Урок позакласного читання у 4 класі. Книги, що все знають. Бібліотечний урок.

Про матеріал
Урок позакласного читання у 4 класі за збіркою «Найкраще позакласне читання»(Київ «АВДІ» 2009) 4 клас.
Перегляд файлу

Тема уроку: Книги, що все знають. Бібліотечний урок.

Мета уроку: познайомити дітей із словниками, як одним із видів довідкової літератури;

навчити користуватися словниками, з бажанням працювати з довідковою літературою

виховувати поважне ставлення до книги, до рідного слова

Обладнання  : виставка словників ( фразеологічних та енциклопедичних), збірки «Найкраще позакласне читання» 4 клас.

 

Хід уроку

І Організаційна частина

ІІ Повідомлення теми, мети

ІІІ Робота над розкриттям теми

1)  Вступне слово вчителя

 

  • Сьогодні  на бібліотечному уроці ми здійснимо подорож до незвичайної країни, до країни словників . Ми всі знаємо мешканців цієї країни.  Погляньте на мешканців цієї країни. Хто її населяє? (мешканці країни – словники, довідники, енциклопедії - виставка книг.

              Ви уже стикались у своєму шкільному житті з важкими питаннями : як правильно написати слово, вимовити його, що означає те чи інше слово, як перекласти слово на іншу мову. Які книжки допомогли вам у цьому? (словники)

  Ось сьогодні  ми познайомимося з видами словників, будемо вчитись користуватись ними, побачимо, що ці книги заслуговують поваги.

2) Виступи учнів

Учень …Словники – наші друзі, які допомагають нам правильно писати слова, визначати їх значення , пояснюють походження слів. Словники розширюють наш кругозір, дають нові відомості з різних галузей науки, техніки, мистецтва і літератури, розвивають культуру, мовлення.

В перекладі з латині слово  «словник» означає «колекція слів». Словники бувають мовні та енциклопедичні. Відомий французький письменник Франц писав: « Словники  - всесвіт в алфавітному порядку. Якщо замислитися , словник – це книга усіх книг, з якої здобувають нові знання»

Учень.

Словники виникли дуже давно. В Україні словники «незрозумілих слів» з’явилися ще у часи Київської Русі, в ХІІІ столітті. Спочатку слова розміщувалися без особливої послідовності, але 16 століття , згідно алфавіту їх стали називати «азбуковниками»

Вчитель

  Яким словником користуватись?

Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова, його вимову, написання , особливості вживання, походження – вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатися про різні природні явища, видатних людей,

дізнатися по відкриття, історичні події – звертайтеся до енциклопедичних словників.

Читаю вірш «Словники» с. 125

  • Давайте поміркуємо, чи добре ми знаємо свою мову. Чи володієте нею, чи вміємо грамотно висловлюватися.?

Сценка :

1.уч.

Привіт! Ух, здорово! Слиш, ну й кіно я бачила! Понімаєш, спочатку він раптом довідується, а потім…. Ох, ну, словом, здорово! Загалом так би мовити, ну, клас! Ніхто, не знає, а він, ну…… Так ти не слухаєш?

2 уч.

А як тебе слухати? Як ти розмовляєш.

1 уч.

 А що ? Хіба треба по іншому? Українською ж розмовляю?

2 уч. Так, але ж засміченою різними словами. Вчені називають їх словами паразитами. А поети закликають нас не засмічувати ними нашу мову, берегти її від  слів – покручів, мовних бур’янів.

 

Поет

 Як парость виноградної лози

Плекайте мову. Пильно й ненастанно -

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

 

2уч.

 У рідній мові своїй мусиш вивчити кожне слівце.

Доглядати його, як старий садівник деревце.

1 уч.

А якщо я не знаю, яке слово необхідно вживати або правильно вжити слово?

2 уч.

Для цього існують словники!

Буває  що слово відоме давно,

А знає не кожен , що воно значить –

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних - тлумачний словник.

 

Поет

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка і Даля.

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

 

2уч.

Отож, тлумачний словник!

Зрозумів? (показує)

Він містить близько 170 000 слів і словосполучень.

 

Вчитель

 Отож, діти, ми сьогодні працюємо з мовними словниками. Давайте поглянемо, як побудовані мовні словники. Принцип побудови всіх мовних словників однаковий.

  • З чого починається словник? ( Потім склад, структура словників, пояснення скорочень, алфавіт)
  • А чому в словниках обов’язково є алфавіт?

 

3). Робота з тлумачним словником.

А) Попрацюємо з тлумачним словником. Подивимося , що означає слово словник.

Будьте уважні, я шукаю слова на букву С, друга буква Л, О, В, Н (Ст.1149 посередині знизу)

ЧИТАЮ……

Б) Робота дітей в групах.

 

Ви в своїх тлумачних словниках знайдіть, що означає слово  тлумачний (ст. 476)

    Вчитель

 Про одного з мешканців нашої незвичайної країни ми уже дізналися.  Але тут живуть словники різних видів. Це і словники іншомовних слів, правописний, антонімів синонімів, орфографічні, орфоепічні фразеологічні, фразеологізмів. ( Таблиця «Види словників»)

4) Робота з фразеологічним словником

 Познайомимося ще з одним словником, фразеологізмів. Відгадайте загадки, тексти яких натякають на фразеологізми:

  1. Барвисту сукню скинула,

  Умилася сльозами,

Ліси, поля покинула:

Сестра не за горами (осінь)

 

  1. Я  маленький і пухнастий,

      Сірий,  чорний та смугастий,

Маю доленьку гірку:

Продають  мене в мішку.           (кіт)

 

  1. Хоч не часто я хворію,

  Та стогнати добре вмію,

 Коли зла комусь бажають,

  Чомусь мене підкладають. (свиня)

 

Виступ учнів про фразеологічний словник

Самостійне читання вірша А Качана «Осінь гралася з вогнем» с. 129

- Які саме фразеологічні звороти ви зустріли в вірші?

Проведемо конкурс «Прямо чи влучно»

  Учасники нашого заняття – діти дотепні спритні, розумні.. А чи володіють вони акторськими здібностями? Про це ми зараз дізнаємося. На листочках написані фразеологізми. Саме ці сполучення слів найяскравіше виражають національний характер мови.

 Отже, ви маєте показати без слів записані фразеологізми своїм суперникам, а вони їх мають відгадати й назвати.

 

1.Відривати голову

2.Довести до ручки 

3. На лобі написано

 

  1. Взяти ноги в руки
  2. Втерти носа
  3. Води в рот набрати

 

Працюємо зі словником.

  • Я покажу , а ви відгадайте й поясніть зміст за словником фразеологізмів.
  • Від вуха до вуха
  • Вкоротити язика
  • Винести сміття з хати
  • Водити за носа

 

Вчитель

Скажіть , будь ласка , якщо одержите завдання виписати крилаті вирази або пояснити фразеологізми, то до якого словника звернетесь?

5) Робота з орфографічним словником

  • А якщо правильно написати слово? Або поставити наголос?
  • Діти , до нас звернулися працівники з телебачення. Вони попросити допомогти їм підготувати матеріал до телепередачі «А чи У»
  • Як вірно сказати: «Хлопчик не має апетиту? Чи апетита ?
  • В цьому може допомогти орфографічний словник.

Але таких слів в їхньому тексті виявилося багато, тому кожному з вас дістанеться по слову, і що цікавого – всі слова на букву А.

  Але це ще не все…» учням запропонували прийняти участь у конкурсі на краще читання вірша.

Хто ж з них потрапить до передачі?

«Отакий у мене пес» с.130

  • Виконуємо завдання.
  • Молодці. Добре читали. Але діти, ви помітили що хтось з  дівчаток невірно поставив наголос в словах  навкіс,водить.
  • Давайте перевіримо, хто зробив помилку? Чи помилку?

 

Хто ж допоміг нам у роботі?

Діти,   бачите який

Добрий дядечко Словник, -

Він твій вірний помічник.

Якщо ти засумнівався,

Швидше загляни туди.

Він для того й друкувався,

Допоможе він завжди.

Наголос , сумнівну букву

Вкаже Дядечко словник.

Знає він усю науку,

Цей всезнайко – чарівник!

6) Робота з енциклопедією

Але крім словників в цій країні живуть і інші мешканці.

Проведемо турнір «Що?, Де? Як знайти?»

(Працюємо з серією енциклопедій «Я пізнаю світ»)

  • Звідки можна дізнатися про святкування Нового року в різних країнах світу?
  • Який буде 2011 рік за знаком Зодіаку?
  • Де можемо знайти відомості про найбільшу кішку – тигра?
  • Що ж це за міфологічний персонаж Коляда, яку шукають святкової ночі?
  • Де ж знайти про неї відомості?А де знаходиться чудова країна Лапландія, в якій проживає Дід Мороз?

Про це і про багато іншого ми можемо дізнатися з енциклопедій.

 

Виступ учнів про енциклопедії

7) Робота в групах

І група Читає відомості з дитячої енциклопедії «Світ моря» Голуба планета с.138 і відповідає на питання:

- Що нового дізналися з цих статей?

- Як по іншому називають Землю?

ІІ група Читає відомості з дитячої енциклопедії «Світ моря» Рослини чи тварини с.139 і відповідає на питання:

-Що таке корали?

- Який візерунок мають корали?

ІІІ група Читає відомості з дитячої енциклопедії «Світ моря» Морський диявол с.140 і відповідає на питання:

  • Кого називають морським дияволом?
  • Чому він не такий страшний як здається:

8)Виступ учнів про науково-популярну літературу, розповідь про життя і творчість Паоли Утевської.

9) Робота над текстом «Історія фарфорової чашки»

А) перше читання (вчитель, учні)

- З чого в Китаї виготовляли посуд?

Б) словникова робота

Зубожіти-збідніти

Полива- порошок, змішаний  з водою, наноситься на керамічний виріб і згодом обпалюється при значній температурі

В) повторне читання

Гра «Розвідники»

  • Знайдіть опис посуду.
  • Що знайшов онук у саду?
  • Який був перший фарфоровий посуд?

 

Г) Перевірка змісту прочитаного

- яку роль для вченого має наполегливість?

- як називалася глина з якої робили посуд?

- Які були фарфорові чашечки?

9) Як читати науково-популярну літературу.

С.148 опрацювати самостійно

IV.Підсумок уроку

- Чи сподобався вам урок?

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Якими словниками треба користуватися?

V. Домашнє завдання

 

doc
Додано
15 серпня 2019
Переглядів
2102
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку