Тема: Кличе вересень до школи.
Мета: формувати навички правильного, свідомого, виразного читання, вчити читати діалог в особах, правильно інтонувати речення, різні за метою висловлювання; розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, образність мовлення; виховувати поважливе ставлення до школи.
Хід уроку
І.Організація учнів.
Ось дзвінок дав нам сигнал.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок читання починаймо.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд 2)
«У школі вчать жити. Навчають бачити прекрасне, любити людей, творити добро»
Василь Сухомлинський
ІІІ. Мовна розминка.
1.Відгадування загадки.(Слайд 3)
Дає здоров’я – спорт,
Вагу – солодкий торт,
Мед – працьовиті бджоли,
Знання глибокі (школа)
2.Розповідь вчителя.
Школа – це святиня і надія кожного народу. У школі навчають не тільки читати, писати, рахувати, а й мислити, пізнавати навколишній світ. У школі вчать жити. Навчають бачити прекрасне, любити людей, творити добро.
Всі діти України ходять до школи, багато з них потім закінчує коледжі або вступає до Вузів. Тому що ми розуміємо: кожній людині потрібні знання у повсякденному житті. Треба вміти читати, писати, рахувати. Сучасну людину оточує багато техніки не тільки на виробництві, але й у побуті. Потрібні знання, щоб розібратися у всьому різноманітті навколишнього світу.
Вчитися необхідно, щоб отримати гарні знання. Освічена людина відчуває себе впевнено, у неї багато друзів. У наш час, щоб отримати гарну роботу, необхідні глибокі і різносторонні знання, володіння іноземними мовами. Школа допомагає нам отримати основу знань, навчає культурі спілкування.
Вчитися буває важко, але треба зрозуміти, що це необхідно і цікаво!
3.Знайди і прочитай слова, які відрізняються лише однією буквою
ручка |
біль |
очі |
коса |
лис |
гра |
каша |
кобза |
місто |
коза |
тісто |
овочі |
граблі |
сіль |
лапа |
ручне |
оса |
козак |
міст |
лист |
IV. Робота над новим матеріалом.
1.Робота над віршем. Вадим Скомаровський «Дзвінок»
1.1. Відповіді на запитання.
1) Чому автор називає дзвінок вірним другом?
2) Із чим він порівнює шкільний дзвінок?
3) Які почуття викликає у вас мелодія шкільного дзвінка?
1.2. Вибіркове читання.
2.1. Відповіді на запитання.
1) З якого твору зображені герої?
2) Хто написав цей твір?
3)Чому двох Галочок називали сороками?
4) Яку обіцянку записали дівчатка?
5) Чи дотримались вони обіцянки?
6) Чи хотіли б ви подружитися з Галочками? Чому?
2.2. Вибіркове читання.
1) Про що розмовляли дівчатка на уроках.
2) Коли вчителька дала їм прізвисько сороки.
3) Суперечка двох Галочок.
Фразеологізми – це стійкі вислови. Вони збагачують наше мовлення, роблять його образним, красивим, багатим.
Вуха розвісити – слухати уважно, з цікавістю, з великим захопленням.
Як Пилип з конопель вистрибнути – недоречно, недоладно або невчасно сказати що-небудь чи виступити з чимось.
Наче якийсь ґедзь кусає його – хто-небудь дуже нервує, перебуває в неврівноваженому стані, проявляючи впертість.
Наче курка лапою – недбало, неохайно, неакуратно.
Прочитати від дошки до дошки – прочитати від початку до кінця.
Над книжками сидіти – вчитися.
Розливатися соловейком – довго і пишномовно висловлюватися.
Казав Наум: візьми на ум – вчитися ніколи не пізно.
5.Робота над твором. Українська народна казка «Мавпа та її діти»
5.1. Вчимося мудрості в народу. (Слайд 8)
Науку за плечима не носити.
Грамотний видющий і на все тямущий.
Учений водить, а невчений слідом бродить.
5.2. Мудрість казки. (Слайд 10)
Школярська наука спочатку така гірка, як на горісі лушпиння. Коли ж вивчитеся і здобудете собі хліб, тоді буде вам солодко. Як зерно з горіха.
5.3. Відповіді на запитання.
1) Яка пора року змальована в казці?
2) Чому горіхи здалися мавпиним дітям гіркими?
3) Коли діти переконалися, що їхня мати мудра?
4) Скільки дітей було у матері мавпи?
6.Робота над твором. Олександр Пархоменко «Норовиста ручка» (Слайд 11)
6.1.Відгадування загадки.
Виводить букви і слова
Ота цікава штучка.
В руці виблискує здаля
Нова гарненька (ручка)
6.2. Відповіді на запитання.
1) Поясніть назву твору.
2) Чи зуміє герой досягти успіхів у навчанні?
3) Чи потрапляли ви в подібну ситуацію?
4) Коли вам доводилося докладати зусилля?
6.3. Екскурсія в минуле. (Слайд 12)
1) Що ви знаєте про історію ручки?
2) Чому вона так називається?
V. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
1) Чому потрібно ходити до школи?
2) Яке значення школи в житті людини?
2. Вчимося мудрості в народу. (Слайд 13)
Пояснення значення прислів’їв .
Набувати знань однаково, що колодязь голкою копати.
Як не вчишся молодим, будеш сльози лить старим.
VІ. Домашнє завдання: розділ 3. Українські народні казки, с.42 – 62. (Слайд 14)