фото трьох дітей в різних емоційних станах.
Роздивіться фото.
Опишіть настрій дітей.
Які фото зайві на нашому уроці?
З яким настроєм ви прийшли на урок?
Слайд 2. Залишається одне фото дівчинки з книжкою.
Якими ви повинні бути на уроці?
Слайд 3
Уважними, спокійними, серйозними, зосередженими.
Тепер ми налаштовані на співпрацю.
Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною, пригадаємо закони уроку.
Слайд 4.
Вести себе спокійно.
Не викрикувати.
Бути терплячими.
Дати можливість висловитися своїм товаришам.
Поважати один одного.
Працювати ви будете сьогодні в групах. Кожна група обрала собі керівника. Урок наш буде незвичайним. Ми проведемо його в Лісовій школі. І хоча на вулиці вже весна і ми з нетерпінням чекаємо канікул, а в Лісовій школі заняття тільки розпочинаються. Поміркуйте, чому саме зараз? Лісові мешканці запрошують нас до себе в гості. Поїдемо?
Ми поїдемо потягом.
Слайд 5.
Але пам’ятайте, що ліс – домівка для багатьох тварин. Тому як треба вести себе в лісі?
Слайд 6.
(Не галасувати, не кричати, щоб не турбувати мешканців лісу.)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Читання вірша вчителем. (Слайд 7)
-Що описується у вірші?
- Про яку пору року йдеться у вірші? Доведіть методом «Пресу», що це весна.
- Так, це весна. Вона за вікном.
Молодці! Нарешті все готове до початку подорожі. (Самоконтроль).
Ви уже зрозуміли, що у нас сьогодні дійсно незвичайний урок. Ми спробуємо поєднати урок української мови і природознавства
Отже, потрібно гарно попрацювати. А види робіт на уроці підказує сонечко.
(Слайд 8)
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
1. Вправа «Дешифрувальник».
- Отже, розпочинаємо роботу.
Слайд 9.
- Перше завдання «Дешифрувальник», за допомогою якого ми розшифруємо тему нашого уроку. Будьте уважні! Літери у нашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер.
Щоб відгадати зашифроване слово, треба вибрати тільки одну літеру. Увага! Номер 14678271. 9271661 56321. 24375616.
Швидко мчить наш поїзд. Пролітають за вікном луки, ліси і поля. Дуже скоро ми потрапимо до Лісової школи. З її учнями ми будемо повторювати, закріплювати і узагальнювати набуті знання про дієслово як частину мови та його граматичні категорії, а також дізнаємося, що таке Червона книга України. Тож нам треба дуже добре підготуватися до зустрічі з лісовими мешканцями, щоб показати свої знання. А щоб в дорозі ми не нудьгували, давайте проведемо дослідження і повторимо все, що ми вивчали про дієслово.
1. Стратегія «Кубування».
(Слайд 10)
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
- Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
1) частина мови
2) Що означає?
3) На які питання відповідає?
4) Яким членом речення виступає?
5) За чим змінюється?
6) Неозначена форма дієслова.
Ви добре виконали свою роботу. Тепер я впевнена, що ви готові до співпраці із звірятами. А наш поїзд тим часом під’їжджає до кінцевої зупинки. (Самоконтроль).
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
І так нас зустрічають мешканці лісу. Але перш ніж з нами спілкуватися, вони хочуть , щоб ми ознайомилися з їхніми вимогами.
Слайд 11. Різноманітність живої природи.
Слайд 12 Кожний вид будь-якої групи живих організмів – особливий. Він має право на те, щоб жити в сприятливих для нього екологічних умовах, харчуватися звичною для нього їжею, бути повноправною частиною біосфери.
В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято
Слайд13
(Білка)
Биосфера обеспечивает человека необходимыми для жизни веществами и энергией. Человек в свою очередь беспокоится о биосфере – заботится о её обитателях, охраняет среду их существования. Поэтому сейчас вопрос охраны биосферы волнует всех людей на Земле.
На скелі він будує дім,
І не боїться жити в нім.
Два могутні є крила
У госодаря…
Слайд 14 (орла)
Завдання 1 групі
Слайд 15
У природних заповідниках вивчаються рослини і тварини у звичних для них умовах існування. Заповідники ще називають «лабораторіями в природі». Учені спостерігають за живими організмами, вивчають склад грунту і води у водоймах, слідкують за змінами, які виникають з тілами живої і неживої природи. Ви вже знаєте, що на території заповідників заборонена будь-яка господарська діяльність.
