Урок "Заздрощі до добра не приведуть. Українська народна казка «Кобиляча голова»

Про матеріал

Мета: продовжити знайомство учнів з кращими зразками усної народної творчості (казками); вчити дітей визначати головну думку твору, засоби, якими в творі досягається мета; закріпити знання учнів про ознаки чарівної казки; формувати вміння читати в особах; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків, виховувати повагу до старших.

Обладнання: набір сюжетних малюнків («Кобиляча голова»), ілюстрації до казок, картки з уривками казок, мультимедійне забезпечення, картки із завданнями.

Перегляд файлу

1

 

 

Тема: Заздрощі до добра не приведуть. Українська народна казка «Кобиляча голова».

Мета: продовжити знайомство учнів з кращими зразками усної народної творчості (казками); вчити дітей визначати головну думку твору, засоби, якими в творі досягається мета; закріпити знання учнів про ознаки чарівної казки; формувати вміння читати в особах; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків, виховувати повагу до старших.                      

Обладнання: набір сюжетних малюнків («Кобиляча голова»), ілюстрації до казок, картки з уривками казок, мультимедійне забезпечення, картки із завданнями.    

Хід уроку

l. Організаційна частина

Вчитель.
                     Продзвенів дзвінок.
                     Починається урок.
                     З чого ж нам його почати?
Діти.  Скоромовку розказати!
Вчитель.      Поправляєм язички,
                      Щоб не плутались значки.
                      І про мишок  діалог,
                      Щоб цікавим був урок.               
Вчитель.
                         Добре. Перший ряд вже починає -
                         Скоромовку промовляє:

 

Мама вчить мене читати,

Вчить мене читати тато.

Вчить дідусь і вчить бабуся

Скоро – скоро я навчуся.

Вчитель.

 Другий ряд теж не дрімає

 І швиденько промовляє.

 

Начитався букварика

Та й малюю косарика

Коси сіно косарику

На своєму гектарику

 Вчитель:

А тепер у класі тиша,

 щоб почуть розмову мишок.

 3 ряд наш починає

 І тихенько промовляє:

    Діти:

         Мишка мишку запитала: «Що сьогодні поробляла?»

         Відказала мишка мишці: «Букву А шукала в книжці.

         Буду азбуку вивчати, щоб самій казки читати».

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Гра «З якої казки». 

- Прочитайте уривки творів, подумки вставляючи пропущені букви, кінцівки слів та слова ( за початковою буквою ).

Картка 1.

От К..р..ло,  вби..  з… ,  ви..в..лив  кня…  й  в..дв..в  кня… .  Кн…зь

  у..е  не  з..ав,  як  й..му  дя…  . (От Кирило, вбивши змія, визволив князівну й відвів князеві. Князь уже не знав, як йому дякувати).

  Картка 2.

  Скину…  їй  п..   пір`я… ,  дів…  увер..ілас..  в  пір… ,  зро..ил..с… каче…   і  по….тіл..  з  т..бунч..к… . (Скинули їй по пір’ячку, дівчина увертілася в пірячко, зробилась качечкою і полетіла з табунчиком).

  •                   Чи впізнали ви, що це за твори?

( Казки « Кирило Кожум`яка» і « Кривенька качечка» ).

  •                   Хто їх автор? ( Народ ). 

 

2. Тест.

  1.              До якої групи казок відноситься казка «Кирило Кожум’яка?

а) казки про тварин;     б) чарівні казки

     2. Чому Кирило має таке прізвище?

         а)бо м’яв шкіру;                б) бо носив м’ятий кожух

    3. Кого змій не з’їв?

         а) князя;                          б) князівну

   4. Як князівна повідомила батькові про те, що змія можна подужати?

        а) листом;                        б) голубом

    5. Хто вмовив Кирила битись?

        а) князь;                          б) маленькі діти

   6. Які вимоги перед князем поставив Кирило Кожумяка?

        а)  дати йому мішок золота;  б) дати йому 12 бочок смоли і 12 возів             конопель

   7. Хто переміг в бою?

