Літературне читання 3 клас
Тема уроку. Урок позакласного читання.« У світі казки чарівної».
Мета уроку: - закріпити знайомство учнів з кращими зразками усної народ-
ної творчості, літературними казками.
- вдосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову
дійових осіб;
- розвивати зв′язне мовлення, пам′ять, логічне мислення;
та літературних казок; поглиблювати уявлення про етику
людських стосунків.
Обладнання уроку: картки із завданнями, ребуси, малюнки казкових героїв,
ілюстрації до казок, таблиця « У світі казки», лото «Хто
швидше», маски казкових героїв, мішечок з речами
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Методи і види роботи: індивідуальна, групова, робота в парах, фронтальна,
гра.
Хід уроку
І Організація класу.
1. Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
( Ключове слово – КАЗКА)
Зараз ми з вами працюємо над однією з найцікавіших тем . А над якою
саме, зараз дізнаємось?
Гра «З якої казки» ( робота в парах з картками)
(Прочитайте уривки творів, вставляючи пропущені букви, кінцівки слів.
Що це за твір? Хто його автор?)
- От К_р_ло вб_в з___, ви_в_лив кня__ й в_дв_в кня______. Кн_зь у_е не
зн_в, як й_му дя________.
( «Кирило Кожум′яка» Українська народна казка)
- Скину__ їй п_ пір′я____, дів_____ увер_ілас_ в пір′_ , зро_ил_с_ качеч_
____ і по___тіла з т_бунч_ко_.
( «Кривенька качечка» Українська народна казка)
- Дівч_н_ дос_діл_ до в_ чор_, к_ли це ст_кот_ть – грюк_т_ть – к_бил_ча
гол_ва бі_ить.
(«Кобиляча голова» Українська народна казка)
- Я не х_чу ц_ого сер_я вон_ нех_рош_! - шви_ко відп_ві в чол_віч_к.
(«Для чого людині серце» А. Дімаров)
- Птах_л_в мил_ва_ся зол_т_м. Він бав_вся ним, як бав_тьс_ піс_ом дит_на.
(«Закляття золота й вогню» За О. Зимою)
- А він волає: «Ще!» та «Ще!»,
Хоч сіль повзе, пливе, тече.
(«Чому в морі вода солона» В. Скомаровський)
Тест « Вибери правильну відповідь»
1 До усної народної творчості належать:
а) народні казки
б) народні казки, народні пісні, прислів′я, приказки, загадки, скоромовки
2 Казки діляться на групи:
а) народні та літературні
б) українські народні казки, російські народні казки, англійські народні
казки, білоруські народні казки …..
3 В казці завжди перемагає
а) доброта, розум, справедливість, чемність
б) сила, гроші, жадібність
4 Казки, які пишуть одна або декілька людей, називаються
а) улюблені дитячі
б) літературні або авторські
5 Короткі влучні образні вислови, що часто містять римовані слова. Вони
передають досвід народу.
а) прслів′я, приказки
б) загадки
6 Жартівливі вислови, складені із важких для швидкої вимови слів
а) пісня
б) скоромовка
( Відповіді: 1б, 2а, 3а, 4б, 5а, 6б.)
ІІІ Актуалізація знань
В гостях у мудрої Сови (колективна робота)
1. Робота з прислів′ями
Охо-хо! Стара я вже стара.
В прислів′ях позабула слова.
Я почну прислів′я казати.
А ви хором будете допомагати.
- Одна книга тисячі людей …….( навчає)
- Книга вчить, як на світі………..( жить).
- З ручаїв – ріка, з книжок - …….( знання).
- Книга мала – серцю ……………( люба).
2. Повтор правил користування книгою.
Треба бесіду з дітьми провести,
Як з книгами поводитися і читати їх.
Не треба книги в ліжку ……(читати).
Відвідуйте бібліотеку …… (частіше).
Тож хай від вас тільки вдячність …….(має).
ІV Повідомлення теми і мети уроку
1. Вступне слово вчителя.
І що воно таке – ота казка. Жила – була вона з прадавніх часів, про які
вже й стародавні книги не пам′ятають. І тепер живе вона в народі і творчості
письменників, в кіно та мультиках. Бо вона – чудо із чудес! Казку люблять всі, бо в ній можна почути таке, чого й на світі немає. А ще казка примушує задуматись, як ти живеш… Вам дуже подобається їх читати, слухати. Бо вони – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казок країна чарівна
У гості й вас чека вона,
Отож часу не гайте.
У подорож рушайте!
2. Розгляд виставки малюнків до казок збірок казок.
3. Виставка збірок казок.
( Учні коротко розповідають про свою казку).
V Узагальнення і систематизація знань.
1. Знайомство з казковими героями.
А щоб ви не заблукали, нашим помічником у подорожі стане Читайлик. Ось він, знайомтесь. А ти, Читайлику, запрошуй всіх дітей у подорож.
Читайлик Запрошую і я також
Усіх в казкову подорож!
Хто дружить із книжками,
Завжди йде поруч з нами.
Вчитель Гортаємо сторінки казок.
Читайлик Чоловічок цей маленький
Ключ шукає золотий.
Гострий, довгий, дерев′яний,
Всюди ніс встромляє свій.
Поміркуйте, поспішіть,
Як же звуть його? Скажіть .
( Казка « Золотий ключик» О. Толстий)
Буратіно Добрий день, шановні діти!
Дуже радий бачить вас,
Хочу з вами подружитись,
Тож у подорож зібравсь.
Вчитель Ходімо, Буратіно, разом з нами, веселіше буде.
Читайлик На городі що за черга?
Дід і баба тут стоять,
Тягнуть щось поперед себе
І не витягнуть ніяк.
Казку швидко ви впізнайте,
Всіх героїв відгадайте.
( «Ріпка» - дід, баба, внучка, собачка, котик, мишка)
Ріпка Дуже я смачна й корисна,
Тож і раджу дітворі
На обід всім ріпку їсти,
Щоб ніколи не хворіти.
Але треба потерпіти,
Бо, шановні, недарма
Треба в полі походити,
Щоб я виросла така.
На городі все стою
І ніде більш не буваю,
В подорож візьміть свою,
Любі діти, я благаю.
Читайлик Хто кругленький і смачненький
Із віконця скік та скік,
Втік від баби і від діда
До лисички на язик?
Це не Зайчик і не Котик.
Не Бичок, не Сірий Вовк,
Це веселий й хвалькуватий,
Невгамовний ……(Колобок)
Колобок Знать, нема де правди діти,
Що хвалитись – це ганьба!
Вірю я й надіюсь, діти,
Що таких у вас нема.
Читайлик В′ється річка невеличка
Й хлопчик у човні сидить,
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя –
Справа зовсім нескладна,
Казка ця усім відома
Про …… (Телесика) вона.
Івасик- Телесик Казку добре ви читали,
Що так швидко відгадали.
Не піддався я Ягусі,
Цій старій і злій бабусі,
Кожен з вас те певно знає,
Що добро перемагає.
Читайлик Що за хатка, що в ній тісно
Мишці, Зайчику, Вовку?
Нумо, діти, казку швидко
Відгадайте ви таку.
Лисичка В дружбі, злагоді та мирі
Проживала в хатці я,
Зичу дітворі цій милій
Бути, як одна сім′я.
Читайлик Що за казка, друже мій,
Незнайомка живе в ній,
Ти впізнаєш в мить її:
Одяг весь у попелі,
Мачуха все свариться,
Сестри насміхаються.
( «Попелюшка» Ш. Перро)
Попелюшка Плакати мені не личить,
Просто засмутилась я,
Що згубила черевичок
На балу у короля.
Читайлик Цю дівчинку маленьку
Всі люблять навкруги.
Вона свою бабусю
Провідує завжди.
Ходить в червоній шапочці
І носить бабусі пиріжки.
( « Червона Шапочка» Ш. Перо)
Червона Шапочка Хоч не вміє злий вовчисько
Книжечок читати,
Та Конвенцію дитячу
Треба гарно знати.
Там написано, що діти
Мають право жити.
Тож і я тепер себе
Зможу захистити.
Краще, Вовчик, покуштуй
Пиріжка смачного,
Зроду-віку ти не їв
Здобного нічого.
Читайлик Ця дівчинка яка гарна
І розумна, і вродлива.
Хатинка в неї - квітка,
Ще любить мандрувать.
А рослинок і комах
Не образить аж ніяк.
( «Дюймовочка» Г. Х. Андерсен)
Дюймовочка Я пісеньку співаю
Веселу і просту.
Про те, що радість маю,
Щасливою росту.
Встаю я ранком рано,
Як сонечко встає.
Куди я не погляну,
Усюди все моє.
Дякую і прощавайте,
У країну ельфів йду.
Може там, у цій країні,
Щастя й радість я знайду.
Читайлик Ця бабуся занадто стара,
Але в казках дуже поворотка.
Вона завжди непроханий гість,
Заморочить голову всім – тож її бережись.
Баба Яга Чого злякались ви мене,
Невже страшна така я?
Боїтесь чар моїх – тоді всіх зачаклую.
Насправді я добра й жартівлива,
Люблю сміх, пісні і танці.
Ось послухайте……( танцює з мітлою)
Я танцюю і співаю,
Всіх діток я звеселяю.
З ким захочу подружусь
І нікого не боюсь.
2.Робота в групах.(Острів «склади казку»)
( Складання казок за допомогою гри – лото)
3. Фізкультхвилинка.
Прокинулись ведмедики,
До сонця повернулись.
Праворуч і ліворуч
Швиденько повернулись.
Присіли 2 – 3 рази,
Підстрибнули відразу.
Тихенько походили
Й зарядку закінчили.
4. Колективна робота. («Загадковий острів»)
Червона Шапочка: Я прийшла до вас на урок не з пустими руками.
Вгадайте, що в мене в кошику? І не пиріжки, а казко-
ві загадки.
( За коротким описом потрібно відгадати назву казки)
Мерщій до річки поспішила,
Скоріше глечика сварити,
У річці жартуна втопити.
І не подумала лисиця,
Що і сама може втопиться.
(«Лисиця та глечик»)
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь – кабан біжить.
Тут і вовк іде й ведмідь,
Й кожен в хатці хоче жить.
Так вже тісно їм усім –
Ось – ось – ось порветься дім.
(«Рукавичка»)
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати.
(«Котик і півник»)
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав.
(«Колосок»)
Та й пішла вона блукати.
В зайця хатку відібрала,
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув –
Зайцю хатку повернув.
(«Коза – дереза»)
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(«Солом′яний бичок»)
. 5. Робота в парах з ребусами
Баба Яга: А я всі казки зачарувала. Спробуйте прочитати їх назви.
(Острів «Чари Баби Яги»)
(Прочитати назву казки)
6. Колективна робота.
а)Острів «Акторська майстерність»
Читайлик: Друзі, скоро урок закінчиться, а ми вже й заморилися.
Та хочеться ще раз переконатися в тому, як ви полюбляєте казку.
(Інсценізація казки «Колобок» на новий лад)
(Див. додаток №1)
б) Зупинка «Квітка – семицвітка»
(«Квітка – семицвітна» В.Катаєв)
Дівчинка: Щоб ви про мене пам′ятали, хочу подарувати вам цю квітку. Вона
незвичайна, чарівна. На кожній пелюсточці є завдання.
(Діти по черзі виходять до дошки, відривають пелюсточку і читають вголос завдання, а інші відгадують про яку казку йде мова).
- Я дуже хочу з вами познайомитись, але соромлюсь своєї гидкої зовніш-
ності. (Г. К.Андерсен «Гидке каченя»)
- Терміново викликали лікувати звірів в Африку.
( К. Чуковський «Айболить»)
- Пішла до бабусі, понесла їй пиріжки.
(Ш. Перро «Червона Шапочка»)
- Побіг у школу, бо нічого не знаю.
(М. Носов «Пригоди Незнайки та його друзів»)
- Ми з Гердою у саду садимо троянди.
(Г. К. Андерсен «Снігова королева»)
- Пішла провідати семеро гномів.
(Ш. Перро «Білосніжка і семеро гномів»)
- Я в гостях у П′ятачка.
(Алан Мілн «Вінні – Пух і всі, всі,всі…»)
7. Робота в парах.
(Гра «Вгадай казку» В гостях у Незнайки)
Незнайко: Говорили мені, що читай та читай. Та я не хотів. Ось і не можу
Впоратись з цим завданням. З якої казки ці слова? Допоможіть.
(На аркушах написані опорні слова, за якими діти мають зрозуміти про яку казку йде мова)
Дід, баба, курка, мишка («Курочка Ряба»)
Котик, лиска, півник, лисенята. («Котик і Півник»)
Князівна, змій. Кирило, голуб. («Кирило Кожум′яка»)
Лікар, серце, чоловічок («Для чого людині серце»)
Квітка, ластівка, кріт, дівчинка (« Дюймовочка»)
8. Робота біля дошки. Колективна робота.
Лисичка: Ох і хитра я! Своїм хвостиком всі сліди стираю. Назви казок
Назви казок зітерла. Спробуйте підібрати автору казку.
(Гра «Підбери автору казку»)
Український народ «Казка про рибака та рибку»
Російський народ «Кіт у чоботях»
О. С. Пушкін «Котигорошко»
Ш. Перо «Снігурочка»
Г. К. Андерсен «Пригоди Буратіно»
О. Толстой «Дюймовочка»
9. Колективна робота.
( Гра «Плутанина» )
Буратіно:Скільки багато цікавого почув на уроці про казки, що весь матеріал в голові переплутався. Допоможіть мені. Виправте помилки в казках.
«Снігуронька»
Якось взимку баба з дідом зліпили Снігуроньку. Вона жила з ними і була їм за доньку. І от одного разу влітку пішла вона з подругами кататися на велосипеді.
«Курочка Ряба»
Жили – були дід та баба. Була в них курочка ряба. У неділю взяв її дід та поніс на базар.
«Лисичка та Журавель»
Жили давні приятелі: Лисичка та Журавель. Вони постійно ходили один до одного в гості, пригощали один одного смачними стравами. Всі були задоволені.
V Підсумок уроку.
1. Групова робота.
(Гра «Хто більше»Бліц - турнір )
( Перевіримо, як швидко знаходите правильні відповіді. Скільки буде правильних відповідей з 10 завдань.)
1. Хто перехитрив Колобка? (Лис)
2. Куди потрапила стріла Івана – царенка? (Болото)
3. Скільки тварин тягнуло ріпку? (3)
4. Як звали хлопчика розміром з горошину? (Котигорошко)
5. Хто їв пиріжки у казці «Колосок»? (Півник)
6. Що наварила Лисичка, щоб почастувати Журавля? (Каші)
7. Кого перелякав Пан Коцький? (Зайця, ведмедя, кабана)
8. Чи завжди липка виконувала бажання зажерливої баби? (Ні)
9. Що шукав Буратіно? (Ключик)
10.Що дала кобиляча голова дідовій дочці? (Багатство і красу)
1. Хто вигнав мишенят Крутя і Вертя з – за столу? (Півник)
2. Хто допомагав дівчинці із казки «Гуси – лебеді»? (Яблунька, пічка, річка)
3. Яке яйце знесла курочка ряба? (Золоте)
4.Скільки табуночків качок просили Кривеньку Качечку полетіти з ними?(3)
5. Чи потоваришували Лисичка з журавлем? (Ні)
6. Як звали лісового царя? (Ох)
7. Скільки бочок смоли і возів конопель потрібно було Кирилу Кожум′яці
для битви зі Змієм? (12)
8. Чим ловив вовк рибу? (Хвостом)
9. Хто врятував Івасика – Телесика? (Гусеня)
10.Хто прогнав Козу – Дерезу? (Рак)
2. Гра « З якої казки ця річ?»)
Ось лежить якась торбинка із загубленими речами. Допоможіть речам знайти місце у казках.
Горішки – «Три горішки для Попелюшки»
Стріла – «Царівна – Жаба»
Колосок – «Колосок»
Рукавичка – «Рукавичка»
Солома – «Солом′яний бичок»
Пір′я – «Кривенька качечка»
Глечик – «Лисичка та журавель»
3. Заключна бесіда.
- З творами якого жанру ми працювали?
- До якої теми вони відносяться?
- Чим відрізняється народна казка від літературної?
4. Виконання пісні «Казкові сни».
Ви – молодці. Добре розумієтесь в усній народній творчості, літературних казках. Я ще раз переконалася в тому, що найулюбленіший жанром для дітей – це казка.
VІІ Домашнє завдання.
Вдома прочитати і переказати в класі найулюбленішу вашу казку.
І вам я хочу побажати, щоб ніколи
Не лишав вас світ казковий.
Щоб ми з вами радо зустрічались
І завжди щиро усміхались.