Урок "Повторення вивченого про речення. Поділ тексту на речення."

Про матеріал

Урок з теми: "Повторення вивченого про речення. Поділ тексту на речення."

Метою якого є повторення і закріплення знаннь учнів про речення і текст. Рзробка уроку доможе вчителю початкового навчання якісно підготуватися до уроку.

Перегляд файлу

 

Розробка уроку з української мови 3 клас

Тема: Повторення вивченого про речення. Поділ тексту на речення.

Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення, продовжувати формувати вміння ділити текст на речення; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи, рідної мови та Батьківщини.

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Психологічний настрій.

Перевір, дружок,

Чи готовий ти почати урок?

Все у тебе на місці в порядку:

Чи лежить ручка на столі,

Лінійка и зошит?

Перевірили? Сідайте! Старанно працюйте!

 

  1. Перевірка домашнього завдання.

Учні виконують взаємоперевірку домашнього завдання.

    III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми вирушаємо у подорож країною цікавої Граматики, а в яке саме місто цієї країни ми помандруємо, допоможе з’ясувати хвилинка каліграфії.

Каліграфічна хвилинка

— З поданих букв утворіть і запишіть слова.

ніПиш, тежовнь, орозе, релітпе, ревеневе, тиша, рівчаниця (Пишні, жовтень, озеро, переліт, вересневе, шати, чарівниця.)

Скажіть, будь ласка, якою темою об’єднані подані слова? (Осінь)

Давайте складемо із словом чарівниця речення. (Завітала в Україну чарівниця-осінь.)

     IV. Актуалізація опорних знань.

Завдання:

Знайти слово в реченні, в якому всі приголосні звуки м’які (осінь)

Скільки букв та скільки звуків у слові Україна?

Діти, що ми записали на дошці та в зошитах? ( речення)

Давайте пригадаємо, що ми називаємо реченням? Які речення бувають за метою висловлювання?

Ми з вами містом Речення подорожували в 2-му класі, тому дещо нам уже відомо.

  На уроці ми пригадаємо, як знайти межі речення, що виражає речення, із скількох слів речення може складатися.

Скажіть будь ласка, для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми не можемо опанувати рідну мову, не зможемо вільно спілкуватися одне з одним.)

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за вправою 75 (с. 40)

Діти, прочитайте текст.Скажіть, скільки в ньому речень?

— Про що розповідається в першому реченні?

Про що розповідається в другому реченні?

А хто пояснить значення слова патріарх.

Добре, молодці! Продовжуємо працювати далі.

— Про що розповідається в третьому та в четвертому реченнях?

2. Поділ тексту на речення та їх інтонування (вправа 76, с. 40)

Завдання:

— Прочитайте уважно текст.

Знижуйте голос і робіть паузи в кінці речення.

Хто мені дасть відповідь на запитання: скільки в даному тексті речень?

— Про що розповідається в першому реченні? Про що розповідається у другому? І т. д.

— Про яку пору року йде мова в тексті?

Знайдіть в тексті  що сказано про берізку?

Знайдіть  найкоротше речення ? Зі скількох слів воно складається?

А тепер прочитайте найдовше речення. Із скількох слів воно складається?

Тепер уважно спишіть цей текст, ставлячи після кожного речення крапку.

3. Гра «Злови речення»

— Серед записів відшукайте  і прочитайте речення. Чому ви зробили такий вибір.Поясніть.

Настала золота осінь

У повітрі летить 

Птахи вирушають у далеку

Все нижче ходить над землею сонце.

Яка це чудова пора!

Який висновок можна зробити? ( Головна ознака речення — воно виражає закінчену думку.)

Прочитайте рядки, які не є реченнями? Доведіть свою думку. (Не вистачає слів для вираження закінченої думки.)

Наступне завдання: доповніть незавершені речення словами так, щоб вони виражали закінчену думку.

Будь ласка, прочитайте усі речення. Тепер виражає кожне речення певну закінчену думку? Скажіть, чи зв’язані ці речення між собою за змістом?

Який висновок можна зробити? (Речення зв’язані між собою за змістом.)

Фізкультхвилинка

Заніміла наша спинка

І затерпли кулачки.

Знов у нас фізкультхвилинка,

Наші любі діточки.

Позгинали вправні пальці

В кулачок і з кулачка.

А тепер, немов у танці,

Затанцюєм гопачка.

І ось так поставим руки

До плечей – і розведем,

Колові ми зробим рухи

І на парти покладем.

V. Узагальнення й систематизація отриманих на уроці знань

1. Інтонування речень (вправа 77, с. 40–41)

— Прочитайте виразно поданий  текст. Знижуйте свій голос у кінці кожного речення. Між реченнями робіть коротку паузу, а в кінці абзацу — довшу паузу.

2. Поетична хвилинка

Світає...

Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.

Т. Шевченко

Порахуйте скільки речень у цьому тексті?

Скажіть, скільки слів у першому реченні?

Скільки слів у другому реченні ?

Скільки слів у третьому реченні?

Давайте всі разом зробимо висновок! (Речення може складатися і з одного слова.)

3. Гра «Збери речення»

Одна, людей, навчає, книга, тисячи.

Не, гроші, друга, купиш, за.

Лід, слова, і, розмерзається, від, слова, теплого.

А зараз доведіть, що складені вами групи слів є реченнями.

Скажіть, чи можна назвати ці речення текстом? Поясніть свою думку.

Тепер кожен з вас нехай запише те прислів’я, яке найбільше сподобалося.

4. Опис малюнка (вправа 78, с. 41)

— Розгляньте, будь ласка,  фотоілюстрацію у підручнику.  Складіть запитання про те, якою кожен з вас бачить осінь на даній ілюстрації. Запишіть в зошити свою відповідь.

VI. Підсумок уроку

Закінчити речення:

  • Я дізнався….
  • На уроці найбільше сподобалося…
  • Речення має такі ознаки…
  • Речення може складатися…
  • Перше слово в реченні пишеться…

 

VII. Домашнє завдання

Вправа 78, с. 41. 

 

docx
Додано
17 липня 2018
Переглядів
3724
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку