Змінювання прикметників за числами. Складання усної розповіді.

Про матеріал

Розробка уроку української мови у 3-му класі на тему «Змінювання прикметників за числами. Складання усної розповіді», мета якого - формувати вміння змінювати прикметники за числами; установлювати зв'язок між іменниками й прикметниками, вживати їх у мовленні

Перегляд файлу

                        Корюківська ЗОШ І – ІІІ ст. №1

 

 

 

 

 

 

 

 

  Урок української мови

 

                3 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                          Вчитель початкових класів:

 

                                                                          Ганніч Алла Євгеніївна

Творчий доробок: урок з української мови для 3 класу

вчителя вищої категорії

ЗОШ І – ІІІ ст. №1

м. Корюківка  Чернігівська обл.

Ганніч Алла Євгеніївна

 

 

Тема. Змінювання прикметників за числами. Складання усної розповіді.

Мета. Вчити змінювати прикметники за числами, встановлювати зв'язок прикметника з іменником, збагачувати мовлення школярів прикметниками-синонімами, антонімами, вчити складати усну розповідь; розвивати спостережливість, чуття мови, творчу уяву, інтерес до навколишнього середовища; виховувати дбайливе ставлення до природи, інтерес до вивчення рідної мови у кожного учня.

Обладнання. Сюжетні і предметні малюнки, словник синонімів, картки для опитування, тестові завдання, загадки, гра «Упіймай слова і запиши».

 

                                           Хід уроку

 

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Які спостереження за природою вдалося вам зробити? Розкажіть.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота з картками.

 

                                 Картка № 1

Випиши з тексту прикметники, у дужках запиши до них питання.

 

                          Дуб

Могутній дуб, прадавній дуб

Стоїть побіля яру.

Розкинув свій листатий чуб,

Чолом торкає хмару.

 

                                 Картка № 2

Випиши прикметники із залежними від них іменниками, до іменника від прикметника запиши у дужках питання.

 

В сизому тумані,

В сині димовій –

Яблука рум’яні,

Груші медові.

                                 Картка № 3

Випиши сполучення іменника-підмета з дієсловом-присудком. Встанови між ними за допомогою питань взаємний зв'язок.

 

Сяє проміння, мов тисяча струн,

Вбирає його зеленастий кавун.

 

                                 Картка № 4

Випиши з тексту іменники, прикметники і дієслова, розподіливши їх за групами.

 

Зацвіла в долині

Червона калина,

Ніби засміялась

Дівчина-дитина.

Любо-любо стало,

Пташечка зраділа

І защебетала.

        Тарас Шевченко

 

                                 Картка № 5

 

1. Розглянь малюнок. Яка його тема?

 

   

 

2. Добери за змістом малюнка іменники, прикметники, дієслова. Склади з ними словосполучення і запиши. Введи їх у зв’язну усну розповідь.

 

 

 

                                 Картка № 6

 

1. Розглянь малюнок, прочитай опис весняної пори.

 

   Весна набирала сили. Дерева зазеленіли, хоча й не в повний лист. На верболозі теж вигулькнули ясно-зелені листочки. А сріблясті котики стали довгастими сережками, жовтими, як курчата-пуховики.

                                                                                              Лариса Письменна  

 

2. Знайди слова, вжиті в переносному значенні. Поясни, як ти їх розумієш.

 

2. Гра «Упіймай» слова і запиши.

- Послухайте і запишіть лише прикметники.

 

Дівчинка маленька,

Мила і гарненька,

Ростом невеличка,

Дуже симпатична.

 

У руках несе відерце

Чистої водиці, Від щирого серця

Дасть води напиться.

 

3. Розвиток творчої уяви.

 

- Уявіть собі різні пори року – весну, літо, осінь, зиму. Доберіть прикметники на означення кожної пори року.

 

Весна (яка?) (рання, тепла, дзвінка, квітуча, духмяна і ін.).

Літо (яке?) (сонячне, пекуче, гаряче, веселе, очікуване, щедре, урожайне та ін.).

Осінь (яка?) (різнобарвна, золота, багата, сумовита, захмарена, дощова та ін.).

Зима (яка?) (морозна, снігова, холодна, іскриста, свіжа та ін.).

 

4. Сприймання форм прикметників у загадках.

- Послухайте загадки і скажіть, які форми прикметників у них використані.

Довгастий стрибунець

Полохливий і прудкий.

Відгадай, хто він такий. (Заєць)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сама жовта і цукриста,

Я красуня золотиста. (Диня)

 

 

 

 

Намистинки зелененькі

Дрібні ягідки смачненькі.

Протягни за ними ручки –

Покусаються колючки. (Аґрус)

 

Вони різні, кольорові,

Всі веселі і здорові,

Сидять разом у рядочку

В невеликім козубочку. (Кольорові олівці)

 

Одягнувся в піджачок

Із колючих голочок. (Їжак)

 

 

 

 

- Проаналізуйте виділені прикметники за схемою

 

ІV.  Тренувальні вправи.

1. Зміна словосполучень.

Вправа 341.

- Спишіть словосполучення. Позначте закінчення прикметників. Що відбувається із прикметником при зміні іменника.

2. Відновлення форми слова.

Вправа 342.

- Прочитайте текст. Перекажіть його.

Каліграфічна хвилинка.

- Спишіть текст, розкриваючи дужки.

- Зачитайте сполучення прикметників (що в дужках) з іменниками. Назвіть закінчення прикметників.

3. Розвиток мовлення. Складання усної розповіді.

                                                 У лісі

    У високому небі сяє яскраве сонце. А в лісі тінь, затишно й приємно.

     Ми сіли на невеликій галявині трохи відпочити, розмовляли і розглядалися на всі боки.

     Навколо ростуть могутні дуби, сніжно-білі берізки, між якими цвітуть золотисті квіточки.

    На стрункій ялинці промайнула білочка. У неї був такий рудий хвіст, що здавалося, ніби то спалахнув блискучий вогник.

4. Фізкультхвилинка.

5. Працюємо у групах. Добір синонімів.

- До поданих прикметників доберіть синоніми.

                                          І група.

Відважна людина – …(смілива, мужня, безстрашна).

Добра подруга – …(щира, віддана, сердечна, гарна, хороша, славна, вірна, надійна).

Щирий друг – …(незрадливий, нелукавий, відвертий, щиросердний).

Рідна хата – …(батьківська, материнська, своя).

Високі гори – …(стрімкі, круті, скелясті).

Чисте небо – …(безхмарне, бездонне, високе, синє, голубе, прозоре, погоже, лагідне, глибоке).

                                          ІІ група.

Високі дерева – …(стрункі, гінкі, великі).

Висока людина – …(струнка, росла).

Високі гори – …(круті, стрімкі, обривчасті, скелясті).

Високі будинки – …(багатоповерхові, висотні, хмаросяги).

Високий голос – …(тонкий, писклявий, дзвінкий).

Високі слова – …(урочисті, похвальні, шанобливі).

6. Самостійна робота. Вибіркове списування.

Вправа 340.

7. Тестові завдання.

 

1. Прикметники – це слова, що означають:

а) дію предметів;

б) ознаки предметів;

в) кількість предметів.

2. Прикметник чоловічого роду мають закінчення:

а) – ий, - ій ;

б) – а, - я;

в) – е, - є.

3. Прикметники, вжиті в однині:

а) чарівні;

б) малий;

в) цікаві.

 4. Зміни прикметник так, як того вимагає зв'язок слів у реченні.

Ось стоїть переді мною (тендітна) пролісок.

а) тендітна;

б) тендітне;

в) тендітний.

5. Прикметник завжди стоїть у тому роді і числі, що й:

а) дієслово;

б) іменник;

в) прикметник.

6. Який прикметник належить до жіночого роду:

а) веселий;

б) веселе;

в) весела.

 

V. Підсумок уроку.

 - Що нового ви дізналися на уроці?

 . Домашнє завдання.

Вправа 350.

1

 

doc
Додано
19 липня 2018
Переглядів
1573
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку