Тема: Позакласне читання. Стрітення. Читання казки «Як біла Зима Весну красну зустрічала». В.Сухомлинський. Весняний вітер.
Мета: ознайомити зі значенням народного свята Стрітення; розвивати навички виразного, правильного і свідомого читання; виховувати інтерес до народних звичаїв та обрядів
Обладнання: презентація до уроку, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І . Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться, всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок, починаємо урок.
-
А щоб урок пройшов вдало, на уроці будьте:
(Слайд1)
-
Уважні
-
Розумні
-
Організовані
-
Кмітливі
ІІ . Актуалізація знань
В. Сухомлинський говорив:
(Слайд2)
Читання – це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе.
-
Ось до одного з віконець ми сьогодні і заглянемо. А віконце наше – це позакласне читання, присвячене одній цікавій темі. Цю тему об’єднують наші мовні вправи. Читаймо і думаймо, що спільного в цих вправах, яка тема їх об’єднує, тоді і відгадаєте про що буде наш урок.
ІІІ. Мовні вправи
-
Робота із скоромовкою. (Слайд3)
Біла ковдра землю вкрила, а озера – біла крига.
-
Щоб речення зрозуміти, слова треба розділити. (Слайд4)
Лютийзимувидуває,аберезеньмостиламає.
Лютневийснігвесноюпахне.
Яклютийнелютуй,анавеснубрівнехмур.
-
Робота над виразністю читання.
Читають хлопчики: (Слайд5)
Зимонько, голубонько, в білім кожушку.
Любимо ми бігати по твоїм сніжку.
Читають дівчатка: (Слайд6)
Всім рум’яниш личенька ти о цій порі.
І ладнаєш ковзанки в нашому дворі.
-
Цей вірш написала наша землячка, поетеса, пам’ятник якій є в нашому місті. Хто вона?
-
Читання з різним наголосом.
-
Прочитати з наголосом на першому слові, потім на другому, на третьому.
(Слайд7)
До завірюхи треба кожуха.
-
А тепер прочитайте з питальною інтонацією: До завірюхи треба кожуха?
-
То ж яка пора року об’єднувала прочитане вами? (Зима)
IV. Оголошення теми і мети уроку.
-
Щоб краще знати закони природи, бачити і помічати її красу ми читатимемо про цю пору року. Зима у нас буде літературним персонажем, але прийде вона до нас не сама, а в парі. Але з ким?
Відгадайте ребус. (Слайд8)
Зима і Весна
Проблемне запитання:
-
А чи може одночасно до нас завітати Зима і Весна? Зараз ми і вияснимо, прочитавши українську народну казку «Як біла Зима Весну красну зустрічала.
V. Засвоєння нових знань.
1) Словникова робота. (Слайд9)
Клуня – будівля для зберігання сіна і снопів.
Комора – будівля для зберігання зерна.
Шати – пишне, розкішне вбрання.
Стрітення – в народній уяві зустріч Зими з Весною.
2) Читання важких слів.
Втомлена, змарніла, вдягнена, спорожнила, поступитися, пануватиме.
3) Читання вчителем початку.
4) Читання дітьми (продовження) фронтально.
5) Перевірка первинного сприйняття твору.
- Хто дійові особи твору?
- Який жанр цього твору? Чому?
6) Повторне читання твору (напівголосно) із запитанням:
- Якими зображено Весну І Зиму?
7) Вибіркове читання.
1. Прочитати опис Зими.
2. Прочитати опис Весни.
8) Розповідь учителя про уявлення українців Зими і Весни.
(Слайди10, 11,)
-
В українській міфології Зима – це стара бабуся, а весна – молода дівчина. У лютому кожух на бабі Зимі полатаний, чоботи подерті, а з-під дірявої хустини стирчить сиве волосся.
А Весна – це гарна дівчина. Коли весна вступає у свої права, то у неї на голові з’являється віночок з квітів. Зазвичай вона приходить у супроводі пташок. А чому?
9) Читання в особах. Прочитати розмову Зими з Весною.
-
То хто ж переміг?
-
А що у них було?
Підтвердіть словами з тексту.
VI. Осмислення і закріплення знань.
8) Слухання пісні «Стрітення»
-
Як проходила боротьба між Весною і Зимою?
Відео
9) Розповідь про свято Стрітення.
(Слайди12,13,14)
-
Українці символічно вважали, що Весна і Зима зустрічаються саме 15 лютого. Тому в народі свято назвали Стрітення. Але це свято запроваджено на честь однієї події, коли Божа мати принесла маленького Ісуса до храму. Це було на 40 день після його народження.
-
Виступ учнів про обряди.
-
У цей день у церквах святять воду і громничні свічки. Їх ставили перед образами, щоб вберегти людей і худобу від грому.
-
Стрітенською водою лікували хворих, кропили і напували худобу. Нею благословляли синів на службу і будь-кого, хто вирушав у далеку подорож.
-
Господар чи господиня запалювали свічку і обходили з нею свій дім. Заходили у кожну кімнату. Зберігали її рік на видному місці. А коли була буря чи блискавка, запалювали свічку, бо вважали, що вона вбереже дім від біди.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-
Перевірка самостійного опрацювання казок В. Сухомлинського «Весняний вітер» і «Ласкавий вітер і холодний вітрюга».
-
Короткий переказ оповідань.
-
Гра «Так чи ні».
-
Клен цілу зиму спав. (Так)
-
Крізь сон він відчув завивання вітру. (Ні)
-
Одного зимового ранку він прокинувся. (Ні)
-
До нього прилинув теплий весняний вітер. (Так)
-
Вітер сповістив, що весна наближається. (Так)
-
Вітер сказав, що лелеки на крилах весну принесли. (Ні)
-
Ластівки на крилах несуть барвисті квіти. (Ні)
-
Зазеленіли бруньки у клена. (Так)
-
Групова робота
Відновити послідовність подій у казках.
Ласкавий вітер
-
Клен цілу зиму спав.
-
Прокинувся клен від теплого весняного вітру.
-
Ластівки на крилах весну несуть.
-
Клен розправив плечі, зазеленіли у нього бруньки.
Ласкавий вітер і холодний вітрюга.
-
У яру спали два вітри.
-
Білі сніги вкрили поле.
-
Прокинувся холодний Вітрюга.
-
Піднялося сонечко вище над землею.
-
Прокинувся ласкавий Вітер і вийшов з лісу.
-
Виконання пісні «Веснянка» на слова Катерини Перелісної.(Слайд 15)
-
Підсумок уроку. (Слайд 16)
Читання заклички: Пташок викликаю із теплого краю. Летіть, соловейки, на нашу земельку. Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки.
Слайд 17 Дібрати риму: Зима прийшла – сніг … (принесла). Весна прийде – сніг … (зійде)
Вітер прилине – тепло … (приплине). Сонечко сяє – діток … (вітає).