За роки незалежної України створено більше 10 заповідників.
Завдання 2 групи
Слайд 16
Для вивчення взаємозв'язку між людиною і біосферою створюються біосферні заповідники. Такими є Асканія-Нова, Карпатський, Чорноморський і інші. На теритирії біосферного заповідника виділяють кілька територій. На одній із них господарська діяльність повністю заборонена, на іншій – дозволяється незначне використання природи, наприклад, ловля риби, збирання грибів і ягід.
Заочна подорож до Асканії-Нової
Уважно переглянути відео та виписати усі дієслова і перекласти їх українською мовою.
Завдання 3 групи.
Мальовничими куточками природи є природні національні парки. Їх створюють для збереження грибів, рослин, тварин разом з місцем їх проживання, а також масового туризму і відпочинку людей.
Слайд 17
У заказниках охороняють окремі об'єкти природи (рослини, тварини, печери…)
На цих територіях дозволено вести господарську діяльність, яка не загрожує природі. Заказники є в усіх областях України.
-А зараз до себе на урок нас запрошує…
Зацвітають навесні
Білі квіти лісові.
Їх не варто, друже, рвати.
Слід ці квіти охороняти.
Слайд 18 (підсніжник)
Сьогодні ми розглянемо ще один з аспектів охорони біосфери – Червону книгу
Слайд 19
Що ж таке Червона книга?
Розглянемо коротко історію її створення.
Слайд 20
Підкреслити дієслова, визначити час і число.
Чому книгу назвали червоною?
Бесіда з учнями. Асоціації з червоним сигналом світлофора.
Слайд 21. Тварини з червоним забарвленням.
3. Емоційна пауза.
Слайд22,23,24. Фото дітей в костюмах тварин і рослин.
З дитинства нам знайомі образи зайчиків, білочок, ведмедиків. Необхідно зробити все, щоб вони не потрапили на чорні сторінки Червоної книги.
- Підсніжник дуже вам вдячний за те, що ви уважно його вислухали і виконали завдання.
А зараз до вас на зустріч прийшов ще один лісовий мешканець. Він ознайомить нас з Червоною книгою України.
Я в траві без ніг повзу,
Жабок і зайців ловлю.
Я не лагідна й не добра,
Я велика чорна …
Слайд 25
(кобра)
Повідомлення учня про кобру.
4. Крім Міжнародної Червоної книги існують національні Червоні книги.
Перша Червона книга присвячена українській флорі та фауні була видана в 1980 році під назвою „Червона книга Української РСРС”. Після набуття Україною незалежності, у видавництві „Українська енциклопедія” було випущене друге видання Червоної книги України:
Слайд 26. Червона книга україни.
1994 рік – том „Тваринний світ” (382 види)
1996 рік – том „Рослинний світ” (541 вид)
Розглянемо оформлення Червоної книги України.
Вправа «Гронування».
- А тепер сіли рівненько і будьте уважними. У нас цікавий вид роботи – «Гронування». Ми проводимо його досить часто. І я думаю, що ви швидко справитесь із завданням:
Слайд 29
Підібрати дієслова до поданих слів
Природа
Червона книга
Біосфера
Слайд 30, 31
Тільки добро врятує наш тендітний світ!
Ми крихітні в долонях світу, але в кожному з нас цілий всесвіт.
- кожній групі потрібно було підібрати вірш про природу.
Слайд 32
Природа нам – як рідний дім,
Вона усім як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба знати.
Не рви, не знищи, не зруйнуй –
Це заповідь для тебе,
Красу планети не зіпсуй –
Вона одна під небом.
Слайд33
Метелика ловити я не хочу,
Він – квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями собі тріпоче,
Щоб радісно було тобі й мені.
І квітку лісову не стану рвати,
Її додому я не понесу,
Бо дома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!
Слайд 34
Домашнє завдання : у віршах підкреслити дієслова і охарактеризувати їх.
Підготувати повідомлення про рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.
VI. Підсумок уроку.
- Чи справдились ваші очікування? Що сподобалось?
- На цьому наш урок закінчено.
Слайд 35
А весна цвіте, буяє, радує нас. Милуймося її красою, бережімо цю красу.
(На мультимедійній дошці відео розквіту природи).
1