       а) змій;                             б) Кирило Кожум’яка

   8. Як народ віддячив героєві?

       а) славив його;                б)  нагородив коштовностями.

Правильні відповіді: 1б, 2а, 3б, 4б, 5б, 6б, 7б, 8а.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівне місто, ми з ним нерозлучні в дитинстві , але й дорослими не забуваємо про нього. Бо мудрість, добро, краса його - невичерпні. Чи задумувались ви на тим, чому живуть і не вмирають народні казки ? А безсмертні вони тому, що в них живе сам народ. Отже ми мандруємо до казкового міста ”Палацу Чарівних Казок”.  

  •                   Який розділ ми з вами розпочали вивчати? ( Усна народна творчість).
  •                   Твори якого жанру читали?( Казки).
  •                   Що таке казка?

( Це цікава розповідь, в якій мовиться про щось неймовірне,

фантастичне, і яка має повчальний характер).

  •                   Які прислів’я про казки ви знаєте?

( Казки маленькі, та розуму в них багато.

  Казка вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій ).

 Перш ніж ми приступимо до читання казки, я загадаю вам загадку.

Була у діда доня,

Мов сонечко в долонях!

Розумна, трудівниця,

Велика жартівниця.

Та баба незлюбила –

Завести в ліс веліла…

Багатство їй дала

Чия там голова?

(«Кобиляча голова») М.Пономаренко.

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу.

       1). Підготовка учнів до сприйняття тексту. Словникова робота.

    Читання пірамідок слів учнями.

Дівко          пані     сама

батечко                                  нічого      робить

кобиляча                              досвітки                        небилиці

колодочка                          повечеряла                     зненавиділа  

  •                   Прочитайте спочатку двоскладові слова. ( Дівко, сама, робить).            
  •                   Трискладові слова. (Батечко, нічого, досвітки,).
  •                   Прочитайте слова, які мають склад    -ко- , -не- , -ні- .

- ко - - ні -                                 - не -

Дівко пані                              небилиці 

батечко                                  нічого                          зненавиділа   

кобиляча

колодочка

  •                   Як ви розумієте слова. Зєднайте слова та їх визначення стрілочками :

Повечеряла – поїла ввечері;

небилиці – те, чого насправді не буває; вигадка, брехня;

зненавиділа – не полюбила;

досвітки –  зібрання молоді для розваг та роботи;

призьба – невисокий земляний насип вздовж стін хати   

            знадвору.

2. Читання казки вчителем.            

         -  Діти, я буду читати  казку, до слів «Це ж мій батечко дрівця рубає…», а ви продовжите читати далі.

Отже, приготувались і уважно слідкуйте.

  1. Читання ланцюжком.
  •             Перевірка первинного сприйняття тексту.
  •                   Про кого розповідається в казці?

(Про дідову та бабину дочку).

  1. Фізкультхвилинка.

Вчитель:

                 Ми з вами гарно потрудились,

                 мабуть, трохи притомились.

                 Тепер настав час відпочинку –

                 Ми проведем фізкультхвилинку.

     Ми читати перестали

     і тепер всі дружно встали.

     Будем ми відпочивати,

     нумо вправи починати.

             Руки – вгору, руки – вниз,

     І легесенько прогнись.

     Покрутились, повертілись,

     на хвилинку зупинились.

     Пострибали, пострибали,

     раз – присіли, другий – встали.

     Всі за парти посідали,

               І читати знов почали.  

  1. Гра « Ми –актори» (в особах). Інсценізація уривку з казки.

                           В театр ми пограємо,

                           В особах почитаємо.

Зараз ми уявимо себе маленькими артистами і прочитаємо казку в особах.

  1. Вибіркове читання.   

Гра «Доповни речення». Гра «Найкращий розвідник».

   - Діти, я буду читати початок речення з казки, а ви – знаходити  продовження даних речень.

  •              Дідова ж дочка пряде, а… (… бабина все нічого не робить, а як прийдуть додому, то ще й обмовить ту).
  •              Веде та й веде, … (…та завів її в ліс – аж там стоїть хата пуста ).
  •              Прив’язав колодочку … (… до віконечка, а сам подався додому).
  •              Сидить вона собі, … (…шиє та й не вийде подивитися, що воно стука).
  •              От як приїхали, а … (…мачуха аж перелякалась, як побачила, що вона така стала, та й каже дідові…).
  •              А там… (…- самий ліс, такий густий та темний – оком не проглянеш).
  •              Коли приходить він туди… (… - аж тільки хата пуста в лісі стоїть.)
  1. Гра «Так чи ні»

Я буду читати твердження: якщо вони правильні – плескайте в долоні, якщо не правильні – не плескайте.

Дід і баба були самотні (–)

Дідова дочка була лінива (–)

Бабина дочка була роботяща (–)

У лісовій хатинці на дівчат чекала кобиляча голова (+)

Голова просила про допомогу (+)

Бабина дочка відмовилась відповідати (+)

8.  Характеристика дійових осіб. Складання «асоціативного куща».

    ( На дошці прикріплюються малюнки дійових осіб казки ( діда, баби, дідової і бабиної дочки. Діти разом з вчителем добирають риси характеру і записують ці слова у відповідні колонки).

  •                   Давайте згадаємо, яким був дід? ( Безвольним,  безхарактерним, слабодухим, мовчазним)
  •                   Якою була баба в казці? ( Жадібна, заздрісна, жорстока, зла, немилосердна ).
  •                   В чому проявлялась її жадібність? ( Баба не хотіла щоб дідова дочка їх об`їдала).
  •                   Знайдіть, де про це говориться в казці.

( - Поведи свою дочку, де хоч, там її і дінь, щоб вона в нас дурно хліба не їла! )

  •                   Складемо характеристику бабиній дочці. Якою вона була?

( Лінива, брехлива, заздрісна, зла, груба, неслухняна, невихована, горда).

  •                   Знайдіть ці риси характеру в казці та зачитайте.
  •                   А якою ж була дідова дочка?

( Працьовита, слухняна, добра, чуйна, лагідна).

  •                   Зачитайте рядки із казки.  ( Дідова ж дочка пряде, а бабина… ).
  •                   Чи була вона доброю?
  •                   Хто з дійових осіб казки вам сподобався? За що?

( Власні висловлювання дітей).

  •                   Чиї вчинки ви не схвалюєте?
  •                   Хто вас здивував своєю поведінкою? Чому?

    -     Кого з героїв вам жаль?

  •                   Кому хочете дати пораду?
  •                   Яку саме?

V. Підсумок уроку. Гра „Мікрофон”

  •   За допомогою „мікрофону” висловіть свою думку:

КАЗКА ВЧИТЬ......

-Яку казку ми прочитали? ( Українську народну казку « Кобиляча голова» ).

-   Чи можна цю казку назвати чарівною? ( Так, можна ).

-   В чому проявляється її чарівність?

2. Заключне слово вчителя.

Дорогі діти! Я вам дуже вдячна за любов до рідної мови, за уважне читання казок, за те, що ви любите і шануєте рідне слово. Бажаю вам подальших успіхів у навчанні.

             Я хочу,

            Щоб ніколи
            Не лишав вас світ казковий.
            Навіть , коли ви станете
            Дорослими людьми.
            Щоб з вами радо зустрічались
            І завжди щиро усміхались.

3.Робота над прислів’ям.

Прочитайте «розсипане» прислів`я. До кого з героїв воно відноситься?

не робиш кайся

 сподівайся  зло

Робиш зла й

  добро

(Робиш  добро – не кайся,  робиш зло – зла й сподівайся ).

        Ось і уроку кінець

        Хто працював, той молодець!

        Всі дружні й активні були увесь час.

        Хороші оцінки сьогодні у вас! (Оцінювання учнів)

VI. Домашнє завдання.

С. 74-76 читати і переказувати, читати в особах.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Наумович Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 березня 2018
Переглядів
2125
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку