Тема уроку
Поетична світлиця
Видатна українська письменниця Леся Українка
Тема. Поетична світлиця. Видатна українська письменниця Леся Українка.
Мета. Розширити знання учнів про видатну українську письменницю
Л. Українку, викликати інтерес до творів письменниці, удосконалювати
навички свідомого, виразного читання; збагачувати словниковий запас,
розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; формувати компетентність
вміння вчитися, предметні компетентності.
Завдання уроку:
пошуково – дослідницьку діяльність у галузі літератури ( збирати відомості про письменників );
Очікуванні результати: діти самостійно здійснюють пошуково – дослідницьку діяльність (збирають відомості про письменницю), визначають головну думку прочитаного, висловлюють власне ставлення до прочитаного; визначають загальнолюдські цінності втілені в художніх творах;
Тип уроку: урок позакласного читання
Форма проведення: літературний журнал
Обладнання: портрет Л. Українки, міні – хрестоматія, презентація, виставка книг, квіти для віночка, картки самооцінки.
ХІД УРОКУ
Привітайсь з гостями.
Поділись теплом своїх долонь.
Усміхнись сусіду і тихенько сядь.
Девіз уроку. ( Слайд 2)
Не просто думати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і завдань уроку.
Портрет висить у рамі.
Він всім знайомий –
І мені, й татусеві, і мамі.
З портрета дивиться на нас
Відома поетеса.
Це гордість нашої землі,
Нескорена, незламна …. Леся Українка.
«Поетична світлиця. Видатна українська письменниця Леся Українка»
Ця поетеса дуже багато зробила для розвитку рідної культури. Вона була і залишається нашою літературною гордістю.
Отже сьогодні на уроці ми будемо звеличувати свої душі, зміцнювати здоров’я, бо будемо слухати чарівну поезію найвідомішої української поетеси Лесі Українки.
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Сторінка 1. «Біографія Лесі Українки» (Слайд 4)
2.Повідомлення бібліографів.
- Що ще цікавого ви дізналися про життя і творчість Л.Українки.
1Леся знала 13 мов. Грала на фортепіано. Написала підручник з історії для своїх молодших братів та сестер.
В 13 років коли Лесі виповнилось 13 років, починає друкуватися її поезія. Українською мовою заборонялося писати, бо цар видав наказ про заборону української мови. Отже Леся писала вірші у Галичину, за кордон. У львівському журналі «Зоря» друкувалися вірші юної поетеси за підписом Леся Українка, що означало Леся з України. Ось так і з’явилося у Лесі нове прізвисько – псевдонім – Українка.
Сторінка 2. «Літературна творчість Лесі Українки»
(слайд 5)
1.Літературна вікторина «Чи знаєш ти твори Лесі Українки»
Учитель зачитує рядки з вірша, діти називають його назву.
Вишеньки
Ой вишеньки черешеньки,
Червонії, спілі,
Чого ж бо ви так високо виросли на гіллі….
Пісенька весняної води
З гір на долину
Біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю,
Всі гребельки зриваю….
Барвіночку мій хрещатий
Барвіночку мій хрещатий,
Зелений, дрібний,
Ой, я ж тебе викохала,
Хороший, рясний!
На зеленому горбочку
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатина,
Мов маленькая дитинка
(слайд 6)
Пропонуємо нашим маленьким читачам цікаву ілюстровану збірочку поезій Лесі Українки "В дитячому крузі". В збірку увійшли цікаві вірші, казки які написала письменниця саме для дітей. Читайте, вчіть напам’ять, сприймайте задоволення.
- Казка Лесі Українки "Про Оха-чародія" - зі збірки поезій "В дитячому крузі"
"В тридев’ятім славнім царстві,
де колись був цар Горох,
є тепер на господарстві
мудрий пан, вельможний Ох..."
-Казка Лесі Українки: "З казочки дядька Лева" (Уривок з драми-казки «Лісова пісня»). Збірка поезій "В дитячому крузі"
"Якби нам хата тепла та люди добрі,
казали б ми казку,
баяли байку
до самого світу..."
-"Тішся, дитино, поки ще маленька" - вірш Лесі Українки зі збірки "В дитячому крузі"
"Тішся, дитино, поки ще маленька,
Ти ж бо живеш навесні,
Ще твоя думка літає легенька,
Ще твої мрії ясні..."
-Вірш "Мамо, іде вже зима". Леся Українка - збірка "В дитячому крузі"
"Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема...
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає?" —
В неньки спитала дитина..."
-"Конвалія" (уривок) - зі збірки Лесі Українки "В дитячому крузі"
"Росла в гаю конвалія
Під дубом високим,
Захищалась від негоди
Під віттям широким..."
Сторінка 3. «Знайомство з поезією Лесі Українки» (робота в групах)
Діти читають вірш, ознайомлюють клас.
Л.Українка написала цей вірш у своєму житті під впливом про долю своєї тітки, Олени Антонівни Косач.
- Чи сподобався вам вірш?
- Який настрій навиває цей вірш?
- Якою ви уявляєте героїню вірша «Надія»? (юною, сміливою, волелюбною).
Вірш «Вечірня година» присвятила улюбленій мамі.
IV. Підсумок уроку
Сторінка 4. «Віночок для Лесі» (слайд 8)
Леся Українка дуже любила квіти. Напишіть на квітці свої враження від уроку. Наклейте квітку навколо портрету.
1 група – підбирає іменники, 2 група – прикметники, 3 група – дієслова.
Кожен з вас працював на уроці. Оцініть свою роботу під час уроку, підняти картку: червона – дуже гарно працював,
зелена – гарно працював,
жовта – не дуже гарно працював.
5. Слово вчителя (слайд 10)
Не стерлась райдужна сторінка,
не вмерла пісня лісова,
безсмертна Леся Українка
була і є повік жива.
V. Домашнє завдання (слайд 11)
Прочитати вірші Л.Українки. Вивчити вірш за бажанням.
Намалювати малюнок до прочитаного твору.