Тема уроку. Повторення вивченого про іменник.
Мета уроку. Повторити, узагальнити й систематизувати знання учнів про
іменник, його значення і граматичні ознаки.
Розвивати аналітико-синтетичні вміння учнів.
Виховувати інтерес до вивчення мови, доброзичливе ставлення
до однокласників.
Обладнання: гонг, картки з написами назв товару, сигнальні картки,
магнітофон, касети з записами музики.
Тип уроку. Закріплення знань
Форма проведення: Урок-аукціон.
Хід уроку
І. Організація класу.
Дзвенить дзвінок,
Починається урок.
Будем гарно працювати,
Щоб рідну мову добре знати.
Бачу, у вас гарний настрій. А це надія на плідну роботу протягом уроку. Сьогодні ми з вами працюватимемо під девізом:
Міркуємо – швидко.
Відповідаємо – правильно.
Пишемо – каліграфічно.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
(Звучить музика, вчитель читає вірш.)
Малята, до аукціону
Запрошую сьогодні вас.
Ми вивчили частини мови –
Все повторити настав час.
Аукціон цікаве слово…
«Товар» чекає тут зрання.
(Учитель демонструє картки з назвами «товару».)
Я «продаю» частини мови –
Ви ж покажіть свої знання.
Хто більше знає про іменник,
«Купує» зразу мій «товар» -
Той вивчив ці частини мови.
Тож починати настав час,
Аукціон чекає нас!
(Учитель б’є в гонг.)
ІІІ. Повторення вивченого про іменник.
1. Розгадуємо кросворд.
-Першим на аукціоні виставлений кросворд
1)Хвіст трубою, спритні ніжки,
Плиг із гілки на сучок.
Носить все вона горішки,
В золотий свій «сундучок». (Білка)
2) Ми - лісові мешканці –
Вправні будівельники,
Всією громадою
Будуємо житло із гілочок. (Мурашки)
3) Улітку ходить, бродить лісом,
Все трощить важка нога.
Взимку він накрившись хмизом,
У барлозі спать ляга. (Ведмідь)
4) Назва грибів, що ростуть на опеньках. (Опеньки)
5) Я - дерево-красень, а звуть мене… (Ясен)
6) Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…(Лисиця)
7) Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Зачаївся ось, примовк,
Грізний звір цей, звісно,…(Вовк)
б |
і |
л |
к |
а |
|
|
|||
|
м |
у |
р |
а |
ш |
к |
и |
||
|
в |
е |
д |
м |
і |
д |
ь |
|
|
о |
п |
е |
н |
ь |
к |
и |
|
||
я |
с |
е |
н |
|
|
||||
л |
и |
с |
и |
ц |
я |
||||
в |
о |
в |
к |
|
|||||
-Прочитайте слово у виділеному рядку.
-Яка частина мови називається іменником?
Товар продано.
2. «Назви істот і неістот»
-Аукціон триває. Наступний «товар» «Іменники назви істот і неістот»
-Послухайте вірш.
Хто спішить так рано в школу?
І дівчатка, й хлопчаки.
Що несуть вони в торбинках?
Ручки, пензлі, книжечки.
Хто? Сестричка, ненька, батько,
Пташка білочка, зайчатко…
Що? Земля, ріка, діброва,
Книжка, зошит, ручка, школа.
-Про що дізналися з віршика? (Іменники відповідають на питання хто? Що?)
- На які питання відповідають назви людини і тварин?
- На які питання відповідають назви рослин і речей?
- Відшукайте в тексті 4 іменника. І в. – назви істот.ІІ в. – назви неістот.
Узимку у лісі багато звірів спить. Із початком холодної пори гладкі неповороткі борсуки залазять у нори і засинають на цілу зиму. Куняє їжак у теплій ямці, укритий сухим листям. Під буреломом у барлозі солодко сопе ведмідь. Сплять звірі. Не чутно їм, як тріщать люті морози, метуть злі хуртовини. Сплять аж до весни.
Назви істот: (хто?) звірі, борсуки, їжак, ведмідь.
Назви неістот: (що?) нори, листя, барлога, морози.
- Отже на які групи поділяють іменники? ( Назви істот і неістот)
- Що є характерним для кожної з них? (Назви істот відповідають на питання хто?, назви неістот на питання що?)
- Товар продано.
- А тепер нам потрібно відпочити.
Фізкультхвилинка.
3. «Власні та загальні назви».
- Аукціон продовжується . Наступний «товар» «Власні та загальні назви».
- Порівняйте два тексти. Чим відрізняються ці тексти?
У соборі багато фресок. На одній із них зображено князя, його дружину і дітей.
У Софіївському соборі у Києві багато фресок. На одній із них зображено князя Ярослава Мудрого, його дружину Ірину та їх дітей: Ганну, Єлизавету, Анастасію, Всеволода, Ізяслава.
- У другому тексті зазначені імена людей, назва міста і собору.
- Як же пишуться власні іменники? (З великої літери)
- До загальних назв дописати власні.
Прізвище - …
Ім’я - …
По батькові - …
Річка -…
Село- …
Собака - …
Кішка - …
- Назвіть загальні назви іменників, власні назви іменників.
- Як же пишуться власні назви іменників?
- Продано.
4. «Рід іменника»
- Наступний продається «Рід іменника».
У країні мудрої королеви Морфології жили іменники. І були вони настільки схожі одне на одного, що сама королева досить часто їх плутала. Оголосила королева, що нагородить того, хто придумає, як розрізнити іменники. І дуже швидко придумали таку ознаку. Що це за ознака і на які три групи розподілили іменники, ми зараз дізнаємося.
- До яких родів може належати іменник?
- Як визначити рід іменника?
- Які слова можна підставити до іменника:
Дідусь - …
Дівчинка- …
Вікно - …
- Запишіть слова в три стовпчики.
Розподільний диктант.
Сад, дорога, поле, лоб, серце, любов, горе, лінь, стіл.
- «Товар» продано.
5. «Числа іменників»
- Продаються «Числа іменників».
- Як змінюються іменники за числами?
- Що означає однина?
- Що означає множина?
- Прочитайте вірш видатного українського письменника Т.Г.Шевченка.
Які іменники вжито в однині, а які у множині? Доведіть свою думку.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє.
Радіють люди, що одпочинуть,
І я дивлюся… І серцем лину
В темний садочок на Україну.
- Відгадайте загадки і визначте число іменників.
- Чи всі іменники змінюються за числами?
Рідке, а не вода, біле, ане сніг. (Молоко)
У зимову веселу пору
Ми – кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас на гору,
А ми веземо їх з гори. (Сани)
Хто входить і виходить,
Той перший нам руку подає,
Ми стоїмо завжди на вході,
Нас у хаті кілька є. (Двері)
Хто свою голову влітку накриває
І по двадцять хусток має? (Капуста)
- Продано.
6. «Змінювання за питаннями».
- Прочитайте текст.
Наша школа побудована вже давно. Біля (школа) ми посадили сад. Велику допомогу (школа) надають шефи. Ми пишаємося своєю (школа). У (школа) працюють цікаві гуртки.
- Що потрібно, щоб речення мали зміст, стали зрозумілими?
- Яка частина слова буде змінюватися?
- Розберіть 1 та 2 речення за членами речення.
- То ж якими членами речення може бути іменник?
IV. Підсумок уроку.
Гра «Відгадай слово»
Назва неістоти, жіночий рід, однина, спільнокореневе до слова читати. (Читанка)
Назва істоти, чоловічий рід, однина, спільнокореневе до слова море. (Моряк)
Назва неістоти, середній рід, однина,спільнокореневе до слова сонячний. (Сонце)
- Аукціон закінчено.
V. Домашнє завдання.
ст. 48 правило,ст. 50, впр. 102. Випиши іменники, познач у дужках рід і число.
Збіг урок наш,як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду багато у нас кроків,
І цікавих, і важких уроків
Управління освіти Дворічанської районної ради
Кам’янська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Харківської області
Урок з української мови на тему:
«Повторення вивченого про іменник»
2009
Рекомендовано
Протокол № ________ від __________ р.
Рецензенти:__________________________________________________
П.І.Б., посада, місце роботи, кваліфікаційна категорія
Автор-упорядник (або автор-укладач):
Євсюкова Любов Іванівна, вчитель початкових класів Кам’янської ЗШ І-ІІІ ст., спеціаліст ІІ категорії
Висновки експертизи1.Реєстраційний номер _____________________________________ 2. Тематична експозиція____________________________________ 3.Розділ_______________________________________________4. Назва роботи : Урок української мови «Повторення вивченого про іменник» 5. Автор роботи: Євсюкова Любов Іванівна Експерти
Голова комісії_______________________________________ П.І.Б. підпис Дата _________________________________________________ |
Урок української мови: « Повторення вивченого про іменник»
Зміст анотації
дпис