Урок позакласного читання.Нема кінця нашому життю ( за твором Уласа Самчука “ Марія”)

Про матеріал
Указом Президента України кожна остання субота листопада в нашій країні відзначається як День пам’яті жертвам голодомору. Своїми творами Улас Самчук заговорив про трагічну долю українського народу. Твір “Марія” був написаний 1932-1933 рр. “за гарячими слідами” подій, які в ньому зображені
Перегляд файлу

Тема.  Нема кінця нашому життю

            ( за твором Уласа Самчука “ Марія”)

Мета:

             - з’ясувати сюжетно-композиційні особливості, проблематику роману,

розглянути образ головної героїні, як втілення рис українського менталітету;

  • формувати вміння давати обґрунтовану оцінку змісту та деталям твору, розвивати і збагачувати емоційну сферу учнів, твердість переконань;
  • виховувати повагу до рідного народу та його історії, любов до рідної землі.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-спостереження

Обладнання: портрет Уласа Самчука, тексти твору, зображення Богородиці, завдання “ Продовжить  фразу”, питання гри “Кращий знавець твору”, аудіо запис “Реквієму” Моцарта, зображення калини.

 

Хід уроку:

 

І. Організація класу.

ІІ. Підготовка до сприймання матеріалу.

      Слово вчителя:

Кожна людина, як і все свідоме людство, живе в трьох вимірах: учора, сьогодні, завтра. Вчора – бездонна, невичерпна, криниця духу, мудрості, перемог і страждань. Кожен народ має свою історію. Сьогодні, коли ми заходились будувати на своїй землі свою домівку – державу, без своєї криниці не впоратися. Але з нашої історичної криниці належить вичерпати багато солоної води від горя і сліз. Багатостраждальна історія нашого народу

( увага на зображення калини, що перетята чорною стрічкою).

Ми не повинні забувати чорних сторінок своєї історії. Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Саме сторінки такої книги ми перегорнемо на сьогоднішньому уроці.

Учениця ( під звуки “ Реквієму”) читає вірш:

 Пекельні цифри та слова

І серце б’ють неначе молот.

Немов прокляття, ожива

Рік тридцять третій…

Голод…Голод…

Згадайте усе те, щоб воздать

Близьким і дальнім людоморам.

…Хоч радість легше пам'ятать,

 Та треба пам'ятать і горе.

Учениця й учень читають молитву Катерини Мотрич за убієних голодом 1932-1933 років:

Сину Божий! Ісусе Христе! Порятуй від голодної смерті народ мій, у якого дика сарана забрала все до зернини.

Богородице! Матір наша небесна! Куди ж ви всі відійшли? Чи ж не бачите криниці, повної українських сліз? Чи ж не бачите, що не Україна вже, а велетенська могила? Господи, страждання, муки й горе мого народу до всевишньої скорботи зарахуй, і біди й погибель від землі й народу сущого відведи! Амінь.

                              ( запалюють свічки)

Вчитель: Указом Президента України кожна остання субота листопада в нашій країні відзначається як День пам’яті жертвам голодомору.

                               ( хвилина мовчання)

 

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку:

Вчитель: Не сьогодні сказано: час народжуватися і час помирати, час руйнувати і час будувати, час розкидати каміння і час збирати його, час мовчати і час говорити. Час – говорити. Своїми творами Улас Самчук заговорив про трагічну долю українського народу. Твір “Марія” був написаний 1932-1933 рр. “за гарячими слідами” подій, які в ньому зображені

 

                                 ( інсценізація епізоду з твору “Марія”)

КОРНІЙ. Чого ти така?

МАРІЯ. Прийшла до неї, а вона на постелі лежить. Гукаю. Не чує. Кличу. Нарешті розплющила очі й так засміялась, так, знаєш, страшно засміялась. А де, питаю, мале? А вона нічого не розуміє. Яке, каже, мале? А Христя ж де? Засміялася знов: “Нема. Нема вже її…”

КОРНІЙ. Як нема? Як же так можна?

МАРІЯ. Вона задушила його… Задушила… Дитя мучилося – вона задушила. Дика. Не хоче вона вже їсти, лається і сміється.

 

Вчитель: На сьогоднішньому уроці спробуємо розібратися в особливостях цього твору, постежимо долю головної героїні як частину долі всієї країни.

                                  ( увага на очікувані результати)

 

IV. Актуалізація знань.

  1. Бесіда:
  • Що означає ім’я Марія?  ( з євр.- “піднесена”, у східних слов’ян символізує матір, покровительку, заступницю)
  • Чому У.Самчук дав таку назву твору?
  •  Чи правильне твердження, що “Марія” – перший твір про голодомор? Чи проблема голодомору в романі головна?
  • Назвіть частини роману.
  1. Для перевірки Д/З проведемо гру “ Кращий знавець тексту” ( див. додаток 1)

               ( за кожну правильну відповідь учні одержують фішку)

 

V. Засвоєння знань.

1. Мозковий штурм “Карусель”

Учні в групах заповнюють опорні схеми, передаючи їх по колу, потім схеми вивішуються на дошку, робляться висновки. Висновки записуються в зошити.

Робота в групах:

1 питання – “ Доведіть, що твір ”Марія” – роман”.

2 питання – “ Композиційна своєрідність твору”.

3 питання – “ Проблематика твору”.

4 питання – “ Риси українського менталітету”.

 

  1. Творчо-пошукова робота.
  1. Які етапи проходить на своєму життєвому шляху Марія? До якого висновку спонукає назва І розділу?

    (Народження – сирітство – розквіт у праці й материнстві – похорон 3 дітей - спроба  повернути долю – шлях до нової сім’ї)

Висновок: Це шлях, який гуртує героїню для життя і готує її до спасіння своєї й інших душ, як це сталося з Дівою Марією. ( зачитати уривок по черницю)

    Марія таким чином народилася не тільки фізично, а й духовно.

  1. Чи можна вважати героїню роману пересічною українською жінкою? Доведіть.
  2. Чи можна вважати ІІ частину книгою про Марію-Спасительку? Доведіть за допомогою тексту.

( рятує Корнія, Гната, дає отямитися Максимові)

Висновок: Марія – не просто жінка, дружина, мати, а й основа духовного життя суспільства.

  1. Зачитайте кінцівку ІІ частини. Чому ІІІ частина має таку назву?

( йде безлад, порушено звичайний лад життя, все зводиться до жадання хліба. Хліб стає не тільки символом життя, а й самим життям)

  1. У ІІІ частині У.Самчук змальовує ціле покоління людей, яке не підпорядковується віковим традиціям. І Марія була матір’ю одного з представників цього покоління – Максима. Що ви можете сказати про цього героя?

Висновок: Заперечуючи працю, зневажаючи батьків, насміхаючись над народними традиціями, такі люди , як Максим, приречені на руйнування себе й суспільства.

  1. Учитель читає уривок від слів” Гафійка відчинила…” до кінця розділу.
  2.  Виконання завдання “Продовжити речення”  ( див. додаток 2)

 

VI. Підсумки уроку.

  1. Назвіть риси, притаманні Марії.
  2. Порівняйте з рисами українського менталітету ( дивись опорну схему). Зробіть висновок ( Марія – втілення рис українського менталітету)
  3. Чи виконали завдання уроку?
  4. Прочитайте текст від слів “Западав вечір” до слів “Сонце обливало ліжко, Гната  і Марію”. Зробіть висновок про настрій, мотив цього уривку.

                                  ( увага на назву уроку)

 

VII. Оцінювання і самооцінювання.   ( див додаток 3)

VIII. Д/З. 1. Виписати цитати до образу Марії.

                  2. Письмова творча робота ” Нема кінця нашому життю”

                                                                                                                          Додаток 1

    

                                    ГРА “ КРАЩИЙ ЗНАВЕЦЬ ТВОРУ”

 

  1. Скільки дітей народила Марія?        ( 7)
  2. Хто уві сні побачив майбутнє Маріїних дітей ?     ( Гнат)
  3. Як звали Маріїну матір ?     ( Оксана)
  4. Яке слово найчастіше повторює Гнат?         (“Ет”)
  5. На яке свято згоріла Маріїна хата?          ( Великдень)
  6. Хто улюблений письменник Лавріна?     ( А Кащенко)
  7. Ким сказано слова:” Нема кінця нашому життю”?  (Гнат)
  8. Скільки прожила Марія ?     ( 71 рік 11 місяців, 26 258 днів)
  9. Яку смерть селяни вважають найстрашнішою?  ( смерть від голоду)

 

 

                                                                                                           Додаток 2

 

                 ЗАВДАННЯ  ”ПРОДОВЖИТИ РЕЧЕННЯ”

 

  1. Для неї спів – це особливий стан душі, в якому розкривається…
  2. Палкі й щирі її сльози. Але плаче вона не від того, що сирота, а тому…
  3. Головна її школа й університет – …
  4. Маріїна праця – не лише її самовияв, її творчість, а й …
  5. Марія гнулася перед Корнієм лозою. Кпини, стусани, лайки терпіла, бо вона таким чином спокутувала…
  6. Допомогли Марії стати на ноги, принесли їй гідність і справжню родину – …

 

 

                                                                                                          Додаток 3

 

                             ЛИСТ САМООЦІНЮВАННЯ

 

ДАТА                                                                ПРІЗВИЩЕ

 

1.Я знаю зміст роману У.Самчука “Марія”        ( 1 бал)_____________

2. Можу визначити:

    - характерні особливості роману                      ( 1 бал)_____________

    - жанрову своєрідність                                       ( 1 бал)_____________

    - проблематику твору                                         ( 1 бал)_____________

3. Даю правильні відповіді на тестові питання   ( 6 балів)____________

4. Відповідаю на додаткові питання                                  _____________

 

                                                                        Всього балів_____________

 

doc
Додано
23 листопада 2021
Переглядів
869
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку