Тема уроку. Книга – маленьке віконце, а через нього увесь світ видно.
(Заочна подорож до Країни Читляндії).
Мета уроку. Ознайомити учнів з різноманітністю дитячої літератури, з історією виникнення книг; розвивати логічне мислення, вміння формувати оцінні судження, збагачувати мовлення дітей образними словами і висловами, виховувати любов і шанобливе ставлення до книги.
Обладнання. Виставка книжок, «Наказ книжки», прислів`я, загадки, малюнки корабля, тематичних островів, скриньки із завданнями.
Хід уроку
І. Привітання.
Вітаєм гостей ми приємних і щирих,
які завітали до нас на читання.
Бажаємо жити в здоров`ї і мирі.
Усім зичим щастя, достатку, кохання.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку..
- Сьогодні ми з вами , діти, вирушимо у незвичайну подорож до країни Читляндії. Помандруємо на великому красивому кораблі під назвою «Читайлик». Попереду нас чекають невідомі острови, які ховають у своїх надрах чарівні скриньки. Щоб потрапити до кожного наступного острова, треба виконати завдання чарівної скриньки. Отож, вирушаймо!
ІІІ. Розкриття теми подорожі.
Вчитель Наш корабель починає свою кругосвітню подорож з пристані «Її величність …». Ім.`я цієї величності ми взнаємо, розгадавши кросворд. Його ключове слово підкаже тему нашої подорожі.
спершу добре він поїсть. А потім миє личко. (Кошеня).
Має з тріщинкою губу і дуже довгі вуха. (Заєць).
- Я на сметані мішаний, на яйцях печений.
Я від баби втік, я від діда втік,
і від тебе втечу. (Колобок).
для ведмедів – кожушки, для лисичок сорочки,
зайцю валянки на лапки, а для вовка – теплу шапку.
І собі пошив піджак. Хто кравець такий? .. (Їжак).
- Отже, яке ключове слово заховалося у кросворді? (Книга).
- Діти, а де ми можемо побачити велике зібрання книжок? Так, у бібліотеці. Напередодні нашої подорожі ви побували у місцевій дитячій бібліотеці, де зібрано дуже багато книг, які розставлено на полицях.
Там книги розумні спокійно живуть
У тихій величній світлиці.
А двері широкі відкриті ведуть
до знань золотої скарбниці.
- Що ж таке бібліотека? Слово «бібліотека» походить від слів давньогрецької мови і складається з двох слів: бібліо – книга, тека – зберігання.
- Отже, бібліотеки призначені для зберігання книг. Найбільшою дитячою бібліотекою в нашій країні є Українська державна бібліотека для дітей та юнацтва в Киві. Є дитячі бібліотеки майже в кожному місті, у кожній школі. Є вони й у багатьох із вас удома.
Але книги були не завжди. Про те, як з`явилися перші книжки, а потім і цілі бібліотеки, нам розкажуть Максим і Марійка.
1 учень. - З давніх давен люди прагнули знань. Від одного покоління до іншого усно передавали відомості про речі, що допомагали людям вижити: як добути вогонь, як хліб виростити, кого слід поважати, а кого – ненавидіти.
Але людська пам`ять - -не такий у же й надійний засіб для зберігання і передачі різноманітних знань! Отож, прадавні люди вигадали письмо для закріплення, зберігання і передачі інформації. Так у прадавньому Вавілоні, десь із п`ять тисяч років тому, з`явились перші «книжки». Але що то були за книжки!
2 учень. - Їхніми сторінками слугували глиняні таблички, на які з допомогою гострих паличок наносили знаки. Це були непрактичні книги. Їх весь час удосконалювали.
Пізніше так званий «папір» робили з телячої шкіри, ще пізніше – з болотяної тростини папірус. У ХІІІ столітті в Європі з виготовленням паперу з`явилися перші друкарні. У нашій країні це сталося у ХVІ столітті. Першодрукарем в Україні був Іван Федоров.
Перша бібліотека у нас з`явилася у Києві при Софійському соборі в ХІ столітті.
Вчитель. – Безмежна сила книги! Без неї людина сліпа. Книга відкриває перед людьми великий світ. Протягом усього життя ми звертаємось до книги. Згадайте першу казку, яку вам розповідала мама чи бабуся, свої улюблені казки, коли ви, ще зовсім маленькі, не вміли ще як слід розмовляти, а вже роздивлялися малюнки, щось уявляючи, фантазуючи.
Нерідко книга, прочитана вами в дитинстві, залишається в пам`яті на все життя. Герої, з якими ви зустрілись на сторінках книг, стають вашими вірними друзями.
Острів «Поетичний».
- Згадайте, коли ви ще ходили до дитячого садка, то, мабуть, вже тоді полюбляли вчити віршики. Чи не так? Отож, першим островом, куди ми прибуваємо, буде острів «Поетичний».
Підготовлені учні читають вірші.
В кожнім домі, в кожній хаті –
У містах і на селі, -
Хто навчився вже читати,
Має книжку на столі!
Книга, друг ти наш незмінний,
Друг любимий, з ранніх літ.
Ми з тобою пізнаємо світ.
Ми побачим всю країну –
Нашу рідну Україну.
Як краплин у Дніпрі,
Як зірок угорі,
Як листви на гіллі –
Стільки книг на землі!
Є великі й малі,
Є легкі й важкі,
На полицях, в столі
Наші друзі – книжки.
Коли вмієш сам читать, -
Не треба мамі докучать,
І до бабусі вже не йти:
«Ну прочитай, мовляв, хоч ти!».
Сестру упрошувать не треба,
щоб прочитала щось для тебе.
Ані благать, ані прохать!
А просто взять і прочитать!
Книги дружать з дітворою.
Полюби їх у житті –
І улюблені герої
Будуть друзями в путі.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброму навчать –
Працювати і учитись,
І Вітчизну шанувать.
- Дізнаємось, яке завдання чекає нас на цьому острові. (Вчитель дістає зі скриньки завдання). Прочитати уривки віршів, дібрати риму.
1) Облітав журавель
Сто морів, сто …. (земель).
2) По дорозі біг бичок, бачить – лізе … (їжачок).
3) Падав сніг на поріг. Кіт зліпив собі …(пиріг).
Поки смажив, поки пік, а пиріг водою …(стік).
Кіт не знав, що на пиріг треба тісто, а не …(сніг).
- А тепер ускладнимо завдання: дібравши риму, треба назвати автора цього вірша.
край неба палає,
соловейко в темнім гаї
сонце …(зустрічає). Т.Г.Шевченко.
у вишневому садочку
притулилася хатинка,
мов маленькая … (дитинка). Леся Українка.
осіннє сонце сяє.
Та холодом осіннім вже
в повітрі …(повіває). І.Я.Франко.
Острів «Загадковий»
- Молодці! Можемо продовжувати свою подорож. Наближаємось до наступного острова. А щоб дізнатися, до якого, скажіть, будь ласка, що це за слово:
Слово це походить від слова гадати ,
Що означає думати і міркувати.
У них предмет не називають,
А лиш описують його і натякають. (Загадка)
- Дізнаємось, які випробування очікують нас на цьому острові.
(Діти зачитують і відгадують загадки з книжок з виставки).
- А чи знаєте ви, що загадки бувають різноманітні? Кросворди, ребуси, шаради – усе це загадки, тільки різних видів. Що ж , бажаю вам добре мислити, щоб відгадати загадки – зернятка народної мудрості.
1) Шаради – це зашифроване слово. Але не просто зашифроване. Таке слово поділяється на окремі частини, до кожної з яких дається пояснення.
А разом складеться місце, де живе людей багато. (Місто).
Чужої й рідної землі.
А фель до слова припиши –
І в клас із ним мерщій біжи. (Портфель).
2) Метаграма – загадка, в якій для відгадування зашифрованого слова треба одну букву замінити іншою.
З р – виблискує в росі. (коса - роса).
З л – я ягода смачна (машина - малина).
- Стомилися? Час відпочити. Наближаємося до острова «Спортивний».
Острів «Спортивний».
Фізкультхвилинка.
Добре те, що сонце світить!
Добре те, що віє вітер!
Добре, що зелений ліс
Разом з нами ріс і ріс!
Добре те, що в нашій річці,
Синя, не брудна вода!
І мене матуся рідна
Після школи зустріча.
Добре гратися надворі,
добре вчитися у школі,
книжку відкривать нову!
Добре те, що я живу!
- Відпочили, відновили свої сили і вирушаємо до острова «Чарівної казки». А яке ж тут завдання приготували нам його мешканці?
Острів «Чарівна казка».
Казка. Вітаю вас, дорослі і малі!
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я – Казка мудра – хочу вам сказати,
що кожен з вас мене повинен знати.
Бо, кажуть, казка вчить на світі жити
Та правду й волю завжди боронити.
Я, друзі, казка добра і чарівна.
Мене ви знаєте і любите здавна.
Мої завдання сховані у скриньці,
На вас чекає вже давно вона.
Конкурс «Жарт за жартом».
1.У відомій казці коза принесла козенятам:
а) молоко;
б) пепсі – колу;
в) жувальну гумку.
2. Мишенят у казці «Колосок» звали:
а) Круть і Верть;
б)Стриб і Скок;
в) Том і Джері.
3. У відомій казці дід загубив річ, яка потім стала житлом для лісових звірів. Це була:
а) шкарпетка;
б) рукавичка;
в) сорочка.
4. Хатинка Баби Яги трималася на:
а) слонячих вушках;
б) курячих ніжках;
в) їжакових колючках.
5. У казці «Ріпка» останньою на допомогу прийшла;
а) кішка;
б)мишка;
в) собачка.
6. До приходу Червоної шапочки у будинок бабусі забрався вовк. Він:
а) ховався у ліжку;
б) грав на комп`ютері;
в) дивився телевізор.
7. У казці «Коза – дереза» Коза говорила дідові неправду:
а) із скромності;
б) через вередливість;
в)тому що дотримувалася дієти.
- Молодці, добре справилися ви і з цим завданням. Маємо можливість мандрувати далі. Наближаємось до острова «Народної мудрості».
Острів «Народна мудрість».
Гра «Перевір себе».(Робота в групах).
Складіть прислів`я з розсипанки.
1 група.
2 група.
3 група
Розум без книги, як птах без крил.
Хто багато читає, той багато знає.
Книга вчить, як на світі жить.
ІV. Підсумок уроку – подорожі.
- Наша подорож добігає кінця. Ми прибули до чарівної країни Читляндії.Але хто це стукає в двері? Відчинимо? До нас завітав Барвінок! Але чому він такий стурбований?
Барвінок. – Я приніс вам телеграму (читає)
Книжка скаржилась Мар`яні:
«Я у тебе не в пошані.
Звідкіля це на мені
Плями сині та масні?
Подивись – ото сторінка:
Намальована хатинка.
Під хатинкою - маля,
І написано: «Це я».
А за дві сторінки далі –
Різні звірі небувалі:
Сині, жовті та рябі.
Люди кажуть: «Ой, чия ти?
Як тебе тепер читати?
Скільки ми читали книг,
А не бачили таких».
Вчитель. Дуже сумна історія., але я впевнена, що учні 2 класу ніколи не скривдять книг, бо вони люблять читати!
Барвінок. Хочу вам на згадку про подорож вручити подарунки – наказ книжки «Вузлики напам`ять». Прочитавши їх, я впевнений, ви ніколи не вчините з книжкою так, як це зробила Мар`Янка, і книжка завжди буде у вас в пошані.
Барвінок вручає дітям книжечки «Вузлики напам`ять».
Вчитель. - Чи сподобалась вам подорож, діти?
- Я сподіваюсь, що ця подорож надовго вам запам`ятається, а ви ще більше полюбите книжки і будете їх шанувати.