Урок позакласного читання "Казка вчить, як на світі жить"

Про матеріал

Урок позакласного читання для учнів 2 класу на тему: "Казка вчить, як на світі жить. Казка "Котик і Півник". Урок з використанням елементів медіаграмотності.

Перегляд файлу

                                                              С.А.Ярова

                                                                                          вчитель початкових класів,

«спеціаліст вищої категорії»

 

 

 

Тема. Урок позакласного читання.

«Казка вчить, як на світі жить»

Мета: продовжити знайомство з українськими народними казками; удосконалювати навички мовчазного, свідомого читання; учити визначати риси характеру персонажів шляхом аналізу їхньої поведінки і вчинків.

Розвивати: уміння критично ставитись до інформації, аналізувати текст, порівнювати інформацію отриману з різних джерел робити висновки, визначати головну думку; мовленнєво-комунікативні навички, уміння аргументовано висловлювати свою думку; творче мислення –прагнення створити власний медіапродукт. Формувати вміння працювати в парах, групах,

Виховувати інтерес до народної творчості.

Обладнання: мультимедійна презентація, виставка книг, дитячі малюнки картки для роботи в парах, матеріали для роботи в групах, підручник О.Я.Савченко «Я люблю читати»

 

                         Хід уроку

І. Організація класу до уроку

1.Привітання

В цей чудовий осінній день

До нас завітало багато гостей

Тому, будь ласка, до них поверніться,

І їм гарненько посміхніться.

Привітайтесь «Добрий день»

А тепер часу не гаймо

Урок позакласного читання починаймо.

2. Вправа очікування

Отож, чого я від вас чекаю?

Чекаю уваги, чекаю гри,

Чекаю, щоб виразно читали ви,

Чекаю активності, чекаю добра.

Чекаю, щоб посмішка на личку була.

А що очікуєте від уроку ви?

Отож , підсумовуємо, після цього уроку ми більше дізнаємось про українські народні казки, зуміємо краще читати, давати характеристику героям казки, визначати головну думку, будемо вчитися критично мислити.

Прочитайте девіз нашого уроку.

Девіз уроку: Щоб успіхи чудові мати, треба гарно всім читати!(Слайд 2)

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Відгадування загадок.

Їх читають залюбки

І дорослі, й малюки.

Ви, напевно, здогадались?

Ну, звичайнож,це …( казки  )

 

В казках наших українських

Безлічрізних є пригод,

А складав їхрік за роком

Добрий,мудрий наш …(народ)

 

- Подивіться на нашу виставку і згадайте, над якою темою ми працювали, готуючись до цього уроку? (українські народні казки). Ви гарно попрацювали прочитали багато казок і намалювали чудові  ілюстрації до них.

2.Розвязання  завдань на орієнтування в дитячій книжці.

- Подивіться на виставку і скажіть, які твори, якого жанру представлені на ній?(казки)

- Чи є твори іншого жанру?(ні)

- Чи не виставлена одна й та ж книга двічі?(ні)

- Чи є книги, що містять не один твір? Як вони називаються?(книги – збірки)

- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з усною народною творчістю, а саме з казками і перевіримо чи правильно говорить народна мудрість:

«Казка вчить, як на світі жить»(слайд 3)

ІV. Актуалізаціяопорнихзнань

1.Мозковий штурм»

1.Що визнаєте про казку?

2.Чим відрізняються народні казки  від літературних?

3.Яка тематика казок?

4.Назвіть добрих героїв казок?

5.Назвіть  злих персонажів?

6.Чого нас вчать казки?

2. Відновлення прислів’їв . Робота в парах.

Казки маленькі, та …(розуму в них багато).

Казка- вигадка,та в ній щось…(повчальне зрозумій).

Без труда нема …(плода).

3. Гра «Впізнай героя казки»

А зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається «Впізнай героя казки» Спробуйте впізнати героя казки.(Звучить аудіозапис.)

«Призволяйся, не гордуй. Сама варила…»  (Лисичка) (слайд 4)

«Вибачай, любонько, чим хата багата, тим і рада, а більше на цей  раз нічого немає…»   (Журавель)

З якої казки ці герої?  («Лисиця і Журавель»).

«Відчиніться, відмікніться! Ваша мати прийшла, молока принесла». (грубим голосом).  (Вовк). (слайд 5)

«-Чуємо, чуємо, - не материн це голосок. Наша матінка співає тонесеньким голоском та й приказує не так»  (Козенята).

З якої казки ці герої ( «Вовк і семеро козенят»).

–Слухання звукової доріжки.   (Ведмідь)

З якої цей герой?  («Рукавичка»).                                     (слайд 6)

Перегляд фрагмента мультфільму без звука. Озвучення фрагменту.

З якої казки?  (Колосок)                                                    (слайд7)

«- Піди-но, побігай! Нас голубонько, не обдуриш…» (Їжачок)

З якої казки? ( «Лисиця та їжак») (слайд 8)

А як ви впізнали героїв казок?

V. Засвоєння нового матеріалу

1.Виразне читання вчителем і підготовленими учнями нового твору.

Щоб познайомитися з героями казки, яку я вам зараз прочитаю, відгадайте загадки.

1.Який звір не любить води, а вмивається лапкою?

2.Рано встає, людям спать не дає?

3.Хто любить їсти чужих курей?

- А допоможуть мені прочитати казку……Вчитель і підготовлені учні читають  казку «Котик і півник» на стор.40 підручника «Я люблю читати»

Чи сподобалася вам казка ? Чи сподобалось вам як читали діти? Чому?

2.Словникова робота.( слайд 9 )

Чи є слова, значення яких вам не зрозуміле?

Писана торба – це торба, з різнокольорових шматочків.

Влови – полювання.

Окріп – вода,  доведена до кипіння.

3. Самостійне читання казки учнями

Фізкультхвилинка

4. Вибіркове читання

Знайдіть і прочитайте , що котик наказував півнику

Знайдіть і прочитайте якими слова лисичка зверталась до півника.

Знайдіть і прочитайте як півник благав про допомогу.

Знайдіть і прочитайте пісеньку, яку співав котик.

5. Робота в групах

 Давайте з’ясуємо, які риси характеру мають головні герої цієї казки.  А хто головні герої цієї казки? Об’єднайтеся в групи і зясуйте, які риси характеру має кожен герой. Відкрийте синій конверт.

«Асоціативний кущ»(будується разом з учнями)

                 Котик

 

                                               гарний товариш

Сміливий                                          гарно грає на скрипочці

розумний    

 

обережний  працьовитий       винахідливий

                  Півник

легковажний                                     неуважний

                                                    гарно співає    

гарний товариш

 

довірливий     

                        неслухняний

 

- Що спільного між котиком та півником? (добрі друзі)

- Чи хороша Лисичка? Яка вона? Виберіть якості, притаманні лисичці

                          Лисичка

Добра    чесна   милосердна    ласкава                         

 

Хитра     хижа    підступна     улеслива   винахідлива

Продовжіть речення:

Котик і півник- позитивні персонажі твору, а лисичка - … (негативний персонаж)

- Чиї риси характеру уособлюють тварини – персонажі казки? (людей)

- Чого навчила ця казка?(бути слухняними, бути хорошими друзями)

6. Перегляд мультфільму «Котик  і півник»(слайд 10)

7. Співставлення тексту казки і мультфільму

- Які розбіжності в тексті казки і в мультфільмі ви побачили?

- Що більше сподобалось казка чи мультфільм? Чому?

- Що дає перегляд мультфільму після прочитання казки?

- Чи можна обмежитись тільки переглядом мультфільму, адже це набагато легше?

8.Виготовлення газети. Робота в групах.

Зараз ми всі разом створимо сторінку  газету. Об’єднайтесь в групи , оберіть синій конверт , виконайте завдання

1група  і  2 групи – заголовок

3 група  і 4 група – ілюстрації

5група і 6 група - тексти

  9.Презентація роботи груп

Сьогодні ми з вами на уроці створили мультимедійний продукт –сторінку газети. Чи однакові вийшли сторінки? Чому?

  10.Тестування

1. У якому з прислів’їв сказано про призначення українських народних казок?

а) Доброго тримайся, а злого цурайся.

б) Казка вчить, як на світі жить.

2.Казка «Котик і Півник»

а)народна

б)літературна

3.Головні герої казки

а)Лисичка,Півник, Котик

б)Лисичка, Журавель, Котик

4.На чому грав Котик?

а)на гітарі

б)на скрипці

5. Хто викрав Півника?

а)Вовк

б)Лисичка

6.Казка «Котик і Півник» вчить

а)бути вірними друзями

б)бути працьовитими

11.Самоперевірка. Самооцінка.(слайд11)

VІ.Підсумок уроку. Рефлексія

Діти, я дуже рада, щовсіви любите казки. Адже читаючиїх, ви стаєте          добрішими, мудрішими, сильнішими, милосерднішими. Недаремно кажуть: «Казка маленька, а розуму в ній багато». Сьогодні на уроці ви вчилися не тільки читати, давати характеристики героям, а й вчилися критично мислити.

Чи справдилися ваші очікування від уроку?

Відповідаємо закладинками. Якщо так – піднімаємо вгору, якщо ні – не піднімаємо.

- Урок був цікавим?

- Краще читати стали?

- На уроці працювали активно?

- Настрій гарний?

- Урок сподобався?

- Своєю роботою на уроці задоволені?

Працювали гарно ви усі.

Переконались наші гості,

Що в мене учні молодці!

Подаруйте нашим гостям на згадку про сьогоднішній урок свої закладинки.

VІІ.  Домашнє завдання

Написати чим сподобалась казка і чи порадили б ви її прочитати своїм друзям.(3-4 речення)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Цибульська Людмила Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
7 червня 2018
Переглядів
5151
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку