Урок позакласного читання та образотворчого мистецтва «Чари осені»

Про матеріал

Інтегрований урок позакласного читання та образотворчого мистецтва

«Чари осені»

Мета: вчити дітей бачити красу природи, удосконалювати вміння зв`язно і

послідовно викладати власні думки, виразно читати поетичні твори;

збагачувати словниковий запас; розвивати естетичні смаки, відчуття

кольору, розвивати спостережливість; виховувати любов до природи,

рідного слова.

Обладнання: репродукція картин І. Левітана «Золота осінь», Йосипа

Бокшкая «Сухий потік»;

уривок з твору Шопена «Осінній вальс»;

презентація до уроку;

картки з завданнями;

прислів`я для роботи в групах.

Хід уроку

І Організаційний момент

Дзвоник нам сигнал подав

Працювати час настав

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилась марно.

ІІ Мотивація навчальної діяльності

1. Вправа «Передбачення»

Закрийте оченята і сядьте зручно. Будьте уважні, прислухайтесь тихенько (слухання звуків природи: шурхіт листя,дощ, журавлиний крик)

-Що за звуки ви почули?

-Якої пори року ми часто чуємо такі звуки?

ІІІ Оголошення теми і мети уроку

Як ви вже здогадалися сьогодні на уроці ми будемо говорити про осінь

От і ми спробуєм сьогодні з вами осягнути, зрозуміти і відчути красу осені. А допоможуть нам в цьому поети, музиканти і художники.

1. Створення павутинки «Осінь»

- Які асоціації виникають у вас при слові осінь. Давайте створимо павутинку «Осінь»

- Візьміть дарунок осені і скажіть своє слово. Спробуйте пояснити чому ви саме так думаєте.

Щедра Дощова Золота

Урожайна

ОСІНЬ чарівна

Пізня Рання Різнобарвна

ІV Робота над темою уроку

1. Ознайомлення з легендою

За народними переказами осінь - дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю Сонце сказало їй: "Забирай все моє багатство, я віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою і люди будуть любить тебе".

2. Бесіда

- Чи виконує осінь наказ Сонця?

- Коли за календарем приходить осінь?

- А яка буває осінь?

- Тож тавайте рушати в путь осінніми стежинками.

- Перша наша стежинка «Поетична»

3. «Поетична » стежинка

- У нас працювала група поетичних дослідників . Послухаємо, що вони нам розкажуть про осінь.

(Декламування віршів (Додаток) )

- Про які ознаки осені згадується у віршах?

- Як ви розумієте вислів «осінь догорає», «ліс горить».

- Чому зажурилась квітка?

- Що означає вислів «зажурилась квітка»?

4. «Загадкова» стежинка

- Ступаємо на другу стежинку.

- Ви так добре читали вірші і відповідали на запитання, що до нас завітали гості. Зустрічаємо.

Осінь. Добрий день вам любі діти. Мені так приємно,що ви багато знаєте про мене, тому я вирішила зайти до вас на хвилинку. Та ви знаїте, що я ніколи не ходжу сама. Зі мною завжди подорожують супутники. Спробуйте відгадати хто вони.

(Виходять діти і читають загадки-вірші про місяці (Додаток))

Осінь. Чи здогадались ви хто зі мною прийшов?

А які слова допомогли розгадати вам загадки?

Молодці! А тепер мені час поспішати, бо ще багато роботи в мене у садах, парках і лісах. До побачення.

5. «Музична» стежинка

- А ми ідем далі. Крокуємо музичною стежинкою.

- Якими засобами музиканти зображують осінь?

- Зараз ми з вами послухаємо музичний твір польського композитора Шопена «Осінь». Сядьте зручно і слухайте уважно.

- Які картини виникли в вашій уяві при слуханні мелодії?

- Які почуття викликала ця музика?

- Яку осінь на вашу думку змалював Шопен?

Фізкультхвилинка «Осінній дощ»

Восени ідуть дощі

Спочатку починає дути вітер (труть долоньку об долоньку)

Потім починають падати перші стежинки (клацання пальцями)

Починається сильний дощ (хлопання долонями по стегнах)

Іноді восени гримить грім (хлопок долонями)

Потім дощ вщухає (клацання пальцями)

Чути останній подих вітру(тертя долоні об долоню)

Дощ закінчився

5. «Художня » стежинка

- Ну а ми переходимо до наступної стежинки «Художньої».

- Якими засобами художники зображують осінь.

- Давайте розгленемо дві картини.

(Репродукції картин І. Левітана «Золота осінь», Йосипа Бокшая «Сухий потік»)

-Що зображено на обох картинах?

-Які кольори переважають на них? Як ви думаєте, чому саме такі?

-Яких кольорів теплих чи холодних більше на першій картині? А яких на другій?

-Яка погода на першій картині? Яка на другій?

-Яке небо?

-Який період осені зображений на першій картині? Який на другій? Доведіть свою думку.

-Який настрій викликає перша картина? А друга?

-Робота в групах

А тепер трошки позмагаємось

Дівчатка продовжують речення «Осінь весела, тому що ... »

Хлопчики продовжують речення «Осінь сумна, тому що ... »

6. «Творча» стежина. Робота в парі

- А тепер ми з вами спробуєм самі стати творцями поетами і створити віршик.

- Попрацюйте в парі і доберіть риму.

Осінь, осінь. Лист жовтіє

З неба часом дощик (сіє).

Червонясте, золотисте

Опадає з клена (листя).

Діти ті листки збирають,

У книжки їх (закладають).

Ходить (осінь) по покосах,

В золото фарбує ліс.

І горять шовкові (коси)

У зажурених (беріз)

Пада, в`яне (лист) багряний,

Золотиться сіножать.

Клен в сорочці (вишиваній)

Вийшов літо (проважать).

7. Робота в групі

- Здавна наш народ помічав змінив природі. І мудрим словом про це говорив. Адже був період у українців, коли новий рік зустрічали 1 вересня.саме з цього моменту починались осінні роботи – підготовка до зими.

Попрацюємо в групах і зберемо розсипаночку народних прислів`їв про осінь.

Осінь іде, а за собою дощі веде.

Листопадовий день, що заячий хвіст.

Весна красна квітами, а осінь — плодами.

(Діти збирають розрізані прислів`я і пояснюють)

V Малювання пейзажу

1. Пояснення вчителя

Ми з вами з`ясували, що осінь буває різною. Яскраві барви приносить вона в парки, сади, ліси,городи. В усю природу.

Тепер спробуємо самостійно намалювати осінній пейзаж в техніці «монотипії»

— Давайте розкладемо 3-4 різні листочки на старій газеті поруч з вибраним кольоровим аркушем так, ніби вони впали на землю, асфальт, воду, або, кружляючи, танцюють у повітрі. Тепер візьмемо пензлика, вмокнемойого у жовту фарбу та зафарбуємо зворотню поверхню першого осіннього листочка.

Далі обережно візьмемо за ніжку-хвостик той листочок, покладемо зафарбованим боком на свій аркуш паперу. Зверху прикриємо клаптиком газети та погладимо долонькою декілька разів. І що ж там у нас під газетою вийшло? Зніміть її — і побачите диво: листочок, відчувши вашу любов, залишив вам на довгу пам'ятьсвоє фото — жовтенький відбиток, точнісінько схожий на нього самого.

Тепер беріть інші листочки, фарбуйте їх у теплі осінні кольори червоною, оранжевою, коричневою фарбами і також друкуйте на своєму кольоровому папері. Робіть усе не поспішаючи, охайно, бережно, з любов'ю та ніжністю ставлячись до осінніх листочків, що перетворилися у ваших руках на пензлики.

2. Самостійна робота учнів

3. Виставка робіт

VІІ Домашнє завдання

Осінь залишила вам завдання до наступного уроку позакласного читання на своїх подарунках (квіти з завданнями написаними на них).

VІ Підсумок уроку

Ми сьогодні говорили про осінь, слухали поезії, милувалися осінніми пейзажами, слухали музику.

Осінь кинула вам на парти листочки. Спробуйте розказати що вам найбільше запам`яталося і разом прикрасимо дерево знань різнобарвними листочками.

Ось і дзвоник пролунав

Відпочивати час настав.

Додаток 1

Осінь така красива

Осінь така красива,
Лагідна і привітна.
Он павутинка сива,
Квітка остання квітне,

Листя летить, кружляє,
Сонечко щиро гріє.
Золотом ліс аж сяє,
Небо вгорі синіє...

Але не лине пісня,
Жаль, бо пташок немає.
Туга сердечко тисне,
Осінь вже догорає...

Надія Красоткіна

Пізня осінь

Зірвався вітер, листя розкидає
І по землі розмашисто жене.
На небо чорна хмара насуває,
Ось дощ осінній затяжний сипне.
Все буде мокнути і мерзнути довкола.
І золото осіннє пропаде.
Та й так земля вже зовсім-зовсім гола —
Ні квіточки ніякої ніде.
І будуть сірі фарби переважно.
Одного кольору земля і небеса.
І вітер завиватиме протяжно,
Відійде в спогад осені краса.

Надія Красоткіна

Зажурилась квітка

Небеса прозорі,
Як глибінь ріки.
Падають, як зорі,
З явора листки.
А над полем нитка
Дзвонить як струна,
Зажурилась квітка —
Чує сніг вона.

Павличко Дмитро

ЖОВТЕНЬ

Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком
Стала наче молода.
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта…

Н. Приходько

Дощова осінь

Водить осінь хороводи,
Під мелодію дощів
На прогулянку виходять
Парасолі і плащі.
Там розмову парасолі
Із плащами завели:
«Ах, як довго у неволі,
У темниці ми були.
Та вернулися тумани, задощило в небесах, —
І ми знову у пошані,
Знов нас носять на руках…»
І прийшли тоді до згоди парасолі і плащі,
Що найбільша насолода —
Це коли ідуть дощі.

Анатолій Качан

ДАРИ ОСЕНІ

Восени врожай збирають
На городах і в садках.
Груші, яблука звисають
На тонесеньких гілках.

В лісі білочка руденька
Під пеньком знайшла грибок.
Ухопила — та хутенько
Заховала в теремок.

Г. Шевчук

Додаток 2

Вересень

Звожу я до вас в комори

Кавуни і помідори

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив

Йду по гаю, де гриби

Виростають щодоби.

В кожного іскриться піт-

Всім даю я сто робіт.

Жовтень

Я ходжу по всіх садах

Із торбиною в руках

-А чому? – Спитаєш ти.

-Бо розношу всім листи

Та листи ті не прості

Всі червоні, золоті.

Одягаю всі дерева

У яскраві кольори.

Листопад

Ну а я, як вранці встану

Пустувати починаю.

Листяними килимами

Всі стежини устеляю.

І жену я всіх птахів

Вже до теплих берегів.

Перегляд файлу

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок позакласного читання

та образотворчого мистецтва

«Чари осені»

3 – Б клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           Підготувала вчитель початкових

                                                                           класів  Середино – Будської

                                                                           ЗОШ І – ІІІ ст. № 1

                                                                                   Харченко О.В.

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок позакласного читання та образотворчого мистецтва

«Чари осені»

Мета: вчити дітей бачити красу природи, удосконалювати вміння зв`язно і

            послідовно викладати власні думки, виразно читати поетичні твори;    

            збагачувати словниковий запас; розвивати естетичні смаки, відчуття  

            кольору, розвивати спостережливість; виховувати любов до природи,   

            рідного слова.

Обладнання: репродукція картин І. Левітана «Золота осінь», Йосипа     

                         Бокшкая  «Сухий потік»;

                         уривок з твору Шопена «Осінній вальс»;

                         презентація до уроку;

                         картки з завданнями;

                         прислів`я для роботи в групах.

Хід уроку

І Організаційний момент

Дзвоник нам сигнал подав

Працювати час настав

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилась марно.

ІІ Мотивація навчальної діяльності

    1. Вправа «Передбачення»

Закрийте оченята і сядьте зручно. Будьте уважні, прислухайтесь тихенько (слухання звуків природи: шурхіт листя,дощ, журавлиний крик)

  • Що за звуки ви почули?
  • Якої пори року ми часто чуємо такі звуки?

ІІІ Оголошення теми і мети уроку

Як ви вже здогадалися сьогодні на уроці ми будемо говорити про осінь

 От і ми спробуєм сьогодні з вами осягнути, зрозуміти і відчути красу осені. А допоможуть нам в цьому поети, музиканти і художники.

     1. Створення павутинки «Осінь»

- Які асоціації виникають у вас при слові осінь. Давайте створимо павутинку «Осінь»

- Візьміть дарунок осені і скажіть своє слово. Спробуйте пояснити чому ви саме так думаєте.

                                     Щедра            Дощова         Золота

 

                  Урожайна               

                                         ОСІНЬ                             чарівна

                                  Пізня          Рання                  Різнобарвна

ІV Робота над темою уроку

      1. Ознайомлення з легендою

За народними переказами осінь - дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю Сонце сказало їй: "Забирай все моє багатство, я віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою і люди будуть любить тебе".

      2. Бесіда

- Чи виконує осінь наказ Сонця?

- Коли  за календарем приходить осінь?

- А яка буває осінь?

- Тож тавайте рушати в путь осінніми стежинками.

- Перша наша стежинка «Поетична»

     3. «Поетична » стежинка

- У нас працювала група поетичних дослідників . Послухаємо, що вони нам розкажуть про осінь.

(Декламування віршів (Додаток) )

- Про які ознаки осені згадується у віршах?

- Як ви розумієте вислів «осінь догорає», «ліс горить».

- Чому зажурилась квітка?

- Що означає вислів «зажурилась квітка»?

    4. «Загадкова» стежинка

- Ступаємо на другу стежинку.

- Ви так добре читали вірші і відповідали на запитання, що до нас завітали гості. Зустрічаємо.

Осінь. Добрий день вам любі діти. Мені так приємно,що ви багато знаєте про мене, тому я вирішила зайти до вас на хвилинку. Та ви знаїте, що я ніколи не ходжу сама. Зі мною завжди подорожують супутники. Спробуйте відгадати хто вони.

(Виходять діти і читають загадки-вірші про місяці (Додаток))

 

Осінь. Чи здогадались ви хто зі мною прийшов?

    А які слова допомогли розгадати вам загадки?

    Молодці! А тепер мені час поспішати, бо ще багато роботи в мене у садах, парках і лісах. До побачення.

5. «Музична» стежинка

- А ми ідем далі. Крокуємо музичною стежинкою.

- Якими засобами музиканти зображують осінь?

- Зараз ми з вами послухаємо музичний твір польського композитора Шопена «Осінь». Сядьте зручно і слухайте уважно.

- Які картини виникли в вашій уяві при слуханні мелодії?

- Які почуття викликала ця музика?

- Яку осінь на вашу думку змалював Шопен?

Фізкультхвилинка «Осінній дощ»

Восени ідуть дощі

Спочатку починає дути вітер (труть долоньку об долоньку)

Потім починають падати перші стежинки (клацання пальцями)

Починається сильний дощ (хлопання долонями по стегнах)

Іноді восени гримить грім (хлопок долонями)

Потім дощ вщухає (клацання пальцями)

Чути останній подих вітру(тертя долоні об долоню)

Дощ закінчився

5. «Художня » стежинка

- Ну а ми переходимо до наступної стежинки «Художньої».

- Якими засобами художники зображують осінь.

- Давайте розгленемо дві картини.

(Репродукції картин І. Левітана «Золота осінь», Йосипа Бокшая «Сухий потік»)

  • Що зображено на обох картинах?
  • Які кольори переважають на них? Як ви думаєте, чому саме такі?
  • Яких кольорів теплих чи холодних більше на першій картині? А яких на другій?
  • Яка погода на першій картині? Яка на другій?
  • Яке небо?
  • Який період осені зображений на першій картині? Який на другій? Доведіть свою думку.
  • Який настрій викликає перша картина? А друга?
  • Робота в групах

А тепер трошки позмагаємось

Дівчатка продовжують речення «Осінь весела, тому що ... »

Хлопчики продовжують речення «Осінь сумна, тому що ... »

 

6. «Творча» стежина. Робота в парі

- А тепер ми з вами спробуєм самі стати творцями  поетами і створити віршик.

- Попрацюйте в парі і доберіть риму.

Осінь, осінь. Лист жовтіє

З неба часом дощик (сіє).

Червонясте, золотисте

Опадає з клена (листя).

Діти ті листки збирають,

У книжки їх (закладають).

 

Ходить (осінь) по покосах,

В золото фарбує ліс.

І горять шовкові (коси)

У зажурених (беріз)

Пада, в`яне (лист) багряний,

Золотиться сіножать.

Клен в сорочці (вишиваній)

Вийшов літо (проважать).

7. Робота в групі

- Здавна наш народ помічав змінив природі. І мудрим словом про це говорив. Адже був період у українців, коли новий рік зустрічали 1 вересня.саме з цього моменту починались осінні роботи – підготовка до зими.

Попрацюємо в групах і зберемо розсипаночку народних прислів`їв про осінь.

Осінь іде, а за собою дощі веде.

Листопадовий день, що заячий хвіст.

Весна красна квітами, а осінь — плодами.

(Діти збирають розрізані прислів`я і пояснюють)

V Малювання пейзажу

    1. Пояснення вчителя

 Ми з вами з`ясували, що осінь буває різною. Яскраві барви приносить вона в парки, сади, ліси,городи. В усю природу.

Тепер спробуємо самостійно намалювати осінній пейзаж в техніці «монотипії»

— Давайте розкладемо 3-4 різні листочки на старій газеті поруч з вибраним кольоровим аркушем так, ніби вони впали на землю, асфальт, воду, або, кружляючи, танцюють у повітрі. Тепер візьмемо пензлика, вмокнемойого у жовту фарбу та зафарбуємо зворотню поверхню першого осіннього листочка.

Далі обережно візьмемо за ніжку-хвостик той листочок, покладемо зафарбованим боком на свій аркуш паперу. Зверху прикриємо клаптиком газети та погладимо долонькою декілька разів. І що ж там у нас під газетою вийшло? Зніміть її — і побачите диво: листочок, відчувши вашу любов, залишив вам на довгу пам'ятьсвоє фото — жовтенький відбиток, точнісінько схожий на нього самого.

Тепер беріть інші листочки, фарбуйте їх у теплі осінні кольори червоною, оранжевою, коричневою фарбами і також друкуйте на своєму кольоровому папері. Робіть усе не поспішаючи, охайно, бережно, з любов'ю та ніжністю ставлячись до осінніх листочків, що перетворилися у ваших руках на пензлики.

2. Самостійна робота учнів

3. Виставка робіт

VІІ Домашнє завдання

Осінь залишила вам завдання до наступного уроку позакласного читання на своїх подарунках (квіти з завданнями написаними на них).

VІ Підсумок уроку

Ми сьогодні говорили про осінь, слухали поезії, милувалися осінніми пейзажами, слухали музику.

Осінь кинула вам на парти листочки. Спробуйте розказати що вам найбільше запам`яталося і разом прикрасимо дерево знань різнобарвними листочками.

Ось і дзвоник пролунав

Відпочивати час настав.

 

 

 

Додаток 1                     

    Осінь така красива

Осінь така красива,
Лагідна і привітна.
Он павутинка сива,
Квітка остання квітне,

Листя летить, кружляє,
Сонечко щиро гріє.
Золотом ліс аж сяє,
Небо вгорі синіє...

Але не лине пісня,
Жаль, бо пташок немає.
Туга сердечко тисне,
Осінь вже догорає...

Надія Красоткіна

 

Пізня осінь

Зірвався вітер, листя розкидає
І по землі розмашисто жене.
На небо чорна хмара насуває,
Ось дощ осінній затяжний сипне.
Все буде мокнути і мерзнути довкола.
І золото осіннє пропаде.
Та й так земля вже зовсім-зовсім гола —
Ні квіточки ніякої ніде.
І будуть сірі фарби переважно.
Одного кольору земля і небеса.
І вітер завиватиме протяжно,
Відійде в спогад осені краса.

Надія Красоткіна

 

 

Зажурилась квітка 

Небеса прозорі,
Як глибінь ріки.
Падають, як зорі,
З явора листки.
А над полем нитка
Дзвонить як струна,
Зажурилась квітка —
Чує сніг вона.

Павличко Дмитро

 

ЖОВТЕНЬ 

Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком
Стала наче молода.
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта…

Н. Приходько

 

Дощова осінь 

Водить осінь хороводи,
Під мелодію дощів
На прогулянку виходять
Парасолі і плащі.
Там розмову парасолі
Із плащами завели:
«Ах, як довго у неволі,
У темниці ми були.
Та вернулися тумани, задощило в небесах, —
І ми знову у пошані,
Знов нас носять на руках…»
І прийшли тоді до згоди парасолі і плащі,
Що найбільша насолода —
Це коли ідуть дощі.

Анатолій Качан

ДАРИ  ОСЕНІ 

Восени врожай збирають
На городах і в садках.
Груші, яблука звисають
На тонесеньких гілках.

В лісі білочка руденька
Під пеньком знайшла грибок.
Ухопила — та хутенько
Заховала в теремок.

Г. Шевчук
 

Додаток 2

Вересень

Звожу я до вас в комори

Кавуни і помідори

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив

Йду по гаю, де гриби

Виростають щодоби.

В кожного іскриться піт-

Всім даю я сто робіт.

 

Жовтень

Я ходжу по всіх садах

Із торбиною в руках

  • А чому? – Спитаєш ти.
  • Бо розношу всім листи

Та листи ті не прості

Всі червоні, золоті.

Одягаю всі дерева

У яскраві кольори.

 

 

Листопад

Ну а я, як вранці встану

Пустувати починаю.

Листяними килимами

Всі стежини устеляю.

І жену я всіх птахів

Вже до теплих берегів.

 

Завантаження...
doc
Додав(-ла)
Харченко Ольга
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
1154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку