Урок Леонід Глібов. Байка «Ґава та лисиця»

Про матеріал
Матеріал уроку сприяє розширенню знань учнів про життєвий і творчий шлях Леоніда Глібова; закріпленню поняття «байка»; збагачуванню словникового запасу школярів; формуванню навички виразного й свідомого читання творів, формуванню здатності висловлювати оцінні судження, сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати.
Перегляд файлу

Урок: літературне читання

Тема: Леонід Глібов. Байка «Ґава та лисиця»

Мета: формування предметних компетентностей: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Леоніда Глібова; опрацювати байку Л. Глібова; закріпити поняття «байка»; збагачувати словниковий запас школярів; формувати навички виразного й свідомого читання творів;

          +формуваня ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність висловлювати оцінні судження, сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;

інформаційно-комунікативної: навчати співпрацювати в парі,групі, колективі; уміти осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел;

громадянської: сприяти засвоєнню духовно-моральних основ життя людини;

соціальної: формувати вміння проектувати стратегії свого життя з урахуванням власних інтересів та потреб;

здоровязбережувальну компетентність.

 

Обладнання: малюнки, роздатковий матеріал для роботи в групах, ЛЕГО

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 

-Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

 

-Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас

Та запрошуєм ласкаво

На урок у 3 клас.

       

        Девіз уроку   Читаємо  правильно швидко виразно         НА ДОШКУ

                    

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда.

-Діти, давайте пригадаємо, з творами якого жанру познайомились на минулому уроці? Його назву ви пригадаєте, коли розшифруєте колограму.

Ключ: читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної. (Байка)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Що таке байка?    Повісити   Повчальний вірш з мораллю

 

 

 

Байка - один з найдавніших жанрів словесного мистецтва. Це вірш або прозовий твір, дійовими особами якого є звірі, птахи, рослини, речі, інколи й люди, за якими приховані авторські спостереження за життям та поведінкою людей. Часто байка закінчується мораллю - повчальним висновком.

На уроках читання ми познайомилися з байками давньогрецького байкаря Езопа.

 

  ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми працюємо  з  байкою Леоніда  Глібова, вдосконалюємо  навички читання, навчимося визначати характер дійових осіб і давати оцінку їхнім вчинкам, а також висловлювати своє ставлення до них.

- А щоб дізнатися назву байки та хто головні герої цієї байки, відгадаємо загадки

 

Завітайте до крамнички!  

Персні, ґудзики і стрічки –

Пропонує всім оздоби

Господиня довгодзьоба.     Ґава

 

В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?      Лисиця ПОВІСИТИ МАЛЮНКИ    ГАВИ ТА ЛИСИЦІ

 

  • Так, діти, головними героями байки, з якою ми знайомимося на уроці - ґава та лисиця. А автором цієї байки є Леонід Глібов. ПОВІСИТИ    ГЛІБОВ ҐАВА ТА ЛИСИЦЯ

 

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Розповідь вчителя з елементами самостійного пошуку інформації. Робота з підручником. ПОРТРЕТ ГЛІБОВА

-У дитинстві Льолик, як  називали Леоніда Глібова, був веселим, енергійним хлопчиком. Любив усе красиве, але найбільше – квіти, особливо подобалося доглядати за ними. Так малого Льолика й прозвали «королем квітів». Знайомі й родичі, вітаючись з ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику».

  • Леонід Глібов дуже любив дітей. Деякий час працював вчителем історії і географії. Свої твори для дітей підписував псевдонімом «Дідусь Кенар».
  • -А ось чому Глібов взяв псевдонім «Дідусь Кенир» ви взнаєте, прочитавши у підручнику на с.88 завдання 3.   ПОВІСИТИ КЕНАРА    Послухайте 1    спів кенара
  • СПІВ КЕНАРА

-Батько байкаря дуже любив цю співочу пташку і сусіди прозвали його «Кенир». А вже Глібов підписував свої твори для дітей «Дідусь Кенир» ПОКАЗАТИ на дошці

-Залишив Леонід Глібов великий доробок: байки, акровірші, жартівливі пісеньки, пісенно-ліричні твори, вірші-загадки з відгадками. ВЖЕ ВИСЯТЬ  ПОКАЗАТИ

 

  1. Словникова робота.

-Байка «Ґава і лисиця» написана у 1893 році,більше ніж 100 років тому. Автор використовав слова, які в сучасній мові не вживаються і тому їх треба пояснити.

СЛОВА ВИСЯТЬ НА ДОШЦІ

ЗЄДНАТИ ЗНАЧЕННЯ КРЕЙДОЮ

 

  1. Слухання байки  2 

 

  1. Аналіз змісту байки (даються повні відповіді на питання).
  • Де зустрілися ґава та лисиця?    (У ярку)
  • Що хотіла зробити ґава?   (Зїсти ковбаску, поснідати)
  • Що хотіла зробити лисиця?     (Видурити ковбаску та теж поснідати)
  • За що гаву вихваляла лисичка?   (За голосок)
  • З якою пташкою лисиця порівнювала гаву?   (Соловейко)
  • Чим закінчилася зустріч гави та лисиці? (Гава каркнула, ковбаса випала, лисиця схватила ковбасу та й втікла)
  • Яка  головна думка байки (її мораль)?   (Не вірити улестливим словам) ПОВІСИТИ МОРАЛЬ БАЙКИ

3    ФІЗПАУЗА ДЛЯ ОЧЕЙ

  1. Читання байки учнями
  2. Гра «Відшукай речення за початком»
  • А зараз завдання за «Відшукай та зачитай речення за початком». Уважно слухаємо.

«Літаючи по дворам, ґава….»

«От узяла та й полетіла….»

«Голубонько-кумонько! Тебе я ждала-ждала…»

  1. Читання в особах.
  • Діти, скільки осіб бере участь в цій байці? (Автор, ґава, лисиця) Спробуємо?

(Читання в особах)  Надіти наголовники

4    Руханка «Голова, плечі…»

  1. Робота в групах

2 група складає характеристику образу Гави  (яка вона?)

          3 група складає характеристику образу Лисиці (яка вона?)

          1 група відповідає на питання для обговорення

          4 групі потрібно дібрати прислів`я, які відповідають байці.

Дивиться лисичкою, а думає вовком.

Хвалить, як медом маже.

Друзі пізнаються у біді.

            5 група  визнач послідовність

  1. Ґава знайшла ковбасу
  2. Лисичка квилить
  3. Ковбаса додолу
  4. Лисичка у кущі мерщій
  5. Мораль

VІ. Творча робота

  • Ну а зараз створюємо ілюстрацію до байки. Кожна група має свою частину ілюстрації. Розфарбувати.

Зєднати частини ілюстрації

VІ. Рефлексія.

Робота з ЛЕГО. Червоний-зелений. Гра «Так-Ні»

  • Чи має байка повчальний зміст?    ТАК
  • Чи ідеться про звірів, рослини, які поводяться як люди?  ТАК
  • Лисиця та вовк- головні герої байки « Ґава та лисиця»?   Ні
  • Автор байки «Ґава і Лисиця» Тарас Шевченко?

VІІ. Підсумок

-Чи можна поступати як лисичка?

-Чому повчає байка «Ґава і лисиця»?

Зачитати слова Глібова на дошці

VІІІ. Д/З

Читати байку с.88-89

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 квітня 2021
Переглядів
5210
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку