Урок-зустріч з письменницею з позакласного читання проведено в 2 класі Фастівської ЗОШ І-ІІІступенів №7. Інформацію про урок з фотографіями можна переглянути на веб-сайті "Батьківська твердиня" (https://nazarovaklas.blogspot.com/2016/11/blog-post_29.html).
Розділ. Позакласне читання.
Тема: В.Вздульська. Оповідення «Плутон».
Збагачувати уявлення школярів про доброту, людяність, дружбу, бажання піклуватись про тварин;
Розвивати здатність уявляти стан іншої людини, співчутливість;
Сприяти осмисленню філософського поняття «людина – друг братів наших менших».
УРОК-ЗУСТРІЧ З ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ «З любов’ю в серці» |
|
ТЕМА:Валентина Вздульська. Оповідання «Плутон».
МЕТА: Вчити учнів розуміти прочитане, розвивати уміння виділяти головне
і аналізувати, висловлювати свої міркування, розвивати критичне
мислення;
Збагачувати уявлення школярів про доброту, людяність, дружбу, бажання піклуватись про тварин;
Розвивати здатність уявляти стан іншої людини, співчутливість;
Сприяти осмисленню філософського поняття «людина – друг братів наших менших».
ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.
ОБЛАДНАННЯ: книжки В.Вздульської «Плутон», картки для роботи в
групах і парах, таблиця «Планети сонячної системи»,
А. Чайковський «Пори року».
Хід уроку.
І. Організація класу. Оголошення теми уроку:
|
|
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
– Чим незвичайна назва оповідання?
- Що таке «Плутон»?
УЧЕНЬ: - Це одна з планет нашої Сонячної системи.
– Хто такі «інопланетяни»?
УЧЕНЬ: - Це розумні створіння з інших планет.
– Що таке «обсерваторія»?
УЧЕНЬ: - Це наукова станція для вчених астрономів, які досліджують Космос.
– Що таке «кратери»?
УЧЕНЬ: - Це великі заглибини на планетах округлої форми.
– Що таке «сюрприз»?
УЧЕНЬ: - Це приємна несподіваність, подарунок.
– Що таке «ваніль»?
УЧЕНЬ: - Це духмяна пряність для кондитерських виробів.
УЧЕНЬ: - Добре відноситись однин до одного, приємно спілкуватись, допомагати у всьому, піклуватись про друга.
|
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
IV. Робота над темою уроку.
|
|
- Хто вигадав назву планеті Плутон? |
|
Перша група.
А) Хто вигадав ім’я планеті Плутон? |
Б) Звідки дівчинка? |
||
Хлопчик |
|
Англії |
|
Дівчинка |
|
Німеччини |
|
Чоловік |
|
України |
|
Жінка |
|
Польщі |
|
Друга група.
А) Хто вигадав ім’я планеті Плутон? |
Б) Як звали дівчинку, яка придумала назву планеті Плутон? |
||
Хлопчик |
|
Венеція Берні |
|
Дівчинка |
|
Інга Берн |
|
Чоловік |
|
Велена Браун |
|
Жінка |
|
Вела Брей |
|
(фотографія Венеції Берні)
УЧЕНЬ: - Вони чекали результатів космічного апарату, який летів до планети Плутон дев’ять з половиною років. А також фотографій від потужних приладів.
|
|
УЧЕНЬ: - Вони привезли його з Карпат, де були у весільній подорожі, назвали Плутоном. Він швидко перетворився на великого пса.
УЧЕНИЦЯ: - Так, він був насправді добрий і лагідний. Плутон був справжньою нянькою. Марк навчився ходити, тримаючись за його спину і витяг з великої калюжі, в яку той впав.
УЧЕНИЦЯ: - Вони бігали наввипередки, грали в м’яча й разом бовталися в озері за містом.
УЧЕНЬ: - Вони разом ходили у ліс.
УЧЕНЬ: - Плутона лікували, всі про нього піклувалися і дуже переживали.
УЧЕНЬ: - Загинув під колесами машини найкращий друг хлопчика – Плутон.
УЧЕНЬ: - На стінах багато фотографій з Плутоном. І вони часто згадують його. А хлопчик зовсім засумував.
УЧЕНЬ: - Так, співчуваю, бо у нього тяжка втрата і серце болить з цього приводу. Він плаче.
УЧЕНЬ: - Батьки повторюють, що Плутон не зник назавжди. Що він просто переселився на небо. Може, навіть на планету, яка зветься так само, як і він, - Плутон.
УЧЕНИЦЯ: - Я уявляю, як Плутон скаче через маленькі кратери, тягає в зубах метеорити й гавкає своїм громовим голосом: - Баф! Баф! Баф! І тоді на Плутоні здригаються гори, скочуючи схилами сотні дрібних камінчиків.
УЧЕНЬ: - Плутону на Плутоні ведеться добре. Інколи він згадує наш дім, тата, маму й мене. Як ми торік ходили разом у похід. Як роздивлялися атлас зоряного неба, розвалившись на дивані. Або як він заважав нам із татом зібрати домашній телескоп. Він цупив деталі й ховав під своїм килимом.
УЧЕНИЦЯ: - Може цієї миті Плутону стає трохи самотньо. Він задирає свою велику голову до неба й виє на всі п’ять Плутонових місяців: Харон, Нікту, Гідру, Кербер і Стікс.
|
|
(Кольорові стрази стали зірками)
роХан – (Харон) туНік – (Нікту) друГі – (Гідру) берКер – (Кербер) ксСті – (Стікс)
|
|
|
ПИСЬМЕННИЦЯ: -Який висновок про душевні тривоги Марка ви зробили з прочитаного? УЧЕНИЦЯ: - Я зрозуміла, що сердечна і щира дружба не зникає ніколи, навіть, якщо одного з друзів уже немає серед живих. ПИСЬМЕННИЦЯ: - Як батьки допомогли пережити Марку втрату друга? |
УЧЕНЬ: - Вони подарували маленького цуцика. Дівчинку.
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Чи зрадів хлопчик цьому сюрпризу?
УЧЕНЬ: - Ні, він думав, що зраджує Плутона!
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Чи зрозуміли ви, що Марк все ж має добре серце і не образив Ванільку?
УЧЕНЬ: - Так! Він обережно брав її, а коли вона обнюхувала його шкарпетки, то боявся поворухнутися.
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Чи полюбила Ванілька Марка?
УЧЕНЬ: - Так. Вона бігала за ним і весь час лизала йому руки. У неї рожевий і теплий язик.
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Чи вміє хлопчик дружити?
УЧЕНЬ: - Так, він любить тварин – наших менших братів. Піклується про них. А вони теж відповідають йому любов’ю!
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Наша Ванілька буде теж відвідувати Плутона на Плутоні і йому буде весело. |
|
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Визначте риси характеру, притаманні Марку:
Добрий |
|
||
Злий |
|
||
Лагідний |
|
||
Чемний |
|
||
Турботливий |
|
||
Має добре серце |
|
||
Нещирий |
|
||
Щирий |
|
||
Байдужий |
|
||
Безпардонний |
|
||
Благородний |
|
||
Веселий |
|
||
Відповідальний |
|
||
Доброзичливий |
|
||
Ледачий |
|
||
Працьовитий |
|
||
Людяний |
|
||
Розумний |
|
||
Совісний |
|
||
Хам |
|
||
Хитрий |
|
||
Щедрий |
|
||
ПИСЬМЕННИЦЯ: - Правильно. Марк скрізь навколо бачив лише все добре. Навіть на Плутоні велика снігова рівнина нагадувала йому серце. |
|
||
|
(Художник Інна Черняк)
|
УЧИТЕЛЬ: - Чи сподобався вам герой оповідання Марк?
УЧНІ: - Так, сподобався, бо він справжній друг.
УЧИТЕЛЬ: - Чи хотіли б ви з ним дружити?
УЧНІ: - Так, хотіли б.
УЧИТЕЛЬ: - А хто з вас має дома собаку? Будьте їй справжнім другом.
|
|
УЧНІ: - Щастя, здоров’я, багато написати книжок для дітей, довголіття…
– Станьмо всі в коло, взявшись за руки. Побажаймо собі, всім знайомим і нашій планеті Земля добра, любові, злагоди, процвітання.
|
|
Використана література:
Мін. освіти і науки України. пр. Перемоги, 10, м. Київ, 01135.
840. Плутон-Х., Віват, 2016.-32с. іл.-(Акварель).